Jakie / czyje sprężynki kupić

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
ansyn
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2016-03-04, 17:58
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: ansyn » 2017-05-26, 18:32

Podbiję troszkę temat swego czasu dosyć gorący. Jestem na etapie zakupu sprężynek i zastanawiam się co wybrać może poradzicie? Wypełnienie Szymonli 7-mio kątne czy HENITOM 10-cio kątne? Jakiś lepszy efekt czy chwyt marketingowy?
Choćby piwo było z gó**a nic mu w smaku nie dorówna ;)

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Doody » 2017-05-26, 19:29

Radius testował sprężynki. Te od Plipka (szymonli) wypadły zdecydowanie najlepiej. Mają najmniejszy HETP (wysokość półki teoretycznej).
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Citizen Kane » 2017-05-26, 19:35

^^^
Mógłbyś rzucić linkiem...

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Doody » 2017-05-26, 20:31

Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Citizen Kane » 2017-05-26, 20:47

Co prawda nie liczyłem wysokości półki, ale moje testy nie potwierdziły, że sprężynki te wybijają się jakoś szczególnie ponad inne. Więcej, nie były wcale najlepsze. O ile dobrze pamiętam, to rozmawiałem z radiusem i było coś nie halo z pomiarem %. Testowałem dokładnie te same co Kolega radius.

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Doody » 2017-05-26, 21:34

Nie wiem, Ja nie testowałem, opierałem się na testach z linku i dlatego te doradzałem. Mam je w swojej kolumnie i jestem z nich bardzo zadowolony. Jeżeli inne są równie dobre to OK. Przynajmniej będzie konkurencja, na której my skorzystamy :wink:
Pozdrawiam
Darek

arcii111
40%
40%
Posty: 99
Rejestracja: 2016-09-08, 12:38
Lokalizacja: mazowsze

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: arcii111 » 2018-02-17, 01:25

Minęło prawie dwa lata kupione sprężynki przsiewałem bardzo dokładnie każda przeszła przez moje ręce i pęsetę. Te co kupiłem rozwiajłe co ileścet i chciałem połamać w palcach. Nie udało się. I teraz ,,myślałem, że kruszenie się sprężyn z drutu 304 to mit ale mam tyle sieczki w wiadrze co roku po płukania, że nie wiem co powiedzieć. Naprawdę nie wiem? Myślałem, że to bajki z krainy mchu i paproci ale teraz sam nie wiem jak kolumna łamie ten drut.
Ps
zbyszku Rycerzu miałeś rację sprężyny się kruszą w kolumnie ale kurna jak? Jak ich paluchami nie połmałem? Kurna Archiwum X

viko
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2008-07-09, 10:06

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: viko » 2018-03-08, 15:52

Witam
Czy ktoś miał do czynienia z tymi sprężynkami?
https://www.deptana.pl/pl/p/SPREZYNKI-N ... -1Litr/926
Przy moim zasypie 70mm na 2m cena warta zastanowienia.
Nawet jakbym stracił troche półek przez większą długość.

Awatar użytkownika
imar42
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2016-09-17, 19:30

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: imar42 » 2018-03-08, 19:02

Jestem trochę niepokorną duszą i nie zawsze idę zgodnie z mainstreamowym nurtem. Większość mówi, że jak sprężynki - to tylko Plipek albo Henitom. Poszedłem trochę pod prąd i zakupiłem dwukrotnie tańsze. Przypuszczam, że ich jakość jest co najmniej porównywalna z tymi "od wiodących producentów" Więc po co przepłacać?
Zamieniłem swoje "niezawodne" zmywaki z Lidla na takie właśnie sprężynki z "deptana.pl".
Zmywaki po wyjęciu z kolumny obejrzałem bardzo dokładnie i nie stwierdziłem przebarwień, czy jakiegoś ściemnienia. Pracowałem na nich dobre kilkanaście procesów cukrówki, glukozówki, a nawet "Jessiego" 7 procesów. Sprężynki miedziane poczerniały zupełnie, ale po gorącej kąpieli w kwasku z wodą utlenioną odzyskały niemal pełnię właściwego blasku.
Sprężynek nierdzewnych z "deptana.pl" zakupiłem trzy litry. W każdym woreczku było mniej więcej tyle co na zdjęciu. Jakby troszkę mało.
litr.jpg
Średnica zbliżona do długości - czyli około 4mm.
razem.jpg
Kształt sprężynek taki:
pow.jpg
Takich o regularnym siedmiokątnym kształcie - czyli tych bliżej zapałki - jest około 20%. Ścinków, odpadów - znikoma ilość.
Najpierw wygotowałem wszystkie z tabletką do zmywarki, potem kilkukrotne płukanie w roztworze płynu do mycia naczyń i wreszcie płukanie w czystej, bieżącej wodzie. Poszczególne odcinki kolumny zasypane, zaślepione podparciami i czekają na swój dziewiczy kurs :)
Aabratek 60,3mm, Kolumna 130cm, sprężynki pryzmatyczne KO, zbiornik 66l, grzałka 2000 + 1000 + 500 W.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: magas » 2018-03-08, 19:22

imar42 pisze:
2018-03-08, 19:02
Przypuszczam, że ich jakość jest co najmniej porównywalna z tymi "od wiodących producentów
Nie sprawdzisz czy twoja intuicja dobrze ci podpowiedziała, bo i jak, możesz tylko przypuszczać. Reasumując teks po co przepłacać, to na dzień dobry płacąc za litr, dostałeś mniej niż litr, nie wiem jak waży Henitom, ale Plipek sypał więcej, nie wiem ile innym sypał więcej, ja dostałem sporo więcej. Czyli kupiłeś więcej, dostałeś mniej, a parametrów nie znasz, to w po co była zmiana ze zmywaków, mi zmywaki dawały bardzo dobre parametry, a twoje, nie wyglądają najlepiej.

Awatar użytkownika
imar42
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2016-09-17, 19:30

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: imar42 » 2018-03-08, 20:28

Nie sprawdzisz czy twoja intuicja dobrze ci podpowiedziała, bo i jak, możesz tylko przypuszczać.
@magas - czas pokaże... Zostało mi około 300ml tych sprężynek. Gdyby ktoś zechciał zrobić test porównawczy, to mógłbym podesłać pod wskazany adres.
Plipek sypał więcej
jak już kilku kolegów napisało nie tylko w tym wątku, że plipek i owszem sypał więcej, ale było to zrównoważone nadmierną ilością ścinek.
mi zmywaki dawały bardzo dobre parametry,
Wydaje mi się, że najgorsze sprężynki będą lepsze od najlepszych zmywaków.
(Ech - ta moja niepokorna dusza :D :lol: :wink: )
twoje, nie wyglądają najlepiej.
przepraszam, nie rozumiem co autor miał na myśli :oops: co mojego nie wygląda najlepiej? :roll: :)
Aabratek 60,3mm, Kolumna 130cm, sprężynki pryzmatyczne KO, zbiornik 66l, grzałka 2000 + 1000 + 500 W.

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: stratos » 2018-03-08, 20:42

Aby uzyskać lepszą jakość destylatu trzeba by zastosować drobniejsze sprężynki, tak aby wypełnienie stało się mniej przewiewne.
Jeśli "Deptane" i Plikowe są w tym samym rozmiarze, to różnicy w jakości destylatu raczej się nie znajdzie.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: magas » 2018-03-08, 21:43

Stratos ty masz jakąś wiedzę, jesteś nie rok na forum, zobacz szerokość sprężynki, a długość, będą dziury w wypełnieniu, do tego na zdjęciu ta sprężynka wygląda mało trwale, moje miedziane lepiej wyglądają, a z kolegą imar42 ciężko wejść w dyskusję, bo wydaje mi się, to dla mnie, że tylko się wydaje, albo przypuszczam, to też tylko przypuszczam, ja zmieniłem zmywaki na sprężynki nie myśląc o lepszych parametrach, a przez mity z czego zmywaki mogą być zrobione, przy sprężynkach miałem problem z głowy, wiedziałem, że z wierchu jak i w środku są z kwasiaka. Jeszcze jedna rzecz, pomijając jakość sprężynek i to jakie będą miały parametry, napisał bym do sprzedawcy, by mi dosłał brakujące, nawet jak mam ich zbyt dużo, to jeśli zapłaciłem za więcej, to czemu mam mniej dostać, uczmy sprzedawców i producentów, że to oni są dla nas, nie pozwalajmy im na robienie nas w bambuko, bo się rozpanoszą i zaczną nami rządzić, jak to już miało miejsce, zgodziłeś się na takie sprężynki i takie wybrałeś, to ok, ale czemu masz dostać mniej.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Citizen Kane » 2018-03-08, 23:45

stratos pisze:
2018-03-08, 20:42
Aby uzyskać lepszą jakość destylatu trzeba by zastosować drobniejsze sprężynki, tak aby wypełnienie stało się mniej przewiewne.
Zdanie brzmi tak, jakby do uzyskania lepszej jakości, trzeba by dążyć do zmniejszenia przewiewności, a to oczywiście fałsz. Zmniejszenie przewiewności jest efektem mniejszych gabarytów wypełnienia i jest efektem niepożądanym (acz nieuniknionym), ponieważ wpływa na mniejszą wydajność kolumny.

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie / czyje sprężynki kupić

Post autor: Szlumf » 2018-03-09, 00:04

Mniejsza wydajność ale wyższa jakość. Szukamy więc złotego środka. Ale można przecież troszkę oszukać i zachować wydajność poprzez zwiększenie średnicy kolumny. Stwarza to co prawda inne niedogodności ale warto o tym pomyśleć. Przy wyborze sprężynek należy też zwrócić uwagę na ciężar sprężynek który chyba wpływa na P/V. Ostatnio pojawiły się nawet 1200g/l.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości