Stabilizacja, i jej wpływ na ilość przedgonów i czystość ser

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: Szlumf » 2015-09-27, 23:54

Zmyliło mnie to "...w dolnej części skraplacza". Stosuję chyba coś w tym stylu w postaci odejścia z odpowietrzenia skraplacza na chłodnicę. Niestety u mnie ze względu na zmienne ciśnienie wody (hydrofor) pracuje to nierównomiernie ale wyłapuje przez cały proces naprawdę śmierdzące frakcje. Dzisiaj przez 5 godzin ukapało 50ml totalnego smrodu. Skraplacz to młot Thora z jeziorkiem ustawionym na 200ml. Odpowietrzenie w górnej części jednego z ramion.
Dość często (szczególnie przy kolumnie półkowej) stosuję też ten układ do głównego odbioru przedgonów po krótkiej stabilizacji na początku procesu.

Awatar użytkownika
Emiel Regis
90%
90%
Posty: 656
Rejestracja: 2012-05-12, 14:56
Lokalizacja: Picardie, Żywiec

Post autor: Emiel Regis » 2015-09-28, 07:35

Zrobiłeś sobie po prostu moduł CM, gdzie musisz regulować przepływem wody kropelkowy odbiór przedgonów. To niezłe rozwiązanie, ale nie każdy może je u siebie zastosować.
Mnie chodzi o odbiór VM wpięty w kolumnie na długości skraplacza, który robiłby to samo, ale bez regulacji przepływu wody przez skraplacz. Rozwiązanie też nie dla wszystkich, ale zawsze jakaś możliwość.

arbaletnik
20%
20%
Posty: 29
Rejestracja: 2014-02-06, 22:08
Lokalizacja: Wschód

Post autor: arbaletnik » 2015-09-28, 16:02

Czytam ten ciekawy wątek i mam pytanie. Mam głowicę Aabratek z jeziorkiem 110 ml, odejście na port termometru z rurki 12 mm. w typowym miejscu tj. naprzeciwko tamki i skraplacza. czy takie odejście można wykorzystać do podłączenia chłodnicy i odbioru tych lotnych frakcji? Czy to miejsce jest dobre? Może spróbuje zamontować tam zaworek kulowy o podłączyć do nieużywanej chłodnicy od OVM. Serce odbieram oczywiście z OLM.

Awatar użytkownika
Emiel Regis
90%
90%
Posty: 656
Rejestracja: 2012-05-12, 14:56
Lokalizacja: Picardie, Żywiec

Post autor: Emiel Regis » 2015-11-02, 21:10

Nic Ci to nie da.
Opisujemy sytuację, gdzie odejście VM jest montowane na długości skraplacza. w zależności od jego wydajności miało by to być w jego połowie, a nawet w końcowej części tak, żeby trafiały do niego tylko lekkie frakcje. Ewentualna regulacja podobnie jak w systemie CM.

Druga opcja, to podłączenie chłodnicy w odpowietrzenie, co daje CM do odbioru przedgonów, a a LM zamienia w OLM.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.

arbaletnik
20%
20%
Posty: 29
Rejestracja: 2014-02-06, 22:08
Lokalizacja: Wschód

Post autor: arbaletnik » 2015-11-10, 23:19

Rozumiem o czym piszesz. Ale myślałem , że lekkie frakcje utrzymują się też pomiędzy skraplaczem i jeziorkiem (analogicznie jak w przypadku różnicy w odbiorze OVM a OLM. Przy OVM mamy nieco gorszy destylat, bo opary są bardziej zanieczyszczone niż skropliny z OLM).
I rzeczywiście zrobiłem jak pisałem: podpiąłem sylikonową rurkę do portu termometru głowicy. W rurce miałem skropliny oparów, ale w zapachu niewiele różniące się z LM dużego jeziorka, no może nieco gorsze. Ciekawe było tylko to, że wraz ze zwiększaniem odbioru z LM, zwiększała się ilość skroplin w sylikonowej rurce i odwrotnie. Jakby rosło tam ciśnienie par wraz ze wzrostem z LM. Sam nie wiem. Może jeszcze poeksperymentuje, bo to był tylko jeden raz. I mam problem ze szczelnym zaślepieniem odpowietrzenia głowicy żeby wypróbować skraplacz jako CM.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez arbaletnik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości