Pytanie od laika - zimne palce

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
ps110784
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-06, 12:57

Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: ps110784 » 2017-09-06, 13:09

Szanowni,

Na początku się przywitam, bo jestem tutaj nowy...
Do tej pory nie miałem styczności z destylacją a tylko fermentacją winogron.

Mój teść kupił na giełdzie w Słomczynie destylator (zdjęcia w załączeniu), ale nie przyszło mu do głowy aby zapytać jak działa, co jak się podłącza itp. O instrukcji obsługi też nie pomyślał.
W jego mniemaniu wlewam do beczki zacier, podłączam wodę (nie wie gdzie wejście, gdzie wyjście), odpalam grzałki, gotuję "i Ci leci" - pełen automat. Na moje oko nie jest to takie proste, ale wolę się upewnić.

Przede wszystkim pytanie gdzie jest wejście wody a gdzie wyjście?
Czy zacier faktycznie ma się gotować czy jednak mieć troszkę niższą temperaturę?
Jeżeli niższą, to czy przypadkiem w tej aparaturze nie brakuje termometru w beczce (jest tylko na szczycie kolumny, taki "na sprężynkę")?
Zimne palce - co dają? On twierdzi że można je "odpiąć" ale nie wie jak i nie wie jaką to daje różnicę (z nimi lub bez nich).

Bardzo Was proszę o porady (jak dla amatora) bo szkoda popsuć tą aparaturę, a już nawet nie wspomnę o ewentualnym rozsadzeniu aparatury przez jego niewiedzę...

Moderator:
Rozszerzyłem nieco tytuł tematu
Załączniki
11.jpg
22.jpg

Awatar użytkownika
Bimbrownikni
50%
50%
Posty: 190
Rejestracja: 2016-12-26, 13:09
Lokalizacja: NI

Re: Pytanie od laika

Post autor: Bimbrownikni » 2017-09-06, 13:32

Jesli moze to niech to odda. To przestarzaly system ktory moze zaoferowac co najwyzej dobry bimber. Jesli chodzi o spirytus to watpie. Jak znacie jakiegos spawacza to zakupcie glowice aabratek i przerobcie ten wieszak.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Awatar użytkownika
kmarian
60%
60%
Posty: 242
Rejestracja: 2017-01-27, 21:14
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Pytanie od laika

Post autor: kmarian » 2017-09-06, 15:06

Kolego ps110784, jak to kupił teść, to niech Ci pokaże jak to działa i cześć. Drugie wyjście - pooglądać, "wkusno poniuchat", otworzyć okno i ....... no wiesz co.

Dobra. Wejście wody podłączyć w najniższym punkcie, czyli do skraplacza (najgrubszej puchy) zaraz koło wylotu urobku. Wylot wody już wiesz, z najwyższego punktu czyli z ostatniego zimnego palca (w czasie pracy będzie on najcieplejszym palcem). Ja osobiście zmieniłbym podłączenie i z deflegmatora wężyk połączyłbym do najwyższego z.p. a do zlewu odprowadziłbym z najniższego zimnego palca.
Zimnie palce mają działać jako deflegmator, to znaczy mają zwiększać czystość urobku i "procent".

W zbiorniku ma się nastaw gotować, wrzenie ma być takie by z rureczki kapało w miarę szybko lecz nie wolno dopuścić do wzrostu ciśnienie w kotle. Innymi słowy grzanie trzeba ustawić tak żeby urobek leciał "kapanie/ciurkanie".

Termometr w kotle by się przydał ale go być nie musi.

Tak na poważnie, to Ty zabierz się za studiowanie forum i nie licz na skrobane. Wiedza to podstawa a jak widać i sam przyznajesz, wiedzy u Ciebie w tym temacie niewiele.
Pozdrawiam i życzę udanej lektury.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Re: Pytanie od laika

Post autor: Astemio » 2017-09-06, 22:38

Witam nowicjusza.
Kapanie/ciurkanie/strugę reguluje się nie mocą grzania, a - w tym przypadku - przepływem wody przez deflegmator (zimne palce). Zawartość kotła powinna wrzeć cały czas, a dostarczana podczas właściwej pracy moc powinna wynosić np. 80-90% mocy, przy której następuje zalanie kolumny (ważny stan układu). Pomiar temperatury w kotle jest bardzo przydatny, ja nawet uważam go za nieodzowny element wyposażenia.
Ale termometr bimetalowy (wsadzili Ci taki w kolumnę) nie nadaje się tutaj ZUPEŁNIE, one są dobre do kotła CO lub do wędzarni.
Co bardzo ważne: co najmniej ze względów bezpieczeństwa typowa kolumna zawsze powinna być układem otwartym, połączonym z atmosferą; tutaj jest połączona z nią przez odstojniki i chłodnicę, więc nie bezpośrednio. Mało prawdopodobne jest zatkanie odstojników, ale nie jest to zupełnie wykluczone - i dlatego nie jest to według mnie system w pełni bezpieczny. Chłodnica jest umieszczona pionowo, prawidłowo* - ona nie będzie powodować wzrostu ciśnienia i nie będzie blokować połączenia z atmosferą (ale także nie jest to zupełnie wykluczone).
Nie zatka się to w przypadku gotowania nastawów cukrowych, wina, ale nie wolno gotować zacierów (gęstwy), także z powodu ich przypalania.
Co do podłączenia wody chłodzącej - powinno się bezwzględnie rozdzielić obiegi głównej chłodnicy i deflegmatora (zimnych palców).

Tak jak powiedziano poprzednio, ten sprzęt powinno się oddać - jeżeli to niemożliwe, powinno się go przerobić na system zaworowy.
Nawet najprostszy jest bezpieczniejszy, łatwiejszy w obsłudze i da lepsze wyniki.
Inna rada jest równie dobra - musisz przyswoić pewną ilość wiedzy, tu na Forum jest wszystko. Z zadawaniem pytań i odpowiadaniem na nie, a szczególnie ze zrozumieniem przez Ciebie tych odpowiedzi... może być różnie.
Będzie tak głównie z powodu Twojej widocznej niewiedzy - zupełnie nie będziesz wiedział o czym mowa.
Dlatego MUSISZ poczytać o rektyfikacji za pomocą kolumn z wypełnieniem masowym, ich odmianach, różnicach, obsłudze takich kolumn, używanej terminologii itd.
Wtedy zrozumiesz odpowiedzi, gdy zadasz jakieś pytania - a zadasz, to jest pewne.

*Ale biorąc rzecz ściśle - nie znamy jej wewnętrznej konstrukcji, czy jest prawidłowa.
Takie kolumny jak Twoja wykonują ludzie którzy umieją być może spawać i polerować, ale przeważnie nie mają pojęcia o pracy takiej kolumny, o zachodzących w niej procesach, o prawidłowej konstrukcji, o przewagach jednych rozwiązań nad innymi (bo takiego czegoś by nie budowali).
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
kmarian
60%
60%
Posty: 242
Rejestracja: 2017-01-27, 21:14
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: kmarian » 2017-09-07, 08:45

Ja jeszcze zadam pytanie. Jaki typ grzania masz przewidziany, gazowy czy elektryczny?
Podejrzewam, że elektryczny. Podaj jakie masz zastosowane grzałki, tzn. ile tych grzałek i jakiej mocy.

ps110784
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-06, 12:57

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: ps110784 » 2017-09-08, 14:40

Tak, grzałki elektryczne.
Moc - bliżej nieznana, ale to pewnie jest do sprawdzenia...

Awatar użytkownika
kmarian
60%
60%
Posty: 242
Rejestracja: 2017-01-27, 21:14
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: kmarian » 2017-09-10, 08:50

Dobrze byłoby wiedzieć z jaką mocą grzejesz. Przy rozgrzewaniu wsadu spokojnie pełna moc (o ile instalacja i bezpieczniki wytrzymają), podczas destylacji trzeba jednak zmniejszyć moc grzania i znać wartość, choćby tylko dla powtarzalności procesów. Kiedy wiemy, że w baniaku ciecz już wrze? Kolumna robi się gorąca i to najwyższy czas przejść na grzanie robocze (choćby tylko dla własnego bezpieczeństwa).

W zależności od sprawności schładzania przez zimne palce, szybkości odbioru, żądanej jakości urobku moc grzania może się wahać od kilkuset do nawet 2000W i tu będzie potrzebny regulator mocy. Jeżeli, na przykład ustalisz, że przy mocy grzania 1250W jesteś w stanie tak regulować przepływem wody, że destylat wypływa z szybkością około 1 litra na godzinę i jakość urobku Cię zadowala to będzie to moc, z jaką powinieneś pracować - oczywiście jest to tylko przykład.

Zalecam daleko idącą ostrożność podczas destylacji - moc grzania, ciśnienie w kotle, przewiewność pomieszczenia w którym pracujemy. Dobrze jest mieć pod ręką gaśnicę - oby się nie przydała.

Drupi
40%
40%
Posty: 88
Rejestracja: 2016-09-07, 07:03

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: Drupi » 2017-09-10, 17:04

Ja już kiedyś męczyłem się na czymś takim. Lepíej to oddaj. Albo przerób: wpisz google " Jak otrzymać spirytus luksusowy na zimnych palcach".

A jeśli chcesz to zleć fachowcowi niech ci wywali całą głowice a założy głowice Aabratek. Ale to dodatkowy koszt jakieś 900zł. A na tym trudo sterować í jest dużo odpadów.

Moderator:
Nie pisz posta pod postem. Używaj edycji!

kacper59
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2017-06-20, 09:07

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: kacper59 » 2017-09-10, 18:59

Jak pracować na "zimnych palcach" opisano dość dokładnie na sąsiednim forum, więc jak poszukasz to znajdziesz. Wszystkim tym, którzy zalecają Ci wyrzucić ten sprzęt, ja zalecam wyrzucenie każdego, jaki by nie był, sprzętu do destylacji na złom i odwiedzanie sklepu monopolowego, gdy zajdzie taka potrzeba. Tylko jaką wtedy będą mieli frajdę z udoskonalania swojego hobby i satysfakcję z jakości otrzymywanego urobku. Próbuj wykorzystać ten sprzęt, który posiadasz, oceniaj surowo swoje efekty, poszerzaj swoją wiedzę i w oparciu o nią udoskonalaj sposób wytwarzania, zapewniam Cię nie będziesz się nudził. Sam używam kolumny z zimnymi palcami a uzyskany na niej urobek jest 95,5+

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: Astemio » 2017-09-10, 21:23

@Drupi: Aż 900zł za głowicę typu Aabratek (lub podobną), nawet wraz z przeróbką to jakaś przerażająca suma... Nie strasz Kolegi, z pewnością można to co najmniej dwa razy taniej zrobić.
@ps110784: O co w tym chodzi i jak wygląda najprostszy Aabratek - zajrzyj do tematu viewtopic.php?f=11&t=2102
Przeróbka nie jest trudna, efekty znacząco lepsze - i przede wszystkim obsługa systemu zaworowego jest dużo łatwiejsza.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
wiking
100%
100%
Posty: 1419
Rejestracja: 2011-04-27, 01:52
Lokalizacja: Z międzyświatów

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: wiking » 2017-09-10, 22:32

Ja powiem, żeby kolega jednak okiełznał ten sprzęt, ponieważ sprawi mu on na początku wiele radości (euforia :lol: 94%), a później problemów, wtedy sam zacznie myśleć jak, to przerobić, czy może kupić nowy sprzęt. Tak było ze mną ileś tam lat temu, teraz przynajmniej wiem z czym, to się je.
Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana.
— Napoleon Bonaparte

Awatar użytkownika
navilight
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2010-04-17, 00:06

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: navilight » 2017-09-11, 01:54

Ja pamiętam, jak kiedyś próbowałem okiełznać taki sprzęt, to już po drugim gotowaniu (bo po pierwszym myślałem, że pierwsze koty za płoty) zacząłem zbierać kasę na Aabratka. Ale jeśli nowy kolega lubi pić bimber, to na pewno będzie z tej kolumienki zadowolony. Tu nie ma co myśleć i się zastanawiać, słuchaj kolego tych, co porzucili takie kolumny, to jak przesiadka z roweru na dobrej klasy auto. Jak kolega degustuje z teściem, to na dwóch Aabratek cenowo was nie zaboli. A tę kolumnę odsprzedaj komuś, kto goni dużo i szybko.

Drupi
40%
40%
Posty: 88
Rejestracja: 2016-09-07, 07:03

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: Drupi » 2017-09-11, 12:56

@PS 110784-- jeśli chcesz żeby choć minimum to ulepszyć to odkręć rurę i napchaj od spodu do samych zimnych palców zmywaki nierdzewne ale tylko z Lidla lub gotowe przygotowane wytrawione z sklepu " Aabratek pl", http://www.aabratek.pl/produkty/542/Zmy ... y_27g.html. To są bardzo dobre. Rozczochraj ich trochę do kształtu kotleta mielonego :) i od spodu napchaj kijem od szczotki pod same "palce". Jeśli tego nie zrobisz urobek na początku będzie 89% i w miare upływu czasu coraz mniej %, i coraz gorszy. Te zmywaki inne niż wymieniłem, zwykłe pisze nierdzewne ale ci zardzewieją. Ze zmywakami będziesz miał od początku do końca 94% :roll: może 96% a minimum 90% spirytus. Na każde ok. 6 cm rury wejdzie ci 1 sztuka jeśli średnica fi 50. A jak podasz wysokość i srednice to w tym sklepie sami ci wyliczą ile.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: terni » 2017-09-11, 17:57

Ja, gdybym już miał korzystać z zimnych palców, usunął bym odstojniki. Są one w tej konstrukcji niepotrzebne, bo zimne palce w założeniu schłodzić mają pary niemalże do temperatury skraplania alkoholu i wtedy wszystko skropli się już w pierwszym odstojniku. Po co więc drugi odstojnik i chłodnica? Należałoby wtedy nie wykorzystywać zimnych palców i ciepłe pary kierować na odstojniki i chłodnicę.
Róbmy Swoje

Cloneyie
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2016-11-13, 23:14

Re: Pytanie od laika - zimne palce

Post autor: Cloneyie » 2017-09-11, 23:19

Witam.
Sam uzywam "wieszaka" -zimnych palce (zerknij na posty)
Ale co do porad to:
1) Odstojniki usunac nalezy poniewaz destabilizuja prace kolumny przy oproznianiu i pogarszaja jakosc destylatu.
2) Rozdzielic doplyw zimnej wody na chlodnice i palce ale tylko trojnikiem z zaworami, ew zamontowac zawory na odplywach (te z odstojnikow maga byc ok). Inaczej jest cholernie ciezko a prawie niemozliwe dobranie przeplywu do optymalnej pracy kolumny.
3) Wypelnienie nierdzewne umieszczamy tak aby nie dotykaly dolnego palca (ale 10cm ponizej) i tu miarka bedzie kij od szczotki lub mopa dalej miedziane -najtaniej pociac rurke miedziana fi 8mm na kawalki 6-8mm( 8 metrow starczy) i na koniec zmywak jako podpora.

Co do temperatury to nie sugeruj sie 78' bo moze termometr miec niedokladnosc odczytu (jak u mnie) ale staraj sie ustabilizowac okolo tych 78.

Uwazam, ze spokojnie 90% uzyskasz a z czasem i wiecej.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości