Sterownik III Generacji SM-31

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: andrzejg11 » 2018-02-26, 08:49

Cześć
Program jest aktualnie zbudowany w oparciu o c#, lecz będzie przepisany do javy, tak aby był dostępny na różnych platformach systemów operacyjnych (windows, linux, android, ewentualnie IOS).
Program zasilany jest strumieniem danych ze sterownika, który to strumień danych -w chwili obecnej -może być przekazany do komputera za pomocą interfejsu USB/RS232 lub RS485/RS232.
W przypadku transmisji przez interfejs RS485 (na pokładzie sterownika) dane można przesyłać ze sterownika do komputera na odległość kilkuset metrów, za pomocą dwóch przewodów.
W praktyce polega to na tym, że sterownik łączony jest do komputera za pomocą przewodu USB lub w przypadku transmisji dwuprzewodowej - za pomocą pary przewodów z przejściówką RS485/USB przy komputerze.
Po dołożeniu do sterownika modułu sieciowego (prawdopodobnie WiFi) będzie można przesyłać strumień danych zasilających program za pomocą TCP/IP (np. poprzez socket).
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

jowkon
30%
30%
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-20, 00:16

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: jowkon » 2018-03-22, 15:20

Jestem na etapie rozwazania i zamawiania nowej kolumny i wlasnie odkrylem ten temat.
Chcialbym zapytac na jakim jest on etapie i co wazniejsze jakie sa wiadome wymogi (porty-miejsca itp) zeby kolumna byla przystosowana gdy juz bedzie dostepny?
Taka lista bylaby mile widziana

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2018-03-22, 21:42

Cześć
Etap sterownika III jest taki; są zmontowane i uruchomione dwa prototypy z programem o nazwie "SM 3.1 w przygotowaniu" Program pozwala w chwili obecnej na;
- praca w trzech (docelowo będą jeszcze dwa) trybach; rozgrzewanie, praca ręczna, praca w 1/2 automat. Dojdą - zalewanie i stabilizacja, oraz
Sekwenser. Ten ostatni to pełen automat.
- pomiar temp. z rozdzielczością 0,01*C ( TG, OOB, dół kolumny "10 półka", bojler, Tx/deklarowany np. temp. płaszcza wodnego bojlera)
- pomiar temp. z rozdzielczością 0,1*C (temp. i termostaty wody chłodzącej oraz szczytu chłodnicy/głowicy)
- pomiar i stabilizacja ciśnienia różnicowego (atmosfera/rura)
- sprowadzanie temp. 0,01*C do warunków normalnych
- sterowanie zaworem odbioru za pomocą silnika krokowego
- sterowanie modułem mocy za pomocą regulacji predykcyjnej
- przesyłanie wszystkich ważnych z punktu widzenia automatyki parametrów na ekran PC (w chwili obecnej przez RS- kablem) w niedalekiej przyszłości
przez wi-fi
W odróżnieniu do II wersji sterownika należy wyposażyć aparaturę w;
- port pomiarowy temp. (szczytu chłodnicy/głowicy)
- port pomiarowy ciśnienia w rurze o fi 1/8-1/4" i na wys. około 30 cm od dołu rury.
Rys. poglądowy pod koniec pierwszej strony tematu "Sterownik III Generacji"
W tę sobotę będę wykonywał po raz pierwszy proces za pomocą nowego sterownika. O wynikach poinformuję niezwłocznie.
Ostatnio zmieniony 2018-03-23, 09:13 przez maria-n, łącznie zmieniany 1 raz.

jowkon
30%
30%
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-20, 00:16

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: jowkon » 2018-03-22, 23:25

Dzieki. Przewiduje ze to za wczesnie pyrac o cene ale mozna prosic o jakies widelki calkowitego kosztu z EZetani itd?

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Ciśnienie (w kolumnie) jest dobre na wszystko

Post autor: maria-n » 2018-04-08, 22:06

Cześć
Trochę mi się zeszło z odpowiedzią na temat pierwszego testu sterownika, ale to z przyczyn obiektywnych. Mianowicie chodzi o to, że test odbiegał w tak dużym zakresie od założeń teoretycznych, że właściwie go uniemożliwił. Zaczęliśmy z Andrzejem szukać przyczyn(y) i w końcu ją znaleźliśmy, a to tylko dzięki pomiarowi ciśnienia w rurze. Innym sposobem na znalezienie jej byłaby kolumna szklana. Przyczyna o której piszę, to wydłużone w czasie cykliczne skoki ciśnienia. Po kilku dyskusjach doszliśmy do wniosku, że może być to spowodowane "jakimś korkiem(kami)" w wypełnieniu, np. zanieczyszczenie lub - podparcia, których mam (miałem) w 1,4 mb - rurze 3 szt. Bingo! Ja jestem z nich wyleczony. To ogniska miejscowych zalań! Zupełnie niepotrzebnie blokujące parom przejście do góry. Efektem tych trzech szkodliwych ognisk było zwiększone dwukrotnie max ciśnienie zalania kolumny, które mamy wykorzystywać do oceny stanu zalania, w ogóle. W konkretnym przypadku była to zmiana z 750 mm ciśnienia różnicowego na 330-340 mm. Po wyrzuceniu podparć z rury ciśnienie daje się mierzyć w zadawalający sposób. Podniosła się znamionowa moc pracy o 150 W i spadło jej ciśnienie z 360 mm na 240. Do tej pory stan poprawnej pracy kolumny opieraliśmy na głównie, na lepszym czy gorszym pomiarze temperatury. Niestety nawet pomiar z rozdzielczością 0,01*C jaki posiadam, nie był w stanie wykryć tych miejscowych zalań (z tego powodu taki tytuł postu). Pierwsza przeszkoda na drodze testom za mną.

Awatar użytkownika
Legion
-#Admin
-#Admin
Posty: 1870
Rejestracja: 2009-01-24, 11:03

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: Legion » 2018-04-08, 23:09

Usuwając podparcia zapewne przesypywałeś wypełnienie, skąd więc pewność, że to podparcia?
Chyba, że były z drobnooczkowej siatki czy tym podobnego ustrojstwa.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1261
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Ciśnienie (w kolumnie) jest dobre na wszystko

Post autor: wawaldek11 » 2018-04-09, 01:09

maria-n pisze:
2018-04-08, 22:06
...Innym sposobem na znalezienie jej byłaby kolumna szklana...
Mam na razie niewykorzystywaną szklaną kolumnę - 1m na sms-ach 2,5". I chyba oferowałem do badań :wink:
download/file.php?id=6596
Pozdrawiam,
Waldek

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2018-04-09, 09:51

Cześć
Kol Legion, myślę że gdyby nie pomiar ciśnienia, to można by dyskutować i dywagować - może to, a może co innego. Tu jest sprawa oczywista; mając trzy partycje w rurze wydawać by się mogło, że to lepsze warunki dla wypełnienia "sprężynkowego", niż ich nie mieć. Chodzi oczywiście o ciężar i obawa przed ich deformacją z tego powodu z jednoczesną utratą "przewiewności". Okazuje się to mitem. Podparcia wyrzucone, sprężynki wsypywane porcjami z jednoczesnym opukiwaniem rury po każdej porcji, a warunki pracy kolumny poparte POMIAREM o wiele lepsze. Z resztą wystarczy trochę wyobraźni. Spadający z góry kolumny powrót, który miał w większości kier pionowy trafia na poziomą strukturę jakim jest podparcie! Tu musi pojawić się blokada. Tym bardziej, że ta pozioma struktura "wypełniona" jest ciśnieniem par od dołu. Jak się te trzy blokady do siebie doda to efekt końcowy jest opisany wcześniejszym postem. Myślę, że przy średnicy rury 60 mm i dł ok. 150 cm, niema potrzeby stosowania podparć, bo opór tarcia o ściankę dla ciężaru całkowitego wypełnienia jest na tyle duży, że nie dochodzi do zniekształceń czy nadmiernego ubicia sprężynek. Jeśli rura byłaby od środka polerowana, dłuższa i większej średnicy, to może by to wystąpiło. Ale należy przeprowadzić odpowiednie BADANIA! Bo zbyt często rozważania teoretyczne mogą zaprowadzić w ślepy zaułek.
Kol Wawaldek dzięki za dobre chęci. Jednak my chcemy przeprowadzić testy na rurach o wymiarach możliwie zbliżonych do wymiarów posiadanych przez większość kolegów. To muszą być takie warunki pracy jakie dają rzeczywiste parametry kolumn. Żadne krótkie i mniejsze moce mnożone przez wielokrotności. Tak się składa, że Andrzej ma kol. dłuższą wypełnioną "zmywakami" ja typową do 2,5 mb dł. z wypełnieniem sprężynkowym. To powinno zapewnić rzetelne pomiary dla dalszych testów i badań prototypu sterownika.

Awatar użytkownika
Legion
-#Admin
-#Admin
Posty: 1870
Rejestracja: 2009-01-24, 11:03

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: Legion » 2018-04-09, 19:12

maria-n pisze:
2018-04-09, 09:51
...wystarczy trochę wyobraźni. Spadający z góry kolumny powrót, który miał w większości kier pionowy trafia na poziomą strukturę jakim jest podparcie! Tu musi pojawić się blokada...
Moja wyobraźnia widzi moje podparcia nieco inaczej. Ty w dalszym ciągu nie pokazałeś, nawet nie opisałeś jak wyglądają u Ciebie te "poziome struktury" (podparcia, które powodowały zalewanie) więc nie wiadomo czy znaczna część forumowiczów właśnie tak samo wyglądających używa więc tu bym nie generalizował i nie rzucał wyroków na sprawdzone od lat rozwiązania. Coraz więcej ludzi używa kolumn fi 70mm więc może także w tym kierunku zrobicie testy.
Ciekaw byłbym wyników.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2018-04-09, 20:36

Cześć
Kol. Legion do obejrzenia podparć jakie posiadasz nie potrzebna jest wyobraźnia tylko wzrok. Natomiast potrzebna jest ona do tego, by na podstawie niespodziewanie zauważonego, a nieprzewidzianego wcześniej zdarzenia (czy jak to opisałem pomiaru) wyobrazić sobie hipotetyczna przyczynę, która mogła ten fakt wywołać. To po pierwsze, po drugie; "poziome struktury", to nic innego jak rozczochrane nie pocięte sprężynki (takie dostaje każdy kupujący wypełnienie, od kol. Plipek - gratis) , których wolne przestrzenie wypełnione są powrotem z góry kolumny. I na koniec, już niejednokrotnie "sprawdzone od lat na forum rozwiązania" okazały się błędnymi, bo nie mieliśmy przed ich wprowadzeniem w życie odpowiednich narzędzi weryfikacyjnych. Tak jest i w tym przypadku

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: Szlumf » 2018-04-09, 20:51

Potwierdzam spostrzeżenia Mariana. Po zmianie wypełnienia na sprężynki ogniska zalania miałem na dwóch podparciach. Pomogła zmiana kształtu podparcia na lekki stożek z wierzchołkiem do góry.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: Citizen Kane » 2018-04-09, 22:18

No mi na przykład jakoś ciężko to sobie wyobrazić, ponieważ te podparcia są u mnie bardziej przewiewne niż sprężynki. I jeśli takowe zjawisko występuje to nie winiłbym tu podparć jako takich, ale może np. samego faktu przejścia z fazy "pustej" do "wypełnionej" przy jakimś tam obciążeniu kolumny.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: magas » 2018-04-09, 22:34

Też zostały przesypane sprężynki, co często sprawia, że można więcej mocy przyłożyć. Ja nie mam podparć, u kłamię, mam by mi się nie mieszały miedziane z KO , to mam dwa podparcia jedno na samym dole, by z kotła nie wybierać sprężynek, a drugie by oddzielić miedź, tyle że mam lekkie wypełnienie przy fi 50, a koledzy mają ponad 70, to już ciężar jest.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: maria-n » 2018-04-10, 09:43

Cześć
Koledzy z wyobraźnią jak i zmysłami jest tak, że będą na różnych poziomach u różnych osób. Ale jak ja mam poparte POMIAREM, tu chcę dodać że nie chodzi o wielkość bezwzględną, bo ta nie przeczę może być obarczona pewnym błędem, zakłócenia w rurze podczas próby wykonania testu pomiaru ciśnienia, to szukam przyczyny tego zakłócenia. Ograniczony jestem barierą (nieprzenikalną dla wzroku ścianą rury) jednak znam teoretycznie procesy jakie zachodzą podczas rektyfikacji, to zaczynam kojarzyć i dopasowywać do siebie różne możliwości. Tych mam niewiele, bo zaledwie dwie; pierwsza to korek w postaci zabrudzeń ciałami obcymi (np. osady). Druga, to trzy podparcia, które są na drodze dążących do góry par. Wysypuję więc z rury wypełnienie, po czterech latach czyste jak łza. Wyjmuję podparcia i zasypuję, tak jak to wcześniej opisałem sprężynkami. Robię ponownie pomiar tym samym narzędziem i mam zgoła różne wyniki. To mam czarne na białym, że zakłócenie pochodziło od podparć, właśnie! Teraz uruchamiam wyobraźnię;co może blokować pulsacyjnie pary? na poziomej strukturze podparcia. Odpowiedź wydaje się oczywista, bo niema wyboru, tylko zgromadzony nadmiernie powrót. Tak trudne do wyobrażenia jest, że luźne podparcie może być zbliżone w działaniu do półki sitowej ? Kluczowym pytaniem jest; jeżeli w kolumnie z półkami rzeczywistymi - sitowymi (a takie istnieją) praca polega na takim zjawisku i jest wszystko o.k. To czy owo zjawisko nie daje możliwości zakłóceń dla pracy kolumny z wypełnieniem? Ale to już zostawiam kolegom do analizy!

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1261
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Sterownik III Generacji SM-31

Post autor: wawaldek11 » 2018-04-10, 10:57

Aby wyeliminować wątpliwości kolegów założyłbym ponownie podparcia i zrobił pomiary.
Pozdrawiam,
Waldek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości