II EDYCJA STEROWNIKA - realizacja

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-06-23, 14:59

Wiem, że Marian ma sporo pracy, wiec nie dziwota, że nie odpisuje na PW. 8)

Dlatego muszę to napisać tutaj, ponieważ są to Bardzo Ważne sprawy:

1.) Może to jest oczywiste, ale mam prośbę o wysyłkę kurierem.
Przesyłka jest zbyt cenna, aby po drodze zaginała.
:)

Nie wiem czy masz jeszcze mój adres do wysyłki
(Podałem w razie czego na PW).


2.) Mam również prośbę o sprawdzenie przed wysyłką,
czy wszystko działa jak należy.


BTW
Mam jeszcze pytanie czy będzie można to podłaączyć
na razie na dwie fazy 230V a opcjonalnie na 3-fazy(nie mogłem siem doczytać w instrukcji)?

Pozdrawiam

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-23, 21:06

marek 301
Z pierwszym zdaniem zgadzam się z całą rozciągłością.
30 sterowników I edycji dotarło do kolegów, jako przesyłki zwykłe, bez żadnych kłopotów.
zdanie nr.2 - bez urazy, ale mnie obraża. Trudno, muszę to jakoś przełknąć. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że po drugiej str. drutu może być ktoś, kto jednak posiada parę dkg mózgu! Jak bym nie miał Twojego adresu, zapewniam, że ta ilość mózgu jaką jeszcze mam, pozwoliła by na to, że dałbym radę Ciebie odszukać!
Tak, będzie "TO" można tak podłączyć jak Piszesz, cokolwiek miało by to oznaczać!

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-24, 12:56

Kol Dziev
Akurat w kwestii poprawnego działania sterownika, uważam że mam takie prawo. To, że jest tak duże opóźnienie w realizacji II edycji, było już wałkowane wielokrotnie i obaj z Andrzejem posypywaliśmy głowę popiołem, też wielokrotnie. Ja nie mam z tym problemu i mogę robić to, nawet dwa razy w tygodniu, jeżeli komukolwiek zrobi to różnicę. BO TO JEST NASZA WINA!!
Ale; jeżeli kol marek301, pisze mi już po raz drugi i to "na zielono" żebym sprawdził poprawność działania przed wysyłką, to mi opadają nie tylko ręce. Jak można zakładać, że wyślę komukolwiek sterownik nie sprawdzony. Jeżeli ktoś jest taki skrupulatny, to powinien zadać sobie trochę trudu, i przeczytać CAŁY TEMAT dotyczący sterownika I edycji. Wtedy wiedziałby, że na 30 wysłanych sterowników nie było ani jednej reklamacji tego typu. Ba, nie wiem ile ich pracuje do tej pory, ale w naprawie miałem z nich chyba 3 czy 4 szt i to, nie z powodu błędnego czy niechlujnego montażu. Tak, że kol. nie będę się otrząsał, bo nie mam z czego.
PS
5 sterowników zmontowanych, uruchomionych i SPRAWDZONYCH dla kol.kol. Pawelph, Studzin, Wek, Andras i Jony32 czeka na wysyłkę, bo z kolei ja oczekuje na "grawerkę" tabliczek z opisami. Następni kol.kol. do wysyłki to; Gary 1966, Michwo1, Mregal, Szelow i Kermit

andras
30%
30%
Posty: 48
Rejestracja: 2012-07-16, 20:17

Post autor: andras » 2016-06-24, 13:48

Witam

To ja już się cieszę :lol: :lol: :lol: a kolumnę też będę po niedzieli miał po małych poprawkach, więc niecierpliwie czekam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez andras, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
studzin
40%
40%
Posty: 96
Rejestracja: 2006-03-20, 17:05
Lokalizacja: Tczew

Post autor: studzin » 2016-06-24, 13:57

Ja bym jeszcze tylko prosił o podanie słabych punktów sterownika (o ile są) - czyli na co uważać, żeby nie zepsuć. Wiem, że głupota ludzka nie zna granic, ale jednak czasami można przewidzieć błędy jakie może popełnić przyszły operator.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez studzin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2016-06-24, 14:18

Nie zalać destylatem...














:wink:

marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-06-24, 15:22

maria-n pisze:marek 301
Z pierwszym zdaniem zgadzam się z całą rozciągłością.
30 sterowników I edycji dotarło do kolegów, jako przesyłki zwykłe, bez żadnych kłopotów.
zdanie nr.2 - bez urazy, ale mnie obraża. Trudno, muszę to jakoś przełknąć. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że po drugiej str. drutu może być ktoś, kto jednak posiada parę dkg mózgu! Jak bym nie miał Twojego adresu, zapewniam, że ta ilość mózgu jaką jeszcze mam, pozwoliła by na to, że dałbym radę Ciebie odszukać!
Tak, będzie "TO" można tak podłączyć jak Piszesz, cokolwiek miało by to oznaczać!
Marian wiem, że cała akcja " II EDYCJA STEROWNIKA" nie przebiegała,
tak jak wszyscy by tego oczekiwali. Zrobiło się "napięcie". :D

To co napisałem, dotyczy również mojej osoby.

Marian bądź tak wspaniałomyślny i wybacz formę mojego tekstu.
Nie doszukuj się proszę obraźliwych podtekstów.
Nie miałem zamiaru sprawiać tobie przykrości dlatego przepraszam.


Ja po prostu, chcę mieć już ten działający sterownik u siebie. :)

Pozdrawiam

BTW
Mam jeszcze pytanie, czy kolejność wysyłki,
jest zgodna z kolejność wpłat, czy alfabetycznie?

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2016-06-24, 16:21

maria-n pisze:Cześć
W tym tygodniu wyślę pierwszych sześc sterowników. Kolejność zgodna z listą wpłat. Fotki? Kol.berbelucha, to co może to USTROJSTWO, zawarte jest w dokumentacji. Cała reszta to dodatki!
@Marek301
Zacznij w końcu czytać :wallangry
czytam nie pytam

marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-06-24, 17:20

zbyszko pisze:
maria-n pisze:Cześć
W tym tygodniu wyślę pierwszych sześc sterowników. Kolejność zgodna z listą wpłat. Fotki? Kol.berbelucha, to co może to USTROJSTWO, zawarte jest w dokumentacji. Cała reszta to dodatki!
@Marek301
Zacznij w końcu czytać :wallangry
Kolego Zbyszko, to co wkleiłeś, czytałem!

Dlatego własnie było moje pytanie o kolejność wysyłki.
Z mojej wiedzy wynika, że byłem drugą osobą na liście,
która zadeklarowała i wpłaciła na "II EDYCJA STEROWNIKA".

Teraz chyba rozumiesz dlaczego zadałem pytanie o kolejność wysyłki.
Być może były jeszcze jakieś inne czynniki, które umknęły mojej uwadze? :shock:

Kolega Marian pisał wcześniej tak:
"...Proszę o podanie za pomocą PW, zainteresowanych kolegów, o aktualne dane konfiguracyjne kolumn; rodz. zasilania, moce poszczególnych grzałek i dł. sond termometrów. Proszę też, o aktualne adresy do wysyłki sterowników..."

Poczekajmy na głos Kolegi Mariana.

BTW
Mnie od tej gorączki to już się chyba dwoi i troi w głowie?
Wydawało mi się, że Kolega Marian podał nr. telefonu komórkowego do Siebie.
Teraz tego telefonu nie widzę? :)

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-24, 17:53

Cześć
Zacznę może tak; zawsze lepiej mieć coś dłuższego niż krótszego, ale akurat z sondami termometrów, to już nie koniecznie. Piszę tak, bo nie bardzo zgadzają mi się dł. sond, które mam już gotowe, z deklarowanymi przez Was ostatnio. Mam 30 kompletów w dł. 110,140 i 240 cm, razem 90 szt. Dlatego jeszcze raz proszę o dokładną weryfikację podanych przez Was długości. Jedynym wyjściem będzie "sztukowanie", ale jeżeli ja daną sondę przedłużę i ta przedłużka miała by być zwiniętym naddatkiem, to byłoby to, bez sensu. Coś mi się kojarzy, że na początku tej naszej drogi krzyżowej, rozmawialiśmy o lokalizacji pulpitu operatorskiego sterownika w połowie dł. kolumny i może stąd te długości, gotowych sond. Przemyślcie to jeszcze raz bo szkoda czasu na przedłużki, a i za estetyczne, to też nie jest.
@marek301
Dobra, nie było tematu. Jak tak spojrzeć na pierwsze litery nicków kol. to niewiele ma to wspólnego z alfabetem.
@studzin
Sterownik nie wymaga jakiegoś specjalnego traktowania, z naszej strony. Podchodźmy do niego tak, jak do wszystkich urządzeń elektronicznych - nie za blisko ciepła i z daleka od wody. Zalanie czystym spirytusem, pod warunkiem nie zapalenia się, pewnie by mu nie zaszkodziło. Gorzej, gdyby go zalać podłym bimbrem ALE MY TAKOWEGO NIE ROBIMY
Dalej; niekontrolowane naciśnięcie jakiegokolwiek przycisku nie z powoduje uszkodzenia, może co najwyżej przerwać lub spartolić przebieg procesu. Pamiętać należy, że po każdej zmianie danego parametru należy zatwierdzać ten fakt przyciskiem ENTER. Na pulpicie operatorskim mamy ręczny mikro wyłącznik bezpieczeństwa. Przestawienie pozycji powoduje natychmiastowe odcięcie zasilania modułu mocy, a tym samym przerwaniem grzania grzałkami i ustawieniem e-zaworów w pozycje "bez napięcia". Przy czym sam pulpit nie jest wyłączany, jest to wygodne bo bez paniki możemy dalej obserwować zachowanie kolumny. Moduł mocy umieszczamy jak najniżej, bo sam wydziela sporo ciepła. Uwaga - na czym go stawiamy, podłoże musi być płaskie i w miarę sztywne, by nie blokować na spodzie otworów wentylacyjnych. BEZWZGLĘDNIE należy sterownik podłączyć; w instalacjach trój lub pięcio przewodowych do przewodu "PE" - kolor żółto/zielony, zaś w instalacjach starszego typu, dwu lub cztero przewodowych do przewodu "N" kolor niebieski. Oczywiście uprzednio należy upewnić się w ZE jaki system ochrony przeciw porażeniowej na naszym terenie jest stosowany. Najlepiej jak podłączy nam sterownik ZAPRZYJAŹNIONY elektryk. Jak Macie jeszcze jakieś pytania Pytajcie, czekamy. Przypominam o wspomnianej wcześniej weryfikacji dł sond. To dla mnie b. ważne, bo oszczędzi mi sporo czasu, który mogę wykorzystać na właściwy montaż!

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2016-06-24, 20:31

Witam
No to jeszcze dorzucę jedną sprawę, o której nie pisałem w dokumentacji.
Może się zdarzyć - co prawda z niewielkim prawdopodobieństwem - rozprogramowanie EEPROMa (pamięci stałej) procesora.
Przyczynami takiego stanu rzeczy może być np. silne zakłócenie lub iskrzenie na zasilaniu.
Co prawda jest na to zabezpieczenie, ale czasami ono nie daje rady. Dlatego też należy w pierwszej kolejności spisać wszystkie nastawy fabryczne, a następnie po zaprogramowaniu sterownika pod swoją aparaturę - aktualne nastawy. Zwłaszcza nastawy związane z kalibracją czujników.
Zazwyczaj błąd pamięci stałej jest łatwy do skorygowania, wystarczy poprawić uszkodzone dane a potem zapisać EEPROM - i będzie ok.
Czasami jednak może dojść do totalnego bałaganu w zapisach pamięci stałej, którą nie jest łatwo skorygować i wówczas należy przeprowadzić następującą procedurę:

1. Przed włączeniem sterownika pod napięcie wcisnąć klawisz ESC i - trzymając go naciśniętym - podać zasilane
2. Sterownik załaduje się wartościami defaultowymi, które są wpisane w programie
3. Wyciągnąć kartkę ze spisanymi nastawami i wprowadzić te nastawy
4. Nowe dane zapisać do EEPROM
i jest OK
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

gary1966
60%
60%
Posty: 253
Rejestracja: 2013-08-18, 16:00

Post autor: gary1966 » 2016-06-24, 21:07

Serwus,
co się stanie, gdy w czasie pracy jedna z sond:TB lub TC straci połączenie ze sterownikiem?

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2016-06-24, 21:29

Urwany termometr TB lub TC zarejestruje temp. ok 112-115 stopni. Po tym zdarzeniu alarm pulsujący, następnie ciągły i stan STOPPED! niezależnie od trybu pracy (ręczny, automat wprowadzanie danych, rozgrzewanie)
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

gary1966
60%
60%
Posty: 253
Rejestracja: 2013-08-18, 16:00

Post autor: gary1966 » 2016-06-24, 21:34

Dziękuję za odpowiedź.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-06-28, 21:02

Cześć
Wreszcie dzisiaj, dostałem potwierdzenie o wysyłce jutro, zamówionych tabliczek czołowych na pulpit operatorski. Jak tylko je dostanę, wysyłam zapowiadane 5 szt. sterowników.

[ Dodano: 2016-06-30, 19:41 ]
Cześć
Co tam mecz! I tak wygramy. No roboczo - pierwsza przymiarka odebranych tabliczek z opisami. Jutro klejenie i w Świat!
Załączniki
IMG_20160629_210804 (Medium).jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości