Poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: fuutro » 2017-08-06, 22:18

Są stosowane tzw wzmacniacze pomiarowe - mają naprawdę wielką rezystancję wejściową, wręcz niepotrzebnie wielką, co więcej mogą mierzyć większe napięcia niż te którymi są zasilane - kwestia układu. To już mamy jednak poza tematem, więc proszę o nie obrażanie się na nikogo czy jakieś pogrążanie.
Wracając do regulacji - regulacja fazowa mocy rzeczywiście choć jest dość płynną regulacją to jednak sadzi harmoniczne, najgorsze nieparzyste, które dodatkowo odbijają się na sieci zasilającej bo sumują się zwiększając chwilowe wartości prądów - filtr LC?. Można też użyć regulacji grupowej, która bywa upierdliwa - od migotania światła po wpływanie na pracę innych urządzeń. Jeżeli regulować grupowo to trzy grzałki można połączyć w trójkąt - mamy stałe 6kW. Kolejne trzy można również w trójkąt ale już połączone z triakami z optotriakami załączanymi w zerze - każdy zestaw sobie dla każdej grzałki z osobna. Diody wejściowe optoriaków można połączyć szeregowo lub równolegle nie zapominając o szeregowych diodach - albo już w ogóle na gotowo użyć elektronicznych przekaźników SSR - na 40A są niewiele droższe niż 25A a spokojnie wystarczą nawet na parę grzałek 2+2kW jeśli by się upierać. Do tego moduł termostatu, ustawić na żądaną temperaturę w zbiorniku jako koniec imprezy i z niego zasilać SSR-y. Nawet, jeżeli wykorzystać sterownik RGN Boleckiego to da się coś takiego zrobić. Niestety technika procesorowa jest mi obcą więc nie sklecę czegoś gotowego od zera a i też nie dam porady, aby wpiąć się wewnątrz fabrycznego sterownika w punkty, które służyłyby bezpośrednio sterowaniu elementów mocy - bo skąd mogę wiedzieć czy sterownik to uciągnie?
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

tlumaczno
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2017-05-20, 09:35

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: tlumaczno » 2017-08-06, 22:23

maria-n pisze:
2017-08-04, 23:30
Kol.fuutro
Jakie 130V - znów? W sieci IT napięcie między poszczególnymi przewodami, a ziemią jest 0 V. Zresztą tylko z tego powodu (bezpieczeństwo użytkowników) wymyślono system IT. By dotkniecie przewodu nie powodowało porażenia. Posiada ten system także swoje wady, ale to nie miejsce by o tym pisać.
Właśnie zmierzyłem. I jest połowa napięcia międzyfazowego.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: andrzejg11 » 2017-08-06, 22:33

@fuutro
Walczyłem z zabezp. It przez ostatnie 4 lata. Jedyną rozsądną regulacją jest prostownik 6-pulsowy i tranzystory igbt. Podobnie jak w falowniku. Ale to inna bajka niż dotychczasowe rozwiązania.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: fuutro » 2017-08-06, 22:53

https://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%9 ... 9dzyfazowe - choć by się norweg, amerykaniec czy ruski sfajdał to niczego innego nie udowodni w normalnym wypadku. Przynajmniej nawet uczeń podstawówki o ile pamiętam powinien już być w stanie to wykazać. A jakie w trakcie pomiaru były napięcia przewodowe? Jaka była asymeria?
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: maria-n » 2017-08-06, 22:57

Kol tłumaczno
Mam taką prośbę. Wyjmij z gniazd zasilających wtyki WSZYSTKICH odbiorników prądu. W szczególności zasilaczy impulsowych od sprzętu elektronicznego i wtedy wykonaj pomiar. Jeśli w domu jest oświetlenie typu LED zasilane z zasilaczy impulsowych też należy je wyłączyć. W stosunku do jakiego elementu określanego jako "ziemia" wyk. był pomiar?

tlumaczno
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2017-05-20, 09:35

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: tlumaczno » 2017-08-06, 23:04

Dziś już za późno żebym to zrobił. Jutro po południu zmierzę tak jak chcesz.

Ten pomiar jaki podałem wziąłem z jednego kabla zasilającego i szyny do której są podłączone wszystkie kable uziemienia ze wszystkich obwodów w domu. (żółtozielone kable).

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: andrzejg11 » 2017-08-06, 23:13

fuutro pisze:
2017-08-06, 22:53
A jakie w trakcie pomiaru były napięcia przewodowe? Jaka była asymeria?
Napięcia przewodowe - wylacznie w odniesieniu do napięć międzyfazowych.
Asymetria:
Asm = (Imax-Imin)/Imax w procentach. Ustawiane 25-40 procent ze zwłoka (5-30s)
Tak działa moje zabezpieczenie.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: fuutro » 2017-08-06, 23:40

Stosując prostownik 6-cio pulsowy dostaniemy ok 320V napięcia stałego. I tu jak znalazł zrobić falownik jednofazowy. Można też do wyjścia tego prostownika włączyć dwie szeregowe grzałki ale dostaniemy z nich w sumie jakoś 2kW więc rozwiązanie też nieco zastanawiające.
Znów inna myśl - trzy grzałki połączyć w trójkąt i poprzez 3-fazowy przełącznik załączać/wyłączać - tu mamy 6kW/ wyłaczone. Dalej, trzy grzałki ale do przełącznika 0/gwiazda/trójkąt - tu mamy 0kW/2kW/6kW więc można dwoma przełącznikami wszystko wyłączyć, grzać z mocą obniżoną 6kW, założoną 8kW i do rozgrzania wsadu 12kW. Dla zautomatyzowania - stycznik 3 fazowy i przełącznik 0/gwiazda/trójkąt. Regulacja mocy jakaś jest i można tu prosto właczyć rozmaite zabezpieczenia czy sterowania dla odcięcia grzałek.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: drgranatt » 2017-08-07, 08:01

andrzejg11 pisze:
2017-08-06, 20:06
...Jak widać z tego sieć ta nie lubi pracy międzyfazowej, że względu na możliwość pojawiania się niepożądanego napięcia w punkcie zerowym trafo, chociaż punkt ten bywa zablokowany potężnym filtrem RC o częstości rezonansowej 50 hz....Stosowanie sterowników zbudowanych w oparciu o triaki moźe spowodowa wybicia zabezpieczeń na transformatorze, zwłaszcza przy sterowaniu fazowym (harmoniczne).
Drgranatt.
Nie wiem skąd wziąłeś zabezp. Różnicowo-prądowe . Tego się nie stosuje w It.
Ad 1. A dlaczego nie. W gospodarstwach domowych w Norwegii wszystkie urządzenia korzystają z napięcia międzyfazowego i nic nie dzieje się i też są wykorzystywane regulacje fazowe więc Twoje obawy są raczej bezpodstawne.
Ad 2. Schemat z różnicówką wziąłem z neta a czy w rzeczywistości jest najlepiej o tym może wypowiedzieć się kol. tlumaczno, która ma u siebie w domu taką instalację

tlumaczno
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2017-05-20, 09:35

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: tlumaczno » 2017-08-07, 08:56

Potem zrobie Wam fotki obydwu skrzyni to sami zobaczycie co tam jest.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: andrzejg11 » 2017-08-07, 09:54

DrGranatt.
Pewnie nie uwierzysz, ale w ostatnich latach zajmowałem się konstrukcją takich właśnie zabezpieczeń, a w piwnicy stoi trafo it 8 kW wraz ze skrzynią aparaturową. Wiem też jakie występują problemy z tymi zabezpieczeniami gdy sieć obciążona jest układami przekształtnikowymi (falowniki). Przy okazji prostuję: filtr jest LC a nie RC.
Dla zabezpieczeń It u nas obowiązują normy zharmonizowane z europejskimi, i powinno być wszędzie jednakowo, tj zabezpieczenie ziemnozwarciowe, zwarciowe, przeciążeniowe, nadprądowe i asymetrowe. Co prawda Norwegia nie jest członkiem UE, ale tam też zapewne dbają o harmonizacje i stąd moje obawy. Ale faktycznie tam może być inaczej.
U nas np. dla poboru energii dla celów oświetleniowych czy gospodarczych o napięciu 230 u nas stosowany byłby odrębny trafo separujący, bo mogłyby zadziałać zabezp. asymetrowe, gdyby wszyscy odbiorcy czy ich zdecydowana większość podpięła się do tych samych faz. Zobaczymy zresztą na zdjęciach które prześle Kolega z Norwegii.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: maria-n » 2017-08-07, 10:16

Cześć
Sądzę, że mamy za mało danych od kol. tłumaczno. Co wiemy? zasilanie 3x230V w systemie IT. Max moc zainstalowana 12 kW. Brakuje (jak dla mnie); fi rury - teoretyczna moc max , ilość i moce poszczególnych grzałek, wymóg związany z pracą: a/ głęboko pod progiem zalania, b/ czy tuż pod nim.Ten ostatni parametr decyduje o czułości regulacji. Jeśli byłaby to praca w punkcie "a" regulacja skokowa poprzez, przełączanie konfiguracji zasilania (gwiazda/trójkąt) lub, dołączanie/odłączanie kolejnych grzałek może wystarczyć. Natomiast punkt "b", to już zupełnie inna bajka. Tu przekroczenie kilkudziesięciu watów wystarcza, by kolumnę zalać. W tym przypadku skokowo się nie da. Chyba, że metodą kolejnych przybliżeń jesteśmy w stanie tę moc określić i zamówić grzałkę o takiej mocy.

tlumaczno
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2017-05-20, 09:35

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: tlumaczno » 2017-08-07, 11:21

Rura 104
Grzałki dwie każda 3x2kW
Zasilanie główne 63A
Bezpiecznik odpowiedzialny za prace kolumny 32A
Przewody instalacji zasilającej dom (do pierwszej skrzyni z licznikiem) 50mm alu. Od licznika do skrzyni numer dwa idzie zasilenie miedzią 16 mm
Przewód zasilający mufę którą będzie zasilony sterownik 6mm


tlumaczno
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2017-05-20, 09:35

Re: poszukiwany sterownik trzy fazowy w systemie It

Post autor: tlumaczno » 2017-08-07, 11:46

12 rozgrzewanie 8 praca

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości