Zbiór kilkunastu przepisów na nalewki i likiery :)

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
kriss
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2009-03-14, 21:47
Lokalizacja: warm-maz

Zbiór kilkunastu przepisów na nalewki i likiery :)

Post autor: kriss » 2009-03-15, 23:23

Likiery


Angielski

2 szklanki mleka.
2 szklanki spirytusu,
400 g miodu akacjowego lub lipowego,
1 nieduża cytryna
1/2 laski wanilii.

Dokładnie wyszorowaną cytrynę osuszyć, pokroić w kostkę (usunąć pestki) i razem z pokrojoną wanilią wrzucić do słoja, zalać stopionym miodem, mlekiem i spirytusem, szczelnie zamknąć i zostawić na 2 tygodnie, po czym przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek. Szczelnie zamknięte butelki wynieść w ciemne, chłodne miejsce, na co najmniej 4-5 miesięcy.


Antylski

4 szklanki rumu,
skórka z 5 pomarańczy,
1/2 szklanki cukru,
laska wanilii,
3-4 suszone śliwki bez pestek
1 łyżka zaparzonej bardzo mocnej kawy

Z bardzo dokładnie umytych i osuszonych pomarańczy ściąć cienko skórkę, drobno pokroić, ułożyć w słoju, zalać rumem, szczelnie przykryć i zostawić na 5-7 dni. Umyte śliwki pokroić w paseczki, wanilię przekroić na pół. W rondelku zagotować syrop z cukru i 1-2 łyżek wody, dodać śliwki i wanilię, chwilę gotować, po czym przelać do gąsiorka, dodać zlany ze skórek pomarańczowych rum, przykryć szczelnie i ponownie zostawić na 5-7 dni, po czym przefiltrować przez gazę, połączyć z łyżką bardzo mocnej kawy, wymieszać, rozlać do butelek. Szczelnie zakorkowane butelki wynieść w ciemne miejsce na co najmniej 3 miesiące.


Z arcydzięgla

100 g korzenia arcydzięglą,
100 g świeżego korzenia imbiru,
100 g drobniutko pokrojonej skórki z pomarańczy,
2 szklanki spirytusu,
500 g cukru
3 szklanki wody.

Dokładnie wyszorowany i osuszony korzeń arcydzięglą i imbir drobno pokroić, wrzucić do stoika, dodać pomarańczowe skórki, zalać spirytusem. Szczelnie zamknąć zostawić na 2-3 dni, codziennie potrząsając stoikiem. Zagotować syrop z wody i cukru, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu wlać przefiltrowany spirytus, wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić na co najmniej 3-4 miesiące



Benedyktyński

500 g miodu,
1 łyżka cukru,
1/2 szklanki koniaku.
5 goździków,
10 g cynamonu (w laskach),
10 g drobniutko pokrojonej skórki z cytryny,
10 g świeżego korzenia imbiru.
30 g kłączy tataraku
5 g gałki muszkatołowej,
10 g suszonej mięty, albo garść
zielonych listków mięty,
10 g nasion kardamonu,
20 g korzenia arcydzięglą,
1 l spirytusu,
1 l przegotowanej wody,

Dokładnie wyszorowane i osuszone kłącza tataraku i arcydzięglą oraz imbir drobno pokroić i razem z pozostałymi korzeniami i ziołami wrzucić do słoja. Dodać zrobiony z cukru karmel, zalać spirytusem, szczelnie zakryć i zostawić na 4-5 dni, po czym wlać 3 szklanki przegotowanej wody, dokładnie wymieszać potrząsając gąsiorkiem. Zagotować syrop z miodu i szklanki wody, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu stopniowo wlewać przefiltrowany macerat, dodać koniak, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, wynieść w ciemne, chłodne miejsce na co najmniej 5-8 miesięcy.



Cesarski

2 szklanki spirytusu,
2 szklanki słodkiego soku z wiśni,
20g rodzynek,
po łyżce startej skórki z pomarańczy i cytryny
1/2 szklanki koniaku.

Do gąsiorka wlać sok z wiśni, po czym powoli dolewać spirytus, dodać skórkę z cytryny i pomarańczy, szczelnie zamknąć i dokładnie wymieszać, mocno potrząsając gąsiorkiem, po czym na 2 miesiące wynieść w ciemne miejsce. Rodzynki sparzyć wrzątkiem, osaczyć na sicie, włożyć do stoika, zalać koniakiem. zamknąć zostawić na noc, po czym dodać do gąsiorka, wymieszać potrząsając gąsiorkiem, po czym ponownie zostawić na 2 miesiące. Po przefiltrowaniu przez gazę, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć. Likier powinien w butelkach leżakować co najmniej 5-6 miesięcy.


Chartreuse

10 g suszonej mięty pieprzowej,
10 g korzenia arcydzięgla,
10 g anyżu,
1 l spirytusu,
1 kg miodu,
1 l przegotowanej wody,
2 garście świeżych zielonych listków
mięty, ćwierć szklanki koniaku.



Dokładnie umyte i osuszone korzenie arcydzięgla drobno pokroić i razem z anyżem i suszoną miętą wrzucić do gąsiorka. zalać spirytusem, szczelnie zamknąć i zostawić na 8-10 dni, od czasu do czasu potrząsając gąsiorkiem. Liście mięty wrzucić do stoika, zalać koniakiem, szczelnie zamknąć, zostawić na 5-6 dni. Zagotować syrop z miodu i wody, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu wlewać stopniowo przecedzony macerat spirytusowy, dokładnie wymieszać, dodać zlany z mięty koniak, wymieszać, przefiltrować. rozlać do butelek. Doskonale zakorkowane butelki wynieść na kilka miesięcy w ciemne chłodne miejsce.


Curacao

Po 2 łyżki drobniutko pokrojonej skórki z pomarańczy i mandarynek,
5 g kwiatu muszkatołowego,
1o g cynamonu w laskach,
1/2 laski wanilii,
2 szklanki spirytusu,
1 szklanka białego rumu,
500 g miody akacjowego lub lipowego
2 szklanki przegotowanej wody.

Skórki cytrusowe, cynamon, kwiat muszkatołowy i pokrojoną wanilię wrzucić do słoja, zalać spirytusem i rumem, szczelnie zamknąć, zostawić na 3-4 dni od czasu do czasu potrząsając słojem. Zagotować syrop z miodu i wody, odszumować, zestawić z ognia. Do gorącego syropu wlewać stopniowo przefiltrowany macerat, wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć. Butelki z likierem powinny leżakować co najmniej 3-4 miesiące.


Czekoladowy

100 g mielonej kawy,
100 g czekolady w proszku,
2 szklanki miodu,
1 l spirytusu,
1 l przegotowanej wody.

Do gąsiorka wsypać kawę i czekoladę, zalać spirytusem, szczelnie przykryć, zostawić na
2-3 tygodnie, codziennie mocno potrząsając gąsiorkiem. Zagotować miód z wodą, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu powoli wlewać przefiltrowany spirytus. wymieszać, ponownie przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, wynieść v chłodne, ciemne miejsce na co najmniej -6 miesięcy.


Z czarnych jagód

200 g czarnych jagód,
10 g goździków,
20 g cynamonu w laskach,
10 g drobniutko pokrojonej skórki pomarańczowej.
1 kg miodu,
1 l spirytusu,
2 szklanki przegotowanej wody.

Jagody i korzenie wrzucić do gąsiorka, zalać spirytusem, szczelnie przykryć, zostawić na 2-3 tygodnie od czasu do czasu potrząsając mocno gąsiorkiem. Zagotować wodę z miodem, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego wlewać stopniowo przefiltrowany macerat spirytusowy, wymieszać, wlać do gąsiorka i szczelnie zamknięty, zostawić na następne 2-3 tygodnie, po czym wyklarowany płyn rozlać do butelek. Szczelnie zakorkowane butelki powinny leżakować w chłodnym ciemnym miejscu przez co najmniej 2-3 miesiące.



Z czarnych jagód - węgierski

1 kg czarnych jagód,
2 szklanki spirytusu,
2 szklanki wódki.
500 g cukru,
2 szklanki wody
1,5 szklanki likieru morelowego.


Owoce wsypać do stoją, zalać wódką i spirytusem, szczelnie zakryć, zostawić na 4-5 tygodni na słońcu, co 2-3 dni mocno potrząsać gąsiorkiem. Po zakończeniu maceracji płyn zlać. owoce przecisnąć przez gęste sito. Zagotować syrop z wody i cukru, odszumować, lekko przestudzić, wlać do gąsiorka. dodać likier morelowy i macerat jagodowy, przykryć szczelnie i zostawić na 2-3 dni codziennie potrząsając gąsiorkiem, po czym przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek, zakorkować, wynieść w chłodne ciemne miejsce na co najmniej 7-9 miesięcy. Im dłużej leżakuje, tym ma lepszy smak i aromat.


Jałowcowy

kilka jałowcowych szpilek,
300 g spirytusu,
300 g miodu,
pół szklanki przegotowanej wody.

Lekko rozbite jagody jałowca i jałowcowe szpilki wrzucić do słoika, zalać spirytusem. szczelnie zamknąć, zostawić na 10-12 dni codziennie potrząsając słoikiem. Zagotować syrop z miodu i wody, odszumować, zdjąć z ognia, do gorącego syropu wlewać stopniowo przefiltrowany macerat, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, zostawić na co najmniej 3 miesiące.



Jeżynowy

25 g zdrowych, dojrzałych jagód jałowca,
leśne jeżyny (1 l soku),
400 g cukru,
laska cynamonu,
5 g goździków.
mata laska wanilii,
2 szklanki spirytusu,
1,5 szklanki koniaku (winiaku).

Jeżyny przetrzeć przez sito, na 1 litr jeżynowego soku dać 400 g cukru, zagotować syrop, odszumować, dodać goździki, pokruszony cynamon i pokrojoną wanilię, gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 5-7 minut, przestudzić. przelać do gąsiorka. wlać spirytus, szczelnie zamknąć, dokładnie wymieszać mocno potrząsając gąsiorkiem, zostawić na 2 tygodnie, codziennie potrząsając gąsiorkiem. Po 2 tygodniach przefiltrować przez gazę, połączyć z koniakiem. ponownie wlać do gąsiorka, szczelnie przykryć i zostawić na miesiąc. Po ponownym przefiltrowaniu rozlać do butelek, zakorkować, wynieść na co najmniej kilka miesięcy w ciemne, chłodne miejsce.



Z lipowego kwiatu

Do gąsiorka wrzucić: 3-4 garście lipowego kwiatu, zalać litrem spirytusu wymieszanym z 2 szklankami przegotowanej wody, szczelnie zamknąć, zostawić na 10-15 dni w ciemnym miejscu, codziennie potrząsać gąsiorkiem. Zagotować syrop z 1 kg cukru i 2 szklanek wody. Odszumować. Zestawić z ognia, do gorącego syropu powoli wlewać przefiltrowany alkohol,
wymieszać, porozlewać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić w chłodnym suchym miejscu na co najmniej 5-6 miesięcy.



"3 kwiaty"

Po 250 g płatków pachnącej róży,
goździków ogrodowych i fiołków pachnących,
3 szklanki winiaku,
1/2 szklanki spirytusu,
szklanka miodu,
pół szklanki przegotowanej wody.
2-3 goździki, kawałek kory cynamonu

Z płatków róży i goździków usunąć białe (gorzkie) nasady. Płatki, fiołki, pokruszony cynamon i goździki wrzucić do słoja, zalać koniakiem i spirytusem, szczelnie zamknąć, zostawić na słońcu na 4-5 tygodni, od czasu do czasu potrząsając słojem. Zagotować syrop z wody i miodu, odszumować, zdjąć z ognia, wlać przefiltrowany alkohol, wymieszać, ponownie wlać do słoja i zostawić na 2-3 dni, po czym ponownie przefiltrować, rozlać do butelek, wynieść w chłodne, ciemne miejsce na kilka miesięcy.



Królewski

Po 50 g rodzynek, daktyli i fig.
30 g drobno pokrojonej skórki
pomarańczowej.
1 l rumu, pół szklanki spirytusu,
1.5 szklanki miodu,
3/4 szklanki przegotowanej wody.

Drobno pokrojone bakalie i skórkę pomarańczową wrzucić do słoja, zalać rumem i spirytusem, szczelnie zamknąć, zostawić na 2 tygodnie, codziennie potrząsając słojem. Zagotować syrop z wody i miodu, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu wlać przefiltrowany alkohol, wymieszać, ponownie wlać do słoja i zostawić na 2-3 dni, szczelnie zamknięty. Po ponownym przefiltrowaniu rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, wynieść w ciemne, chłodne miejsce na co najmniej 5-6 miesięcy.



Melonowy

Spory dojrzały melon,
1 kg cukru,
szklanka wody,
sok z cytryny,
spirytus (w proporcji 1:1).

Melon umyć, pokroić w kostkę, ułożyć w kamiennym garnku, zalać gorącym syropem z wody i cukru, przykryć lnianą ściereczką, zostawić na noc. Następnego dnia zlać syrop. Na każde 2 szklanki syropu dodać łyżkę soku z cytryny, syrop podgrzać. Do gorącego syropu wlać mocny spirytus w proporcjach – na szklankę syropu szklanka spirytusu, dokładnie wymieszać, przykryć, zostawić do ostygnięcia. Ostudzony likier rozlać do butelek, szczelnie zakorkować, wynieść w chłodne ciemne miejsce na kilka miesięcy.

UWAGA!
Likier po długim staniu formuje na samym dnie osad. Należy go bardzo delikatnie przelać do innej butelki. Nie filtrować, bo straci wiele aromatu.


Orzechowy I

300 g zielonych świeżych orzechów
włoskich,
kawałek cynamonu ok. 10 g,
po 5 g goździków i gałki
muszkatołowej,
3 szklanki spirytusu,
2 szklanki wódki,
1 kg miodu, szklanka wody.


Osuszone orzechy drobno pokroić razem z korzeniami wrzucić do słoja, zalać wódką i spirytusem, zostawić na 10-12 dni szczelnie przykryte. Od czasu do czasu potrząsać słojem.
Zagotować wodę z miodem, odszumować, zestawić z ognia, ostrożnie wlewać przefiltrowany nalew orzechowy, wymieszać, wlać do słoja i zostawić na 2-3 dni, po czym ponownie przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić na kilka miesięcy.



Orzechowy II

250 g młodych zielonych orzechów włoskich,
2 szklanki spirytusu,
1 szklanka koniaku,
1 szklanka miodu,
1 szklanka przegotowanej wody,
50 g orzechów laskowych,
kawałek kory cynamonu,
6-8 goździków.


Umyte i osuszone orzechy włoskie drobniutko pokroić i razem z goździkami i pokruszonym cynamonem wrzucić do słoja, zalać spirytusem, szczelnie zamknąć i zostawić na 2 tygodnie, codziennie potrząsając słojem. Zagotować miód z wodą, odszumować, zestawić z ognia. Do gorącego syropu ostrożnie wlewać przecedzony nalew orzechowy, wymieszać, ponownie wlać do słoja, dodać koniak, wymieszać, szczelnie zamknąć, zostawić na 2-3 dni. Po czym ponownie przefiltrować. Do każdej butelki wrzucić po kilka orzechów laskowych, wlać przefiltrowany likier, szczelnie zamknąć, wynieść w chłodne miejsce na kilka miesięcy.



"Persico"

1 l spirytusu 96%.
1 kg cukru,
1 l przegotowanej wody,
50 g gorzkich migdałów,
kijka słodkich migdałów,
2-4 pestki moreli,
kawałek cynamonu w laskach.


Migdały i obrane ze skórki pestki moreli wrzucić do gąsiorka. Zagotować syrop z cukru i wody, odszumować, zestawić z ognia. Do gorącego syropu wlewać ostrożnie spirytus, stale mieszając, wrzucić cynamon pokruszony, wlać do gąsiorka, szczelnie zamknąć, zostawić
w ciepłym miejscu na 3 dni, 2 razy dziennie mocno potrząsać gąsiorkiem. Po czym zlać, przefiltrować, rozlać do butelek, zostawić w ciemnym suchym miejscu, co najmniej na rok.



Porzeczkowy

3 l soku z czarnej porzeczki wlać do dużego gąsiora, następnie dodać 2 kg cukru i 1 l przegotowanej wody, torebkę drożdży winnych, 10 g angielskiego ziela i zostawić do fermentacji na 3 tygodnie, po czym dosypać jeszcze 1 kg cukru i fermentować następne 6 tygodni. Po tym czasie wlać 2 szklanki 96% spirytusu, szczelnie zakorkować i zostawić w ciemnym miejscu do sklarowania, po czym delikatnie zlać, porozlewać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić w ciemnym miejscu na 2-3 miesiące.



Pigwowy

4 kg dojrzałej pigwy
5-6 szklanek wody,
3 kg cukru, laska wanilii,
6 szklanek koniaku (winiaku).


Dojrzałe pigwy zostawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie, gdy ładnie zżółkną, umyć, pokroić, wrzucić do rondla, zalać wodą, zagotować, przecedzić przez sito. Do wywaru dodać cukier i pokrojoną laskę wanilii, zagotować, odszumować, zdjąć z ognia, przefiltrować przez gazę, wymieszać z koniakiem, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić na kilka miesięcy. Jest to aromatyczny lekki, "damski" likier.



Różany

Najlepsze na likier są płatki róż cukrowych.

Obrane płatki na wpół rozkwitłej róży pozbawić białych końców, wsypać do gąsiorka, zalać spirytusem tak, aby lekko przykrył płatki, szczelnie zamknąć, zostawić na słońcu na 3 dni. Po 3 dniach spirytus zlać, a do gąsiorka wsypać świeże płatki róży i ponownie zalać spirytusem, zostawić na 3 dni. Czynność tę powtórzyć 3 razy. Na 1 litr różanego spirytusu przygotować syrop z 1 kg cukru i 2,5 szklanek przegotowanej wody, dodać sok z 2 cytryn, zagotować, zestawić z ognia. Do gorącego wlewać spirytus, dokładnie wymieszać, ostudzić, rozlać do butelek, szczelnie zakorkować, zostawić, na co najmniej 2 miesiące. Jeśli chcemy aby likier był gęsty do cukrowego syropu należy dodać w czasie gotowania ziemniaczanego krochmalu.



Różany II

1 kg owoców dzikiej róży,
skórka z dwóch pomarańczy,
kawałek cynamonu
5 szklanek winiaku
szklanka spirytusu,
2 szklanki miodu,
szklanka wody

Owoce dzikiej róży umyć. osuszyć, usunąć pestki i kłujące włoski, pokroić i razem z cieniutko pokrojoną skórką pomarańczy i pokruszonym cynamonem wrzucić do słoja, zalać winiakiem i spirytusem, szczelnie zakryć, zostawić na słońcu na 2 tygodnie, codziennie potrząsając słojem. Zagotować syrop z miodu i wody, odszumować, lekko przestudzić,
połączyć z przecedzonym maceratem różanym, wlać do słoja, wymieszać, zostawić na 2-3 dni, po czym przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek, wynieść w ciemne miejsce na co najmniej 3-4 miesiące.



Śmietankowy

1 l spirytusu
1 l dobrej śmietany,
1 kg cukru
2-3 mandarynki,
1 cytryna.
1 laska wanilii.

Dokładnie wyszorowane owoce, sparzyć wrzątkiem, osuszyć, pokroić w kostkę, usunąć pestki. Do słoja wlać spirytus i śmietanę, dodać pokrojone cytrusy i pokrojoną laskę wanilii oraz cukier, dokładnie wymieszać, szczelnie zakryć i zostawić na 4-6 tygodni. Co kilka dni dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Po 6 tygodniach przelać płyn przez gazę, rozlać do butelek, zakorkować. Powinien leżakować co najmniej 2-3 miesiące.



Szafranowy czyli Irlandzki USQUEBAHG

po 30 g szafranu, tłuczonego cynamonu,
suszonej mięty i tłuczonych goździków
po 60 g kmmku i słodkich migdałów,
15 g gorzkich migdałów,
1/2 szklanki jałowcówki (dżinu),
6 szklanek koniaku,
2 szklanki wody,
1 szklanka cukru.

migdały sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić na płatki, wrzucić do słoika, zalać jałowcówką, zamknąć, zostawić na godzinę. Do gąsiorka wsypać korzenie i zioła, wlać jałowcówkę z migdałami i koniak, szczelnie zakryć, trzymać w ciemnym miejscu przez 2 tygodnie, codziennie potrząsać gąsiorkiem. Zagotować syrop z wody i cukru, połączyć
z przecedzonym maceratem, wlać do gąsiorka, zostawić na 2-3 dni, po czym przefiltrować, rozlać do butelek, szczelnie zakryć, zostawić w ciemnym miejscu na co najmniej 8-9 miesięcy.



Śliwkowy

350 g śliwek węgierek,
300 g gryczanego miodu,
1 l 50% wódki.

Zdrowe, dojrzałe śliwki roztłuc razem z pestkami, wymieszać z miodem, zalać wódką, dokładnie wymieszać, zamknąć, zostawić na 4-5 tygodni, po czym dokładnie przefiltrować, rozlać do butelek, zostawić na co najmniej 2-3 miesiące.



Tatarakowy

50 g kłączy tataraku,
50 g goździków,
500 g cukru,
3/4 l wody,
1 l spirytusu.
Dokładnie umyte, osuszone kłącza tataraku drobno pokroić i razem z goździkami wrzucić do słoja, zalać spirytusem, szczelnie zamknąć, zostawić na 10-12 dni codziennie potrząsając słojem. Zagotować syrop, odszumować, zdjąć z ognia, wlać przefiltrowany macerat, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, zakorkować, wynieść w ciemne miejsce na co najmniej 2-3 miesiące.



Z owoców tarniny

1 kg owoców tarniny.
5-6 goździków,
kawałek cynamonu,
1/2 łyżeczki utartej gałki muszkatołowej,
4 szklanki wódki,
1 szklanka spirytusu,
500 g cukru,
2 szklanki wody.

Przemarznięte owoce tarniny umyć, osuszyć w lekko nagrzanym piekarniku, wydrylować, rozgnieść miąższ i nasionka z 10-12 pestek, wrzucić do słoja, dodać korzenie, zalać wódką i spirytusem, przykryć, zostawić na 10-12 dni, po czym przecisnąć przez gęsta ściereczkę. Zagotować syrop z wody i cukru, odszumować, przestudzić i wymieszać z maceratem, wlać do gąsiorka i zostawić na 2-3 dni, po czym przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek, wynieść w ciemne miejsce na kilka miesięcy.



Waniliowy

duża laska wanilii
40 g rodzynek,
1 cytryna, szklanka mleka,
150 g cukru,
3 szklanki spirytusu

Dokładnie umytą i sparzoną cytrynę pokroić na plasterki, usunąć pestki. Do gąsiorka wlać mleko i spirytus, wrzucić przekrojoną na pół laskę wanilii, plasterki cytryny, cukier i rodzynki. Gąsiorek szczelnie zamknąć i przez 7 dni potrząsać nim 2 razy dziennie. Po 7 dniach wynieść w chłodne miejsce i zostawić na 2 tygodnie. Po tym czasie na dnie gąsiorka utworzy się osad, a nad nim klarowny płyn, który należy bardzo delikatnie zlać, rozlać do butelek, zakorkować i zostawić na 1-2 miesiące.



Wiśniowy

1 l spirytusu,
1 l słodkiego soku wiśniowego,
otarta skórka z 2 cytryn i 2 pomarańczy
50 g rodzynek.

Do gąsiorka wlać syrop wiśniowy, powoli wlewać spirytus stale mieszając, dodać otartą skórkę z cytrusów, szczelnie zakorkować i wynieść w ciemne miejsce na 3-4 miesiące, po czym przefiltrować przez gazę. Do butelek wrzucić równe porcje rodzynek, wlać likier, szczelnie zakorkować. Likier powinien leżakować w butelkach co najmniej 5-6 miesięcy.



Ziołowy

1 l spirytusu,
21 przegotowanej wody.
4 kg cukru,
1 szklanka koniaku,
25 g kolendry,
po 2 g anyżu, mięty pieprzowej, szałwi,
4 g korzenia arcydzięgla,
2 g szafranu.

Wszystkie zioła wrzucić do słoja, zalać 2 szklankami spirytusu, szczelnie zamknąć, wynieść w ciemne miejsce na 10-12 dni od czasu do czasu potrząsając słojem. Szafran zalać w małym słoiku 100 g spirytusu, szczelnie zamknąć. Z cukru i wody zagotować syrop, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu wlewać stopniowo najpierw czysty spirytus, po czym przecedzony macerat szafranowy i ziołowy oraz koniak, wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić na co najmniej 4-5 miesięcy.


Nalewki


Egipska nalewka z daktyli

2 kg świeżych daktyli,
2 kg cukru pudru,
2 l spirytusu,
2 l przegotowanej wody.

Daktyle dokładnie wytrzeć ściereczką, wydrylować, pokroić w paski, wrzucić dogąsiorka, zalać spirytusem, szczelnie zakryć, zostawić na 10-12 dni. Zagotować syrop z cukru i wody, odszumować, przestudzić, wlać do gąsiorka, przykryć, mocno potrząsnąć gąsiorkiem, aby płyny dobrze się wymieszały i zostawić na następne 10-12 dni, po czym przefiltrować przez gazę, wlać do gąsiorka i zostawić na 4-6 dni, po czym ponownie przefiltrować, rozlać do butelek. Powinna w butelkach leżakować co najmniej 3-4 miesiące. Im dłużej, tym staje się lepsza.



Litewski pasikonik

1 łyżka suszonych płatków róż
1 łyżka usiekanej zielonej ruty,
1 łyżka usiekanej zielone! mięty
1/2 gałki muszkatołowej
1 nieduży kawałek cynamonu,
10 goździków,
kawałek świeżego korzenia imbiru
(wielkości orzecha włoskiego),
1 szklanka miodu,
1 szklanka cukru,
6 szklanek wódki,
2 szklanki spirytusu,
1 szklanka wody.

Zioła i przyprawy zalać szklanką przegotowanej wody, dodać cukier i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 20 min., dodać rozpuszczony miód i wódkę, podgrzać pod przykryciem (nie gotować!), przestudzić, wlać do gąsiorka, dodać spirytus, szczelnie przykryć, potrząsać gąsiorkiem, zostawić na 5-7 dni, po czym zlać przez gazę, rozlać do butelek, zostawić na kilka miesięcy w ciemnym chłodnym miejscu.



Nalewka polska

Do 3 litrowego gąsiorka wrzucić wiśnie do 3/4 wysokości, zalać taką ilością 70% alkoholu, aby przykrył wiśnie, szczelnie zakorkować i zostawić w cieple na 5-6 tygodni, codziennie mocno potrząsać gąsiorkiem, po czym alkohol zlać, owoce wycisnąć przez gęstą lnianą ściereczkę. Zagotować 400 g miodu (akacjowego lub lipowego wymieszanego z 2 litrami miodu pitnego (trójniak), zdjąć z ognia, lekko przestudzić, wlać przefiltrowany przez gazę macerat wiśniowy, dokładnie wymieszać, porozlewać do butelek, starannie zakorkować, wynieść w ciemne chłodne miejsce najlepiej na rok.


Nalewka ukraińska

2 kg wydrylowanych czarnych wiśni,
1 kg malin
1 kg czerwonych obranych z szypułek porzeczek,
spirytus,
laska pokruszonego cynamonu,
4 goździki,
4 drobniutko pokrojone gorzkie migdały.

Owoce zmiksować (utrzeć w makutrze) wycisnąć sok. Sok zważyć. Na każdy kilogram soku dać 1 kg cukru, a na każdy litr soku - 1 l spirytusu. Wlać do gąsiorka, dodać cynamon, goździki
i usiekane gorzkie migdały. Gąsiorek dokładnie zakorkować, postawić na słońcu, codziennie mocno potrząsać gąsiorkiem. Po 6 tygodniach stania na słońcu, przelać przez gazę, rozlać do butelek,
szczelnie zakorkować i zostawić w ciemnym chłodnym miejscu na co najmniej 7-8 miesięcy.



Ukraińska korzenna zapiekanka

Do dużego emaliowanego rondla wrzucić:

10 g imbiru
10 g pieprzu cayenne.
otartą skórkę z 1 cytryny,
5 g kardamonu,
10 pokruszonego cynamonu,
10 g goździków,
5 g pokruszonej gałki muszkatołowej

Wlać 1 litr 45% wódki. Rondel dokładnie przykryć talerzem, a brzegi rondla i talerza dokładnie okleić elastycznym ciastem (woda, tłuszcz, mąka). Talerz dodatkowo obciążyć, wstawić rondel do
nagrzanego piekarnika na 12 godzin, wyjąć, zostawić do przestygnięcia. Przestudzoną przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek, zakorkować, zostawić co najmniej na 2-3 miesiące.

Anyżówka

Do gąsiorka wrzucić ćwierć szklanki anyżu, pokruszoną laskę cynamonu, 5 goździków i otartą skórkę z pół cytryny, zalać 2 litrami 45-50% wódki, porządnie zakorkować i trzymać w cieple przez
miesiąc, codziennie rano mocno potrząsając gąsiorkiem. Po miesiącu wódkę zlać, przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek i zostawić w ciemnym chłodnym miejscu co najmniej przez
miesiąc.



Ąjerówka (kalmusówka)

Do gąsiorka wrzucić 50 g świeżego lub 20 g ususzonego, drobno pokrojonego kłącza tataraku, łyżkę otartej skórki z, pomarańczy, 2-3 ziarenka kardamonu, kawałek pokruszonego cynamonu, zalać 3 litrami 45-50% wódki zostawić w ciepłym miejscu na 8-10 dni, codziennie mocno potrząsając gąsiorkiem, po czym przefiltrować przez gazę lub bibułę, porozlewać do butelek, szczelnie zamknąć i przechowywać w ciemnym chłodnym miejscu co najmniej 5-6 miesięcy.

Uwaga ! Kłącza tataraku najlepiej kopać w maju lub na samym początku czerwca, dokładnie wyszorować, osuszyć, drobno pokroić. W staropolskich domach podawano na przekąskę po tej wódce konfiturę smażoną w miodzie z korzeni tataraku.



Dzięgielówka

Najlepiej do nalewki używać świeżych korzeni (kopanych w maju) i łodyg arcydzięgla, ale można też przyrządzać ją na suszonym korzeniu. Nalewka robiona ze świeżych łodyg ma śliczny oliwkowo-zielony kolor. Wykopane korzenie należy lekko oskrobać, dokładnie umyć, osuszyć, pokroić. Do gąsiorka wrzucić 50 g korzenia arcydzięgla, dodać łyżeczkę otartej skórki pomarańczowej i kilka ziarenek kardamonu, zalać 3 litrami 45-50% wódki, zakorkować, zostawić w cieple na
8-10 dni, codziennie potrząsając gąsiorkiem, po czym zlać, przefiltrować, porozlewać do butelek, zostawić na co najmniej 4-5 miesięcy. Jednak im dłużej stoi tym nabiera szlachetniejszego smaku.




Listowka

Jest to jedna z najsmaczniejszych nalewek niesłodzonych. Listowkę należy przygotowywać wczesną wiosną, gdy listki czarnych porzeczek są nieduże, a młode pędy delikatne. Napełnić słój młodymi pędami i listkami czarnych porzeczek (nie upychać!) zalać 45-50% wódką tak, aby przykryta listki, szczelnie zamknąć, zostawić na słońcu na 7-8 dni, po czym na 3 tygodnie w cieniu. Po miesiącu wódkę zlać. Na każdy litr nalewki dodać łyżkę soku z cytryny, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zakorkować. Zostawić na kilka miesięcy. Na pozostałe w słoju listki i pędy wsypać cukier, przykryć, zostawić w cieple, od czasu do czasu potrząsać stoikiem. Gdy cały cukier się rozpuści, zlać syrop, wycisnąć pędy i liście. Zlany syrop zostawić do doprawienia słodkiej nalewki z czarnych porzeczek (smorodiny).



Smorodina


Dojrzałe czarne porzeczki obrać z szypułek, wsypać do gąsiora, zalać 70% alkoholem, tak, aby lekko przykryć owoce, zakorkować, postawić na słońcu na 4-5 miesięcy, po czym zlać płyn, a na owoce wsypać cukier licząc 500 g cukru na każdy nalany wcześniej litr alkoholu. Zlany macerat przelać do innego gąsiorka, zakorkować. Gąsior z owocami zostawić w cieple, często potrząsając gąsiorem. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, zlać syrop, lekko wycisnąć owoce. Zlany syrop połączyć ze zlanym syropem z liści i pędów czarnej porzeczki i maceratem porzeczkowym, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zakorkować, zostawić w ciemnym chłodnym miejscu co najmniej na rok.



Bakaliowa

Do 5-litrowego gąsiorka wrzucić: 250 g rodzynek, 250 g pokrojonych w cieniutkie paseczki fig, 250 g pokrojonego drobno chlebka świętojańskiego, 250 g pokrojonych w paski daktyli, i 4 pokruszone listki laurowe, zalać 3 litrami 70% wódki (spirytus i wódka w proporcjach (1:1). Gąsiorek porządnie zakorkować i zostawić w ciemnym miejscu przez 2-3 tygodnie, codziennie nim potrząsając. Po 3 tygodniach przefiltrować przez gazę lub bibułę, porozlewać do butelek, szczelnie zakorkować i zostawić w ciemnym chłodnym miejscu co najmniej na 7-9 miesięcy. Im dłużej leżakuje, tym jest smaczniejsza.



Nalewka brzoskwiniowa

Gąsiorek do połowy napełnić dojrzałymi zdrowymi brzoskwiniami pokrojonymi na ćwiartki. Na każdy kilogram owoców wsypać 500 g cukru, przykryć gazą, zostawić na noc w ciepłym miejscu. Następnego dnia dodać kilka brzoskwiniowych nasionek, obranych ze skórki, zalać alkoholem, tak aby dokładnie przykryć owoce (na 1 l 45% wódki -1 szklanka spirytusu), szczelnie zakorkować, zostawić na słońcu na 3 tygodnie, codziennie potrząsając gąsiorkiem, a później przez 2 tygodnie trzymać w cieple. Nalewkę zlać, przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć. Po-
winna leżakować w ciemnym miejscu co najmniej 6-7 miesięcy. Brzoskwinie z na-
lewki przełożyć do słoików, szczelnie zamknąć. Stanowią znakomity dodatek do ciast i deserów.




Deserowa

Piękne, bardzo dojrzałe, zdrowe, czarne czereśnie wydrylować, wrzucić do stoją, zalać 80% alkoholem, tak aby przykrył owoce, trzymać w zacienionym miejscu przez 10 dni, po czym zlać, lekko wycisnąć owoce, przefiltrować, porozlewać do butelek. Nalewka czereśniowa powinna leżakować w ciemnym i suchym miejscu co najmniej 6-7 miesięcy.




Malinowa

2 litry dojrzałych pięknych malin wsypać do gąsiorka, zalać syropem ugotowanym z 1,25 kg cukru i 1 l wody. Po czym wlać 1 l 96% spirytusu, gąsiorek szczelnie zakryć i zostawić w pokojowej
temperaturze na 2 tygodnie. Stojący z nalewką gąsiorek musi mieć „absolutny spokój", nie może być potrącany ani przesuwany. Po 2 tygodniach owoce osiądą na dnie, a czysta „jak łza" nalewka wypłynie na wierzch. Wówczas należy ją bardzo ostrożnie zlać, porozlewać do butelek i zostawić w suchym chłodnym miejscu, co najmniej na 5-7 miesięcy.



Nalewka na gruszkach

Na nalewkę należy wybierać gruszki soczyste i bardzo aromatyczne. Z umytych i osuszonych gruszek usunąć szypułkę i ogonek, a nie obrane owoce pokroić nierdzewnym nożem w kostkę, wrzucić do gąsiora z szerokim otworem lub do dużego słoja (do 3/4 wysokości), zalać (do pełna) 80% alkoholem, szczelnie zamknąć i trzymać w pokojowej temperaturze ok. 5-6 miesięcy, po czym
zlać, przelać macerat do mniejszego gąsiorka, szczelnie zakorkować, zostawić w ciemnym miejscu. Na owoce wsypać cukier (na 1 kg owoców ok. 350 g cukru), zakorkować i często potrząsając gąsiorkiem zostawić aż cukier całkowicie się rozpuści, wówczas syrop zlać, a owoce przecisnąć przez gęste płótno. Syrop i wyciśnięty z owoców sok połączyć z nalewką, mocno potrząsnąć gąsiorkiem, szczelnie zakorkować i zostawić na 2-3 dni. Po czym delikatnie zlać, rozlać do butelek. Szczelnie zakorkowane butelki powinny leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej
przez rok.


Poziomkowa

Wyborna w smaku, ma śliczny kolor i znakomity aromat. Należy ją przygotować z dojrzałych poziomek leśnych, najlepiej świeżo zebranych. Do gąsiorka wrzucić poziomki zalać je 70% alkoholem, tak aby przykrył owoce, szczelnie zakryć i zostawić na słońcu na 24 godziny. Nie dłużej! Trzymana dłużej na owocach nalewka nabiera bowiem od poziomkowych pestek goryczy! Macerat
zlać, owoce przecisnąć przez gazę. Zagotować syrop (na 1 litr maceratu) z 500 g cukru i szklanki wody, syrop odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu wlewać ostrożnie nalewkę, dodać łyżkę soku z cytryny, wymieszać i bardzo szybko wystudzić (najlepiej ustawiając garnek na lodzie lub w zimnej wodzie), porozlewać do butelek, trzymać w chłodnym suchym miejscu co najmniej przez 4-5 miesięcy.



Dereniowo-wiśniowa

2 litry wydrylowanych wiśni wrzucić do gąsiorka, zalać 4 szklankami lipcowego miodu, przykryć gęstą ściereczką, zostawić na 2-3 tygodnie. Do słoja wrzucić 1 kg derenia, zasypać 1 kg cukru, przykryć ściereczką i zostawić na słońcu przez 2-3 tygodnie. Zlać sok z derenia (lekko odcisnąć owoce) i sok z wiśni, wymieszać. Przelać do gąsiorka. Na każdą szklankę wymieszanego soku wlać szklankę spirytusu i 2 szklanki wódki 40%, gąsiorek szczelnie zakryć, mocno potrząsnąć i zostawić
w ciepłym miejscu na 4 tygodnie, po czym rozlać do butelek, szczelnie zakorkować i zostawić na co najmniej 3-4 miesiące.


Nalewka wiśniowo-korzenna

1kg wiśni,
kilka goździków,
kawałek cynamonu,
laska wanilii,
0,5litra spirytusu (95%)
30dag cukru.

Przygotować ok.3 litrowy słój lub gąsiorek.
Wiśnie wydrylować zostawiając kilka z pestkami ( specyficzny smaczek), zasypać cukrem, postawić na okno( 2-3 dni), owoce puszczą sok. Po tym czasie dodać wszystkie pozostałe składniki, zakorkować i zapomnieć o całości na rok!!! trzymać w chłodnym miejscu. Po tym czasie płyn zlać do butelek.


Staropolska

Do wyrobu nalewki należy używać owoców tylko bardzo dojrzałych. Gąsiorek napełnić do ¾ wysokości owocami derenia, zalać do pełna 70% alkoholem, zakorkować szczelnie i zostawić na 1 rok na owocach. Po roku, zlać z owoców, przelać do gąsiorka, a owoce zasypać cukrem ok. 1,5 kg, szczelnie zakryć, zostawić w pokojowej temperaturze, często potrząsając gąsiorkiem aż cukier się rozpuści, zlać syrop, owoce przecisnąć przez gęste płótno. Syrop i sok z owoców wlać do gąsiorka z nalewką, dokładnie wymieszać, zostawić na 2-3 dni, po czym rozlać do butelek. Powinna leżakować w butelkach co najmniej rok, ale z latami staje się coraz smaczniejsza.

Dereniówka

300 g derenia,
100 g suszonych czarnych jagód.
100 g rodzynek,
1 l spirytusu,
1 l przegotowanej wody
pół szklanki miodu

Umyte i osuszone rodzynki, utłuczone owoce derenia i ususzone czarne jagody wsypać do gąsiorka, zalać spirytusem, szczelnie zakryć, zostawić na 2-3 miesiące, codziennie potrząsając gąsiorkiem.
Zagotować wodę z miodem, odszumować, lekko przestudzić, połączyć z przefiltrowanym przez gęste płótno lub gazę maceratem, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek. W dobrze zakorkowanych butelkach nalewka powinna leżakować co najmniej 8-9 miesięcy.




Nalewka z owoców czarnego bzu

1 kg owoców z czarnego bzu
(bardzo dojrzałych),
1 l spirytysu
szklanka koniaku (winiaku).
500 g cukru,
1 l wody,
otarta skórka z 1 cytryny,
5-6 goździków,
kawałek kory cynamonu.

Umyte i osuszone owoce wsypać do gąsiorka, zalać koniakiem i spirytusem, szczelnie przykryć, zostawić na słońcu przez 2 tygodnie, codziennie potrząsając gąsiorkiem. Zagotować syrop z wody i cukru z dodatkiem goździków, skórki z cytryny i pokruszonej kory cynamonu, gotować 5-10 minut na małym ogniu, przestudzić, wlać do owoców i spirytusu, szczelnie zakryć, mocno potrząsnąć gąsiorkiem, zostawić na 2-3 dni, po czym przefiltrować przez gęste płótno lub gazę, odcisnąć owoce, przelać do butelek. W zakorkowanych szczelnie butelkach nalewka powinna leżakować co najmniej 2-3 miesiące.



Goździkowo-waniliowa

3 szklanki spirytusu,
szklanka koniaku
szklanka cukru
2 szklanki wody,
12-15 goździków,
nieduża laska wanilii,
kawałek kory cynamonu.

Goździki, pokruszony cynamon i pokrojoną wanilię zagotować z wodą i cukrem. Gotować pod przykryciem ok. 10 min. na małym ogniu, szczelnie przykryć, zostawić na noc. Następnego dnia dokładnie przecedzić przez gazę, wymieszać z koniakiem i spirytusem, prze- lać do gąsiorka, szczelnie przykryć, mocno potrząsnąć gąsiorkiem, zostawić na 1-2 dni, po czym rozlać do butelek i zostawić w ciemnym suchym miejscu na co najmniej 5-6 miesięcy.
Muszkatołowa

3 szklanki spirytusu,
szklanka wódki,
szklanka wody,
2 łyżki cukru,
1 łyżka miodu
3 starte gałki muszkatołowe.
2 łyżki rodzynek,
pół szklanki koniaku

Zagotować wodę z cukrem i miodem, przestudzić. Do gąsiorka wrzucić startą gałkę muszkatołową, wlać słodką wodę, spirytus i wódkę, szczelnie przykryć, mocno potrząsnąć, zostawić na 3-4 miesiące, od czasu do czasu mocno potrząsając gąsiorkiem, po czym przefiltrować przez gazę. Umyte i osuszone rodzynki zalać koniakiem zostawić na 3-4 godziny. Przefiltrowaną nalewkę rozlać do butelek, do każdej butelki wrzucić po kilka rodzynek namoczonych w koniaku. Szczelnie zakryte butelki powinny leżakować w ciemnym suchym miejscu, co najmniej 7-9 miesięcy.



Pigwowa

Umyte i osuszone pigwy drobno pokroić usuwając gniazda nasienne, wrzucić do słoja, przesypując cukrem (na 1 kg owoców 1 kg cukru), przykryć ściereczką i zostawić na 2-3 dni na słońcu, po czym zalać 70% alkoholem, tak aby przykrył owoce, szczelnie przykryć i zostawić na 4 miesiące od czasu do czasu potrząsając gąsiorkiem. Po czym przefiltrować, porozlewać do butelek, szczelnie zakryć. Jest to niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka, najlepsza po... 3 latach leżakowania w butelkach.



Żurawinowa

Ta bardzo orzeźwiająca, o niezwykle ciekawym kolorze nalewka powinna być przygotowywana z mocno przemarzniętych owoców. Gąsiorek do 3/4 wysokości napełnić przemarzniętymi żurawinami, zalać 90% spirytusem, szczelnie zakorkować i zostawić w cieple przez 2 tygodnie, po czym macerat zlać, owoce przecisnąć przez gazę. Sok z owoców połączyć z nalewką, przefiltrować. Na każdy litr nalewki zagotować syrop z 3 szklanek cukru i 2,5 szklanki wody, odszumować. Do gotującego się syropu dodać po 1 kropli olejku migdałowego na każde pół litra gotowej nalewki, zdjąć z ognia, do gorącego syropu wlewać ostrożnie nalewkę, dokładnie wymieszać, porozlewać do butelek, szczelnie zakorkować, wynieść w chłodne i suche miejsce na co najmniej 2-3 miesiące.




Pomarańczowa gorzka

Z dokładnie umytych 6 dużych pomarańczy bardzo ostrym nożem cieniutko ściąć samą żółtą skórkę, ususzyć, a po ususzeniu wrzucić do gąsiorka i zalać 2 litrami 45% wódki, szczelnie zakorkować i zostawić na 8-10 dni. Nie dłużej! Po najwyżej 10 dniach nalewkę zlać, połączyć z sokiem wyciśniętym z 2 malinowych pomarańczy, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zakorkować. Po zmieszaniu nalewki z sokiem wódka może trochę zmętnieć, ale po paru tygodniach leżakowania sama się wyklaruje. Jak wszystkie nalewki tak i ta im dłużej stoi tym lepsza


Nalewka rosyjska „Jerofieicz"

Do gąsiorka wsypać: 100 g suchej mięty pieprzowej, 100 g ususzonych drobniutko pokrojonych skórek z pomarańczy (obranej uprzednio bardzo cienko bez białych pozostałości), 100 g anyżu, zalać 3 litrami 50% wódki, szczelnie zakorkować i trzymać w cieple przez 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając gąsiorkiem. Po 2 tygodniach nalewkę delikatnie zlać, przelać do innego gąsiorka, szczelnie zakryć, a na zioła wlać 1 litr 40% alkoholu, szczelnie zakryć i trzymać w cieple przez miesiąc. Zlać, połączyć z wcześniej zrobioną nalewką, wymieszać dokładnie, przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek. W szczelnie zakorkowanych butelkach powinna leżakować, co najmniej 6-7 miesięcy. Ta ziołowa nalewka ma znakomite właściwości wzmacniające żołądek, bywa też świetnym środkiem na silne przemarznięcia



Pomaranczówka korzenna

2 l spirytusu,
1,5 kg cukru,_
10 pomarańczy,
2 cytryny,
po lasce wanilii i kory cynamonu.
15 goździków,
5 szklanek przegotowanej wody.

Pomarańcze i cytryny dokładnie umyć, osuszyć, zetrzeć skórkę. Owoce obrać, podzielić na cząstki, usunąć pestki. Owoce i startą skórkę wrzucić do gąsiorka, dodać pokrojoną wanilię, goździki i pokruszony cynamon, zalać spirytusem wymieszanym z 2 szklankami wody. Dokładnie zakorkowany gąsior zostawić na 2-3 tygodnie w ciepłym miejscu, po czym zlać nalewkę, połączyć z wyciśniętym przez płótno sokiem z owoców, przefiltrować. Zagotować syrop z 1,5 kg cukru i 3 szklanek wody, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu ostrożnie wlewać przefiltrowaną nalewkę, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek. Szczelnie zakorkowane butelki powinny leżakować w chłodnym suchym miejscu kilka miesięcy.


Nalewka z rokitnika

2 kg owoców rokitnika,
2 kg cukru,
2,5 l 80% alkoholu.

Umyte i osączone owoce wrzucić do gąsiorka, zasypać 1 kg cukru, zalać alkoholem, szczelnie zakryć, zostawić w ciepłym miejscu na 3-4 miesiące, po czym nalewkę zlać, przelać do innego gąsiorka, a owoce zasypać ponownie 1 kg cukru, przykryć i zostawić na 2-3 tygodnie, aż cukier całkowicie się rozpuści i wyciągnie cały sok z owoców. Wówczas zlany sok połączyć z nalewką,
zakryć, zostawić na 2-3 dni uprzednio mocno potrząsnąć gąsiorkiem, aby oba płyny dokładnie się
połączyły. Rozlać do butelek, zakorkować, wynieść w ciemne chłodne miejsce na co najmniej 5-6 miesięcy.
Nalewka ma piękny rubinowy kolor.



Staropolska krambambula

20 g pokruszonego cynamonu
w laskach,
10 g czarnego pieprzu,
40 g nasion kardamonu.
10 g goździków,
mała gałka muszkatołowa.
3 szklanki spirytusu,
2 szklanki wódki,
szklanka przegotowanej wody.
1 kg miodu.


Lekko potłuczone przyprawy wrzucić do słoja, zalać wódką i spirytusem, szczelnie zamknąć, mocno
Potrząsnąć i zostawić na 8-10 dni często potrząsając słojem. Zagotować wodę z miodem,
odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu stopniowo i ostrożnie wlewać przefiltrowaną nalewkę, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, wynieść w ciemne suche miejsce na co najmniej 3-4 miesiące.
Krambambula to były słynny, ulubiony „napitek" studentów i artystów w czasach Augusta III Sasa.


Kardamonka

Ta nalewka była niegdyś powszechnie używanym trunkiem w czasie długich zimowych podróży jako doskonały środek rozgrzewający.

Do gąsiorka wlać 3 litry 50% alkoholu, dodać 15 g kardamonu i sok wyciśnięty z 3 cytryn. Szczelnie zamknięty gąsiorek zostawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie, od czasu do czasu mocno nim potrząsając. Po 2 tygodniach nalewkę zlać, przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek, wynieść w ciemne suche miejsce na co najmniej 7-8 miesięcy.



Domowy koniak

Do gąsiorka wrzucić 200 g pokrojonych suszonych śliwek bez pestek, zalać 2 l 50% wódki, szczelnie zakorkować i zostawić na 4 tygodnie, po czym zlać, przefiltrować, rozlać do butelek. Po rocznym leżakowaniu trudno ją odróżnić od prawdziwego koniaku.



Koniak podlaski

1 l 60% alkoholu,
5-6 suszonych śliwek bez pestek,
3-4 goździki,
pół laski wanilii,
2 łyżki rodzynek,
3-4 ziarenka czarnego pieprzu,
1 -2 ziarenka ziela angielskiego,
listek laurowy,
szklanka cukru.

Do gąsiorka wrzucić utłuczone w moździerzu ziele i pieprz, dodać pokruszony listek laurowy, pokrojone w paseczki śliwki, rodzynki, pokrojoną wanilię i goździki. W rondelku zrobić z cukru karmel, dodając 1-2 łyżki przegotowanej wody. Niezbyt ciemny karmel wlać do gąsiorka, wlać alkohol, szczelnie przykryć i zostawić na 3-4 dni codziennie potrząsając gąsiorkiem. Po czym przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek, wynieść na 2-4 miesiące w ciemne, chłodne miejsce.




Krupnik kurpiowski

2 szklanki spirytusu,
szklanka miodu.
szklanka wody,
pół szklanki cukru,
pół laski wanilii,
pół gałki muszkatołowej,
3-4 goździki,
nieduży kawałek kory cynamonowej.
po łyżeczce drobniutko pokrojonej
skórki z pomarańczy i cytryny.

Korzenie i przyprawy wrzucić do rondelka zalać wodą i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 10 minut. W drugim rondelku zrobić ciemny karmel, rozpuszczając cukier z dodatkiem 1-2 łyżeczek wody, dodać miód, dokładnie wymieszać, połączyć z wywarem z korzeni, zdjąć z ognia, do gorącego wlewać ostrożnie i stopniowo spirytus stale mieszając, przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek, wynieść w ciemne miejsce na 1 -2 miesiące.




Krupnik litewski

1 l spirytusu,
szklanka przegotowanej wody,
szklanka miodu
szklanka cukru,
kawałek kory cynamonu,
nieduży korzeń świeżego lub
suszonego imbiru,
mała gałka muszkatołowa
3 łyżki ususzonych płatków róży
po 12 goździków i jagód jałowca,
5-7 gałązek świeżej ruty.

W dużym rondlu zagotować wodę z miodem, cukrem i wszystkimi przyprawami. Gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 10-15 minut. Zdjąć z ognia. Do gorącego wywaru wlewać ostrożnie i stopniowo spirytus, stale mieszając, szczelnie przykryć, podgrzać, nie gotować! Po czym bardzo szczelnie przykryte wynieść w chłodne miejsce i zostawić na 24 godziny. Przefiltrować przez gazę, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić na 2-3 miesiące.





Żołądkowa z orzechów

300 g zielonych orzechów włoskich.
szklanka spirytusu,
3 szklanki wódki
pół szklanki cukru.


Dokładnie umyte i osuszone świeże zielone orzechy włoskie drobno pokroić, wrzucić do słoja, zalać wódką i spirytusem, szczelnie zamknąć, zostawić na 30-35 dni od czasu do czasu potrząsając słojem. Po miesiącu nalewkę zlać, przelać do małego gąsiorka, szczelnie zamknąć, a na orzechy nasypać cukier, przykryć i zostawić na 2-3 tygodnie, aż cukier całkowicie się rozpuści. Wówczas zlać syrop, połączyć z nalewką, dokładnie wymieszać mocno potrząsając gąsiorkiem, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, zostawić w chłodnym suchym miejscu na co najmniej 3-5 miesięcy.




Domowa śliwowica

To jedna z najsmaczniejszych wódek domowych. Robi się ją ze wszelkiego rodzaju śliwek poczynając od małych „lubaszek", a na późnych węgierkach kończąc. Do dużego gąsiora należy wrzucać umyte i osuszone śliwki z pestkami (etapami) i zalewać 90% alkoholem, tak aby owoce zawsze były lekko przykryte. Szczelnie zamknięty gąsior trzymać w cieple przez 5-6 miesięcy po wrzuceniu ostatnich owoców, po czym nalewkę zlać, przefiltrować, rozlać do butelek, wynieść w ciemne suche miejsce na kilka miesięcy. Na pozostałe w gąsiorze owoce wsypać cukier, gąsior szczelnie zakorkować i trzymać w cieple przez 2-3 miesiące, potrząsając nim od czasu do czasu, aż cukier wyciągnie cały „sok" z owoców i dokładnie się rozpuści. Zlać syrop, owoce przecisnąć przez płótno, połączyć z syropem. Otrzymany w ten sposób „sok" jest znakomitym lekkim damskim likierem.

Smacznego

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Re: Zbiór kilkunastu przepisów na nalewki i likiery :)

Post autor: a_priv » 2009-03-16, 09:18

kriss pisze:[...] Domowa śliwowica

To jedna z najsmaczniejszych wódek domowych. Robi się ją ze wszelkiego rodzaju śliwek poczynając od małych „lubaszek", a na późnych węgierkach kończąc. Do dużego gąsiora należy wrzucać umyte i osuszone śliwki z pestkami (etapami) i zalewać 90% alkoholem[...]
Nigdy nie traktowałem poważnie zbioru przepisów alkoholowych, w których znajdują się takie kwiatki.
Nazywanie nalewki ze śliwek śliwowicą, albo wódką domową to moim zdaniem nieporozumienie.

pzdr

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2009-03-16, 21:28

@ a_priv

To nie jest śliwowica tylko śliwówka. Wiem to na pewno bo latem w niezapomnianym 1969 roku kupiłem sobie ćwiartkę tego trunku i wypiłem duszkiem zgrywając kozaka.
Moi koledzy zrobili to samo ale "czystą" z czerwoną kartką.
Oni jakoś to przeżyli a ja miałem cudnego pawia na kolorowo.
W kilka dni później Armstrong z kumplem uczcili mój wyczyn lądowaniem na Księżycu :mrgreen:
Od tego czasu wiem czym się różni śliwowica :1st od śliwówki :shock:

Pozdrawiam

kriss
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2009-03-14, 21:47
Lokalizacja: warm-maz

Post autor: kriss » 2009-03-16, 23:18

Drogi a privie, to czy z czegoś skorzystasz czy nie to już Twoja sprawa.
A uszczypliwe uwagi w stylu jw. są moim zdanie nie na miejscu. Nazwa swoją drogą rzeczywiście nie trafiona ale to tylko nazwa.
Pzdr.

AL
50%
50%
Posty: 166
Rejestracja: 2006-05-24, 00:48

Post autor: AL » 2009-03-17, 01:11

Uwagi a_priva są jak najbardziej na miejscu. Znaczenie słowa śliwowica jest ściśle określone. Mamy tu do czynienia z błędem merytorycznym. Ktoś szukający przepisu na śliwowicę trafi do tego wątku i zostanie wprowadzony w błąd. Śmiem twierdzić, że poziom merytoryczny tego forum nie pozwala na pozostawienie takiego błędu nieskomentowanym. Oczywiście możliwym jest, że śliwówka ta, niezgodnie z ogólnie przyjętą systematyką alkoholi, nazywana jest lokalnie śliwowicą, lecz wskazanym było zaznaczenie tego w przepisie. Wątpliwości a_priva co do wiarygodności przepisów są również jak najbardziej uzasadnione, bynajmniej nie z powodu "nie trafionej nazwy". Znaczna część przepisów wygląda delikatnie mówiąć dziwnie. Np:
"Z arcydzięgla
100 g korzenia arcydzięglą,
100 g świeżego korzenia imbiru,
100 g drobniutko pokrojonej skórki z pomarańczy,
2 szklanki spirytusu,
500 g cukru
3 szklanki wody. "
W sumie 300 g przypraw na ok. 1,5 l nalewki jest dla mnie trochę szokująca. Szczególnie arcydzięgla. Z własnego doświadczenie wiem, że dodatek tego składnika w ilości 10 g na 10 l likieru (tu też mamy do czynienia z likierem) powoduje dominujący aromat tego składnika w gotowym produkcie, pomimo zastosowania obok niego kilkunastu innych przypraw i ziół, również dość aromatycznych.
Jak dla mnie spora część tych przepisów jest "dla odważnych saperów".
Przyznam się, że spodziewałem się silniejszej reakcji ze strony innych uczestników forum, niż tylko skromnego w sumie odzewu a_priva.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2009-03-17, 09:19

kriss pisze: [...] A uszczypliwe uwagi w stylu jw. są moim zdanie nie na miejscu[...]
Chciałem Ci w ten sposób pokazać, że bezkrytyczne zamieszczanie przepisów, których samemu się nie wypróbowało może doprowadzić do takich kwiatków.
Nie mam ochoty eksperymentować na sobie i raczej odradzam eksperymenty innym, szczególnie wobec kontrowersyjności niektórych proporcji.
Jak widzisz Koledzy bardziej brutalnie ode mnie potwierdzają moje obawy.


pzdr

owadzior
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-25, 21:15

Post autor: owadzior » 2009-03-28, 23:56

jeżeli szukacie zbioru dobrych przepisów na nalewki to polecam małgorzatę capari nalewki,likiery i winna domowe
pozycje godne uwagi to
smocza krew
tarninówka
pigwowiec
jabłko adama
kalina (ciekawy niecodzieny smak)
rzenicha
chrząszczówka
serce batiara i jarzębiak jest w toku produkcji także moge coś o nich powiedzieć za jakiś miesiąc co mam z nimi małe problemy

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości