Sterownik III Generacji SM-31

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: andrzejg11 » 2017-10-16, 08:55

Jeżeli jest zapotrzebowanie na WiFi - to faktycznie czemu nie?
Jest w tej chwili dostępne sporo programowanych modułów komunikacji bezprzewodowej i faktycznie dynamiczna strona WWW jest dobrym rozwiązaniem.
Konstrukcja PCB sterownika umożliwia rozbudowę, więc można będzie dostawić ESP czy też inny tego rodzaju programowany moduł Wifi.
Sterownik jest przede wszystkim autonomicznym układem regulacji, który w trakcie procesu nie potrzebuje ingerencji operatora.
Zatem przede wszystkim należy zadbać o jego niezawodność i bezpieczeństwo pracy.
Można jedynie mówić o ewentualnym zdalnym nadzorze, chociaż trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś będzie prowadził taki nadzór podczas podróży tramwajem z pracy do domu :wink: .
Damy radę, ale to będzie wisienka na torcie.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

krzyski
40%
40%
Posty: 97
Rejestracja: 2015-03-14, 15:09
Lokalizacja: Piękne Podkarpacie

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: krzyski » 2017-10-17, 17:04

Taka moja uwaga: nie "róbcie w EAGLU" IYKWIM, przeprojektujcie na coś Open Source...;)

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: laurentp » 2017-10-17, 18:41

andrzejg11 pisze:
2017-10-16, 08:55
Jeżeli jest zapotrzebowanie na WiFi - to faktycznie czemu nie?
Jest w tej chwili dostępne sporo programowanych modułów komunikacji bezprzewodowej i faktycznie dynamiczna strona WWW jest dobrym rozwiązaniem...
WiFi + WWW to fajne "coś" możesz podejrzeć na telefonie (przykład) co dzieje się np w piwnicy... Większych odległości raczej nie powinno się stosować :)
No i potencjalnie możliwość wykresów, ja mam to zrobione (w skomplikowany sposób) i jest imo "VERY PRZYDATNE" :).
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: andrzejg11 » 2017-10-17, 22:13

Na wykresie ostatni proces w automacie, (bez dotykania czegokolwiek) od 89-95 stopnia w boilerze
Nie ma potrzeby podglądania tego fajnego "czegoś", Jeżeli kolumna pracuje normalnie, to wszystkie parametry mają być w normie i pozostać niezmienne.
Ewentualnie tylko alarmy.
cisnienie.jpg
cisnienie
moc.jpg
moc
temperatury.jpg
temperatury
Boiler.jpg
Boiler

A tak na poważnie to większy pożytek z dobrej wizualizacji na PC-cie z wykresami pracy. niż szczątkowej informacji na smartfonie, bo za wiele tam się nie mieści. Dwa przewody z piwnicy załatwiają sprawę (RS485). Jak komuś zależy, to można oczywiście przez WiFi.

Edyta
Jeszcze ciekawiej wygląda zapis procesu od 95 -97 stopni w boilerze. Widać dwie korekty automatu. Pierwsza korekta to wykonanie pomiaru, a druga korekta to eliminacja zakłócenia (ciśnienia) po zmianie napięcia w sieci.
cisnienie-2.jpg
moc2.jpg
temperatury2.jpg
Tboilera2.jpg
Na wykresie tempr. boilera widać pik ok 450 sekundy. To automat wykonywał pomiary i wyłączył na swoje potrzeby korektę temperatury do warunków normalnych. Widać różnicę pomiaru temperatur przy nie uwzględnieniu ciśnienia.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2017-10-29, 16:37

Cześć
kol. Szlumf odpowiadam tu, by nie zaśmiecać tematu "robertowi4 you". Nie wiem, czy to co napiszę będzie promocją - pozostawiam to do oceny czytającym. Jeśli tak, to na tym Forum poruszane były już niejednokrotnie takie tematy pod kątem różnych promocji, że jeden więcej nie powinien zrobić większej różnicy. Otóż jeśli chodzi o przeznaczenie SM 3.1; my nie mieliśmy i nie mamy na myśli "grubasów" (czytaj: producentów alkoholu na wielką skalę) Ci z pewnością nie będą nim zainteresowani. Z tego co wiem oni nie robią dobrego spirytusu i cytowaną wcześniej "2 st. C" różnicą w ogóle nie będą zawracali sobie głowy. To będzie urządzenie dla typowych hobbystów, którym zależy by prawie bez obsługi, a zarazem poprawnie przeprowadzić proces rektyfikacji. Jak na razie niema nawet prototypu więc co tu pisać o cenie. Na pewno zostaną zbudowane dwa egzemplarze, a potem……………będą chętni do stosowania "nowej religii ciśnieniowej" dobrze, nie to będzie nas dwóch. Podstawową zmianą w stosunku do obu poprzednich edycji miał być odbiór gonu za pomocą zaworu sterowanego silnikiem krokowym ( jak sobie Przypominacie plany takie były już kilka lat wstecz), oraz co najważniejsze: Zmiana podejścia do sposobu sterowania procesem – nie od wielkości temperatury, a od ciśnienia panującego w obiekcie. Dlaczego odbiór zaworem sterowanym? Ano dlatego, bo bynajmniej dla nas, ważne jest czy to będzie np. 12ml/min, czy może da się przy tej samej jakości wycisnąć 14 ml - to ekonomika. Po za tym; "po kiego grzyba" ślęczeć przy zaworze i przeprowadzać co jakichś czas korekty! Żeby to dobrze "rozkminić" od str. sterowania okazało się, że bez pomiaru ciśnienia ani-rusz. Bo na stabilną pracę na całej dł. rury wpływ ma nie tylko ilość odbioru, ale także stabilność zasilania (spadki napięć) sieci zasilającej. To te najważniejsze parametry. Jest jeszcze parę innych. Reszta zmian i nowinek, jak dla nas, to "gadżety" wymuszone właściwie przez obecnie panujące tendencje. Zarzucasz nam łamanie zasad Forum. Ukaż choć jeden post gdzie piszemy, że się nie da inaczej przeprowadzić procesu. Jeśli taki Znajdziesz ODSZCZEKAM WIELKIMI LITERAMI bez żadnych oporów!!!! Zawsze pisaliśmy że; "można lepiej, inaczej, przy użyciu innych narzędzi". Od kiedy pamiętam zawsze były najważniejsze temperatury. My doszliśmy do wniosku że jednak ważniejsze jest stałe ciśnienie w rurze, bo to od jego wielkości zależą temperatury właśnie. Można się z tym zgadzać lub nie. Ocena tego, czy jest to sugerowanie lub narzucanie czegokolwiek, zależy od czytających. Forum to nie szkoła gdzie ogłasza się tylko Prawdę Objawioną. Tu każdy może wyrażać swoje opinie, a także wyciągać właściwe wnioski. My nie mamy wpływu na sposób pojmowania tekstu postów. Jak się ma wiedzę, to się dyskutuje z pożytkiem dla Forum. Natomiast jak tej wiedzy brak, niestety trzeba przyjmować to jako pewniki. To od czytających zależy czy będą wertować zasoby Forum. Na koniec; Sugerujesz nam alternatywne rozwiązania z U-rurką i tabelą. Co stoi na przeszkodzie by to od Ciebie wyszło. To Twój pomysł. Rozpropaguj go!

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: Szlumf » 2017-10-30, 00:39

maria-n pisze:
2017-10-29, 16:37
..............................Ocena tego, czy jest to sugerowanie lub narzucanie czegokolwiek, zależy od czytających. Forum to nie szkoła gdzie ogłasza się tylko Prawdę Objawioną. Tu każdy może wyrażać swoje opinie, a także wyciągać właściwe wnioski. My nie mamy wpływu na sposób pojmowania tekstu postów. Jak się ma wiedzę, to się dyskutuje z pożytkiem dla Forum. Natomiast jak tej wiedzy brak, niestety trzeba przyjmować to jako pewniki. ...........................
No więc dla mnie ton Waszych wypowiedzi sugeruje właśnie "Prawdę Objawioną". No ale może jestem trochę przeczulony na "Prawdy Objawione" w naszym hobby. Ci co mają już trochę wiedzy podejdą z odpowiednim dystansem ale jak sam napisałeś "jak tej wiedzy brak, niestety trzeba przyjmować to jako pewniki". Więc dla części forumowiczów Wasze wypowiedzi będą pewnikami.
A co do "U" rurki to nie mój pomysł tylko już się przewijał na forum. Testowałem to rozwiązanie ale jestem za słaby w teorii by opracować jakiś schemat. Zbyt wiele zmiennych często trudnych do wyłapania. Dlatego zasugerowałem Wam podanie do publicznej wiadomości jakiegoś prostego rozwiązania opartego o Waszą wiedzę i doświadczenia. Andrzej stwierdził, że bez komputera się nie da więc trudno, pozostanę przy temperaturze na 10-tej półce.
Z niecierpliwością czekam na zapowiedzianą przez Andrzeja teorię i wnioski praktyczne. Może lepiej zrozumiem to co się działo podczas moich testów.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2017-10-30, 15:55

Cześć
Kol. Szlumf - szkoda że to akurat Ty odbierasz sceptycznie to wszystko, co piszemy o nowym podejściu do sposobu sterowania i automatycznej
regulacji w procesie rektyfikacji. Może się mylę ale zabrzmiało to jako (przynajmniej dla mnie) próba wciśnięcia ludziom jakichś herezji. Ta prawda objawiona, jak ją nazywasz, znana jest od dawna jako prawo Claussiusa-Clapeyrona wraz z wszystkimi jego konsekwencjami a objawia ją każdy podręcznik termodynamiki. Prawo to i jego konsekwencje jak się okazało mają istotne znaczenie w naszym hobby, a skutki tego prawa (silna zależność temperatur wrzenia od ciśnienia oraz od ciepła przemiany fazowej) były nie dostrzegane lub przemilczane. Jest rzeczą ewidentną, że korekta wszystkich temperatur (boiler, kolumna, oob, głowica) do wartości normalnych pozwoli na dokładniejszą ocenę przebiegu rektyfikacji oraz na bardziej precyzyjne sterowanie procesem. Skoro trzymamy się porównań religijnych to można przyjąć, że każde "objawienie" ma swoich
zwolenników i przeciwników, którzy do upadłego będą bronić swoich stanowisk. Taki klimat zresztą już się zawiązuje i nic w tym dziwnego. My w każdym razie nadal stoimy na stanowisku, że każdy pomiar temperatury w kotle i lub na 10 półce może być zafałszowany nawet o dwa stopnie, bo tak wynika z teorii i dotychczasowych doświadczeń i potrafimy to udowodnić. Przyjmiecie tą teorię i ją zastosujecie to będziemy się cieszyć. Jeśli nie, to powtarzając "a jednak się kręci" będziemy robić swoje. Na szczęście ze stosów zrezygnowano już dobrych kilka lat temu. A cała idea tego rozwiązania, to jak zwykle dzieło przypadku, którym są ogromne kłopoty Andrzeja z siecią zasilającą. Jak wiadomo kolumna by mogła prawidłowo pracować musi być od początku do końca stabilną (z tej przyczyny stabilizacja). Stabilność tę zapewnia jej ściśle określona ilość par podawanych z kotła i jednoczesny też określony, reflux skroplin od góry. Te dwa warunki zapewniają jej określone CIŚNIENIE. Odbiór gonu, czy zmiana mocy grzania, (zasilanie sieci) to dla tego ciśnienia zakłócenie powodujące destabilizację. Oczywiście musimy odbierać, więc troszkę (4:1) ją destabilizujemy i przyjmuje ona nowe warunki pracy. Wszytko jest w porządku jeśli mamy dość etanolu w baniaku, bo co jakichś czas zrobimy korektę odbioru(5,6....:1) czy podciągniemy moc regulatorem o kilkadziesiąt watów i nic się nie dzieje. "Schody się zaczynają" gdy tego etanolu zaczyna brakować. W typowej kolumnie z reguły przy temp. 95-96 st C w baniaku. Par z tego powodu jest coraz mniej i kolumna zaczyna tracić to stabilne ciśnienie. Wiąże się to ze spadkiem ilości efektywnych półek teoretycznych od dołu kolumny. To z kolei przełoży się z pewnością na jakość produktu końcowego. Oczywiście lekarstwem na te kłopoty jest prawie ciągła nasza ingerencja w te dwa parametry o których wyżej wspomniano. Kontrolowanie kilku różnych parametrów na raz stwarza spore kłopoty, w związku z tym wymyślono regulację za pomocą elektroniki. Automatyczna regulacja od ciśnienia uwalnia nas od "temperatury dnia". Jeśli chodzi o U-rurkę i tabele. To może służyć tylko oglądowi. Nic tym nie
poregulujesz. To tak jak w innych sterownikach dostępnych na rynku - niby pomiar ciśnienia mają, ale jaki z nich pożytek? Równie dobrze można postawić barometr obok kolumny.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: zbynek » 2017-10-30, 18:29

maria-n pisze:
2017-10-30, 15:55
....... " a jednak się kręci"........
Podziwiam Cię za to. Zawsze chcesz mieć ostatnie zdanie. Tak jak autor cytowanych słów, choć w swoim czasie przegrał, nie czuł się pokonany i miał rację. :wink:

A tak swoją drogą, chętnie byśmy spróbowali jakiegoś efektu, tej nowej technologii.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

włoch
20%
20%
Posty: 20
Rejestracja: 2017-06-05, 20:54

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: włoch » 2017-10-30, 18:42

Myślę, że wejście na wyższy poziom rektyfikacji okresowej jakim to może być możliwość prowadzenia procesu w oparciu o ciśnienie panujące wewnątrz kolumny pomoże nam na wyeliminowanie kilku niedogodności, które mają wpływ na ogólną jakość gonu jako całości. Pozwoli to na wyrównanie jakości gonu na przestrzeni całego procesu. Pozwoli na rzeczywiste prowadzenie procesu z jednakowym RR. Tak przynajmniej myślę. Jak dotychczas zaletę taką miał tylko "system inżyniera". Nie wiem czy dobrze główkuję i porównuję, ale z wcześniejszych opisów tak by wynikało. Dotychczas trzeba było sobie radzić na czuja. A i tak proces zaczynał się nadrefluksem a kończył z niedorefluksem (fuj jakie potworki językowe :oops: ). Średnio wychodziło ok 1:4. Dlatego jakość gonu z poszczególnych etapów procesu trochę się między sobą różniła.
O prowadzeniu procesu na bazie pomiarów ciśnienia wewnętrznego już przebąkiwało się od jakiegoś czasu. Jednak bez większego odzewu. Wielu kolegów domagało się nawet możliwości pomiarów ciśnienia wewnętrznego.
A tu widzę, ze kol maria-n i andrzejg11 skonstruowali sterownik dedykowany temu celowi. Nic tylko przyklasnąć.
Dlatego dziwi mnie taka negatywna reakcja jaką ostatnio obserwuję tutaj w wykonaniu niektórych userów. W końcu jesteśmy tu na forum będącym w awangardzie naszego hobby. "Force of habit" to jedna z ujemnych stron natury ludzkiej. Ale mniejsza z tym.
Jestem ciekawy tego sterownika, bo niestety praca z manometrem (przedtem z u-rurką) i tabelą - mimo iż doszedłem do jako takiej wprawy - była trochę upierdliwa i często z różnych powodów zaniedbywałem ten element rektyfikacji.
Jestem też ciekaw jaką wartość dodatnią wniesie korzystanie z takiego sterownika? :)

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2017-10-30, 21:26

Cześć
Dwa głosy pozytywne, to już COŚ - Kopernik miał gorzej! Ale na poważnie; sam jestem ciekaw wyników końcowych, przeprowadzonego procesu w cyklu pełnej automatyki. Jak do tej pory sterownik wykonał w pełni udany, kilku godzinny test - zgodny z założeniami teoretycznymi - w którym sprawdzona została regulacja predykcyjna oparta o parametry TEŻ ciśnienia. Zaś parametry temperaturowe zostały przeliczone na podstawie ciśnienia do warunków normalnych. To co teraz napisałem, to tylko i wyłącznie ZASŁUGA Andrzeja. Sterownik to jego dzieło od początku do końca łącznie z projektem nowego PCB. Jeżeli mnie o coś pyta to są to kwestie typu jakich użyć przycisków, jaki będzie najbardziej odp. kolor obudowy i.t.p! No może trochę pomogłem przy konstrukcji czujnika ciśnienia. W najbliższej przyszłości odbędzie się jeszcze kilka testów dotyczących prawidłowości działania poszczególnych elementów całości oprogramowania. Między innymi działanie w automatyce zaworu odb. sterowanego silnikiem krokowym itd. Kciuków za ich powodzenie nie trzymam, bo znając determinację Andrzeja wiem, że będą pozytywne. Jeśli nie od razu, to po małych poprawkach z pewnością!

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: Szlumf » 2017-10-30, 22:10

maria-n.
Ależ ja odbieram Wasze działania bardzo pozytywnie i jak już pisałem z niecierpliwością czekam na wyniki. Pewnie byłem niezbyt precyzyjny. W skrócie to chodzi mi o kolegów którzy z braku wiedzy, czasu na wertowanie forum i umiejętności przyjmą, że tylko z Waszym sterownikiem można otrzymać prawdziwy absolut.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: magas » 2017-10-30, 22:51

maria-n pisze:
2017-10-30, 21:26
Cześć
Dwa głosy pozytywne, to już COŚ - Kopernik miał gorzej!
Każdy kto ma jakieś pojęcie odbiera nowości pozytywnie i to jeszcze nowości jak ta, która ma sens, problem tkwi w waszym przekazie, zamiast zbierać ochy, achy, wzbudzacie agresję sformowaniami, nie wiem czy jest sens tłumaczyć dlaczego, myślę, że nie :wink: . pozdr. magas

włoch
20%
20%
Posty: 20
Rejestracja: 2017-06-05, 20:54

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: włoch » 2017-10-31, 07:14

magas pisze:
2017-10-30, 22:51
problem tkwi w waszym przekazie, ...wzbudzacie agresję sformowaniami,
Ciekawe podejście do sprawy. Ja np. nie i odczuwam żadnej agresji. Wręcz przeciwnie. I nie jestem w tym osamotniony.
Ale pewnie jest coś nie tak ze mną. Bo postrzegam świat przez różowe okulary. :D
Ale jeśli ktoś jest uważny to może z łatwością zauważyć u których to najczęściej osób wzbudza się ta agresja. Chociaż pisząc posty nie są do końca tego świadomi.

kacper59
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2017-06-20, 09:07

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: kacper59 » 2017-10-31, 08:29

Wszytko jest w porządku jeśli mamy dość etanolu w baniaku, bo co jakichś czas zrobimy korektę odbioru(5,6....:1) czy podciągniemy moc regulatorem o kilkadziesiąt watów i nic się nie dzieje. "Schody się zaczynają" gdy tego etanolu zaczyna brakować. W typowej kolumnie z reguły przy temp. 95-96 st C w baniaku. Par z tego powodu jest coraz mniej i kolumna zaczyna tracić to stabilne ciśnienie.
W tym zakresie budowany sterownik raczej niczego nie zmieni, bo nie zwiększy ilości dostarczanych par. Moim zdaniem problem leży w efektywności dolnej części kolumny - tej do 10 półki. Aby par (etanolu na 10 półce) było pod dostatkiem wystarczy zwiększać moc grzania, tylko co z tego, skoro dolna część kolumny nie jest w stanie odseparować i zawrócić wytworzonej jednocześnie pary wodnej. W tej sytuacji jakimś ulepszeniem jest bufor, nie na darmo nazwany "stabilizująco-wzmacniającym", choć nie rozwiązuje on problemu definitywnie. Dla przypomnienia 1% pozostałości etanolu w dundrze, po destylacji, to de facto 5% całego etanolu zawartego w dwudziestoprocentowym nastawie i aż 10% w nastawie dziesięcioprocentowym. Czy te ilości warte są zabiegów i wkładanej energii (ekonomia) to zagadnienie wtórne, liczy się dążenie do ideału. Dlatego z uwagą kibicuję wszelkim poczynaniom dla udoskonalenia procesu na każdym jego etapie.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: magas » 2017-10-31, 16:34

Kolego włoch, gdybyś wiedział więcej o rektyfikacji to wiedział byś o czym ja piszę, a tak nie widzisz tego, a ja nie mam siły, ani chęci punktować punkt po punkcie o co mi chodzi.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości