Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
symul
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2013-10-02, 17:38
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: symul » 2017-09-03, 15:28

Na samym początku stosowałem drożdże piekarnicze, jednakże z nich zrezygnowałem ponieważ spodobała mi się łatwość stosowania drożdży turbo. Napewno wrócę do piekarniczych, bo na moim pot stilu był wyczuwalny taki metaliczny posmak. Napewno przyczynił się do tego sprzęt na którym to było robione ale zobaczymy jak będzie na kolumnie. Ja wychodzę z założenia, że najlepiej utrzymywać tą dolną temperaturę nastawu, przez to drożdże wydzielają mniej fuzli. Później tak samo z klarowaniem. Nie używam żadnych środków przyśpieszających klarowanie, mam taką teorię że im mniej chemii tym lepiej. Wolę poczekać kilka dni dłużej, aby stało się to grawitacyjnie. Owocowe nastawy także będę robił więc miedz też zastosuję.
Jednakże dalej mam problem odnośnie zmywaki kontra sprężynki KO w odcinku 100cm. Może ktoś miał podobny dylemat do mojego i się wypowie?

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: robert4you » 2017-09-03, 17:17

/Jaki masz dylemat, nie rozumiem?
==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: Doody » 2017-09-03, 17:21

Jeżeli masz odcinek 100cm to tylko i wyłącznie dobre sprężynki. Zmywaki nie dadzą rady na tak krótkim odcinku stworzyć odpowiednią ilość półek teoretycznych. Także nie ma się nad czym zastanawiać.
Pozdrawiam
Darek

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: Szlumf » 2017-09-03, 17:37

symul pisze:
2017-09-03, 15:28
.......................
Jednakże dalej mam problem odnośnie zmywaki kontra sprężynki KO w odcinku 100cm. Może ktoś miał podobny dylemat do mojego i się wypowie?
Przez 3 lata używałem zmywaków z Lidla. Po ich odpowiednim przygotowaniu (pocięcie na kłaczki) osiągałem wyniki porównywalne ze sprężynkami średniej klasy. Jednak ich stosowanie jest uciążliwe. Trudno uzyskać jednorodne zagęszczenie co może skutkować zalaniem. Ścinki z kłaczków też po jakimś czasie potrafią doprowadzić do zalania. Testowałem również całe zmywaki ze stali 304 (Destylandia) i były kłopoty z ułożeniem tak by osiągnąć max % bez zalewania. Mam szklaną kolumnę i to ułatwiało mi pracę z e zmywakami. Jednak w końcu wymieniłem na sprężynki (Henitom). Trochę to kosztuje ale chyba warto zainwestować w sprężynki od początku. Szczególnie jeżeli jest się w posiadaniu metalowej kolumny. Tylko nie należy kupować byle czego po taniości. Opinie i testy użytkowników wskazują w chwili obecnej na Plipka (podobno już odsiewa ścinki) i Henitom.

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1410
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: drgranatt » 2017-09-03, 18:28

A że się tak spytam bo nie robiłem. Na 8 kg cukru ile trzeba dać piekarniczych?
Trochę to nie w temacie ale mam pewne przemyślenia.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: maria-n » 2017-09-03, 21:13

"Stary jak Świat" przepis - "1410" stosowany dla drożdży piekarskich to; na 1kg cukru, 4l wody i 10 dkg drożdży. Ja dodaję jeszcze 50g kwasku/65l objętości całkowitej oraz napowietrzam wodę (nalewając "słuchawką" prysznica) Burzliwy start następuje po 10 - 15 min. Ostatnie 5l wody należy dodać (małymi porcjami!!!) po 24h

symul
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2013-10-02, 17:38
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: symul » 2017-09-03, 23:06

Dzięki koledzy. A ile potrzeba takich sprężynek do wypełnienia odcinka 100 cm, śr. Zewnętrzna 60.3mm a w środku 57.3mm?
Mam potrójna grzałkę 2x1.5kW i 1x 2 kW, mam także trzy przełączniki jednakże nie wiem jak podłączyć owe grzałki pod gniazdo siłowe na 4 bolce. Miał ktoś z tym już styczność?

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: Citizen Kane » 2017-09-04, 00:22

symul pisze:
2017-09-03, 23:06
A ile potrzeba takich sprężynek do wypełnienia odcinka 100 cm ....w środku 57.3mm?
Sprężynki sprzedawane są na litry, więc jaki masz problem.

symul
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2013-10-02, 17:38
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: symul » 2017-09-04, 12:03

Wzor na objetosc walca Pi x r^2 x H tak?
A podpowie ktoś jak z tymi prądami?

Obrazek

Obrazek

mirek-swirek
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2017-06-11, 22:54

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: mirek-swirek » 2017-09-04, 14:35

Generalnie, z prądem jak z gazem. Lepiej niech Ci go podłaczy ktoś kto to rozumie i ma uprawnienia... I to bym polecał przede wszystkim, bo tutaj nie ma żartów, a ryzyko wypadku/pożaru/kalectwa/śmierci jest zbyt duże.

Ale gniazdo siłowe 4-bolcowe ma 3 żyły fazowe i jedną neutralną. Czyli L1, L2, L3, PEN. (Połaczone PE i N)
W każdej zyle L masz 230V. Aby odbiornik działał, musisz podłaczyć do niego żyłę fazową i neutralną.
Czyli do jednej grzałki podłaczasz L1 i N, do drugiej L2 i N, a do trzeciej L3 i N.
Uziemienie mostkujesz z N.

Tutaj sobie skomplikowałes troche sprawę, bo musisz jeszcze odpowiednio połaczyć wyłaczniki w skrzynce.
Zakładam, że gniazdo siłowe, 4-bolcowe masz prawidłowo podłaczone, a przewód łaczący wspomniane gniazdo ze skrzynką wyłaczników o odpowiednim przekroju.

Weź też pod uwagę, że jeśli zmostkujesz w tej skrzynce wszystkie N ze sobą i puścisz prąd pełną mocą, to na N będziesz miał obciążenie zsumowane z 3 równolegle połaczonych grzałek (Prawo Ohma warto sobie przypomnieć). Połaczenia masz tak, że musisz mostkować N, bo ci inaczej braknie zacisków w skrzynce. Czy te kostki są o odpowiednich przekrojach, że się nie spalą/stopią/wywołają pożar?

P.S. jeśli jest możliwość fizycznego uziemienia gniazda siłowego i poprowadzenia oddzielnego, 5-ego przewodu uziemiającego, to zdecydowanie polecam przerobić podłaczenie 3-fazowe na 5-cio bolcowe.

symul
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2013-10-02, 17:38
Lokalizacja: Pogórze Dynowskie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: symul » 2017-09-04, 15:40

Może faktycznie sobie kogoś poszukam aby mi to podłączył. Te wyłączniki niby są ok bo byłem w sklepie elektrycznym z grzalka i tam mi wszystko dobierali.
A pytanie odnośnie wziernika /latarki
Mam okazję kupić taką latarkę 360 stopni za 100 zł.
Wiec w sumie mógłbym odrazu aabrarka wspawac do kołnierza od tej latarki, a po przeciwnej stronie latarki dać kolnierz na 6 śrub taki jak mam w tej kolumnie i przyspawac odcinek rury z 2 cm pomiędzy tym kołnierzem a kołnierzem na 3 śruby od latarki i poniżej w kolumnie kolnierz na 6 śrub. Mógłbym wtedy w kazdej chwili podłączać latarkę także pod ten krótki odcinek 30 cm z wypełnieniem miedzianym aby robić cukrowki. Slyszalem ze gdy nie potrafi sie jeszcze dobrze obslugiwac kolumny to latarka sie przydaje. Jak myślicie jest sens pchać się w dodatkowe koszty? Dodam że gdy będę chciał zamontować ta latarkę to będę musiał coś skrócić. Ale wydaje mi się ze odcinek 30 cm nie jest aż tak potrzeby takiej długości wiec można dać ok 20 cm, żeby po zamontowaniu wziernika wraz z glowica przy destylacji owocowek wystarczyło wsypać te 0.5l sprezynek miedzianych i żeby wychodziło to w połowie latarki.

Awatar użytkownika
geoorge
50%
50%
Posty: 118
Rejestracja: 2007-10-20, 02:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: geoorge » 2017-09-05, 18:48

mirek-swirek pisze:
2017-09-04, 14:35
...
Weź też pod uwagę, że jeśli zmostkujesz w tej skrzynce wszystkie N ze sobą i puścisz prąd pełną mocą, to na N będziesz miał obciążenie zsumowane z 3 równolegle połaczonych grzałek (Prawo Ohma warto sobie przypomnieć).
...
Nie do końca, jeśli odłączysz N grzałki będą grzały dalej pełną mocą. I gdzie te zsumowane prądy?

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: laurentp » 2017-09-05, 18:55

geoorge pisze:
2017-09-05, 18:48
...Nie do końca, jeśli odłączysz N grzałki będą grzały dalej pełną mocą. I gdzie te zsumowane prądy?
Nie śmiej się z gościa, prawo Ohma to kiedyś było i w podstawówce (końcowe klasy) ale obliczeń na sieci TRÓJFAZOWEJ to raczej tam nie znajdziemy... Ja miałem dopiero w średniej o profilu elektronika...

A prądy zsumują się w N, od strony obciążenia, ale WEKTOROWO, więc kablem N popłynie tylko nierównowaga układu. Oj, kieeedy mnie tego uczyli.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
geoorge
50%
50%
Posty: 118
Rejestracja: 2007-10-20, 02:00
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: geoorge » 2017-09-05, 19:05

Nie naśmiewam się, daję do myślenia :wink:
Można nie wykorzystywać N pod warunkiem że wszystko grzałki są jednakowe i połączone w gwiazdę, ale będzie tylko 2 stopnie mocy 100% i około 50%.

mirek-swirek
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2017-06-11, 22:54

Re: Pytanie w sprawie kolumny działającej na różnych wysokościach

Post autor: mirek-swirek » 2017-09-05, 19:24

Panowie, ale ja napisałem jak dla kogoś, kto nie ma pojęcia o prądzie, i - jak mam nadzieję dobrze zrozumiałem - chce rozdzielić 3 fazy na pojedyncze.
Możemy tutaj długo pisac o prądach i podłączeniach, gmatwając problem kolegi jeszcze bardziej. :D Tylko wcale mu nie pomożemy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości