1 szybkie krótkie pytanie

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
kmarian
60%
60%
Posty: 242
Rejestracja: 2017-01-27, 21:14
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: kmarian » 2018-04-29, 07:38

Szlumf pisze:
2018-04-28, 21:06
... w związku z ubywaniem alkoholu w kotle po pewnym czasie zbyt mało par napływa do chłodnicy i słup cieczy maleje i odbiór też.

Moim zdaniem, akurat ta przypadłość jest korzystna - mamy automatycznie zmniejszany odbiór pod koniec destylacji.

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: Szlumf » 2018-04-29, 10:27

Zgadza się. Automatycznie się zmniejsza. Tyle tylko, że mi nie udało się zgrać tego z temperaturą na 10-tej półce tak by był to pełny automat. Mam wrażenie, że da się to zrobić ale zrezygnowałem z OVM na rzecz OLM i dalszych prób nie robiłem.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: maria-n » 2018-04-29, 13:18

Cześć
Szlumf pisze:
2018-04-29, 10:27
Zgadza się. Automatycznie się zmniejsza. Tyle tylko, że mi nie udało się zgrać tego z temperaturą na 10-tej półce tak by był to pełny automat.
Nie mogło się udać bo;
jedynym kryterium, które może zapewnić automatyczną, ekonomiczną i prawidłową pracę zbilansowanej (ten moment występuje tuż po stabilizacji) w pełni kolumny jest utrzymanie w niej stałego jak największego (granica bardzo bliska początkowi zalania) CIŚNIENIA
Dlatego tak ważnym jest pozbycie się z kolumny wszelkich miejsc podatnych na zalania ( nieprawidłowe podpórki partycji, przerwy w wypełnieniu etc.)
Przy czym, zamontowanie tylko pomiaru ciśnienia i na podstawie odczytu jego chwilowej wartości, jakakolwiek regulacja ręczna jest piekielnie trudną i bardzo "upierdliwą" z tego względu, że ciśnienie trzeba regulować wg kilku parametrów. Jakich? Pozwolicie, że na razie nie będziemy o tym pisać.
To ciśnienie nam "mówi" w jakim stanie "kondycyjnym" jest w danej chwili kolumna. Ciśnienie nominalne - to znak, że w wypełnieniu jest na tyle dużo spirytusu, że może zachodzić prawidłowa wymiana para - ciecz. Spadek ciśnienia, to utrata jakiejś ilości (zależna od głębokości tego spadku) półek teoretycznych, a zatem spadek jakości produktu końcowego. Pomiar tylko temperatury nam o tym nie powie. O każdym zakłóceniu procesu (spadek dostarczanej mocy, nadmierny odbiór czy temp. refluksu) powie nam ciśnienie - właśnie. Pomiar ciśnienia pozwala także na sprowadzanie mierzonych temperatur do warunków normalnych co je urealnia i uniezależnia od wahań ciśnienia atmosferycznego, oraz uwalnia od "temperatury dnia" na dole kolumny!
Teza o której piszę jest wysnuta na postawie testów ( jakie przeprowadziliśmy z Andrzejem) związanych z uruchamianiem prototypu sterownika.
Testy z ciśnieniem ujawniają kolejne niespodzianki i spostrzeżenia, że o prawidłowej pracy kolumny nie wszystko jeszcze jest do końca wiadome.
Ale o tym w kolejnym raporcie!

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: waldi » 2018-06-27, 17:06

Witam, i ja sięgnę po 1 pytanie... nieco rozbudowane. Chodzi o chłodzenie w układzie zamkniętym. Wiem, że temat jest, przeczytałem ale kwestii, która mnie interesuje w nim brak. Chodzi mi o włączenie obiegu zamkniętego wody chłodzącej wychodzącej z chłodnicy w układ centralnego ogrzewania jaki posiadam w mieszkaniu. Korzystam z CO na jednym poziomie mieszkanie spore 120 m, piec co gazowy Ariston układ zamknięty tak to się chyba nazywa. Aparaturka stoi w łazience nr 2 do mojej do mojej dyspozycji myślałem aby wpiąć się przy grzejniku CO na zasilaniu grzejnika z gorącą wodą z głowicy a na powrocie CO zasilanie na głowicę. Dodatkowo pompa na zasilaniu, która to pchnie. Jak to zadziała przy wyłączonym piecu gazowym, czy to jest możliwe do wykonania? Jakie modyfikacje trzeba zrobić przy piecu CO? Czy ktoś z Was Korzysta z takiego odzysku ciepła? Pewno tak :D . Jeżeli jest gdzieś podobny temat to proszę admina aby podpiął moje wypocinki do tematu.

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: fuutro » 2018-06-27, 17:44

Wystarczyło by pompę zasilić nie poprzez sterownik a wtyczka w kontakt i dawaj. Można by spróbować włączyć chłodnicę zamiast grzejnika ale głowy nie dam, jak daleko się to rozejdzie.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: waldi » 2018-06-27, 18:49

To jest układ zamknięty tam w piecu jest chyba naczynie przeponowe, wolałbym nie grzebać przy sterowniku pieca najlepiej by było piec pominąć, stąd pomysł na pompę CO zewnętrzną, którą posiadam, zamiast zrzucać gorącą wodę do ścieków grzejemy kaloryfery i oszczędzamy na wodzie, proszę o poradę osób, które już rozwiązały ten problem lub pracują na podobnym rozwiązaniu.

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: laurentp » 2018-06-27, 22:15

Kaloryfery jak kaloryfery, ale 250l zbiornik C.W.U. ogrzewam z chłodniczki kolumny jak najbardziej.
Pracuje to na zbiornik 2 wężownicowy (solar + "piec"). Nie mam regularnego pieca, więc obieg jest na stałe (zwykła pompka c.o. na 1 biegu), ale jeśli masz już piec to chyba nie zbankrutujesz na parę zaworów? Żeby przełączać źródło ciepła, piec <-> chłodnica. (tylko co w zimie?).
To co mam sprawdza się elegancko.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: maria-n » 2018-06-28, 07:37

Cześć
Sprawa wygląda tak; jeśli jest dodatkowa pompa obiegowa, chłodnicę należy potraktować jako alternatywne źródło zasilania CO. Potrzebne będą dwa trójniki i dwa zawory odcinające (to te grubsze elementy - jakieś nyple i.t.p). Za zaworem zasilającym z kotła CO należy zamontować trójnik i w wolnej jego gałęzi zawór odcinający, z zaworu na wylot ciepłej wody z chłodnicy. Analogicznie postępujemy z powrotem CO. Za zaworem montujemy pompę, a z niej na zasilanie chłodnej strony chłodnicy. Grzejąc kotłem zamykamy zawory obiegu chłodnicy, a otwieramy zawory kotła i odwrotnie gdy zasilaniem dla CO jest chłodnica. Pamiętać należy o odpowietrzaniu układu chłodnicy i kierunku przepływu dla pompy.

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: waldi » 2018-06-28, 18:11

laurentp, dziękuję za odpowiedź. Niestety nie mam zbiornika z wężownicą na grzanie wody, załatwia to piec gazowy dwu funkcyjny, a szkoda bo to dobre rozwiązanie puścić wodę przez wężownicę i woda cowu gratis :D . maria-n, plan dobry :idea: , piec gazowy mam w kuchni a sprzęt stoi w łazience i tam destyluję 15 m jedno pomieszczenie od drugiego. Trójnik zawory itp. ja wszystko rozumiem ale z pozycji łazienki w której jest kaloryfer nie można by się wpiąć trójnikiem do niego na zasilaniu i powrocie a piec odciąć w kuchni i przełączyć na obieg wężownica z głowicy, pompa dodatkowa co, kaloryfery w domu? jak Ty to widzisz? No i byłby to układ zamknięty, może jakiś zawór bezpieczeństwa? Chociaż nie przewiduję temperatury powyżej 80*C.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: maria-n » 2018-06-28, 19:12

@waldi
Zaraz rozwiążemy Twoje problemy. Opisałem możliwy montaż, z punktu widzenia mojej instalacji i to był błąd. Jednak niema "specjalnej" różnicy gdzie się te instalacje "zepnie" Zasady są takie; by po pierwsze, gorąca woda trafiała na zasilanie inst. CO, zimna zaś na powrót. Po drugie, wpięcie było możliwie najbliżej środka tej instalacji. Dlatego użyłem słowa" specjalnie" Chodzi tu o to, że opory hydrauliczne dla pompy obiegowej, to to samo, co rezystory dla źródła zasilania w "elektryce" i powinny się rozkładać "po równo" Bo woda tak jak prąd, wybierze zawsze łatwiejszą drogę (mniejszy opór). Jeśli chodzi o naczynie wzbiorcze; można je wykorzystać, wystarczy kocioł gazowy odciąć tylko jednym zaworem. Którym? nie ma różnicy. Ktoś napisze po kiego odcinać wymiennik kotła. Odpowiedź - by uniknąć strat energetycznych. Bo konwekcyjnie ciepło będzie uciekać do komina, który grzejnikiem raczej nie jest

Awatar użytkownika
ZIELONKA
50%
50%
Posty: 138
Rejestracja: 2016-02-07, 20:48

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: ZIELONKA » 2018-06-28, 20:28

Ja od zeszłego roku mam bufor 2000l z wodą kotłową i podpinam do niego chłodniczkę szybkozłączkami. Uruchomiłem sobie możliwość zasilania jej albo wodą kranową i odprowadzenie ciepła do niewielkiego basenu dla wnuczki albo z dna bufora i odprowadzenie na jego górę. Z bufora pobieram ciepło albo na CWU albo na grzejniki. Na zimę gdy w buforze będzie woda bardzo gorąca planuję ją wykorzystać do ogrzania kega -do 90C się da resztę zrobią grzałki.
Potrzebny będzie zbiornik z płaszczem -na razie brak funduszy. Tak więc raz przez chłodniczkę leci woda kranowa a innym razem kotłowa.
Na razie gorąc się nie marnuje. W zimie sprawdzę jaka najwyższa temperatura wody chłodzącej da się jeszcze wykorzystać - sądzę że przy 3cim biegu pompki CO 50ciostopniowa woda jeszcze wystudzi opary. Czas pokaże.Na razie pierwsze próby z wodą 22 C na wejściu dały dobry rezultat.
No to jadziem Panie

Awatar użytkownika
waldi
60%
60%
Posty: 204
Rejestracja: 2008-04-09, 12:43
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: waldi » 2018-06-29, 07:35

maria-n
Temat zrozumiałem, dziękuję za rzeczową pomoc teraz zakupy potrzebnych części i biorę się za robotę :) .

ZIELONKA
Pomysł z różnorodnością wykorzystania gorącej wody przez ciebie :1st nic dodać nic ująć, najbardziej przypadł mi do gustu motyw grzania kega z płaszczem wodnym. Tak się składa, że mam takowy :D więc wykorzystam i ten element w najbliższym czasie gdy będę robił zaciery lub owocówki z gęstą pulpą. Co tu mogę dodać dla tych co mają studnię temat warty mniej uwagi z wiadomych powodów, ale ci koledzy co nie mają a pracują na większym sprzęcie lub tak jak teraz gdy zbliża się sezon nalewkowy, grillowy i sprzęt chodzi pełną parą to warto sięgnąć po takie rozwiązanie oszczędność i ekologia w rzeczy samej :oki

Awatar użytkownika
elofura
101%
101%
Posty: 495
Rejestracja: 2014-07-03, 14:23

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: elofura » 2018-06-29, 07:54

Podłaczając wodę kotłową z instalacji CO do podgrzania płaszcza trzeba sie liczyć z ubytkiem tej wody w instalacji. Trzeba pamiętać o dolewce wody
i odpowietrzeniu instalcji po zabiegu.
Każdy alkohol jest bardzo dobry, oprócz denaturatu, który jest tylko dobry.

Awatar użytkownika
ZIELONKA
50%
50%
Posty: 138
Rejestracja: 2016-02-07, 20:48

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: ZIELONKA » 2018-06-29, 18:23

W moim przypadku te parę litrów ubytku nie stanowi problemu naczynie wzbiorcze mam 150 litrowe :D .
Oczywiście od czasu do czasu trzeba dolać to wiadomo.
Na zbiornikach które stoją w kotłowni mam oczywiście odpowietrzniki więc też sobie radzę.
W szczytowych momentach miewałem lekko ponad 100 C na piecu a termometr pompy ciepła pokazywał 103 w zbiorniku.
Instalacja typu otwartego więc nie ma obaw co do nadmiernego grzania, tato już mi przetestował parę scenariuszy a to nie włączając pompki obiegowej a to odpalając piec z zakręconymi kranami bufora - dzięki otwartej instalacji nic się nie dzieje co najwyżej pobulgocze.
Szczerze polecam posiadaczom wszelkich kotłowni na różne paliwa wykorzystywanie ich do napędu ulubionego procesu.
Wystarczy że odzyska się ze 20 kWh to już wystarcza na kilka godzin ogrzewania małego domku.
A ci co mają studnie też mogą wykorzystać ciepło podpinając jakikolwiek wymiennik ciepła. Woda niech wraca do studni ale ciepło niech zostawi w bojlerze czy grzejnikach. Trochę drożej bo dwie pompki ale da się.
No to jadziem Panie

Awatar użytkownika
elofura
101%
101%
Posty: 495
Rejestracja: 2014-07-03, 14:23

Re: 1 szybkie krótkie pytanie

Post autor: elofura » 2018-06-30, 00:05

Jak masz rozwiazany temat ubytku wody w ukladzie otwartym? Jestem ciekaw roznych profesionalnych rozwiazan, bo jam mam mechanizm od spluczki :)
Każdy alkohol jest bardzo dobry, oprócz denaturatu, który jest tylko dobry.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości