II EDYCJA STEROWNIKA - realizacja

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

II EDYCJA STEROWNIKA - realizacja

Post autor: maria-n » 2016-06-12, 11:57

Cześć
Tak jak to było poprzednio, postanowiłem założyć nowy temat, bo w reszcie nadchodzi ten czas. W piątek przeprowadziłem drugi test. Test miał głównie na celu, sprawdzenie działania systemu alarmów i sygnalizacji ich poprzez dorobiony w tym celu "buzzer" (powinno być napisane przetwornik piezo-elektryczny) ale buzzer, krócej się pisze. Jak Andrzej pisał, czy dopiero napisze, każdemu zdarzeniu alarmowemu, będzie towarzyszył komunikat czego on dotyczy(ł) dostępny w opcji INFO. W teście, sprawdziłem też (tym razem dokładniej), system regulacji mocą. Który to, jest sprzężony z "tabelą grzania" Możemy deklarować w niej moc, którą chcemy dodać lub ująć jej, w trakcie prowadzonego procesu. Ja dodałem 12% mocy max. (moc zalania) w czterech krokach, od 98°C w bojlerze, po to by utrzymać poziom ciśnienia na dole kolumny, wraz z ubytkiem składnika mniejszościowego w bojlerze. System ten, każdy z Użytkowników (jeżeli będzie chciał go wykorzystać) będzie musiał indywidualnie opanować! Teraz moje działanie będzie polegało na; po pierwsze adaptacji, płytki procesora do nowych warunków pracy (poprawa podłączenia zasilania procesora, dołożenie dwóch przycisków klawiatury (zał/wył; grzałki "stałej" i zaworu ARC), podłączenie buzzera i wyjścia zaworu wody chłodzącej. Następnie, montażu końcowego po tych poprawkach i kalibracji termometrów. Potem, to już tylko wysyłka. Przypominam o zgłaszaniu informacji na PW (ostatni mój post w temacie II edycja......) o aktualizacji danych. I na koniec zachęcam; CZYTAJCIE OPIS STEROWNIKA ZAMIESZCZONY PRZEZ ANDRZEJA (już teraz), bo będzie czego się uczyć. Ale jak się z nim Oswoicie ..............!!!!

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2016-06-12, 13:07

Witam.
Testy wypadają pomyślnie, a praca nad dokumentacją zakończona. Dokumentacja jest dostępna Tutaj dokumentacja sm-31.
Dokumentację należy czytać w następującej kolejności:
1. sm31-parametry - wstępny opis funkcji i parametrów sterownika
2. sm31-automatyka - opis funkcji i pracy w trybie automatycznym
3. sm31-kalibracja - opis kalibracji czujników
4. sm-31-instrukcja - szczegółowa instrukcja obsługi sterownika

pozdrawiam
andrzejg11
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-06-12, 14:22

Drodzy Panowie Bardzo Dziękuje,
za Wasz wysiłek i efekt! :brawo :1st

Sprawiliście Wielką frajdę wszystkim zainteresowanym! :1st

Teraz my musimy ogarnąć nowe możliwości,
co może nie być wcale takie łatwe. :)

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-12, 15:10

DACIE RADĘ!!!!! Pomimo przekazania dokumentacji, Andrzej "za karę", pewnie podpowie Wam jakie mogą być konfiguracje początkowe. Zresztą, ee-promy procesorów będą posiadały ustawienia zaprogramowane przez Andrzeja, czy też, mogą mieć moje dane. Każdy z Was będzie je tylko modyfikował na swój sposób. Przed "zabawą" ze sterownikiem, proponuję zapisać sobie gdzieś na boku wszystkie dane wprowadzonych parametrów, (aby mieć punkt odniesienia) bo mogą one ulec przypadkowemu z kasowaniu.

Awatar użytkownika
kowal-80
50%
50%
Posty: 194
Rejestracja: 2007-10-15, 22:42

Post autor: kowal-80 » 2016-06-15, 00:01

Czy jest możliwość pracy ręcznej z grzałkami z jednoczesną pracą automatyczną zaworu ARC?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-15, 08:13

Cześć
Tak oczywiście, z możliwością ręcznego zał/wył zaworu ARC, z pulpitu. Dostępna jest także opcja aktualizacji temperatur, za pomocą jednego przycisku.

[ Dodano: 2016-06-16, 10:13 ]
Miał być dzisiaj ostatni test, ale niestety, jestem "na" antybiotyku - nie jestem w stanie dzisiaj go przeprowadzić. Może jutro. Test ma polegać na włączeniu automatyki tuż po odb. przedgonów i do samego końca - bez żadnej modyfikacji w trakcie pracy. Zero ingerencji w pracę sterownika. Jak tylko go wykonam zdam sprawozdanie

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2016-06-20, 10:59

Cześć.
W związku z otrzymanymi zapytaniami drogą prywatną i mailową odpowiadam na ogólnym:
1. Sterownik jest przystosowany do sterowania w oparciu o zasilanie 3-fazowym, a nawet przede wszystkim do sterowania w oparciu o zasilanie 3-fazowe.
2. W sprawach realizacji sterownika w tym:
- terminów realizacji
- wariantów
- nowych zleceń
- kosztów
proszę zwracać się wyłącznie do Kol. @Maria-n'a
pozdrawiam
Andrzej
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

Post autor: berbelucha » 2016-06-20, 13:11

Jakaś fotka tego ustrojstwa?
....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-20, 20:36

Cześć
W tym tygodniu wyślę pierwszych sześc sterowników. Kolejność zgodna z listą wpłat. Fotki? Kol.berbelucha, to co może to USTROJSTWO, zawarte jest w dokumentacji. Cała reszta to dodatki!

Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

Post autor: berbelucha » 2016-06-20, 21:15

A coś więcej na ten temat?
Mam lutować układy, czy dostanę to w jakiejś obudowie?
Co mam dokupić jako opcję? Sondę temperatury?
Nie mogę znaleźć nigdzie konkretów. Również w dokumentacji.
....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-20, 23:41

Cześć
Tak............... Dostaniesz lutownicę oraz dwa pudełka; w jednym części do modułu sterującego w drugim zaś, do modułu mocy. Żeby nie było nudnie, to nie wyślę schematów! Ty tak na poważnie, czy jaja sobie Robisz? Widziałeś sterownik bez czujników temp? Tak jak w I edycji, o e-zaworach Każdy decyduje we własnym zakresie, bo zbyt duża różnorodność (AC, DC, NO, NC, mosiądz, kwas) Podłączysz do sterownika odbiorniki i jazda.

[ Dodano: 2016-06-21, 09:40 ]
Do każdego sterownika, dołączony będzie schemat podłączenia do sieci. Pomyślcie o układzie hydraulicznym dla regulacji temp. chłodzenia. Tytuł w instrukcji Andrzeja; "Schemat ideowy sterowania chłodzeniem" Za pomocą takiego układu można bardzo precyzyjnie regulować temp. chłodzenia, bez względu na spadki ciśnienia w sieci hydraulicznej.

Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

Post autor: berbelucha » 2016-06-21, 11:14

Na poważnie.
Lutownicę mam.
Nie widziałem na oczy żadnego sterownika od was, chociaż byłem zapisany na obie edycje i po prostu proszę o wskazanie co wchodzi w zakres dostawy, a co będę musiał osobno dokupić. To powinno być gdzieś jasno napisane, nie mam po prostu ochoty od nowa czytać kilku tematów z okresu kilku lat, bo tak się te sprawy ciągną. Chyba to rozumiesz.
Chcę wiedzieć jakie mam opcje do wyboru, bo chcę dobrze wybrać.
Nie zajmowałem się nim, tak jak Ty, na oczy go nie widziałem, a chciałbym coś więcej wiedzieć.
Jeśli nie tutaj, to na PW proszę.
Pozdrawiam.
Berbelucha.
....

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-21, 17:33

Cześć
Też na poważnie. Ton mego postu był może troszkę niegrzeczny, ale Wybacz, jeśli ja proszę zainteresowanych o poszczególne długości sond termometrów, a Ty Pytasz czy trzeba będzie dokupować sondy? To coś tu jest, nie w ten czas. Ale do rzeczy; sterownik zbudowany jest z dwóch modułów (podzespołów) Pierwszy, to pulpit operatora zawierający; mikroprocesor, płytkę pomiarową, przyciski sterujące i wyświetlacz. Do niego za pomocą złącz podłączamy pięć sond termometrów, 12V zasilacz sieciowy (wchodzący w skład całości) przewód sterujący drugim modułem - mocy. Moduł mocy to; płytka sterująca całością (pięcioma kanałami), która jest opto-izolowana od napięcia sieciowego, trzy triaki z radiatorami zasilające poszczególne grzałki i dwa triaki sterujące el-zaworami; ARC i wody chłodzącej. Każdy odbiór zabezpieczony jest wkręcanym, zwłocznym bezpiecznikiem topikowym (3x 16A i 2x 4A). Wszystkie odbiorniki podłączamy do modułu za pomocą wtyków, sieć zasilającą za pomocą złączki śrubowej. Nie bardzo rozumiem, o jakie opcje do wyboru Pytasz. Oprogramowanie jest tak napisane, że obsługuje wszystkie możliwe konfiguracje kolumn. To wszystko ustala się na etapie wprowadzania parametrów. Nowa wersja sterownika posiada 2 rodzaje parametrów; procesu jak i obiektu. Tu można wszystko wybrać lub wszystko wyzerować i pracować w trybie ręcznym. Wtedy jest to po prostu 5-cio kanałowy termometr pracujący z rozdzielczością 0,01°C, z regulatorem ARC i termostatem wody chłodzącej + regulator mocy pracujący w układzie reg. grupowej. Treść ostatnich trzech zdań które napisałem, dokładnie opisuje i wyjaśnia dokumentacja. Jeśli Masz jeszcze jakieś zapytania, jestem do dyspozycji

Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

Post autor: berbelucha » 2016-06-21, 21:52

Spoko.
Z sondami nieco prowokowałem. Nie spodziewałem się, że może ich nie być w komplecie.
Ale nie wszystkie sondy lubią mieć skracany, czy wydłużany przewód.
To jeden z powodów, dla których chciałbym się zorientować jak to "ustrojstwo" wygląda. Bo na przykład właśnie wyjaśniłeś, że będzie 2 moduły. Aby dobrać długości sond powinienem wiedzieć (bo w tej chwili się tylko domyślam) że jeden będzie mógł być mocowany na kolumnie, drugi na zbiorniku. Jest więcej takich niewiadomych, dlatego chętnie zobaczyłbym jak to w praktyce wygląda.
Dokumentacja opisuje jak ten sterownik działa, ale nigdzie nie zauważyłem, jak wygląda, co do którego modułu będzie podłączone itp.
Któryś z modułów może być równie dobrze przeznaczony do powieszenia "na ścianie", a ja zażyczę sobie długości sond jakby miał wisieć na głowicy. Dla Ciebie niewiadomych nie ma, dla mnie jest sporo.
....

herbata666

Post autor: herbata666 » 2016-06-21, 23:59

To teraz ja się Kolegi mariana zapytam oficjalnie czy odpisuje na PW by wysłałem zapytanie w dniu 2016-06-11, 19:47 i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, a widzę że Kolega codziennie jest.
Może bym nie pisał tego oficjalnie ale, widzę że z Kolegą innej metody rozmowy niema.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości