Jakie / czyje sprężynki kupić

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-07-09, 18:38

maria-n pisze:...Skąd ja znam ten ton wypowiedzi?...
Marian w zasadzie racja. Ale to jest niewygodne samemu robić testy itp.
Przyjemnie i miło mieć wszystko "podane na tacy". :D

Jeżeli ja skłonny jestem postawić na "wiodącego producenta",
to mam prawo oczekiwać etycznego i profesjonalnego podejścia. 8)

Jeżeli mam "bliskie spotkanie" z przypadkowym, pod piwnicznym "papudrokiem"
wtedy mogą nawet sprężynki świecić czy piszczeć. :pleased

Być może ktoś już robił testy i może się podzielić swoimi wynikami?
Jeżeli producent deklaruje, że jest to "kwasówka" to chyba łatwiej reklamować,
gdyby była tylko "nierdzewka", albo jeszcze gorszy materiał.

Ja w tym temacie to "zosia" jestem! :mrgreen:

Ale gdy jest jasna deklaracja a testy mówią co innego,
to już można działać "legalnie" i skutecznie. :wink:

BTW
Nie twierdze, że Plipek coś "przekręca", ale skoro są "enuncjacje",
to w swoim interesie powinien pokazać, że (cytuje klasyka)
"...Prawdziwa cnota krytyk się nie boi..."
8)

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2016-07-09, 21:22

Koledzy spiralki to nie legenda i jakaś niemoc produkcyjna.
W Instytucie Chemii Przemysłowej stosowane są od 1976r. Stosuje się odpowiednie wymiary do rożnych procesów. Wymagania wymiarowe: Φ 2mm DRUT 0,2mm Φ3,5 DRUT 0.4mm itd.
Obydwa rodzaje miałem przyjemność wykonywać stąd kilka moich uwag.
Spiralki zgniatane palcami nie mają prawa się odkształcać. Φ2mm z drutu 0,2mm nie do zgniecenia.
Φ3,5 mm z drutu 0.2mm gnieciemy w palcach. Oczywiście użyty drut ma sprężystość dający skręt zachowujący "gwiazdkę".
Sieczka odpadów przy cięciu to wada technologii. Na zdjęciu widać, że nóż trafia centralnie w średnicę drutu oczka. Następuje zgniot i wyrwanie drucianego "haczyka".
Odsiew banalny sito ręczne lub wstrząsane mechanicznie. Najlepiej poprawić geometrię cięcia na bez odpadową.
Wnioski nasuwają się same.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zbyszek1281, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kopytoszczak
60%
60%
Posty: 232
Rejestracja: 2016-01-11, 11:33

Post autor: kopytoszczak » 2016-07-09, 22:20

A co mają powiedzieć sprężynki typu Destylandia :nie_wiem Plipkowe są ok., z tymi odpadami to przesada, pare drucików po płukaniu.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2016-07-09, 22:42

Kolego to nie konkurs na oceny. Ja podaję jak zachowuje się drut Φ 0.2 i trochę więcej w zależności od średnic produkowanych spiralek :?: Jaki to ma wpływ na pracę kolumny to w tematach Forum :idea:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zbyszek1281, łącznie zmieniany 1 raz.

herbata666

Post autor: herbata666 » 2016-07-10, 02:00

Sprawdzałem wypełnienie w brata kolumnie, sprężynki KO Plipek, zasypane jakieś 1 rok temu, wcześniej przesiane kilkukrotnie bardzo dokładnie, wnioski moje są proste:
wypełnienie po roku praktycznie bez ścinków, może kilka lub kilkanaście na 5l sprężynek.
Takie są moje prywatne spostrzeżenia.

Bardziej bym się skupił na wielkości sprężynek, grubości drutu i ich obciążalność cieplnej pod dany typ kolumny, podczas doboru pod własne preferencje. Przynajmniej ja tak robię.
Powiedzmy klient chce grzać rurę 60,3mm mocą 3kW i odbierać w okolicach 2,2-2,4l to nie dam mu sprężynek o mocy 115-120W/cm2 bo mu zaleję kolumnę muszę dać wtedy wypełnienie minimum 140-145W/cm2. Wiadomo na pewno będzie gorsza półka, ale będzie można szybciej odbierać. Znowu w skrajnym przypadku w drugą stronę można użyć sprężyn o ciężarze zasypu ponad 1000g/l ale takie sprężynki, zejdą z mocą gdzieś na granice 100W/cm2, czyli rura 60,3mm mająca 25cm2 przekroju pola powierzchni może się już zalewać przy 2,5kW, więc bezpiecznie będzie pracować na poziomie 2,1-2,2kW. Oczywiście półka będzie super, ale odbiór przy mocy 2,1kW będzie na poziomie 1,6l. Znowu pojawiają się kolejna zmienna, czyli siła ubicia sprężynek, jeden wsypie luzem, drugi Kolega tylko obstuka, a trzeci będzie ubijał szczotką i wtedy znowu może się okazać że jednemu zalewa na 2,5kW a drugiemu dopiero na 3kW.
Sprężynki to temat rzeka, ich wielkość, ciężar i wiele innych aspektów. Wydaje mi się że te ścinki to po prostu nie jest jakiś wielki problem, przynajmniej ja ich nie zauważyłem u brata. Może niech ktoś jeszcze spróbuje je bardzo dokładnie odsiać, i chwilę popracować na nich, może wtedy wykluczymy zjawisko kruszenia się (ja u siebie tego nie zauważyłem).

PS.
Podkreślam, że korzystam z wypełnienia obydwu producentów i jestem bardzo daleki do faworyzowania Któregoś z Nich.

Awatar użytkownika
Seba1983
80%
80%
Posty: 400
Rejestracja: 2015-12-26, 11:07
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Post autor: Seba1983 » 2016-07-11, 20:04

kwik44 pisze:Bo to w końcu hobby jest...
:brawo
Możesz kupić najlepsze na świecie prosto z Ameryki sprężynki co dają 100% spirytus ale jak nie ogarniasz pracy sprzętu to nawet na najlepszych sprężynkach zrobisz syf. To działa też w drugą stronę i nawet mając wióra z tokarki ale za to zajebiste doświadczenie zrobisz trunek, że wszystkim kopara opadnie. Nie szukaj cudów tylko praktykuj!

marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-07-11, 21:03

JemioloSeba pisze:... Nie szukaj cudów tylko praktykuj!...
Jak ja lubię takie teksty. :wink:

Ale to jest jedynie "poprawny politycznie bełkocik"! :1st

Jedne z tych "sprężynek" są bez wątpienia lepsze.
Pytanie najistotniejsze to: które/jakiego producenta? :D

BTW
Dlaczego muszę wszystko sprawdzać sam? :roll:

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2016-07-11, 21:07

Mam prośbę, temat jest dość obliczalny, wymierny, tu nie ma kwestii gustu jak przy śliwowicy, wszystko jest czarne, albo białe, to piszmy tak by przez skróty myślowe nie mijać się z prawdą. Na wiórach nigdy nie zbliżymy się nawet do zmywaków, nawet jak jesteśmy mega doświadczeni , a zmywaki mają gorsze parametry od sprężynek, jednego i drugiego producenta, Amerykanie to w Polsce kupują sprężynki, bo to co polskie jest najlepsze. Miałbym wiele do napisania w tym temacie, ale nie mam zamiaru robić tu za adwokata, czy prokuratora.

Awatar użytkownika
Seba1983
80%
80%
Posty: 400
Rejestracja: 2015-12-26, 11:07
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Post autor: Seba1983 » 2016-07-11, 21:10

marek301 pisze: Jak ja lubię takie teksty. :wink:

Ale to jest jedynie "poprawny politycznie bełkocik"! :1st

Jedne z tych "sprężynek" są bez wątpienia lepsze.
Pytanie najistotniejsze to: które/jakiego producenta? :D

BTW
Dlaczego muszę wszystko sprawdzać sam? :roll:
Boże, Ty taki ograniczony jesteś?
Jak jedne Ci nie pasują to kup drugie i w czym masz problem!?
Ja mam od zupełnie innego sprzedawcy nieznanego na forum i bardzo sobie chwalę. Moje trunki mi smakują a i tym co wysłałem znanym na forum też smakowały więc nie szukaj bolca do dziury tylko kup co uważasz za lepsze i przestań truć dupę jakimiś swoimi teoriami spiskowymi.
Ostatnio zmieniony 2016-07-11, 23:09 przez Seba1983, łącznie zmieniany 1 raz.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2016-07-11, 21:34

@marek301
Rzeczywiście, wszystkiego nie da rady sprawdzić samemu. Ale sprężynki, to już Mógłbyś! Bez urazy, i tak na marginesie; gdyby chodziło o coś bardzo intymnego - to też Prosiłbyś Kolegów?To dopiero byłoby ryzyko! Nie Obraź się, ale Wyobraź sobie, że na Forum pisali by w większości tylko Ci, którzy zadają pytania - jaką Ono by miało wartość?????????????

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2016-07-11, 23:02

marek301 pisze: BTW
Dlaczego muszę wszystko sprawdzać sam? :roll:
Pokaż mi na forum swój post, gdzie coś sprawiłeś sam i podzieliłeś się wynikami ze innymi!
Jak to zrobisz, to będę starał się z lekka zrozumieć Twój roszczeniowy ton 8)

marek301
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-12-26, 04:50

Post autor: marek301 » 2016-07-12, 12:09

@Citizen Kane, nie chciałem tak roszczeniowo zabrzmieć.
Faktem jednak jest, że w moich postach mamy "Corpus delicti". :P

Wynika to między innymi z obsesyjnego dążenia do doskonałości. :D

Podobno już sam Benjamin Franklin mawiał, że:


"Obrazek

Co zrobić z takim "zboczeniem"? :wink:

BTW
Im więcej czytam o "sprężynkach", tym mniej jestem pewien,
która jest racja najmojsza.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2016-07-12, 21:18

Kurde tu chyba nie ma jakiś tajemnic, na rynku producentów jest dwóch na dzień dzisiejszy, co robia poprawne sprężynki pryzmatyczne, najważniejsze by nie kupić jakiś gówien typu sprężynki od długopisu, bo takie to sobie samemu wiertarką i szprychą można nakręcić. Jednego kolegi sprężynki w testach mają lepsze parametry, ale mają trochę ścinek, takich prostych drucików i w moim przypadku, bo ja ich nie myłem, tylko rektyfikowałem z marszu, to miały posmak starego masła i takiego chłodziwa, ale to trochę moja wina, bo nie pytałem czy je zalać płynem do naczyń i wypłukać, a i są trochę droższe. Drugi producent ma czyściejsze, ale parametry trochę słabsze i tu zaczynają się pytania, czy ciut gorsze parametry na długiej kolumnie dadzą się odczuć, wielu kolegów twierdzi, że nie, ja choć czystą robię, tylko z przypadku jak coś zepsuję, wolę mieć więcej półek. Można jak już kolega napisał wcześniej dopasować sobie sprężynki pod swój sprzęt, mam chudą rurę fi 50 i taboret gazowy 7,5kW , to sobie wsypię sprężynki o większej przewiewności, by wykorzystać moc jaką posiadam, mam grubszą rurę, a mocy mniej to mniej przewiewne, najważniejsze, by nie kupić sprężynek jakie często mają inni sprzedawcy, takie długie, brzydkie itd, takie sprężynki prócz tego że szybko będą się psuć, to jeszcze będą miały kiepskie parametry, bo ich kształt będzie powodował dziury w wypełnieniu, moim zdaniem kwadraciaki najlepiej układają się w rurze, nie powodują dziur, kanalików, które będą psuły parametry. Czytając te wszystkie posty mam też wrażenie, że któryś, któremuś, albo nam tu chce uświadomić, że jeden z kolegów używa lepszego drutu, a drugi gorszego, że jeden bardziej kwasiak od drugiego i z stąd chyba ten cały temat, ale jeszcze nie wiem, który któremu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez magas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2016-07-13, 00:38

To i moje 3 grosze w temacie.
Kolegi Plika nie lubię i tego nigdy nie ukrywałem, sprężynki mam od niego bo.... se doczytajcie.
Trzecie płukanie i znowu niespodzewanka. O rabacie forumowym nie wspomnę.
Zamawiałem jako "inco gnito" nie jako Zbyszko z C2H5OH i dostałem to co reszta.
Po trzecim płukaniu "fajansu" ci u mnie dostatek, jeżeli możecie zamawiajcie nawet w New Zeland
byleby trzymały parametry.
Nasz forumowy kolega osiągnął pewien status i ma nas w "Największym Poważaniu", mówiąc krótko nie polecam.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
kopytoszczak
60%
60%
Posty: 232
Rejestracja: 2016-01-11, 11:33

Post autor: kopytoszczak » 2016-07-13, 03:01

Tej nocy, kończę powoli brykanie z wypełnieniem od Plipka (nie pierwszy raz). Do dziś zawsze wysypywałem i wsypywałem SP. Tym razem nie. Do tej pory proces był stabilny, tym razem nie.
:(

[ Dodano: 2016-07-13, 03:26 ]
HWD tej kolumnie fi 48,3mm., przesiadam się na 70mm., kapie dobre, ale jak krew z nosa
:wallangry
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kopytoszczak, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości