Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
spamik112
40%
40%
Posty: 80
Rejestracja: 2015-11-02, 16:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: spamik112 » 2017-04-26, 14:33

Czy oprócz @111lisu korzysta ktoś z STS21?

Możecie powiedzieć jak się sprawuje?
Jestem na etapie zamawiania i zastanawiam się nad nim a DS18b20.

Jest biblioteka na arduino pod STS21?

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: laurentp » 2017-04-26, 16:11

spamik112 pisze:
2017-04-26, 14:33
...Jest biblioteka na arduino pod STS21?
Ty poważnie o tej bibliotece? Przecież z datasheeta wynika, że to "proste jak sex bez użycia własnej ręki" :P

Jeszcze tego nie rozpracowywałem od strony programu, tylko ds poczytałem.
A do I2C są biblioteki, nie musisz rzeźbić w bitach.

DS daje to samo, ale z mniejszą rozdzielczością.
Może krzyski już u siebie odpalił.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

spamik112
40%
40%
Posty: 80
Rejestracja: 2015-11-02, 16:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: spamik112 » 2017-04-26, 17:32

Przegladałem tylko nagłówki ;-)

To pewnie zamówię sts21 + zamówię płytkę z tego tematu.

A pytam, bo nie lubię być pierwszy :P i szukać błędu jak coś będzie nie tak.

A testowałeś może mobilne termometry?

Myślałem żeby zrobić ds18b20 + ESP-01 + bateria 18650, jakaś tubka, opakowanie i wrzucić to do fermentora. Wtedy byłby podgląd w sieci czy na thingspeak.com aktualnej temperatury fermentacji.
Wadą takiego rozwiązania jest, że musi być wifi, a w piwnicy nie mam oraz to, że trzeba ustawić deep sleep, żeby nie zeżarło w 24h baterii. Dlatego myślałem, żeby zrobić coś w oparciu o bluetooth BLE (bluetooth low energy). Coś w rodzaju beacona z temperaturą.
Bluetooth ma wiekszy zasięg, wystarczyłoby odpalić telefon i temperatura byłaby znana.

Myślałem o nano + HM+10 (nie wiem ile to prądu zje) lub o nowym ESP32 - tutaj jest wifi oraz bluetooth, pytanie czy można wifi wyłączyć.

Jest coś takiego jak lightblue bean, niestety cena (30$ ;/) https://punchthrough.com/bean to trochę za dużo. A urządzenie fajne, bo mało prądu bierze i dodatkowo można zdalnie aktualizować. Przydałoby się coś podobnego.

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: laurentp » 2017-04-26, 18:38

spamik112 pisze:
2017-04-26, 17:32
A testowałeś może mobilne termometry?

Myślałem żeby zrobić ds18b20 + ESP-01 + bateria 18650...Wtedy byłby podgląd w sieci... aktualnej temperatury fermentacji....
ESP żre prąd jak głupie (~250mA max na "samo ono"), ale, jakby to spiął z jakimś AVR, może RTC z alarmem (kwestia, co by się "opłaciło" jak chodzi o pobór mocy)... To kto wie.
Trzeba by policzyć, jak często ESP mógłby być wybudzany (po zmierzeniu, ile mu zajmuje dojście do "pełnej sprawności", ale chyba < 10s).
Nowe AVR z 1.8 czy nawet "normalniejszym" 3.3V i niskim zegarem dużo nie potrzebują, o ile pamiętam. (ATMega48PA, 3.3V, 1MHz -> 400uA, przy PowerDown + watchdog to nawet < 5uA).
Fakt, że musimy liczyć czas działania ~1 miesiąc (720h) z naładowanego na full ogniwa (2500mAh).

Wstępna kalkulacja pokazuje, że przy włączaniu ESP na 10sek co 10min powinno się udać :)
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
111lisu
40%
40%
Posty: 76
Rejestracja: 2016-04-01, 01:24

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: 111lisu » 2017-04-28, 11:25

Nie mów, że robisz to gdzieś w plenerze?
I martwi Cię źródło energii..
Może popracujmy współnie nad:
https://www.youtube.com/watch?v=mvVN_xCUXHg

Obrazek
Lisu

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: laurentp » 2017-05-02, 20:30

Małe podgrzewanie kotleta:

- dziś uruchomione (w końcu, wstępnie) "rozszerzenie" I/O termometru poprzez magistralę I2C. Dzięki projektowi płytki kol. krzyski.
- da to możliwość podłączenia KILKU (7 + "normalny" EZ) wyjść (EZ, załączanie grzałek) lub wejść (czujnik zalania) przy użyciu bardzo zbliżonej konstrukcyjnie płytki, wymiary fizyczne są zachowane. Będzie po prostu dodatkowy moduł na kablu.
- docelowo, po dołożeniu pewnych układów konwersji powinno się dać podłączyć (pewnie długo wyczekiwany) czujnik STS21, o ROZDZIELCZOŚCI LEPSZEJ jak "magiczne" 0.01*C.

Dalsze newsy w miarę rozwoju programu / testów.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

nemo82
10%
10%
Posty: 18
Rejestracja: 2012-12-25, 03:57
Lokalizacja: Gdynia

3d). Instrukcja obsługi i opis funkcji termometru

Post autor: nemo82 » 2017-05-10, 16:25

3d). Instrukcja obsługi i opis funkcji termometru – wersja wsadu z dnia 27-02-2017
Po złożeniu termometr posiada pięć pojedynczych przycisków „P1 – P6” , przełącznik obrotowy z przyciskiem (enkoder) „E”, diodę, buzzer oraz wyświetlacz LCD. Numery przycisków zaznaczone na zdjęciu nr od 1 do 6 oraz enkoder E.

Obrazek

I. Pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest konfiguracja sensorów temperatury. Naciskamy i przytrzymujemy „P1” i podłączamy zasilanie do termometru (gniazdo USB w komputerze lub ładowarka telefonu 5v z wyjściem USB).
1. Podłączamy czujnik „Tkolumny" umieszczony na 10 półce teoretycznej (wysokość około 40 cm nad zbiornikiem). Po poprawnym wykryciu czujnika termometr wyświetla komunikat „OK” potwierdzamy to przyciskiem P2 (na LCD wyświetla się komunikat o podłączeniu kolejnego czujnika) i odłączamy czujnik.
2. Podłączamy czujnik „Tglowicy” znajdujący się w głowicy kolumny odbiorczej (ewentualnie czujnik umieszczony w pobliżu OOB (Obniżonego Odbioru Bocznego). Naciskamy przycisk „P2”, odłączamy czujnik.
3. Kolejny podłączany czujnik to „Twody”. Możemy go umieścić w dwóch miejscach. Pierwsza to wylot wody z chłodnicy . Drugie miejsce to odpowietrzenie kolumny (miejsce, w którym wylecą opary alkoholu przy niedostatecznym przepływie wody chłodzącej). Naciskamy „P2”.
4. Podłączamy ostatni czujnik „Tcieczy” umieszczony w zbiorniku (kegu). Po wciśnięciu przycisku „P2” nastąpi reset termometru. Podłączamy wszystkie czujniki do termometru i po chwili powinniśmy otrzymać na wyświetlaczu odczyty wszystkich temperatur.
Obrazek

II. W czasie prowadzenia odbioru dla dwóch czujników „Tkolumny” i „Tglowicy” możemy włączyć tryb DeltaT krótkie wciśnięcie przycisków „P3” lub „P4” przełącza bezpośredni odczyt temperatury na tryb odchyłki np. „Tkolumny –> Dkolumny”. Nie musimy zapamiętywać jaka jest wartość temperatury tylko termometr pokazuje nam o ile zmienia się jej wartość od momentu włączenia trybu DeltaT.
Przy bezpośrednim odczycie temperatury dłuższe (ponad 2s) wciśnięcie przycisków „P3” lub „P4” ustawia nam tryb DeltaT oraz alarm dźwiękowy i świetlny (Tkolumny ->Akolumny) , który uaktywnia sie, gdy wartość bezwzględna odchyłki przekroczy wartość 0,10°C dla czujnika umieszczonego w głowicy i 0,15°C dla czujnika umieszczonego w kolumnie na 10 półce.

Obrazek

III. Po wciśnięciu przycisku „P6” termometr pokazuje przybliżoną procentową zawartość alkoholu w zbiorniku wyliczoną wg tabeli Akasa. Wartość jest wyliczana na podstawie temperatury czujnika w zbiorniku (temperatura zależy od ciśnienia i dlatego jest to wartość przybliżona dla zakresu temperatur odpowiadających 0-40%).

IV. Naciskając przycisk impulsatora „E” termometr w trzeciej linijce LCD przechodzi cyklicznie do wyświetlania wartości funkcji: Timer -> UpTime -> PWM out -> Twody.

Obrazek

1. Pierwsza funkcja to "Timer" . Kręcąc impulsatorem wybieramy jedną z wartości czasu i dłuższe wciśnięcie przycisku „E” włącza / wyłącza odliczanie czasu. W momencie, gdy odliczanie zostanie zakończone włączy się alarm dźwiękowy i świetlny. O działającym odliczaniu czasu informuje nas znak "x" zmieniający sie na"+"

2. Druga funkcja "UpTime" pokazuje nam czas od momentu włączenia termometru w formacie GG:MM:SS - „UpTime=00:06:12”.

Obrazek

3.A. Kolejna funkcja „PWM Out” to sterowanie elektrozaworem (podłączonym przez moduł wykonawczy z triakiem np. AVT440/3). Przekręcając impulsator możemy wybrać wartości od 1% do 10% przy skoku o 1% a następnie od 10% od 100% przy skoku o 10%. Po zamontowaniu elektrozaworu na głowicy Aabratek możemy włączyć kontrolę odbierania „przed gonu” ustawiając wartość od 1% - 9% z przepływem jaki ustalimy ręcznie (wartość 100 – 200 ml) na elektrozaworze np.: CEME 9934 (ew. zaworze precyzyjnym podłączonym do innego elektrozaworu) i ustawiając czas na timerze. Po odliczeniu czasu Timer automatycznie wyłączy odbiór przed gonu. Wciskamy i przytrzymujemy przycisk na impulsatorze przez ponad 2 sekundy. Przy odbiorze przed gonu nie zmienia nam się wartość PWM. W momencie, gdy odebraliśmy założoną ilość przedgonu przechodzimy do odbioru serca.

3.B. Automatyczny odbiór serca. Termometr steruje elektrozaworem otwierając się i zamykając cyklicznie do momenty aż nastąpi destabilizacja w kolumnie i podskoczy temperatura. W tym momencie zmniejsza się wartość PWM o 10% i termometr po co najmniej 10 min stabilizacji znowu zacznie sterować zaworem z mniejszą częstotliwością otwieranie - zamykanie.
Na czujniku w kolumnie (10 połka - Tkolumny) włączamy tryb odchyłki DeltaT potem impulsatorem ustawiamy wartość 100% . Włączenie automatycznego odbioru następuje po przyciśnięciu przycisku P6 przez ponad 2 sekundy. W tym momencie w 3 linijce wyświetla się informacja "PWM out=100% EN" a w 4 linijce pojawia się litera "A".
W momencie destabilizacji kolumny i skoku temperatury na czujniku w kolumnie (10 połka – Tkolumny) pojawia się w czwartej linijce LCD zmieniająca wielkość litera "u"->"U" informująca nas o destabilizacji. Gdy temperatura powróci do wartości DeltaT mniejszej lub równej zero wyświetla się migająca litera "s"->"S" (oznacza ona stan stabilizacji). Stabilizacja trwa minimalnie 10 min.
W trakcie odbioru automatycznego, nastawę PWM można skorygować ręcznie impulsatorem.
(UWAGA – używając funkcji Timer w czasie odbierania przez elektrozawór (PWM out) alarm Timer'a wyłączy nam odbiór przed gonu oraz automatyczny odbiór serca - bez zmiany jego nastawu).

Obrazek

IV. Termometr ma ustawione 2 stałe alarmy: alarm wstępnego zagrzania oraz wysokiej temperatury wody chłodzącej.
  • Alarm wstępnego zagrzania uaktywnia się gdy temperatura na czujniku Tkolumny (10 półka) zaczyna zmieniać się o 3 °C w ciągu 10 sekund przy temperaturze Tkolumny > 50°C i jest to dobry moment do ręcznego włączenia wody chłodzącej.
  • Alarm wysokiej temp wody chłodzącej zadziała gdy temperatura na czujniku Twody przekroczy 60°C. Alarm ten informuje nas, że przepływ wody jest za niski i powinniśmy go zwiększyć. Dla osób, które prowadzą proces z wyższą temp wody chłodzącej niż 60°C innym sposobem wykorzystania tego alarmu jest umieszczenie czujnika na odpowietrzeniu głowicy i w momencie, gdy opary alkoholu zaczną sie wydobywać z głowicy alarm zadziała (mi osobiście 2 razy już to pomogło).

V. Po podłączeniu termometru do gniazda USB komputera możemy śledzić temperatury oraz stan alarmów i automatycznego odbioru na ekranie komputera lub zdalnie przez inny komputer czy telefon. Po zainstalowaniu driverów do konwertera PL2303HX w komputerze instaluje nam się wirtualny port COM. Gdy wejdziemy w Panel Sterowania > Menadżer urządzeń >Porty COM możemy zobaczyć pod jakim nr portu COM zainstalował nam się termometr. Pobieramy z Internetu program do obsługi terminala np. Hyper Terminal Private Edition Trial (niestety tylko 30 dni za darmo dla Windows 7, 8 i 10; WindowsXP ma domyślnie zainstalowany – HyperTerminal) i instalujemy na komputerze.
Obrazek
Następnie uruchamiamy program i konfigurujemy połączenie. Nadajemy dowolną nazwę dla połączenia np. "Termometr" i klikamy "OK". Z okienka "Connect To" wybieramy nr portu COM na pod jakim zainstalował nam się konwerter i klikamy na "Configure...". W tym oknie ustawiamy wartości połączenia na:

Liczba bitów na sekundę: 38400
Bity Danych: 8
Parzystość: Brak
Bity Stopu: 1
Sterowanie przepływem: Brak

Obrazek

Zatwierdzamy te ustawienia klikając OK na obu oknach i powinniśmy otrzymać sekundowe odświeżanie temperatur, stan alarmów oraz stan automatycznego odbioru - PWM w procentach. W oknie terminalu nie wyświetla się tryb odchyłki DeltaT ale przewijając odczyt możemy zobaczyć jak zmienia się temperatura w odświeżaniu co 1 sekundę.

Obrazek

Alternatywą dla Hyper terminala jest darmowy program PuTTY do ściągnięcia stąd . Instalujemy go standardowo, następnie z Menu Start wybieramy PuTTY i w oknie programu wybieramy "Connection Type" -> "Serial". Następnie ustawiamy nr portu COM na jakim zainstalował się konwerter i w oknie "Speed" wpisujemy wartość "38400". Na dole okna klikamy na "Open" i mamy podgląd na nasz termometr.

Obrazek

Wyjaśnienie skrótów literowych dla alarmów :
  • "C" - alarmu na czujniku Tkolumny po przekroczeniu DeltaT o 0,15°C
  • "H" - alarmu na czujniku Tglowicy po przekroczeniu DeltaT o 0,10°C
  • "P" - alarm wstępnego zagrzania na czujniku Tkolumny - przypominający o ręcznym włączeniu wody do chłodzenia
  • "W " - alarm na czujniku Twody informujący o przekroczeniu temp 60°C
  • " T" - alarm informujący o skończonym odliczaniu ustawionego czasu.
VI. Przy podłączeniu czujników DS18B20 termometr pokaże nam temperaturę w formacie 78,21C (maksymalna rozdzielczość czujnika 12 bit - 0,0625°C). Gdy podłączymy starsza wersję czujnika DS1820 jego temperatura będzie wyświetlana w formacie 78,5-C lub 6.4) (dokładność czujnika 9 bit 0,5°C). UWAGA dla wersji czujnika DS18S20 (następca DS1820) temperatura jest pokazywana w formacie 78,50C (rozdzielczość 9 bit – 0,5°C). Czujników DS1820 oraz DS18S20 nie zalecam podłączać do termometru. Jeśli takie mamy to możemy go wykorzystać tylko do pomiaru temperatury Twody (zamontowanie powyższych czujników bardzo ograniczy nam dokładność wskazań termometru).
Wskazanie 0.00C na wszystkich kanałach termometru świadczy o zwarciu linii danych termometrów (środkowy pin) z masą.
Ostatnio zmieniony 2017-05-10, 18:30 przez nemo82, łącznie zmieniany 1 raz.

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: 3d). Instrukcja obsługi i opis funkcji termometru

Post autor: laurentp » 2017-05-10, 16:54

Podziękował w imieniu obecnych i przyszłych użytkowników, oraz swoim własnym :).
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

sikorex
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2013-03-22, 20:57

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: sikorex » 2017-05-11, 18:28

nemo82 Dzięki
Wklej Instrukcje obsługi i opis funkcji termometru do tego viewtopic.php?f=11&t=6280 tematu bo tu zaginie
Ps. Czy będzie 3e). Z instrukcją montażu elektrozaworu?

nemo82
10%
10%
Posty: 18
Rejestracja: 2012-12-25, 03:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: nemo82 » 2017-05-11, 21:59

Myślę że na dniach bo dziś dostałem nyple i mufy także po weekendzie jak wszystko złożę na kolumnie.

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: laurentp » 2017-05-13, 21:08

Odczyt czujnika STS-21 (0.01*C) RUSZYŁ wstępnie na ESP8266 :)
Po paru testach opublikuję nowe archiwum.
Planuję oczywiście podłączyć go i to termometru na AVR / Nano.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: laurentp » 2017-05-15, 17:09

Zapuściłem zapis odczytów z STS oraz DSa umieszczonych w tym samym klocku stalowym,
wstępnie wygląda to ładnie, o ile BEZWZGLĘDNE odczyty różnią się o ~0.2*C, o tyle ich ZMIANY są synchroniczne w granicach 0.03*C (z DSa odczyt filtrowany uśrednianiem 10 próbek).
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: robert4you » 2017-05-15, 18:15

Jaki masz czas odświeżania odczytu temperatury dla DS-a ?
==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: laurentp » 2017-05-15, 18:23

Dla obu 1s. STS bez uśredniania, DS z.

Dodane: NOWA PACZKA ŹRÓDEŁ dla ESP8266 / NodeMCU.
Działa STS21 podłączony do I2C (od strony 3.3V), jeśli jest prawidłowo odczytany, jego odczyt wyświetla się jako temperatura KOLUMNY, jeśli nie czyta się prawidłowo (nie podłączony) system próbuje z kolei odczytać pierwszego skonfigurowanego DSa.
Sam. Dla odczytów z STS filtrowanie (uśrednianie 10 odczytów) jest WYŁĄCZONE.
Załączniki
Archive_2017-05-15_ESP_src.zip
Źródła dla platformy ESP8266.
(138.19 KiB) Pobrany 43 razy
DSCF0680ma.jpg
DSCF0681m.JPG
DSCF0682m.JPG
DSCF0683m.JPG
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Termometr 4 punktowy *z podłączeniem do PC*

Post autor: robert4you » 2017-05-20, 21:35

Dla DS uśredniasz zawsze z 10ciu ostatnich pomiarów czy z "paczki" 10 pomiarów.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości