Pytanie o refluks

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
kowalskixxx
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-06-14, 16:35

Pytanie o refluks

Post autor: kowalskixxx » 2008-06-14, 16:52

Witam!
Na początek zaznaczę że prześledziłem chyba całe forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Zmajstrowałem aparaturkę KEG, rura 1,20 m chłodnica zewnętrzna i refluks zewnętrzny.
Przy refluksie mam 1 zaworek (na powrocie do kolumny), i tu jest problem. W momencie kiedy otworzę refluks opary zamiast do chłodnicy skracają sobie drogę i idą na skróty przez refluks i wydostają się wężykiem spustowym do butelki, nie muszę chyba pisać jaki to smród oraz że taki produkt nadaje się tylko do ponownego przepuszczenia ewentualnie do wylania.
Proszę o pomoc, gdzie tkwi błąd, czy istnieje sposób na uporanie się z tym bez zakładania drugiego zaworka na odpływie?
Z góry dzięks

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2008-06-14, 17:47

Przełóż ten zawór na odbiór, tak, aby zawsze nad zaworem znajdowało się bajorko destylatu a problem się rozwiąże sam. Ewentualnie dołóż drugi na odbiór, ale prościej będzie z jednym zaworem. Temat był wałkowany dość szczegółowo, poszukaj na forum.
Życzę powodzenia.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-16, 08:58

Witam!
Podstawowe pytanie to jaką masz "chłodnicę".
Z postu wynika, że jest to klasycznie pracująca chłodnica.
Jeśli tak, to powinno być zasyfonowanie na powrocie, przeciwdziałające właśnie wchodzeniu par przez refluks, oraz odpowietrzenie powyżej jeziorka, zapobiegające wzrostowi i wahaniom ciśnienia w kolumnie, co skutkuje w najlepszym razie wahaniami temperatury wrzenia azeotropu.
Z tych powodów uwazam, że najlepszym i najmniej kłopotliwym rozwiązaniem w praktyce jest zastosowanie kondensora N-S jako "chłodnicy".
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

kowalskixxx
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-06-14, 16:35

Post autor: kowalskixxx » 2008-06-17, 09:02

Chyba przełoże zawór na odbiór, też tak podejrzewałem ale wolałem się upewnić, dzięki i pozdrowionka:)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości