Zacieranie zyta z enzymami od 98

qiep
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-02, 20:15

Zacieranie zyta z enzymami od 98

Post autor: qiep » 2009-09-25, 12:00

Witam serdecznie,
Jestem nowy na forum wiec prosze o wyrozumialosc.
Od jakiegos czasu sledze watek o zacieraniu zyta i mam nastepujace pytania:

1. Chcialbym sie dowiedziec czy koniecznie bede potrzebowal glukopolu do zacierania żyta a nie widzialem go w ofercie kolegi 98%. Kupilem od niego enzymy termamyl, AMG i scherzym i zastanawiam sie czy to wystarczy do przygotowania zacieru bo nie dostalem w paczce z enzymami zadnej instrukcji jak tego uzywac?
Kolega 98% jest BARDZO oszczedny w slowach wiec moze, ktos z was juz uzywal tych enzymow i moglby sie podzielic wiedza?

2. Wszycy pisza ze stosowali amylogal i glukopol w dawkach odpowiednio 1,5 ml i 8 ml na 6kg srutu. Jak mam to zastapic AMG i scherzymem?

1. Nikt nie pisze tez ile sie stosuje termamylu na taka ilosc zacieru. Wiem, ze 0.4-0.65kg/1000kg skrobi ale jak mam to przeliczyc na ml skoro nie wiem jaki jest ciezar wlasciwy termamylu?

Nie mam wyksztalcenia chemicznego tylko informatyczne wiec prosze mnie traktowac jak dyletanta (przynajmniej narazie :-)). Prosilbym o konkretna odpowiedz bo uwagi w stylu "poszukaj na forum" niewiele mi pomoga.

Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam,
Qiep

cemik1

Post autor: cemik1 » 2009-09-25, 12:16

Jeśli jesteś informatykiem, nie sprawi Ci trudności wykorzystanie załączonego pliku.
Załączniki
wyliczanki_enzymow.zip
(3.05 KiB) Pobrany 325 razy

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2009-09-25, 13:13

Witam @qiep -
Kolega 98% jest BARDZO oszczedny w slowach
tak jestem oszczędny do Kolegi p.w. z uwagi że dostaję pytanie o "amylogal " , "glukopol' - jak to stosować kiedy itp.... NIESTETY NIE UDZIELAM TAKICH INFORMACJI KTOŚ KTO TO OFERUJE POWINIEN UDZIELIĆ INFORMACJI WIEC chyba to logiczne że jak ktoś się ,mnie zapyta w stylu :

'słuchaj kupiłem na bazarze winomierz ' jak się nim obsługiwać :?: - to nie udzielę informacji - ......... :evil: :evil: czy ja jestem zobowiązany do takich odpowiedzi itp....
odpowiedź pozostawiam każdemu do indywidualnego spostrzeżenia :idea:

co do instrukcji posłałem na p.w. wraz z załącznikami i nie tylko jeżeli dalej to jest jakiś problem - u mnie nie ma żadnego problemu - proszę odesłać to co Kolega zamówił i zwracam
wpłatę i odchodzimy w pokoju .. czekam na wiadomość ?? .

pozdrawiam
98%

qiep
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-02, 20:15

Post autor: qiep » 2009-09-25, 20:47

Kolego cemik1 bardzo dziekuje za pomoc.
98% pisze:Witam @qiep -
Kolega 98% jest BARDZO oszczedny w slowach
tak jestem oszczędny do Kolegi p.w. z uwagi że dostaję pytanie o "amylogal " , "glukopol' - jak to stosować kiedy itp.... NIESTETY NIE UDZIELAM TAKICH INFORMACJI KTOŚ KTO TO OFERUJE POWINIEN UDZIELIĆ INFORMACJI WIEC chyba to logiczne że jak ktoś się ,mnie zapyta w stylu :

'słuchaj kupiłem na bazarze winomierz ' jak się nim obsługiwać :?: - to nie udzielę informacji - ......... :evil: :evil: czy ja jestem zobowiązany do takich odpowiedzi itp....
odpowiedź pozostawiam każdemu do indywidualnego spostrzeżenia :idea:
Tak jak napisalem na p.w. nieporozumienie wynika z mojego blednego zalozenia, ze amylaza to to samo co AMG, ktore zakupilem u kolegi 98. Nic dziwnego wiec ze brak wyjasnien (czy wogole jakiejkolwiek odpowiedzi na czesc pytan z p.w.) wywolalo u mnie irytacje. Oficjalnie przepraszam kolege 98 za zbyt gwaltowna krytyke jednoczesnie proszac na przyszlosc o chociaz symboliczna odpowiedz na zadane pytanie w miejsce braku odpowiedzi.

Dziekuje za wyczerpujacy opis stosowania enzymow i procesu zacierania.

Pozdrawiam,
Qiep

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2009-09-25, 21:45

Witam Kolego @qiep - mnie i też poniosło - po prostu miałem "ciężki dzień " - moja irytacja wynika z tego ( i nie tylko moja ) że ktoś coś kupi , ma , nie wie czy to dobre i zadaje pytania - nie unikam wyjaśnień i pomogę na ile moja wiedza jest w pełni sprawdzona i potwierdzona doświadczeniami .
Jest jak na dłoni - watek o zacierach i "amylaza i glukopol " - czytając ten wątek można się zorientować że to podobne enzymy - mające to samo 'działanie ' - przepis zwykle wysyłam na p.w. - taki jak Kolega otrzymał myślę że jest dość przyjazny dla początkującego .

takich przykładów można mnożyć - ktoś dostał aparaturę i nie działa tak jak powinna - bo kupiona nie wiadomo gdzie - lepiej ufać sprawdzonym ludziom / dostawcom sprzętu i nie tylko a mamy takich na forum .
głowa doc góry jutro będzie nowy i mam nadzieje lepszy dzień .

pozdrawiam i co złego to nie ja :wink: .

98%

redirys
70%
70%
Posty: 332
Rejestracja: 2007-09-17, 20:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: redirys » 2009-11-15, 16:34

Wczoraj zrobiłem próbę zatarcia śruty żytniej. Enzymy od kolegi 98% (przechowywane w lodówce dobrze ponad rok).
Próba jodowa przed dodaniem enzymu scukrzającego AMG + Scherzym - mocno dodatnia, ostro sczerniało.

Ilość jaką zacierałem to litr wody + 0,25kg śruty, enzymów dałem dwukrotnie więcej niż wychodziło z obliczeń.

Dzisiaj rano zrobiłem próbę organoleptyczną, wynik słodkie, natomiast próba jodowa nie wyszła ujemnie, zabarwia się na ciemno, co prawda nie z taką intensywnością co przed scukrzeniem, ale jednak, podgrzałem do 65 stopni i dałem kolejną dwukrotnie większą około 0,3ml dawkę enzymów, po ostygnięciu wynik ten sam, jest obecność skrobi.

Pytanie do kolegów co zacierali zboże enzymami, czy próba jodowa wychodzi Wam zdecydowanie ujemna? Jeśli tak, to wygląda, że czas zakupić świeże enzymy, ale przecież musiały coś zadziałać skoro czuć, że słodkie.

Nie chcę zmarnować 20 kg śruty.
Wszelkie rady mile widziane, dziękuję.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" ... Stanisław Lem

bnp

Post autor: bnp » 2009-11-15, 17:25

Najważniejsze aby rozgotować śrutę z termamylem. Jak kiedyś zacierałem mąkę to już na tym etapie jod nie barwił skrobi. Cała skrobia była rozłożona do dekstryn oraz do maltozy/glukozy.

czasami jak masz grubą śrutę to możesz mieć problemy, skrobia jest rozłożona w drobnych ziarnach zaś grube kawałki śruty zatarte są tylko zewnętrznie.

Przy śrucie i tak będziesz miał straty z nierozłożonej skrobi ~ 10-20% dlatego lepiej zacierać mąkę, oczywiście wiąże się to z zastosowaniem płaszcza

na jaki kolor barwi ci jod ? na granatowo czy czerwono ?
czy barwi się płyn czy cząstki śruty ?

redirys
70%
70%
Posty: 332
Rejestracja: 2007-09-17, 20:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: redirys » 2009-11-15, 17:47

Płyn potraktowany jodem nie zmienia barwy, natomiast cząstki śruty zabarwiają się na ciemno granatowo-czarne. Ja doprowadziłem do wrzenia i wyłączyłem. Jak długo gotować śrutę ( jak rozumiem razem z Termamylem, tak robiłem)?
Piszę śruta, natomiast na targu kupiłem to jako grubo mieloną mąkę żytnią po 1zł za kilogram.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" ... Stanisław Lem

bnp

Post autor: bnp » 2009-11-15, 18:09

Ja doprowadziłem do wrzenia i wyłączyłem
to błąd, pogotuj ok 30 min, chodzi o to by skrobię skleikować, w takiej postaci termamyl łatwo rozpuści skrobię do dekstryn.
rozumiem razem z Termamylem
oczywiście, on jest termostabilny do 120 stC

jak możesz to pobierz do gara ok 1 l zacieru dodaj trochę termamylu i gotuj, co jakiś czas rób pr jodową i zobacz czy jest poprawa. Jeżeli tak to resztę potraktuj podobnie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości