Opcja VM w Aabratku

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
cemik1

Post autor: cemik1 » 2010-05-20, 10:58

Tak może być w kolumnie prezentowanej przez maria-na. Ma on w niej zarówno klasyczny LM jak i VM. Gdy system LM wykorzystamy do odbioru przedgonów będzie jak napisałeś. Jednak w większości przypadków kolumny budowane od razu jako VM nie mają opcji LM. Ta przyczyna niezwykłej czystości więc odpada, ponieważ przedgony też są odbierane za pomocą ramienia i dodatkowej chłodnicy.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-05-20, 11:04

Racja.
Przy czystym VM ta przyczyna rzeczywiście odpada - jeśli prawdą 100% jest to, że destylat z VM jest lepszy od innych :mrgreen:, a tego własnym jęzorem nie sprawdzałem; polegam na cudzych :D .
Kiedy już z kazirodczej i homoseksualnej :shock: miłości kolumny LM z kolumną VM narodzi się u mnie dziecię LVM, to sprawdzę jakość własną paszczą :D .
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 12:30 przez Astemio, łącznie zmieniany 1 raz.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Korona
60%
60%
Posty: 234
Rejestracja: 2009-08-24, 11:39

Post autor: Korona » 2010-05-20, 12:21

Jednak to co opisuje Astemio może się częściowo dziać w kolumnie VM.
Najpierw stabilizujemy kolumnę wiec syf osiada na chłodnicy refluksu a po stabilizacji malutka ilość przedgonów jest skraplana na chłodnicy odbioru a dalej to już czysty :D odbiór.

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2010-05-20, 12:56

Ja osobiście nie ufam żadnym opiniom co do jakości destylatu dotąd, aż sam tego nie sprawdzę. Potrzebny do tego jest odpowiedni test na jednej kolumnie , tym samym zalewem, tym samym reżimem odbioru przedgonów , RR i pogonów.
W głowicy Aabratek skraplacz wyjęty jakiś czas po odebraniu przedgonów ma zapach tych przedgonów. Można oczywiście na chwilę zatrzymać grzanie i go umyć. Jednak uważam , że w kwestii odbioru VM , najważniejszym czynnikiem jest duża trudność w schrzanieniu przez operatora prawidłowego RR. Mówił już o tym kolega Cemik.
Aabratek z funkcją VM, jest moim zdaniem , chyba najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oprócz typowych zalet VM, pozwala w dużej mierze uniknąć zanieczyszczeń osiadłych w strefie skraplania.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-05-20, 13:22

Przeciez niekoniecznie Aabratek.Moja typowa glowica NS, tak wlasnie dziala i spelnia te wszystkie kryteria i ma te zalet o ktorych pisze kol "Akas".Prosze obejrzec sobie moja fotke. Pozdrawiam
sverige2

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2010-05-20, 14:09

Oczywiście Aabratek nie jest jedynie słusznym rozwiązaniem.
Ma jednak zalety :
1. mała wysokość
2. możliwość wyrównoważenia kolumny po przez umiejscowienie systemu VM z przeciwnej strony skraplacza.

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-05-20, 14:17

Wlasnie o tym mowie ,Akas, obejrzyj sobie fotke mojej kolumny.Po lewej stronie VM a po prawej LM.Nie robilem Aabratka poniewaz podobnie jak kol.Zbyszek nie bardzo moge patrzec na to cos nazywane kolumna,tak juz mam,niestety. Pomimo wszystko mam 130cm. aktywnego wypelnienia i to wystarcza do otrzymywania super produktu. Pozdrawiam
fotke mojej kolumny , to prosze cofnac sie do strony 1 (pierwszej) w tym samym temacie
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 16:49 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
sverige2

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-21, 16:05

@ all ,od których dostałem wykład na temat par i rozdzielenia gazów
dzięki za odpowiedzi i nakierowanie mnie na bardziej "proste tory" , jednak chyba nie bardzo mnie zrozumieliście ,ale to moja wina.Źle sformułowałem jedno ze zdań ,co innego myślałem ,a co innego napisałem.Jest napisane:"Para nad wypełnieniem nie jest jednorodna ,to jest mieszanina różnych składników i właśnie system VM został wymyślony po to, by bardzo skutecznie oddzielić etanol od reszty,która jest refluksem". Winno być od słów:"by bardzo skutecznie skierować oddzielony na wypełnieniu etanol ,do chłodnicy Liebiega ,reszta podąża do głowicy,gdzie po skropleniu na kondenserze jest refluksem. Czy teraz dobrze? Wszyscy dobrze znamy zapach ,tak przedgonów jak i pogonów i jeżeli by miały one wchodzić także na boczne odejście ,to gdzie na Boga one są po przejściu przez chłodnicę Le-ga.Zapewniam Was, ja tego SYFU nie czuję .Wręcz przeciwnie jak robiłem tylko w systemie LM ,to choć również tego specjalnie nie można było wyczuć (piszę o jednokrotnym puszczaniu) ,to na dodatek w VM-ie zniknął również piekący smak ,który mnie doprowadzał do szału. Któryś z dyskutantów napisał ,że nawet najmniejsza jego ilość skutecznie zepsuje cały urobek ,z czym się w całej rozciągłości zgadzam.Jeżeli jest inaczej ,to znaczy, że ja jestem taki tępy ,lub Wy ,mi tego nie potraficie wytłumaczyć .Co zresztą na jedno wychodzi.he,he,he I nie mam do siebie żalu po prostu w pewnym czasie przestałem się uczyć fizyki.Mój "konik" to automatyka ,tu czuję się jak ryba w wodzie. Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia.Zostało też napisane :"gazów się nie da rozdzielić" , to jak to jest ,powietrze też jest gazem a mamy czysty ,no może nie do końca, tlen,azot jak i pozostałe składniki.Wytłumaczcie tępemu maria-nowi.

Rafal
60%
60%
Posty: 239
Rejestracja: 2008-05-04, 00:37
Lokalizacja: kraina marzeń

Post autor: Rafal » 2010-05-21, 16:33

marian, za wikipedię:
Azot o wysokiej czystości można uzyskać poprzez termiczny rozkład azotanu(III) amonu:

NH4NO2 → N2↑ + 2H2O

W laboratorium można otrzymać azot w wyniku łagodnego ogrzewania mieszaniny chlorku amonu (salmiaku) i azotynu sodu:

NH4Cl + NaNO2 → N2↑ + NaCl + H2O

W przemysłowej metodzie otrzymywania azotu skrapla się powietrze, stosując odpowiednie ciśnienie i temperaturę. W tych warunkach azot i wszystkie gazy znajdujące się nad nim na skali temperatur wrzenia skraplają się i są w otrzymanej cieczy.

Trzy pierwiastki znajdujące się pod azotem: neon, wodór i hel pozostają w stanie gazowym i są przekazywane do oddzielnego procesu. Następny etap to frakcjonowanie poprzez podwyższenie temperatury (lub obniżenie ciśnienia), powodujące odparowanie ciekłego azotu. Odprowadzony azot jest powtórnie skraplany, przechowywany i transportowany tzw. naczyniach Dewara lub w formie gazowej w temperaturze otoczenia w stalowych butlach.

TLEN
* poprzez podgrzewanie nadmanganianu potasu w temp. pow. 230 °C:

2KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O2↑

* poprzez termiczny rozkład azotanu(V) potasu w temp. powyżej 400 °C, ale nie większej niż 440 °C:

2KNO3 → 2KNO2 + O2↑

* poprzez termiczny rozkład chloranu(V) potasu w temp. powyżej 550 °C:

2KClO3 → 2KCl + 3O2↑

* poprzez ogrzewanie tlenku rtęci(II):

2HgO → 2Hg + O2↑

* poprzez rozkład wodnego roztworu nadtlenku wodoru (wody utlenionej lub perhydrolu) pod wpływem ciepła lub katalizatora, np. dwutlenku manganu:

2H2O2 → 2H2O + O2↑

* w wyniku elektrolizy wody:

2H2O → 2H2↑ + O2↑
W kolumnie destylacyjnej ta sama mieszanina gazów idzie na kondensator co do chłodnicy Lebiega.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2010-05-21, 16:48

Mamy gazy z powietrza, jak je rozdzielimy. Poniżej cytaty:
Sprężone powietrze jest chłodzone do temperatur kriogenicznych i wprowadzane do systemu kolumn destylacyjnych. Powietrze poddane jest destylacji w celu uzyskania pożądanych składników: tlenu i azotu
Jednym z głównych obszarów zastosowań kriotechniki jest rozdział mieszanin gazowych poprzez ich skroplenie jedną ze znanych metod, a następnie poddanie skroplonej mieszaniny procesowi rektyfikacji. Rektyfikacja skroplonego powietrza jest najszerzej stosowaną w przemyśle technologią uzyskiwania tlenu, azotu argonu, kryptonu i ksenonu. Procesy niskotemperaturowe nie są jedynymi przemysłowymi metodami rozdzielania mieszanin gazowych. Podobne efekty można również uzyskać stosują membrany przepuszczalne dla niektórych składników mieszaniny lub metody sorpcyjne. Jednak w przypadku instalacji o dużych wydajnościach, przekraczających około 200 ton produktów gazowych na dobę, stosuje się niemal wyłącznie metody kriogeniczne.

Nie piszę, że kolumna VM nie działa. Przekonaliście mnie, że po zamknięciu zaworu na dole chłodnicy nie gromadzi się w niej dużo destylatu (mieszanie frakcji). Ale nie wmawiajcie ludziom bzdur o rozdzielaniu par etanolu i wody (tudzież innych zanieczyszczeń) przez głowicę VM. Za to odpowiada kolumna i wielkorotna w niej destylacja. Prawidłowo zaprojektowana głowica VM znakomicie za to ułatwia operatorowi pracę. Dlatego też tym tematem się interesuję i sledzę dyskusje na różnych forach. Może nadejdzie czas na przeróbki, bo coś w życiu robić trzeba. Automaryzację kolumny VM zamierzam przeprowadzić w oparciu o napędzany silnikiem 1¼" zawór kulowy przed chłodnicą. Zapewni on płynną regulację (nie tylko stabilizacja lub odbiór ale też regulacja refluksu).
Nie sądzę, że metaliczne lub pogonowe posmaki są cechą tej czy innej konstrukcji głowicy. Raczej odpowiada za to materiał kolumny i wypełnienia oraz, w mniejszym stopniu, sposób prowadzenia procesu. Można otrzymać doskonały produkt czy to na kolumnie LM czy VM. W LM dużo więcej jednak zależy od operatora. Nie jest to jednak tak mocno skomplikowane.
Jeżeli chodzi o pytanie co z pogonami i przedgonami. Otóż przedgony odbierane są w poczętkowej fazie rektyfikacji i używane jako podpałka lub paliwo do kosiarki. Pogony albo zostają w kotle albo są odbierane osobno w końcu procesu. Mozna je pótem dodawać do produktu w celu wzbogacenia doznań smakowo-zapachowych (rum, whisky...) lub poddawać kolejnym rektyfikacjom w celu wydobycia z nich czystego etanolu (dodawanie do kolejnego wsadu lub gromadzenie i rektyfikacja solo poprzedzona zwykle obróbką chemiczna).

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2010-05-22, 07:48

Nie ma co dyskutować czy gazy można rozdzielić czy nie. Trzeba wykonać system VM i sprawdzić czy warto go mieć czy nie. Czym więcej będzie opinii na forum tym lepiej. Ot tyle.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez OLO 69, łącznie zmieniany 1 raz.
OLO 69

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-05-22, 08:05

Jak zwykle masz rzeczowe i prawidlowe podejscie do sprawy Olo. Oto wlasnie chodzi, o to chodzi. Pozdrawiam
sverige2

mani51
60%
60%
Posty: 223
Rejestracja: 2009-03-30, 18:59
Lokalizacja: ja jestem?

Post autor: mani51 » 2010-05-22, 15:26

olo 69 pisze:Nie ma co dyskutować czy gazy można rozdzielić czy nie.Trzeba wykonać system VM i sprawdzić czy warto go mieć czy nie.Czym więcej będzie opinii na forum tym lepiej.Ot tyle.
Pozdrawiam.
mówisz i masz :)

jak dobrze pódzie to jutro próba
Załączniki
20100522366.jpg

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2010-05-22, 22:04

Ktoś musi zacząć jako pierwszy. No to czekamy kolego mani 51 na wyniki. Napisz jeszcze jakie wypełnienie stosowałeś.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez OLO 69, łącznie zmieniany 1 raz.
OLO 69

mani51
60%
60%
Posty: 223
Rejestracja: 2009-03-30, 18:59
Lokalizacja: ja jestem?

Post autor: mani51 » 2010-05-23, 12:29

pierwszych śmiałków to mamy juz dawno, ja juz jestem któryś z koleji :)

co do wypełnienia to mam zmywaki na długości około 105cm a reszta od dołu czyli 25cm to wóry miedziane.

pierwsze moje spostrzeżenie to takie że szkoda było robić to sterowanie abratkiem według pomysłu kolegi inżyniera bo po pierwsze nie udało mi się całkowicie zatrzymać kapania ale to nie przez małą przepustowośc zaworu czy odległośc odbioru od zaworu. Porostu przepływ refluksu jest na tyle niespokojny że częśc trafia do rurki odbioru i z wężyka cały czas kapie, powoli ale jednak, a całkowite zakręcenie powrotu wcale nie spowodowało znacznego przyspieszenia kapania i za prawdę powiadam wam nie mam pojęcia co sie tam działo jeszcze bo do wężyka zaczęła przedostawać sie para. Dlatego wszystko pozamykałem i postanowiłem odbierać przedgony przez część VM. I tu przeżyłem szok. Po odkręceniu zaworu zanim jeszcze zaczęło coś kapać z rurki poszła para, ledwo zauważalny obłoczek i nie przestawał lecieć nawet gdy zaczęło już kapać a destylat kapał zimny i cała chłodnica również pozostawała zimna. Niewiele myśląc przydławiłem trochę wylot chłodnicy wkładając tam rurkę fi wewnętrzne 10mm. Rurka chłodnicy ma około 18mm w środku i teraz jest ok. Jako że cała ta zabawa z sterowaniem abratka trochę trwała to cała stabilizacja trwała ponad godzinę i temperatura na 2/3wysokości kolumny ustaliła się na 77,6. Tak odbierałem przedgony w ilości prawie 0,5l i skoczyło na 77,7. Smak i zapach w zasadzie był już do przyjęcia więc zacząłem właściwy odbiór odkręcając całkowicie zawór. nie minęło długo a temperatura skoczyła więc zamknąłem zawór aż spadła spowrotem i tak po kilku próbach doszedłem do tego że otwarcie o około 45° jest najlepsze. A tu po godzinie temperatura zaczęła skakać miedzy 77,6 a 77,7 :?. Później znowu stanęło na 77,7 i tak było przez dłuższy czas. Przy 98°C w kegu znowu musiałem korygować położenie zaworu a że zbicie temperatury trwało juz zbyt długo to podstawiłem kolejną butelkę i zacząłem odbierać jak leci przy zawrze na 45°. aby przekonać się czy i w którym momencie przestanie kapać - nie przestało. Temperatura w kolumnie skoczyła na ponad 97°C i tak ukapało mi jakieś 300ml a że zapach tego był juz bardzo kiepski to zakręciłem gaz i skończyłem gotować.
Co do smaku destylatu więcej bedę mógł powiedzieć wieczorem albo jutro bo póki co próbowałem tylko troszkę bo mam po południu jechać samochodem. Z tego co spróbowałem to niestety rewelacji nie ma. Moc to 98% (mam niewyskalowany alkoholonierz) i tyle samo uzyskiwałem na abratku przed modyfikacją.


edit

Muszę dodać że wiem, że nie moc jest najważniejsza bo i wcześniej na abratku otrzymywałem zawsze tyle samo procent a smak sie różnił. Piszę to ponieważ pewna osoba na tym forum już skomentowała moje stwierdzenie że na VM uzyskałem tyle samo procent co na abratku zarzucając jednocześnie, że nie czytam dokładnie coniektórych postów. Szkoda że zrobił to w innym wątku a nie bezpośrednio tutaj choć do tamtego wątku nie pasowało to wcale.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości