Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
ojciecdyrektor
50%
50%
Posty: 125
Rejestracja: 2006-05-07, 02:09

Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: ojciecdyrektor » 2018-01-26, 15:10

Witam !

Jeśli podobny temat już istnieje proszę moderatora i przeniesienie lub scalenie tematów.

Nareszcie udało mi się uruchomić mój filtr węglowy. Filtracja grawitacyjna z dołu do góry, regulacja zaworem. Węgiel przygotowany zgodnie z przepisem.
Mam pytanie odnośnie efektu filtracji a stężenia alkoholu.
Ze względu na wykorzystanie (nalewki) i nie wykonywanie ponownej rektyfikacji, najchętniej filtrował bym czysty 96% spirytus ew 75 %. Zalecenia dla węgli aktywnych to rozcieńczenie min 50%.
Czy ktoś z Was filtruje czystą surówkę bez rozcieńczania i ma jakieś porównanie do filtracji 50% alkoholu?
Jak może kształtować się skuteczność absorpcji niepożądanych związków w funkcji stężenia?
Czy ktoś wie jakie zjawiska pogarszają absorpcje przy braku rozcieńczenia?
Ostatnio zmieniony 2018-01-27, 14:21 przez ojciecdyrektor, łącznie zmieniany 1 raz.
Bo nasza gorzałka już dawno przegoniła ich gorzałkę !

Awatar użytkownika
czornulek
101%
101%
Posty: 1065
Rejestracja: 2009-01-04, 17:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: czornulek » 2018-01-26, 17:42

Sam jestem ciekaw, warunkiem jest na pewno bardzo dobre schłodzenie, powiedzmy ogniwami peltiera, -30 stopni.
Nie potrzebuję się dobrze bawić, żeby pić alkohol.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: terni » 2018-01-26, 18:24

Stężony destylat źle się filtruje przez węgiel. Najlepiej rozcieńczyć, schłodzić, przefiltrować i ponownie rektyfikować. Ja rozcieńczałem do 40% i wtedy uzyskiwałem najlepsze rezultaty.
Róbmy Swoje

Awatar użytkownika
ojciecdyrektor
50%
50%
Posty: 125
Rejestracja: 2006-05-07, 02:09

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: ojciecdyrektor » 2018-01-26, 18:42

terni pisze:
2018-01-26, 18:24
Najlepiej rozcieńczyć, schłodzić, przefiltrować i ponownie rektyfikować.
To jasne. Lecz dlaczego tak się dzieje? Co oznacza?
terni pisze:
2018-01-26, 18:24
Stężony destylat źle się filtruje przez węgiel.
Czym objawiały się problemy przy filtracji stężonego destylatu?
Czy po takiej filtracji jakość się nie poprawiała?
a to mój filtr 8)
filtr.JPG
Bo nasza gorzałka już dawno przegoniła ich gorzałkę !

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: Szlumf » 2018-01-26, 19:12

Pomyśl o wykorzystaniu pomysłu Stratosa. Gorący destylat prosto z kolumny od góry na węgiel. Jeżeli masz odbiór VM to skieruj pary od góry do filtra a chłodnicę daj pod węglem.

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: OLO 69 » 2018-01-26, 21:59

ojciecdyrektor
Filtruj spirytus 96% lekko schłodzony do 10-15C. Na koniec tylko musisz puścić wodę, bo za dużo spirytusu w węglu by Ci zostało. Nie przejmuj się tym co piszą inni. Praktyka jest ważniejsza od teorii.
Pozdrawiam.
OLO 69

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: terni » 2018-01-27, 01:31

Rozcieńczanie przed filtrowaniem można porównać do płukania czy mycia. W dużej ilości wody dokładniej wypłuczemy pranie niż w małej ilości, bo zanieczyszczenia które mają być absorbowane będą bardziej rozcieńczone. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie przekonać się o tym doświadczalnie próbując jeden i drugi sposób. A nawet trzeci i czwarty z gorącym destylatem lub parami tego destylatu.
Róbmy Swoje

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: maria-n » 2018-01-27, 10:41

Cześć
Podążając tropem odpowiedzi kol @terni poszperałem w necie i znalazłem kilka takich oto zdań pochodzących z artykułu zamieszczonego na stronie jednej z wiodących firm produkujących węgiel aktywny cyt:
"Skuteczność adsorpcji
Odpowiadając na pytanie jakie związki mogą być zaadsorbowane przez węgiel aktywny można odpowiedzieć, że adsorbowalne będą związki organiczne oraz niektóre większe związki i cząsteczki nieorganiczne takie jak jod czy rtęć. Ogólnie można przyjąć, że 90% związków organicznych może zostać zaadsorbowana przez węgiel aktywny podczas kiedy tylko 10% można uznać za słabo lub w ogóle adsorbowalne. Jednak nie wszystkie związki adsorbowane są z taka samą skutecznością, a przebieg procesu adsorpcji zależy od wielu czynników.
Do najważniejszych z nich należą:
charakter i rodzaj usuwanych związków – lepiej adsorbowane są związki o większej wadze cząsteczkowej, niższym ciśnieniu pary nasyconej i wyższej temperaturze wrzenia
typ zastosowanego węgla aktywnego – dopasowanie wielkości i średnicy porów do usuwanych związków zwiększa skuteczność i wydajność procesu
stężenie usuwanych związków – zdolność do adsorpcji rośnie wraz ze stężeniem
wilgotność – w większości przypadków wzrost wilgotności obniża skuteczność procesu adsorpcji
ciśnienie – wzrost ciśnienia podnosi pojemność adsorpcji
temperatura – skuteczność adsorpcji obniża się wraz ze wzrostem temperatury
obecność innych związków – poszczególne składniki mieszaniny konkurują o miejsce w porach węgla aktywnego
czas kontaktu – zalecany czas kontaktu węgla z oczyszczanym medium jest różny dla poszczególnych procesów"

Zdania które pokolorowałem zaprzeczają "teorii płukania" i celowości rozcieńczania spirytusu przed filtracją!
Pomysł z gorącym destylatem czy też parami z VM-u w świetle artykułu, też chyba odpada.
Należało by jeszcze dobierać typ danego węgla do konkretnego związku (ów) chemicznego, którego chcemy się pozbyć.

Awatar użytkownika
ojciecdyrektor
50%
50%
Posty: 125
Rejestracja: 2006-05-07, 02:09

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: ojciecdyrektor » 2018-01-27, 14:44

maria-n pisze:
2018-01-27, 10:41
stężenie usuwanych związków – zdolność do adsorpcji rośnie wraz ze stężeniem
Im więcej wody w mieszaninie etanol-zanieczyszczenia (kwas octowy, aldehyd, wyższe alkohole) tym mniejsza szansa że cząsteczki zanieczyszczeń natrafią na mikro i mezopory w węglu - są otoczone cząsteczkami wody (podobnie jak z szybkością reakcji chemicznych).
maria-n pisze:
2018-01-27, 10:41
wilgotność – w większości przypadków wzrost wilgotności obniża skuteczność procesu adsorpcji
Woda może działać jak inert utrudniając dostęp cząsteczek absorbatu do absorbentu (czyli jak wyżej).

To tylko takie moje przypuszczenia.

Wczoraj filtrowałem 85% roztwór o temp ok 0*C. Opróżniłem filtr z wody i wprowadziłem roztwór. Po wprowadzeniu cieczy z filtra zostało wyparte ok 1,5l wody (z "suchego węgla"). Węgiel w miejscu kontaktu z etanolem rozgrzał się do ok 60-70*C.
Wydaje mi się, że nastąpiła wymiana zaadsorbowanej przez węgiel wody na etanol. Stąd pewnie częsty spadek mocy po filtracji na wydawało by się suchym węglu u innych użytkowników.
Dalsza filtracja przebiegała w temperaturze filtrowanej cieczy.
Myślę że teraz w aktywnych mikroporach będzie zachodzić wymiana etanol - zanieczyszczenia (cząsteczki chętniej absorbowane).
wungiel.jpg
Ponawiam moje pytania:

Czy ktoś z Was filtruje czystą surówkę bez rozcieńczania i ma jakieś porównanie do filtracji 50% alkoholu?
Jak może kształtować się skuteczność absorpcji niepożądanych związków w funkcji stężenia?
Czy ktoś wie jakie zjawiska pogarszają absorpcje przy braku rozcieńczenia?
Bo nasza gorzałka już dawno przegoniła ich gorzałkę !

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: terni » 2018-01-27, 21:36

Wątpię czy doczekasz się odpowiedzi na tak zadane pytania. Wśród użytkowników węgla aktywnego panowało dotychczas niekwestionowane przekonanie że destylat należy rozcieńczać i bardzo powoli filtrować. Ja trzymałem się tej zasady i rezultaty miałem pozytywne. Inni pewnie też. Więc po co miałby ktoś eksperymentować postępując wbrew tym zasadom? W imię nauki? Nie każdy ma takie naukowe zacięcie.
Róbmy Swoje

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6988
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: magas » 2018-01-27, 21:42

Do tego jest forum.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: terni » 2018-01-27, 22:23

To dobre i nie dobre. Dobre bo można korzystać z cudzych doświadczeń. Niedobre bo można powielać cudze błędy.
Róbmy Swoje

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6988
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: magas » 2018-01-27, 22:32

Widać źle się wyraziłem, do tego jest forum, by kto może eksperymentował i sprawdzał różne warianty.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: maria-n » 2018-01-27, 23:40

Cześć
Kol. terni. Nasze Forum zajmuje się zagadnieniem, które tylko z pozoru jest "prostym, łatwym i przyjemnym" Jeśli chodzi o destylację typu pot-still, to można pod te trzy określenia w jakichś sposób ją "podciągnąć" Natomiast rektyfikacja (w dobrym wykonaniu) to już zupełnie inna bajka. To fizyka, chemia, termodynamika i ........nie wiem co jeszcze. I tu nie chodzi o czyjeś zacięcie. Żeby mieć osiągi Musimy opierać się także, a może głównie? O doświadczenia wypracowane przez szeroko rozumianą NAUKĘ - właśnie. Bazowanie TYLKO na spostrzeżeniach Kolegów i powielanie stereotypów nie jednokrotnie błędnych wydłuża bardzo drogę do osiągnięcia "ABSOLUTU" Mnie np. bardziej przekonuje naukowe opracowanie niż zwyczaj wypracowany przez Szacowne Grono Kolegów, które w swej istocie jest nie obiektywne. Obiektywnymi mogą być tylko; maszyna, aparatura, wyniki badań w placówkach naukowych etc.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Filtracja 96% spirytusu na węglu aktywnym

Post autor: terni » 2018-01-28, 08:37

Bez wątpienia masz całkowitą rację. Życzę powodzenia.
Róbmy Swoje

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości