Kolumna z półkami rzeczywistymi

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 22:04

C2H6O pisze: Optymalne warunki wymiany dla półki perforowanej wymagają odpowiedniej prędkości par. Ciśnienie par utrzymuje odpowiedni poziom płynu na półce. Oczywiście wizjery pomagają kontrolować poziom cieczy na półkach.
Już chyba wiem o co w tym chodzi.
Otóż półki są robione w taki sposób by reflux był większy aniżeli przepuszczalność otworów w płytach.

W ty załączniku widać, że poziom płynu utrzymuje ten oto przelew znajdujący się z boku który jest na dole zasyfonowany by pary nie mogły przez niego dostawać się do góry. Natomiast regule się raczej przepływem wody i zmianą powierzchniowego napięcia cieczy (bardzo zależnego od temperatury tej cieczy) utrzymującej się na półkach.
To raczej ono oraz ilość i średnica otworów utrzymuje ciecz na płytach.
Być może się mylę...


Tu akurat półki zaworowe. Ale to samo tyczy się perforowanych.
Załączniki
49eea35f.jpg
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2012-05-15, 22:53

Z tego co doczytałem na US forum, to perforowane półki są bardziej wymagające względem odpowiedniego strumienia pary.Dlatego kieruję sie w stronę kołpakowych. Kwestia tylko wyboru, czy jedno czy wielo.Jedyne wyjście to opacie się o sprawdzone rowiązania. Przede wszystkim koszty-przy 4 półkach po 5 kołpaków to już 130 zeta.Przy jednokołpakowej, a właściwe dzwonowej, rura 54 na kołpak plus kawałek blachy na dekiel to wychodzi 1/3 ceny.
Nic co obce mi nie jest obce...A tak w ogóle to nie robie nic bo nic mi sie nie chce...

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-15, 23:01

Nie wiem jak jest dokładnie z tymi kołpakowymi i perforowanymi ale czytając forum prawie wszyscy robią perforowane. Mówią, że nie ma żadnej różnicy w smaku czy zapachu alkoholu. Jak jest ze sterowaniem procesu nie wiem. Perforowane są znacznie tańsze.
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2012-05-15, 23:20

Zapewne różnice organoleptczne są pomijalne. Jak się ruszy coś w praktyce to będziemy mieli możliwość porównań czy jakichś testów, bo teraz to troche niewiadoma. Na początku był garnek ze spiralą, a teraz mamy sprzęciki full wypas z elektroniką. Może w tym nowym temacie tez coś się ulepszy..
Nic co obce mi nie jest obce...A tak w ogóle to nie robie nic bo nic mi sie nie chce...

Awatar użytkownika
C2H6O
60%
60%
Posty: 286
Rejestracja: 2010-01-06, 21:14
Lokalizacja: RoI

Post autor: C2H6O » 2012-05-16, 00:26

@lesgo58
Ja mam gdzieś schemat płyty perforowanej do kolumny 4". Są tam wymiary otworów, ilość itp.
Jak dobrze pamiętam to otwory średnicy 1,5mm w ilości 180szt.
Myślę, że zabrakło tutaj jeszcze orientacyjnej wartości mocy dostarczonej do kotła dla podanych wymiarów kolumny i półki. Wg mnie poprawne jest zaprojektwanie/wykonanie półki do założonej mocy kotła niż szukanie potem kW-ów. Fakt, że dysponujemy w naszych kotłach dość sporą nadwyżką, ale lepiej robić zgodnie z lege artis.
Zwykle z kolumn 4" zwężają do 2". Przypuszczam, że chodzi o zniżenie ciśnienia w kolumnie na półkach by wymiana para ciecz nie była zbyt intensywna i tym samym zbyt mało efektywna.
Dokładnie o tym piszę.

Spawa mi się półeczka sitowa, więc może niedługo obejrzę zachowanie cieczy zatrzymanej na takiej półce w realu. Na razie dzielę się z Wami jedynie teorią :)

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-16, 06:21

@All
Ja podszedłem do konstruowania kolumny w następujący sposób;
Nie zgłębiałem zbytnio teorii jak to się dzieje ,gdy juz się dzieje.Po prostu na razie mnie to nie interesuje.A takze zgłębianie sie w teorie zawarte w pracach doktorskich na temat destylacji mnie nudzą- bo jak już napisałem nie zawsze odzwierciedlają warunki jakich przychodzi nam destylować.
Założyłem że najpierw skonstruuję - uruchomię - zobaczę jak działa - i póżniej w razie wątpliwości zacznę zadawać pytania i dociekać dlaczego dzieje się tak a nie inaczej...
Tak samo zresztą jak zrobiłem z budową kolumny ,którą posiadam obecnie.
Po prostu wyszedłem z założenia ,że skoro takie kolumny funkcjonują i to nie tylko w pojedyńczych egzemplarzach ale masowo, to coś w tym musi być.Myślę,że nie robią tylko po to ,żeby postawić na kominku zamiast fotek protoplastów...
Dorwałem się do opisów budowy takiej kolumny i chcę prawie dokładnie skopiować z linku w którym gościu dość dokładnie opisał historię budowy łącznie z postami innych komentujących budowę i zasadę działania a także wytykających mu błędy i pomagając w konstrukcji odpowiednimi sugestiami.
Moim problemem jak na razie jest zgromadzenie materiału.
Nad mocą jeszcze się nie zastanawiałem ,ale podejrzewam ,że skoro większość z nich używa takich samych zbiorników jak my i w dodatku tez umieją liczyc wydatki - nie chce mi się wierzyć ,żeby moc potrzebna do uruchomienia i działania takowej aparatury wykraczała w jakiś bardzo znaczący sposób ponad moc ,którą my zazwyczaj dysponujemy (jeśli w ogóle wykracza)
Podrzucam link ze skondensowana informacją na temat wad i zalet poszczególnych typów półek:
http://www.seperationtechnology.com/dis ... lection-1/

[ Dodano: 2012-05-16, 07:18 ]
Wrzucam jeszcze jeden link, który może ułatwi podjęcie decyzji malkontentom i wahającym sie co do przydatności i efektywności kolumn półkowych.
Ja zdaję sobie sprawę ku jakim wyzwaniom kroczę - to jest dla mnie po prostu hobby .
Mam w sobie jeszcze tą ciekawość chłopca z dawnych lat i jak na razie chęć próbowania nowego...
http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... =61&t=6150

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-16, 08:14

C2H6O pisze: Myślę, że zabrakło tutaj jeszcze orientacyjnej wartości mocy dostarczonej do kotła dla podanych wymiarów kolumny i półki. Wg mnie poprawne jest zaprojektowanie/wykonanie półki do założonej mocy kotła niż szukanie potem kW-ów. Fakt, że dysponujemy w naszych kotłach dość sporą nadwyżką, ale lepiej robić zgodnie z lege artis.
Oczywiście, że dostarczana moc jest bardzo ważnym czynnikiem przy projektowaniu kolumny. Tak jak mówisz można projektować kolumnę do założonej mocy, ale można też doświadczalnie za pomocą regulatora dobrać odpowiednią moc potrzebną do zalania półek dla określonych średnic otworów oraz ich ilości.

Dla kolumny 4" z półkami zwymiarowanymi tak jak pisałem wyżej dostarczona moc powinna być na poziomie minimum 5000W
4 "= 12,56 w ² = 5ltr / h przy 5000W

[ Dodano: 2012-05-16, 09:44 ]
kermit64 pisze:Z tego co doczytałem na US forum, to perforowane półki są bardziej wymagające względem odpowiedniego strumienia pary.Dlatego kieruję sie w stronę kołpakowych. Kwestia tylko wyboru, czy jedno czy wielo.Jedyne wyjście to opacie się o sprawdzone rowiązania.
Mogę wysłać Ci na maila dokładny schemat półki jednodzwonowej. Może ci się przyda.
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

to ja
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2010-09-10, 15:59

Post autor: to ja » 2012-05-16, 19:58

Tu jest temat rozpoczęty przez kol zbyszek 1281
Kolumna z kołpakowymi półkami rzeczywistymi
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=3551
Kolumna z wirójącą parą alkoholową też zaliczyłbym do kolumn z półkami
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=3551

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2012-05-16, 21:23

Dobra to ja wam powiem jaką chcę kolumnę do smakówek i dlaczego, uwaga nie wiem jak działają te kolumny i wszystko co napiszę to moje życzenie, fantazja, marzenie. Kolumna ma odbiór z każdej półki, ja nie reguluje często mocą, ani wodą to jest prawie stałe. Mnie interesują tylko półki, na początku procesu odbieram z dolnej półki, potem w miarę procesu wchodzę wyżej, cały czas na smak odkręcam sobie zaworek wyżej, czy niżej i sprawdzam która półka jest dla danego momentu, surowca optymalna. Nie wiem czy piszę zrozumiale, ale chodzi mi oto bym w jednym momencie mógł próbować destylat o mocy 80, 82, 84 itd dzięki czemu z każdego wsadu mógłbym wybierać idealny dla mnie smak i zapach :wink:

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-17, 10:49

Magas to wcale nie takie marzenia czy fantazja.

Odnośnie mocy grzania czy przepływu wody to się nie wypowiem, natomiast odnośnie półek i odbioru z każdej półki to już ciut tak. Otóż po części jest to możliwe. Może nie tyle odbiór z każdej półki co możliwość destylacji z "ruchomą" ilością półek. Powiedzmy w kolumnie mając 6 półek rzeczywistych można odłączać półki zaworami i tym samym destylować alkohole smakowe w różnych konfiguracjach. Np dla rumu powinno się destylować na 3 półkach, dla whisky już na 4, wódka na 6-8. Tak kombinacja płyt daje nam ogromne możliwości.
Kermitowi wysłałem na maila schemat półki jednodzwonowej która jest przystosowana do tego właśnie pomysłu.
Załączniki
Plate-Tree-and-Drainage.jpg
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-17, 20:03

@bolekr
Sam też teraz się waham czy robić perforowaną czy taką jak pokazałeś.
Za przemawia to iż też chcesz taką robić.
No więc byłyby wspólne doświadczenia do porównań i wymiany spostrzeżeń.
Mam Pdf z dokładnymi rysunkami drzewka.Jeśli byś reflektował daj znać.

bolekr
60%
60%
Posty: 287
Rejestracja: 2008-07-22, 07:51

Post autor: bolekr » 2012-05-17, 20:26

Generalnie ta kolumna którą wyżej pokazałem działa dobrze. Chociaż ja jakoś bardziej obstaje przy perforowanej. Choć na perforowanej gorzej utrzymać płyn. Musi on mieć odpowiednią temperaturę wtedy czynnikiem decydującym jest właśnie powierzchniowe napięcie tego płynu.

Są wady i zalety.
Generalnie dopiero po niedzieli kończę mojego "big" VM/LM. Ale załapałem bakcyla na tę z półkami rzeczywistymi i będę budował. Musimy się ewentualnie zgadać i zadecydować. Jestem elastyczny :D :D
Pozdrawiam
Homo sum, humani nil a me alienum puto.

Awatar użytkownika
lesgo58
100%
100%
Posty: 1246
Rejestracja: 2011-04-28, 07:15
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: lesgo58 » 2012-05-17, 20:35

To samo tyczy mnie.W końcu wstępujemy na nieznane wody - ale obiecujące wiele.
Ale poeta ze mnie... :mrgreen:
To pewnie po tej Kasztelańskiej od @Magas'a. co ją dzisiaj dostałem. :mrgreen:

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2012-05-17, 21:42

Stoje przed wyborem rozwiązania chłodnicy miedzianej-czy zastosować 4x15mm czy 5x12mm.Zamknięte w rurze 52 KO.Powierzchnia podobna. Długość chłodnicy max. 100cm.Chyba nie będzie za mało. Lepiej więcej niż potem kombinować
Dalej-kolumne chce zrobić dzieloną na segmenty, półki montowane pomiędzy nimi, całość na kołnierzach.
Tak na marginesie, zazdrosze Wam tej Kasztelańskiej,ale z innego powodu niż myślicie. Nie mam tak wyrobionego smaku i węchu i nie wiedziałbym jak ją pić :nie_wiem
Moje chamskie podniebienie nie godne takich trunków...może kiedyś...
Nic co obce mi nie jest obce...A tak w ogóle to nie robie nic bo nic mi sie nie chce...

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2012-05-17, 22:11

Tak. Założyłem długość segmentu 15-16cm. Odpowiem od razu na pytanie dlaczego kombinuję. Powielane rozwiazanie to rura i do środka wpuszczane drzewko. chcę uniknąć nieszczelności między półka a rurą zew.I większa możliwość modernizacji jak by co.Chłodnica miedziana wpuszczona do rury KO na uszczelkach silikonowych-oszczędność.
Nic co obce mi nie jest obce...A tak w ogóle to nie robie nic bo nic mi sie nie chce...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości