Chłodzenie pompka Reich ciąg dalszy

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-04-17, 20:34

podaje ponownie link coś zle mi wyskoczyło http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=344990718

Awatar użytkownika
kropelka
50%
50%
Posty: 101
Rejestracja: 2008-03-27, 21:45

Post autor: kropelka » 2008-04-17, 21:35

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i rady. Decyzja podjęta, pompka zamówiona. pozdrawiam :lol:

Awatar użytkownika
wojtek_b
40%
40%
Posty: 77
Rejestracja: 2006-02-03, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: wojtek_b » 2008-04-27, 21:57

Witam!

Tak sobie czytam ten temat i nasunął mi się pewien pomysł. Kiedyś zbudowałem system chłodzenia wodnego do komputera działający identycznie jak chłodzenie w samochodzie.
Wygląda to tak, że pompka akwariowa (chyba Aheim -już nie pamiętam) zanurzona w niewielkim zbiorniczku (ok. 1l) pcha chłodziwo (woda z odrobiną borygo) na bloki osadzone na procesorze i kilku innych podzespołach a dalej przez niewielką chłodniczkę (chyba z Kadeta) na której zamontowany jest komputerowy wentylator fi 120 mm. Powrót z chłodniczki do zbiornika. Całość jest bardzo cicha i ma wymiary ok. 20x20x20 cm.
Tak sobie pomyślałem, że można by w miejsce bloków podłączyć chłodnicę głowicy kolumny. Jeżeli się pomysł sprawdzi a zamierzam to przetestować w najbliższych dniach , dam znać.
Zalety : oszczędność wody, nie zapychamy szamba, ewentualnie nie robimy duuużej kałuży na podwórku , ale nie mówmy hop, najpierw testy.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-04-28, 08:44

Witam!
Mój system chłodzenia jest właśnie b. podobnie zbudowany (z pewną różnicą krążenia, nie jeden obwód, a rozdział zaworem różnicowym na chłodnicę destylatu i chłodnicę wody chłodzącej).
Ale do odbioru 60-80W z procesora wystarczy stosunkowo mały wymiennik ciepła i jeden wentylator 120x120, z kondensora czy chłodnicy trzeba odprowadzić od minimum kilkuset watów do kilowata albo więcej.
Jeden litr pojemności chłodziwa powoduje, że wymiennik ciepła musi mieć zdolność odprowadzenia z chłodnicy destylatu praktycznie 100% ciepła z par potrzebnego do ich skroplenia, czyli musi być prawdopodobnie dużo większy niż ten, o którym piszesz i nawet ten, który pracuje u mnie (130X270).
Dlatego zastosowałem aluminiowy zbiornik blisko 30l, pełni rolę bufora czy "zbiornika zimna". Dwa wentylatory 220V, SUNON 120x120 i odpowiadający im wielkością metalowy wymiennik nie potrafią odprowadzić 100% ciepła, układ nie jest zrównoważony i po 3 godzinach temperatura wody chłodzącej wzrasta do ponad 40°C i więcej.
Trzeba ją w zasadzie wtedy zmienić na zimną, bo pompka REICH R10 nie może pracować w gorącej (będę ją chyba zmieniał na akwariową EHEIM Compact 1000, jak już padnie - ma 2m podnoszenia).
Chłodnica do tej pory była klasyczna, moc grzania podczas destylacji ok. 800-1000W (regulator automatyczny, więc dokładnie nie wiem), obecnie zmieniam na głowicę N-S i zobaczę, jak z nią układ zamknięty popracuje. Ponoć zużycie wody jest w przypadku kondensora N-S mniejsze, ale nie wiem skąd to mogłoby wynikać, bo moc do odebrania ta sama - wyjdzie w praniu.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-05-21, 00:46

Witam :D .

Dziś wpadłem na pomysł, by do transformatorka 230/12 V zrobionego przeze mnie, służącego
do zasilania pompki Reich zainstalować gniazdo wtykowe. Do pompki Reich zainstalowałem
wtyk do gniazda. Tym sposobem mogę transformatorem zasilać pompkę Reich, ewentualnie
pompkę powietrzną, którą ewentualnie mogę również użyć do chłodzenia. Koszt przeróbki niewielki-cena gniazda 3zł, wtyku 5zł. Pompka była już wyposażona w wtyk. Przystowana była do zasilania z gniazda samochodowego.
_______________________
Pozdrawiam Ostoja :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości