Nie święci beczki klepią. Temat o robieniu i przerabianiu beczek

Starzenie alkoholi
Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Re: Nie święci beczki klepią. Temat o robieniu i przerabianiu beczek

Post autor: kowal » 2024-02-04, 19:35

Minęło pół roku od kiedy zalałem swoje Cygaro wieloowocową brandy i postanowiłem testowo spróbować.

Kolor ciemno słomkowy wpadający w jasny bursztyn.

W zapachu i smaku czuć, że beczka zdominowała ten trunek, ale póki co nie ma efektu "szuflady", ani nadmiaru wanilin. Czuć oczywiście, że to płyn owocowy, a nie whisky, ale myślę, że najlepszy z niej będzie drugi wsad. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony, bo ten mocny wpływ beczki nie jest ordynarnie nachalny.
To drewno wypada dużo lepiej niż polski dąb szypułkowy (quercus robur).

Trunek jeszcze bardzo młody i to jest jego główną wadą. Co pół roku będzie test. Planowany czas leżakowania 5 lat.

A jak u Was? Robił ktoś ostatnio testy młodego trunku w trakcie leżakowania w beczce ode mnie?
Kuję żelazo, póki gorące :-)

Awatar użytkownika
Malinari
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2023-04-10, 13:54
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Nie święci beczki klepią. Temat o robieniu i przerabianiu beczek

Post autor: Malinari » 2024-02-11, 19:43

Sprawdziłem swoją beczułkę. Zalana 23 lipca zeszłego roku destylatem żytnim, barwa również słomkowa. Smak, pomimo beczki na pierwszym planie, jest zaskakująco przyjemny jak na tak młody trunek. Potrzeba jeszcze sporo czasu, by w pełni rozwinął szkrzydła. Narazie planuję trzymać wsad bezterminowo, tzn. ściągać raz w roku kilka litrów i uzupełniać świeżym destylatem (nazywało się to jakoś fachowo, ale nie mogę sobie przypomnieć jak :roll: ).

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Re: Nie święci beczki klepią. Temat o robieniu i przerabianiu beczek

Post autor: kowal » 2024-02-11, 19:55

Chyba coś a'la Solera :D
Dzięki za info.
Kuję żelazo, póki gorące :-)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości