Trzy kolumny

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-05-14, 23:29

Witam

Do CK

Wypełnienie przewiduję w trzech kolumnach
Całość jest rozbieralna nadetale,więc nie będzie problemu zwypełnieniem.
Jeżeli ta konstrukcja da pozytywne rezultaty to można pokusić się o 2x3 w jednym bojlerze.Kolumna ma trzy refluxy ideflegmator zabezpieczający przed zapchaniem wypełnieninia cząstkami zacieru fuzle odprowadzone na zewnątrz poprzez syfon wodny.
Deflegmator pracuje jednocześnie jako bezpiecznik.
Pozdrawiam
Zbyszek

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-15, 00:10

W części środkowej, jak napisałeś, para i ciecz będą poruszać się współprądowo. W takim razie po co chcesz zastosować wypełnienie w tej części aparatury?

Pierwsze skroplenie pary (ten podwójny daszek) daje większą część powrotu na wypełnienie i mniejszą na spadek do dołu w kierunku drugiego syfonu. Nie uważasz, że skroplony etanol doleci do syfonu bez problemu i w większości wykapie nim na zewnątrz (chyba, że przewidujesz dławienie na syfonach). Owszem, razem pozbędziesz się jakiś fuzli, ale przy okazji ubędzie też sporo dobrego etanolu.

Kłopotem może okazać się też bilans cieplny. Aby wymiana zachodziła prawidłowo na zewnętrznym wypełnieniu, trzeba będzie zapewne dać duże grzanie. Duża dawka energii może spowodować, że środkowa kolumna będzie pracować w stanie zalania, czyli będzie posiadać znikome frakcjonowanie, a nie po to przecież budujesz multikolumnę, aby tracić rozdzielczość w taki sposób. Musiałbyś zastosować jakiś pomiar temperatury w tym miejscu, aby wiedzieć jak przebiega rektyfikacja.

BTW kibicuje ci nad projektem i jestem bardzo ciekaw jak sprawdzi się w praktyce.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-05-15, 03:09

@zbyszek1281
Niestety moja opinia nie ulegnie zmianie i powtórze to co pisałem na oliwce. Aparatura zadziała, jednak to będzie zmarnowanie twoich zdolności konstrukcyjnych, asądzac po rysunku, to podejżewam, że również technicznych, oraz wyrzucenie 1/4 materiałów w błoto, ponieważ aparatura będzie działała jak 3 kolumnowa zamiast jak 4 kolumnowa. Dużo prostsze będzie zastosowanie zwykłych luf zamiast labiryntów. W twojej aparaturze podobaja mi się natomiast elementy wyciągniete z aparatur gorzelniczych (syfon, próba zasymulowania półek). Tak jak CK napisał jest to ambitne, ale gdybyś uprościł kontrukcje wyszło by to jej na dobre.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-05-15, 08:54

Witam

Odnośnie wypełnienia środkowej kolumny to zpowolni spływ skroplin w dół kolumny a tym samym pozwoli części ponownie odparować. Skropliny z refluxu można pokierować poprzez zmianę kształtu daszka który stanowią dwie denniczki. Regulacja refluxu przez zmianę przepływu wody. Zalewanie będzie widoczne naregulowanej wysokości syfonu który będzie utrzymywałstały poziom skroplin w części stożkowej kolumny.
Kolumna będzie izolowana otuliną. Bilans cieplny w jednej objętosci..
Do Tofi kolumna jest potrójna 3" 2" 1".Zastosowanie trzech kolumn oddzielnie to:
rozbudowana konstrukcja, problem z utrzymaniem temperatury zalewanie odstojniki itp
Odnośnie strat etanolu to wydaje mi się że to co nie odparuje ponownie powinno być tylko pogonem lub do zlewu.
Pozdrawiam
Zbyszek

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-05-15, 11:02

Nie chodzilo mi o straty w etanolu, tylko w KO. 2" rura to tyko spływ flegmy w dół, na którym nie będzie zachodziła żadna rektyfikacja.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-15, 12:34

zbyszek1281 pisze:Odnośnie wypełnienia środkowej kolumny to zpowolni spływ skroplin w dół kolumny a tym samym pozwoli części ponownie odparować.
Też o tym pomyślałem, już po napisaniu postu.
zbyszek1281 pisze:Zalewanie będzie widoczne naregulowanej wysokości syfonu który będzie utrzymywałstały poziom skroplin w części stożkowej kolumny.
Mówimy o tym wyższym syfonie... Skąd będziesz wiedział, że ciecz w syfonie pochodzi z przelewania, a nie na przykład z tego, że powrót na zewnętrznej kolumnie (np. z powodu za niskiej temperatury) nie zdążył dostatecznie odparować i pojawił się w syfonie?

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-05-15, 20:54

Witam

Przedstawione przez kolegów problemy też mnie zastanawiają.
Zakładam regulację refluxem zjednoczesną obserwacją wypływu z syfonu.
Można też sprawdzić np. organoleptycznie co wypływa na zewnątrz.
Wydaje mi się ,że tego wypływu nie będzie wiele.
Tęperaturę powinna stabilizować dobra otulina np. poliuretan.


Zastanawiam się nad wprowadzeniem do kolumny węgla jako fragmentu wypełnienia.
Założyłem to w pierwszym projekcie co o tym sądzicie.
Pozdrawiam
Zbyszek

Awatar użytkownika
amber65
40%
40%
Posty: 71
Rejestracja: 2006-03-09, 13:07
Lokalizacja: Czechy- Přílepech

Post autor: amber65 » 2006-05-15, 21:37

No No to moze być nawet ciekawe ...poczekamy ,zobaczymy -powodzenia :idea: z niecierpliwością czekamy na dalsze opinie tego wynalazku :!:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............ Alkohol pity w miarę , nie szkodzi nawet w dużych ilościach.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2006-05-16, 00:33

Węgiel jako wypełnienie to nie jest najlepszy pomysł. Nie komplikuj sobie na siłę i tak już skomplikowanego sprzętu. Najpierw sklej aparaturę do kupy i zacznij eksperymenty. W praniu wyjdzie co i jak robić dalej...

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2006-05-16, 02:22

zbyszek1281 pisze:Witam
Odnośnie wypełnienia środkowej kolumny to zpowolni spływ skroplin w dół kolumny a tym samym pozwoli części ponownie odparować.
Pozwole sobie się z tym niezgodzić, a właściwie z celowością wypełnienia środkowej kolumny, ponieważ na dół zaczną spływać cięższe frakcje, a w przypadku środkowej kolumny dół oznacza dalszy etap rektyfikacji. Efekt według mnie będzie taki, że część etanolu zostanie uwięziona w cyrkulacji na wypełnieniu drugiej kolumny. Będzie parcie od dołu - od podgrzewających się par, jak i również parcie od góry - ciśnienie z kotła. Przwiduje właśnie na drugiej kolumnie zalanie miejscowe. Rozwiązaniem będzie brak wypełnienia, lub tak jak proponowałeś - pierścienie raschinga, gduż dadzą stosunkowo mały opór przepływowi par.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-05-27, 16:58

Witam

Mam przygotowaną do spawania potrójną kolumnę.
Wprowadziłem pewne zmiany w dolnej części kolumny.Chciałbym te zmiany zaopiniować.
Polegają na połączeniu trzech refluxlów ,z dolnym na wejściu do pierwszej kolumny.
Mogę to zrobić za pomocą rurek i syfona jak na rysunku, lub tylko nawiercając kilka otworów
w dolnej podstawie stożka.Odpływ fuzli regulowany zaworem jak narysunku.
Odpadnie problem zalewania. Kierując ponownie na pierwszą kolumnę 3/4refluxu uzyskam
efekt przepływu jak przez 6 kolumn ???????.Efekt przepływu współprądowego w kolumnie środkowej powinien być podobny jak w tężni solnej.
Cała konstrukcja kolumny w tym projekcie złożona jest z typowych elementów fmy Heco.

Pozdrawiam Zbyszek

P.S. rysunek kolumny dla zarejestrowanych na forum
Załączniki
kolua6x.JPG
Kolumna

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2006-05-29, 20:14

Zobacz na coś takiego myśle że dużo lepiej się sprawdzi.
Załączniki
3 KOLUMNY.jpg

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2006-05-29, 22:24

Opisz jak to działa co z zalewamniem itp.W moim projekcie kolumna jest walizkowa z wiadomych względów,"minimum wielkości przy dobrej jakości",czy to możliwe????????
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
darod
50%
50%
Posty: 119
Rejestracja: 2006-04-13, 20:05

Post autor: darod » 2006-05-29, 22:35

Witam temat wkręcił mnie do cna!
Rozmyślałem już kiedyś nad kilku rzędową kolumną coś podobnego do "Chemik student”, ale planowałem ogrzewać odstojniki ciepłem zacieru z kega dodatkowo miały być zaworki z odstojników wprost do kega!
na pierwszej kolumnie mają być 3 może 4 x reflux na drugiej i trzeciej 2x reflux
Cały ten pomysł jest warty świecy :!:
Narazie odpuszczę z braku czasu, ale.......... zimą :!: :?: :roll:
Lubie robić to co lubie...

Cocacolatl
50%
50%
Posty: 149
Rejestracja: 2006-04-17, 18:21

Post autor: Cocacolatl » 2006-05-29, 23:00

darod pisze:[...] miały być zaworki z odstojników wprost do kega![...]
Jesli puscisz drenowanie z odstojnikow wprost do kega to dzialac nie bedzie. Para z baniaka zamiast pchac sie przez kolumne wepcha sie przez dreny do odstojnikow i dalej. Musialbys utrzymywac dosyc wysoka roznice poziomow miedzy odstojnikami a baniakiem, na dodatek kazdy nastepny musialby byc wyzej od poprzedniego. A wtedy traci sens robienie kilku kolumn. Tak prawde mowiac to wydaje mi sie, ze najbardziej skuteczne byloby uzycie jakichs malutkich pompek i przepompowywanie zawartosci kazdego odstojnika na szczyt poprzedniej kolumny, a najbardziej sensowne uzycie jednej pompki i przepuszczenie skroplin kaskadowo przez odstojniki i pompe do baniaka. Potrzebne bylyby oczywiscie jakies odwadniacze, syfony itp...

C.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości