II EDYCJA STEROWNIKA - realizacja

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2017-01-29, 20:16

Cześć
Mam dla wszystkich beneficjentów II edycji CHYBA dobrą wiadomość!!!
Jakichś czas temu obiecywałem, że jak Andrzej będzie miał trochę dłuższą przerwę między etapami wdrażania swojego sterownika przemysłowego, to podejmie prace nad modułem pomiaru ciśnienia różnicowego (ciśnienie otoczenia/ rura) w kolumnie. Parametr ten to jeden z punktów odniesienia, dla regulacji refluxu za pomocą silnika krokowego. Dzisiaj dowiedziałem się, że prace są na bardzo poważnym etapie zaawansowania. Mianowicie ciśnienie jest mierzone i odczytywane, a silnik kręci na polecenie operatora. Znaczy cel został osiągnięty! Teraz będzie najgorsza część roboty, zaprzęgnąć to do pracy z kolumną poprzez wyposażenie sterownik w modyfikację oprogramowania. Ale do tego, to sam autor projektu powinien się odnieść. Na potwierdzenie mych słów załączniki!

Film - zawór w akcji
Załączniki
wyswietl (Custom).jpg
przystawka (Custom).jpg

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2017-01-29, 21:04

Witajcie.
No to od początku:
Na zdjęciu widoczna jest "przystawka" do sterownika, w wersji drugiej edycji. W chwili obecnej jest to prototypowa płytka z elektroniką wydłubania ręcznie przeze mnie. Na płytce tej znajdują się:
- sterownik zaworu krokowego
- barometr - z precyzją większą od 1 pascala
- kontroler sensora ciśnienia, który instalowany będzie w kolumnie
- dodatkowy czujnik temperatury (nie DS) z precyzją 0,0625°C - dwukanałowy. Element pomiarowy wchodzi do rurki Φ4mm.
Prototypowy zawór krokowy leżał u mnie w szufladzie ze cztery lata.
Zawór ten niegdyś wykonali Koledzy z forum. Konstrukcja na bazie zaworka iglicowego kol @Akasa. Oś tego zaworu połączona jest przy pomocy sprzęgła kłowego z osią wirnika silnika krokowego. Możliwa będzie również prosta wersja "budżetowa" takiego zaworu (konstrukcja kol. @marian-a)
W chwili obecnej kol @maria-n konstruuje również użytkowy sensor ciśnienia, który instalowany będzie w kolumnie.
Płytka jest w 100% uruchomiona i mogłaby pewnie już zostać taka jaka jest (wymiary 80x120 mm), lecz będziemy ją miniaturyzować i na pewno w kierunku SMD. Wówczas gabaryty powinny zmniejszyć się ok. trzykrotnie. Płytka połączona jest ze sterownikiem macierzystym za pomocą pięciu przewodów.
Póki co uruchomiłem barometr, silnik i pomiar temperatury. Wszystko działa jak należy. Filmik z postu powyżej pokazuje działanie zaworu krokowego po podaniu przez sterownik macierzysty wielkości kąta otwarcia.
Pozostało więc jedynie rozszerzyć oprogramowanie, w którym na tym etapie będą zrealizowane następujące funkcje:
- pomiar ciśnienia barometrycznego i różnicowego w kolumnie
- sprowadzenie temperatur do warunków normalnych
- sterowanie ręczne otwarciem zaworu krokowego w granicach od 0 do 100% (w trybie pracy ręcznej)
- sterowanie automatycznie otwarciem zaworu krokowego w zależności od zaawansowania procesu rektyfikacji
- zastąpienie funkcji dotychczasowego zaworka e-ARC funkcjami zaworu krokowego.
W wyniku dołożenia kiepskiego termometru (klasy DS) można będzie uwolnić jeden z termometrów precyzji 0.01%. Będzie to termometr, który dotychczas mierzył tmpr. wody chłodzącej.
W tej sytuacji uwolniony termometr precyzyjny może być zastosowany np. do pomiarów temperatury w buforze. Nadto zwolniony zostanie dotychczasowy zaworek e-ARC (jego funkcje przejmie zawór krokowy). Uwolniony zaworek e-ARC będzie można zastosować do załączania/wyłączania wody chłodzącej.
Póki co to byłoby na tyle.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

gary1966
60%
60%
Posty: 253
Rejestracja: 2013-08-18, 16:00

Post autor: gary1966 » 2017-01-30, 16:36

Serwus,
pytanie do kolegi andrzejg11: czy "soft" na którym teraz pracujemy będzie poprawiony?

Awatar użytkownika
HomoChemicus
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2014-01-27, 17:54
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: HomoChemicus » 2017-01-30, 18:11

Czy będziecie robili sami zaworki z silnikiem krokowym?
Możesz przybliżyć, jak wykonywany będzie pomiar różnicowy ciśnienia (hardware)?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2017-01-30, 19:05

Cześć
Niestety cała ta II edycja, z wiadomych względów była realizowana bardzo chaotycznie! Ale zakończona w końcu pozytywnie. Ponieważ udało się w końcu zrealizować ostatnie dwie (ciśnienie i silnik krokowy) z planowanych kilka lat temu opcji, a sterowniki dopiero co zeszły z montażu, będziemy robić wszystko by jak najmniej ingerować w konstrukcję. Chodzi tu o uniknięcie wymiany obudowy. Bo poszerzony program spokojnie się w Atmedze "zmieści" Jest zdaje się taka szansa, ale trzeba będzie z miniaturyzować tę płytkę, która jest pokazana wyżej. Jeśli chodzi o silniki z zaworami; ten OKAZ zaprezentowany przez Andrzeja, to jego pomysł zrealizowany przez kol. Astemio. Jest to jak Widzicie "Mercedes" ale koszt wyk. też nie bagatelny. I jak w życiu, kogo stać kupuje markową czekoladę gorzką inni mogą zadowolić się wyrobem czekoladopodobnym. Ja na swoje potrzeby opracowałem wersję "light" bez sprzęgła kłowego i bez zaworka precyzyjnego. Jest to kopciuszek, ale działa i jeśli chodzi o zakres regulacji z powodzeniem daje radę. O tym dlaczego sami chcemy dostarczać zawory napisze Andrzej. Będzie też taka możliwość, by zainteresowany sam zaopatrzył się w zawór z silnikiem (uprzednio uzgadniając z nami parametry silnika), ale ostateczny montaż i uruchomienie musi być wykonane przez nas.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2017-01-30, 19:31

Cześć.
Generalnie dotychczasowy soft będzie rozszerzony a przy okazji niezbędna będzie modyfikacja dotychczasowych opcji.
Będzie również okazja dokonania zmian i niezbędnych poprawek oraz dokonania face-liftingu ekranów głównych. Z usterek wiadomo jest mi o wadliwym przełączaniu sterowania na głowicę w ostatecznej fazie procesu - jest to drobiazg i będzie oczywiście poprawiony.
Gdyby były jeszcze jakieś informacje czy też zastrzeżenia do jakichkolwiek opcji, jak również proponowane modyfikacje ekranów to proszę o zgłaszanie w tym miejscu lub na priv.
Co do zaworków - to będziemy szukać producenta, może ktoś z Kolegów byłby chętny?
Zawory powinny być ujednolicone. Poprawne sterowanie takim zaworem wymaga podania wielu parametrów, z ustawieniem których Użytkownik mógłby mieć sporo problemów, a nawet mógłby doprowadzić do uszkodzenia silnika. Dlatego też musimy mieć powtarzalny standard.
Co do sposobu pomiaru ciśnienia różnicowego wstrzymuję się od wyjaśnień aż do czasu wykonania testów na żywym organizmie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez andrzejg11, łącznie zmieniany 1 raz.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
elofura
101%
101%
Posty: 495
Rejestracja: 2014-07-03, 14:23

Post autor: elofura » 2017-01-30, 19:45

Jeżeli chodzi o zaworek ze sterowaniem krokówką, to mam w tym trochę doświadczenia. Aktualnie kończę 4 oś do mojej homemade frezarki CNC. Więc nie jest mi to obce.

https://www.facebook.com/pg/elofura/pho ... e_internal

Mogę coś frezować, toczyć, spawać, składać itp.
Każdy alkohol jest bardzo dobry, oprócz denaturatu, który jest tylko dobry.

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: laurentp » 2017-01-30, 19:54

andrzejg11 pisze:...Zawory powinny być ujednolicone....
A jak tak nieśmiało zapytam, jaki (rząd wielkości) cenę przewidujecie?

I czy użytkownicy będą mieli opcje:
- jak jest zaworek krokowy, to na nim regulacja,
- jak go nie ma, "klasyczny e-ARC"?
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Post autor: stratos » 2017-01-30, 20:29

@elofura

Jaką dużą wielkość może mieć obrabiany kawałek materiału?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez stratos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2017-01-30, 20:52

@elofura
dzięki w odpowiednim czasie będziemy kontynuować
@laurent:
silnik ok. 60 PLN, reszta to robota w metalu

@stratos - nie zaśmiecaj mi wątku włącz wygaszanie
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez andrzejg11, łącznie zmieniany 1 raz.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: laurentp » 2017-01-30, 20:54

andrzejg11 pisze:...silnik ok. 60 PLN, reszta to robota w metalu...
O ten "metal" mi chodzi...

Mi bardziej chodziło o koszt gotowego modułu,
i sterownika jako "integralnej całości".
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2017-01-30, 20:55

Cześć
mój kopciuszek - 2 godz. roboty
Załączniki
silnik z zaworem (Custom).jpg
silnik z zaworem 2 (Custom).jpg

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: laurentp » 2017-01-30, 21:03

Nie widzę przełożenia obrót / posuw, bo poza tym to dławiona rurka silikonowa?
Brak okularów? ;p

Myśleliście o (niektórych) elementach z druku 3D?
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2017-01-30, 21:07

@laurent
1. Jeszcze za wcześnie by mówić o cenach.
2. A co do opcji klasycznego zaworka e-arc to wygląda ona tak:
rodzaj zaworu:
0 - e-ARC N.otwarty
2 - e-ARC-N.zamknięty
3- zawór krokowy
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: laurentp » 2017-01-30, 21:12

andrzejg11 pisze:1. Jeszcze za wcześnie by mówić o cenach...
To oczywiste,
dlatego pytałem "RZĄD wielkości".

Czyli 100-200-500-1000-1500-2000zł.

Jak widziałem (z linków od kolegów) na Allegro to i 4k pln sobie liczą za "full auto"...
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości