Ligawa, poszukiwany przepis.

Czyli coś na ząb...
Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Ligawa, poszukiwany przepis.

Post autor: magas » 2012-03-28, 00:25

Szukam jakiegoś dobrego przepisu, czy sposobu na obróbkę ligawy. Proszę o przepisy sprawdzone, nie wyszukiwane w sieci na biegu. Każdy sprawdzony przepis mile widziany od duszonych, pieczonych, po smażone na grillu.

jurii
90%
90%
Posty: 644
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2012-03-28, 00:50

Posiekaj, popieprz i zrób sobie hamburgera a'la TrueFood.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2012-03-28, 10:00

Z ligawy można robić:
Befsztyki - pokroić, lekko pobić, naciąć brzegi, zamarynować na noc w mieszance przypraw (u mnie praktycznie tylko pieprz i czosnek, ale można dodać zioła) z oliwą i musztardą, oprószyć mąką, smażyć lub grilować na ostrym ogniu przez 2-3 minuty z każdej strony. Ja wolę krwiste, bo wtedy są miękkie. Zbyt długie smażenie powoduje stwardnienie mięsa i trzeba je wtedy dusić z odrobiną wody i pokrojonej w talarki cebuli na wolnym ogniu do miękkości.
Pieczeń - marynować jak poprzednio, ostrym cienkim nożem naciąć środek wzdłuż (ostatecznie można przeciąć całość i próbować sklejać), w powstałą dziurę napchać przesmażonego z czosnkiem i odrobiną soli szpinaku. Owinąć ciastem francuskim. Piec pod przykryciem lub lepiej w rękawie foliowym. Czasu nie pamiętam, bo robię to na wyczucie, ale pewnie około godziny. Najpierw wyższa temperatura a potem niższa.
Wielokrotnie robione w praktyce i sprawdzone. Niestety (dla biorcówn przepisu) w kuchni nie posługuję się wagą, zegarkiem czy termometrem. W zasadzie wszystko robię na oko i dlatego przepisy mogą być na początku trudne do ogarnięcia. Ale po kilku próbach sukces gwarantowany, bo ewoluujemy w stylu przypraw, czasie gotowania, konsystencji ... w naszą ulubioną stronę.

Awatar użytkownika
wujtom
30%
30%
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-05, 23:28
Lokalizacja: z polecenia

post

Post autor: wujtom » 2012-03-29, 07:46

Magas37 jeżeli Tobie się nie spieszy , to może zrób tak :
http://wedlinydomowe.pl/inne-wyroby-mie ... ment-14588
Zapraszam gorąco na Naszą stronkę.
Pozdrawiam WujTom :wink:
kto spróbował ten zrozumiał

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2012-04-06, 00:20

Dziękuje koledzy za przepisy, mam trochę tej wołowiny, prócz ligawy sztuk 2, jest jeszcze kilka sztuk polędwicy, zrobiłem mały barter :oops: , więc każdy przepis wykorzystam. Jedna ligawa pójdzie na Strogonowa, ale czekam na przepis, kucharz przyjedzie na święta, bo tym z sieci nie wierzę, tak jak koledze jurii, który po kilku godzinach na forum stworzył mój portret psychologiczny :mrgreen: , więc ten przepis o skomplikowanej nazwie też odpuszczę. Na pieczeń kolegi cemik1 pójdzie druga ligawa, a befsztyki to ja już krwiste po swojemu zrobię z polędwicy. Najbardziej to podkręcił mnie przepis który wkleił kolega wujtom, nie wiem czy to będzie mi smakować, ale wygląda dla mnie mieszczucha pysznie, lubię dania o których nawet nie słyszałem, a jeszcze dochodzi pochodzenie tego dania, to też plus. Bo po pierwsze Armenia ma extra już nie koniaki, bo nazwę z urzędu zmienili , a po drugie http://www.google.pl/search?hl=pl&q=mag ... 4QSrormKDg

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2012-04-06, 10:05

Witam!
Magas, lubisz wędzone :wink: , więc dla podrażnienia smaku :mrgreen: podrzucę jeszcze inny przepis na ligawą - jest to wędzona, gotowana szynka wołowa: http://wedlinydomowe.pl/wedzonki/szynki ... a-gotowana
Robiłem to, a może raczej inspirowałem się powyższym przepisem - całkiem ciekawe w smaku.

PS: Na Forum Zadymiaczy są omówione szczegółowo różne - proste i bardziej skomplikowane - konstrukcje wędzarni "blokowych", balkonowych; dla Ciebie jak znalazł :D
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
tonic21
0%
0%
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-22, 12:39
Lokalizacja: Gostynin

Post autor: tonic21 » 2012-04-06, 20:13

Z ligawy można zrobić przepysznego Tatara polecam rozpływa się w ustach.

Awatar użytkownika
wujtom
30%
30%
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-05, 23:28
Lokalizacja: z polecenia

post

Post autor: wujtom » 2012-04-07, 22:05

Cieszę się ,że koledze pomogłem :wink:
Jeżeli chodzi o polędwicę , to nie widzę inaczej jak na masełku ,na patelni , tak na krwisto.
Wina , nie proponuje :lol: ale może kieliszek Alaszu.
kto spróbował ten zrozumiał

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2012-04-07, 22:12

Ja też tak lubię, tylko pieprz przed smażeniem, a szczypta soli dopiero jak zamknę jedną stronę i obrócę :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości