Pomoc w zakupie sprzętu

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
kosik
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-24, 10:55

Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: kosik » 2017-05-24, 11:18

Witam serdecznie brać bimbrowniczą :)
Jestem Łukasz z Lublina,a do destylacji dopiero się zabieram, choć piwo od 2 lat robię, więc coś podstaw mam z zacieram i fermentacją :)
Mieszkam w bloku, więc tu na dzień dobry mam ograniczone możliwości :cry:
Mam dostęp do suszarni z sąsiadem, od którego to właśnie wyszedł pomysł, żeby zakupić aparaturę i robić samemu coś dobrego :)
Wiadomo jak się nie ma zdolności technicznych, to trzeba zapłacić. Chcemy kupić sprzęt uniwersalny, a to dość trudne z tego co czytałem.
Większość będzie robionych cukrówek, ale latem jak owoce będą to też sąsiad ma bardziej ochotę na smakowe.

Trochę czytałem i ogólnie zauważyłem, że odchodzi się od zimnych palców bardziej do Aabratka, choć są one droższe. Mamy budżet 1000zł no +/- 100 i tak jak patrzyłem to się gubię co i jak ;/

Przeglądałem Allegro, OLX i rzuciło mi się w oczy te 3. Proszę o ocenę i porady co zmienić, co brać.
A może na forum, ktoś by się podjął zrobienia o klasę lepszego w tych pieniądzach?

https://www.olx.pl/oferta/aabratek-dest ... b;promoted
https://www.olx.pl/oferta/destylator-ab ... 571528a891
https://www.olx.pl/oferta/abratek-desty ... 571528a891

Jeszcze kilka prostych pytań dla znawców tematu:
1. Aabratek czy może jednak kolumna? Co prostsze będzie na początek, z czasem wiadomo wprawę się załapie
2. Keg 30 czy jednak 50l? Mamy ograniczony czas (praca), więc ja bardziej ku mniejszemu się skłaniam, a może jednak warto większy?
3. Grzałki 2x2k? Czy styknie 1,4 i 2k?
4. Jakie drożdże, żeby jak najczystszy destylat uzyskać? Na czasie aż tak mi nie zależy czy to 3 dni czy 10 :)
5. Jak ukryć zapach drożdży/destylatu w bloku? Czytałem, żeby fermentorów nie zamykać, a w piwnicy będzie trochę waliło, a nie chcemy ogłaszać się na prawo i lewo ooo tu pędzą :P

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi i sugestie.

Awatar użytkownika
Legion
-#Admin
-#Admin
Posty: 1870
Rejestracja: 2009-01-24, 11:03

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: Legion » 2017-05-24, 19:05

Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: Citizen Kane » 2017-05-24, 19:23

kosik pisze:
2017-05-24, 11:18
1. Aabratek czy może jednak kolumna? Co prostsze będzie na początek, z czasem wiadomo wprawę się załapie
Co masz na myśli? Aabratek to kolumna :?
kosik pisze:
2017-05-24, 11:18
2. Keg 30 czy jednak 50l? Mamy ograniczony czas (praca), więc ja bardziej ku mniejszemu się skłaniam, a może jednak warto większy?
Większy warto, ale jak masz niski sufit, to mniejszy pozwala na dłuższą kolumnę.
kosik pisze:
2017-05-24, 11:18
3. Grzałki 2x2k? Czy styknie 1,4 i 2k?
Zależy jaka rura. Warto mieć więcej mocy, zwłaszcza, że różnica w cenie grzałek jest niewielka.
kosik pisze:
2017-05-24, 11:18
4. Jakie drożdże, żeby jak najczystszy destylat uzyskać? Na czasie aż tak mi nie zależy czy to 3 dni czy 10 :)
Dowolne, polecam Alcotek Pure lub Coobra 48.
kosik pisze:
2017-05-24, 11:18
5. Jak ukryć zapach drożdży/destylatu w bloku? Czytałem, żeby fermentorów nie zamykać,
viewtopic.php?f=12&t=6045

czytam
70%
70%
Posty: 340
Rejestracja: 2016-05-17, 22:00

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: czytam » 2017-05-24, 20:01

1. Aabratek czy może jednak kolumna? Co prostsze będzie na początek, z czasem wiadomo wprawę się załapie
Aabratek to rodzaj głowicy kolumny. Dość popularny w Polsce. Pytanie więc raczej czy z głowicą tego typu czy inną. Napisz jaką chciałbyś kupić, może ktoś oceni i doradzi.

2. Keg 30 czy jednak 50l? Mamy ograniczony czas (praca), więc ja bardziej ku mniejszemu się skłaniam, a może jednak warto większy?
50. Różnica w cenie niewielka a zawsze można wlać mniej.

3. Grzałki 2x2k? Czy styknie 1,4 i 2k?
2x2kW, Prędzej zagotujesz z zmniejszyć moc zawsze możesz regulatorem. Różnica w cenie pomijalna.

4. Jakie drożdże, żeby jak najczystszy destylat uzyskać? Na czasie aż tak mi nie zależy czy to 3 dni czy 10 :)
Vodka Star.

5. Jak ukryć zapach drożdży/destylatu w bloku? Czytałem, żeby fermentorów nie zamykać, a w piwnicy będzie trochę waliło, a nie chcemy ogłaszać się na prawo i lewo ooo tu pędzą
Zamknąć korkiem z wężykiem i wyprowadzić go do wentylacji, za okno, do kanalizacji... Są podobno sposoby neutralizacji zapachów np. węgiel ale jest to już trochę przekombinowanie.

I na koniec nie spiesz się z zakupem. Poczytaj, popytaj, potarguj się...

Awatar użytkownika
seneka
50%
50%
Posty: 193
Rejestracja: 2013-09-22, 16:20

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: seneka » 2017-05-25, 00:18

Jeżeli chodzi o zapachy mam taką radę:
1.Używaj drożdży które podczas fermentacji mało smrodu będą wytwarzać. Tak jak koledzy wyżej radzili.
2. Jeżeli robisz na cukrze a nie na glukozie inwertuj go. Ten zabieg w dużej mierze eliminuje zapachy fermentacji.
3. Użyj węgla płynnego od początku fermentacji. Dodatkowo poprawi Ci ten zabieg jakość urobku.
4. Zamiast rurki fermentacyjnej użyj tego:
https://www.browar.biz/centrumpiwowarst ... mentacyjna
Dodatkową zaletą tego jest fakt że podczas pracy drożdży nic Ci nie "bulka".
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

kosik
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-24, 10:55

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: kosik » 2017-05-28, 22:32

Dziękuję za odpowiedzi, a jeszcze mam prośbę co myślicie o takim zestawie:

Kolumna rektyfikacyjna Terra LM (Mini Still)

W skład zestawu standardowego wchodzi:

zbiornik 30l z dodatkowym spustem 3/4" , wyposażony w grzałkę ULWD o mocy ~2kW
kabel do grzałki (1,5m)
kolumna miedziana z wypełnieniem wys 140cm, średnica 54mm
uszczelka
obejma Tri-Clamp do łączenia ze zbiornikiem;
termometr LCD (umieszczony w 3/4 wysokości kolumny). Miejsce montażu termometru może zostać bezpłatnie zmienione wg. życzenia Klienta (np. na wysokość 10tej półki teoretycznej);
skraplacz miedziany szczytowy
osłony grzałek
zaślepione odejście systemu OVM z zaślepką

No i kilka pytań:
Czy wystarczą zmywaki czy zainwestować i zmienić na sprężynki pryzmatyczne, niby miedź jest taka super, więc czy warto, nie chciałbym głupio oszczędzić, ale to znacznie przekracza planowany budżet :(
Grzałka 1 styknie czy lepiej 2x2k?
Dodatkowy wlew?
Dodatkowy termometr w kegu?

Pięknie dziękuję za Wasze odpowiedzi i sugestie.

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: jurii » 2017-05-29, 08:28

Wypełnienie sobie zawsze możesz wymienić sam, kupisz sobie spręzynki jak będziesz chciał i zasypiesz. Przy tej średnicy proces i tak leci na jednej grzałce więc druga skraca czas rozgrzewania. Mi 4kW rozgrzewaja 25l w kegu w pół godziny, więc połowa tej mocy da godzinę. Dodatkowy wlew weź jak chcesz robic proces za procesem i nie będziesz ściągał kolumny bo możesz przecież nalewać dziurą centralną. Termometr w kotle przydatny, wiesz gdzie jesteś w procesie. Termometr w kolumnie sobie zamów na 10tej półce.

czytam
70%
70%
Posty: 340
Rejestracja: 2016-05-17, 22:00

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: czytam » 2017-05-29, 19:04

Jeżeli masz napięty budżet wybierz nierdzewkę. Moim zdaniem miedź ma sens tylko, jeżeli sami chcemy taki sprzęt zrobić lib modyfikować. Lutowanie jest łatwiejsze i nie wymaga tak drogiego sprzętu jak spawanie. Co do cudownych własności i wpływów miedzi - wystarczy miedziane wypełnienie (katalizator). Jego powierzchnia i w związku z tym oddziaływanie jest wielokrotnie większe nż rury czy chłodnicy. Ze zmywaków zrezygnuj od razu i zamów sprężynki.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: terni » 2017-05-30, 12:09

Miedź jest droższym materiałem od nierdzewki, ale niektórzy producenci sprzętu z materiału nierdzewkowego cenią go wyżej niż za taki sam sprzęt wykonany z miedzi. Może wpływ na to ma bardziej skomplikowana technologia wykonania aparatury z nierdzewki. Spawanie w osłonie argonu jest trudniejsze i droższe niż lutowanie miedzi.
Róbmy Swoje

Cyrograf15
70%
70%
Posty: 336
Rejestracja: 2008-02-25, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w zakupie sprzętu

Post autor: Cyrograf15 » 2017-05-30, 16:34

Z miedzi to można samemu w domu nad kuchenką gazową polutować, cięcie i piłowanie bardzo łatwe. Nożycami do blachy można ciąć z łatwością, a na drewnianym kopycie kształtować. Z drykowaniem też nie ma kłopotu. Nierdzewki tak łatwo się nie obrabia, zamiast gazu TIG, do cięcia laser lub szlifierka, do kształtów prasa z oprzyrządowaniem, drykierz na widok nierdzewki dostaje drgawek, jeszcze na koniec trawienie. Nakład sił i środków nieporównywalny.
Wojtek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości