Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: stratos » 2018-01-29, 20:45

ojciecdyrektor pisze:
2018-01-27, 14:44

1. Czy ktoś z Was filtruje czystą surówkę bez rozcieńczania i ma jakieś porównanie do filtracji 50% alkoholu?
2. Jak może kształtować się skuteczność absorpcji niepożądanych związków w funkcji stężenia?
3. Czy ktoś wie jakie zjawiska pogarszają absorpcje przy braku rozcieńczenia?

1. Z moich doświadczeń wynika iż przepuszczanie cieczy o stężeniu 95% przez węgiel nie daje nic, lub prawie nic. W przypadku 50% też efekt jest mizerny. Dopiero po niżej 40% węgiel zaczyna się rozkręcać. Zaś najwyższą skuteczność uzyskiwałem przy rozcieńczeniu destylatu po niżej 20%. Optymalnie nie więcej jak 15%.
UWAGA ! Do rozcieńczenia destylatu należy użyć wysokiej klasy wody destylowanej.

A skuteczność metody wstępnego przelewania węgla wodą przed właściwą filtracją to zwykła herezja.

3. Oczywiście że wiemy :D
Najłatwiej jest nam chyba manipulować temperaturą naszego spirytusu.
I tak, przy obniżeniu temperatury po niżej -115 skuteczność filtracji wyniesie równiutkie zero. Ciało stałe raczej nie będzie się kwapić do przemieszczenia prze filtr węglowy. :lol:

O cieczy w temperaturze pokojowej już pisaliśmy i wiemy że prawie nie działa.

A na pytanie o skuteczność filtracji przy temperaturze po wyżej 79*C odpowiedzcie sobie sami.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: Szlumf » 2018-01-29, 21:53

Stratos.
Ciekawe na jakiej wysokości w Twojej chłodnicy opisanej w tym poście viewtopic.php?p=165645#p165645 kończą się pary a zaczynają skropliny.
No i w swoim podsumowaniu filtracji nic nie napisałeś o spirytusie w temperaturze n.p. 75C. Robiłeś może jakieś próby w zbliżonej temperaturze?

gary1966
60%
60%
Posty: 253
Rejestracja: 2013-08-18, 16:00

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: gary1966 » 2018-01-29, 22:04

Jakiś czas temu kolega podrzucił mi do oceny próbkę swojego spirytusu.
Produkt w zapachu neutralny, jednak po rozcieńczeniu poniżej 20 % w zapachu już czuć coś jakby chemicznego, w smaku lekko gorzki oraz piekący jakiś czas, wyczuwam przedgon.
Pomiar spławikami pokazał 94%. Produkt oceniłem jako "dobry" tylko te 94% psuło obraz całości.
Kolega pracuje na kolumnie z wypełnieniem zmywakowym 140 cm z jednym termometrem w głowicy :shock:
Zapytałem: jak prowadzisz proces? To po jego odpowiedzi: ręce mi opadły.
A później okazało się, że puszcza surówkę, jak twierdzi 96%, przez filtr z węglem aktywnym.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: terni » 2018-01-30, 00:05

To jest zgodne także z moimi spostrzeżeniami. Mocny destylat ukrywa swoje nieprzyjemne smaki i zapachy. Ujawniają się one wyraźniej dopiero po rozcieńczeniu. I nie wiem dlaczego tak właśnie jest. Wbrew temu co napisano, stężony destylat wydaje się dobrze oczyszczony po przefiltrowaniu i dopiero po rozcieńczeniu okazuje się że to nie prawda. A teoretycznie zdolność do absorpcji ma wzrastać wraz ze stężeniem substancji które mają być absorbowane. Chodzi o stężenie nieprzyjemnych aromatów i smaków. Nie alkoholu. A jeśli destylat miałby 100% alkoholu (co jest możliwe do osiągnięcia), to czy można go filtrować przez węgiel aktywny? Sam alkohol bez jakichkolwiek dodatków? Nie ma sensu filtrowanie alkoholu absolutnego bo nie zawiera on żadnych dodatków. Sam alkohol i nic więcej gdy jest to się go nie filtruje, bo nie ma co oddzielać.
Róbmy Swoje

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: stratos » 2018-01-30, 09:54

Szlumf pisze:
2018-01-29, 21:53
Ciekawe na jakiej wysokości w Twojej chłodnicy . .
Nie sprawdzałem, ale zakładam że skraplanie przebiega płynnie na 2/3 wysokości chłodnicy od góry, czyli na około 80cm.
Przez pozostałe 20cm-30cm przemieszcza się przez węgiel już sama ciecz. To oczywiście zależy od ilości par jakie w jednostce czasu trafiają do chłodnicy, czyli od wielkości mocy z jaką gotujemy wsad w kotle.

Co do filtracji węglem cieczy spirytusu w 75*C, to nie prowadziłem takich doświadczeń.

Mogę tylko domniemywać iż w wyższej temperaturze znacznie szybciej zanieczyszczenia etanolu będą się zagnieżdżać w porach węgla.

Moderator:
Dodając po 30 minutach nowy post, korzystaj z opcji edycji :idea:

Jeszcze dodam.
Aby zrozumieć działanie węgla trzeba sobie wyobrazić zachowanie się cząsteczek danej substancji w określonej temperaturze.
Cząsteczki i zawarte w nich atomy drgają, przemieszczają się i zderzają ze sobą. Im wyższa temperatura tym te drgania są intensywniejsze.

Spirytus w stanie gazowym ma o wiele łatwiej spenetrować pory węgla niż pod postacią cieczy.
Jeśli podczas tej penetracji dojdzie do skraplania to cząsteczki zostaną uwięzione przez pory węgla bez możliwości ponownego wydostania się z nich.

Dokładnie do odwrotnego zjawiska dochodzi podczas wyprażania zużytego węgla w piekarniku. Czyli zaabsorbowane zanieczyszczenia przechodzą ze stanu ciekłego w gazowy, co skutkuje gwałtownym wzrostem ich drgań. Dzięki temu obijając się o siebie i o strukturę węgla w końcu uwalniają się z tej struktury.

Podczas odparowywania zawartych w nim substancji węgiel się reaktywuje
A podczas skraplania na nim substancji węgiel się dezaktywuje.

Ameryki to ja raczej nie odkryłem.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości