Katalizator miedziany, czy bufor?

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Re: Katalizator miedziany, czy bufor?

Post autor: stratos » 2016-01-11, 16:04

duureex pisze: zastanawiam się co było by lepsze i bardziej praktyczniejsze katalizator czy bufor.
Pisałem już o tym, ale jakoś . .

Między kocioł a kolumnę wstaw rurę o dużej średnicy (100mm do 200mm) i wypełnij ją np. sprężynkami miedzianymi.
Otrzymasz dwa w jednym, czyli katalizator i jednocześnie bufor o pojemności od 0,2l do 0,8l.

Ja korzystam z rury o fi 114mm, a wysokości całego elementu ze złączami wynosi 40cm.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2016-01-11, 18:56

Darex, różnica pomiędzy wymienionymi półkami jest zasadnicza. Na półce kołpakowej następuje stała wymiana para ciecz w jeziorku o znanej długości linii barbotażu i powierzchni wymiany. Jeziorko może stanowić element manometru /U rurka/ w połączeniu z sylikonową rurką zasilająca półkę. Półka przelewowa jak wskazuje nazwa to przelew dla cieczy i oddzielny przepust dla pary.
Na wcześniejszych zdjęciach przelew jest przewymiarowany z dodatkowym spustem.
Dareks, Twoja półka rzeczywista w tym wykonaniu to tylko półka przelewowa. Dlatego wydaje się Tobie, że też dobrze działa :idea:
Zrobisz z tego półkę rzeczywistą zasyfonując obydwa odpływy :D
Zmusisz parę do przepływu przez refluks i wywołasz wrzenie jeziorka.
Tak na marginesie zastanawia mnie wypełnienie środkowej rury bufor /spiralki, czy zmywaki/ przykryte kołpakiem. Czy to musi pracować na sucho bez zwilżania zanim zacznie się przelewać z bufora :?:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zbyszek1281, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości