Cukier, glukoza i ekstrakt słodowy (malt)

Małe co nieco o produkcji złocistego napoju
Awatar użytkownika
krzynio8
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2011-01-02, 20:46
Lokalizacja: Z pomorskich lasów

Cukier, glukoza i ekstrakt słodowy (malt)

Post autor: krzynio8 » 2011-09-30, 20:54

Witam!

Kilka razy robiłem już piwo z ekstraktu. Próbowałem różnych z puszki i z proszków.
Generalnie piwka są fajne, mają jednak lekko kwaśny posmak.
Ponoć to kwestia słodu. Ja zawsze używałem cukru.
Czy jest na forum ktoś, kto eksperymentował ze cukrem, glukozą i ekstraktem i może podzielić się informacją na temat różnicy w smaku.

Krzynio

byniu890
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2011-09-15, 17:53

Post autor: byniu890 » 2011-10-01, 17:49

Witam

Ja swoje pierwsze piwo z puszki zrobiłem bez użycia cukru tj. zastąpiłem go całkowicie ekstraktem słodowym i glukozą pół na pół, do butelek też dałem glukozę. generalnie jestem zadowolony z wyniku barwa, piana, zapach jest ok.
Posmak kwaśny delikatnie wyczuwalny moim zdaniem jak w każdym piwie.

pozdrawiam byniu

Awatar użytkownika
krzynio8
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2011-01-02, 20:46
Lokalizacja: Z pomorskich lasów

Post autor: krzynio8 » 2011-10-03, 08:46

No właśnie czy w każdym? Piwa z profesjonalnych browarów (mam na myśli małe lokalne browarki jak Spiż we Wrocku czy Kowala w Koszalinie) tego posmaku nie mają. Piłem też kiedyś w Gdyni na promenadzie Amber niepasteryzowany i niefiltrowany. Smak delikatny, łagodny i też bez posmaku.
Nie wiem czy to sprawka cukru czy może tego osadu z drożdży na dnie w butelce.
Generalnie jak próbuję piwko przed butelkowaniem to posmak ten nie występuje.
Czytałem, że niektórzy zamiast cukru dodają przed butelkowaniem brzeczki z poprzedniego warzenia. Ponoć poprawia smak. Następnym razem odleję trochę i przy kolejnym warzeniu sprawdzę na małej partii jak działa.
Czas przechowywania też nie odgrywa tu większej roli. Próbowałem piwko w różnych okresach po zabutelkowaniu: od dwóch tygodni do 5 miesięcy. Chyba, że 5 miesięcy to jeszcze za krótko by dojrzało.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości