Urzadzenie do destylacji

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
pablopawelski
0%
0%
Posty: 7
Rejestracja: 2017-06-17, 15:11

Urzadzenie do destylacji

Post autor: pablopawelski » 2017-06-17, 15:21

Witajcie
chce rozpocząć zabawę z bimberkiem ;)
Wczytałem sie w temat co do urządzenia ale znalazłem gotowca za 520zł
https://sprzedajemy.pl/destylator-kompl ... nr26171157
Jest to warte uwagi czy lepiej samemu zrobić?
Nie mam warsztatu... Ze wszystkim musiałbym latać po ślusarzach itp
Ale wole spytać fachowców.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: urzadzenie do destylacji

Post autor: zbyszko » 2017-06-17, 17:26

Do bimberku jak znalazł :lol:
Ale jak zechcesz coś więcej to ni hu, hu.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1227
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: urzadzenie do destylacji

Post autor: Doody » 2017-06-17, 17:55

Konstrukcja przestarzała. Dziś już wiemy, że odstojniki to lipa.. Już lepiej wywalić ten odstojnik i u-rurkę wychodzącą z kolumny połączyć bezpośrednio z chłodnicą. Otrzymasz aparat prosty tzw. pot still na którym można spróbować zrobić coś zdatnego do picia :wink:
Generalnie w obecnych czasach używa się głowic zapewniających reflux flegmy. Taki destylator typu np. aabratek pozwala otrzymywać zarówno czysty spirytus jak i alkohole smakowe.
Pozdrawiam
Darek

pablopawelski
0%
0%
Posty: 7
Rejestracja: 2017-06-17, 15:11

Re: urzadzenie do destylacji

Post autor: pablopawelski » 2017-06-19, 13:30

zbyszko pisze:
2017-06-17, 17:26
Do bimberku jak znalazł :lol:
Ale jak zechcesz coś więcej to ni hu, hu.
Na początek chce się nauczyć robić bimberek o określonych smakach :)

pablopawelski
0%
0%
Posty: 7
Rejestracja: 2017-06-17, 15:11

Re: urzadzenie do destylacji

Post autor: pablopawelski » 2017-06-19, 13:36

Doody pisze:
2017-06-17, 17:55
Konstrukcja przestarzała. Dziś już wiemy, że odstojniki to lipa.. Już lepiej wywalić ten odstojnik i u-rurkę wychodzącą z kolumny połączyć bezpośrednio z chłodnicą. Otrzymasz aparat prosty tzw. pot still na którym można spróbować zrobić coś zdatnego do picia :wink:
Generalnie w obecnych czasach używa się głowic zapewniających reflux flegmy. Taki destylator typu np. aabratek pozwala otrzymywać zarówno czysty spirytus jak i alkohole smakowe.
Czytam już od jakiegoś czasu o tym ale im więcej czytam tym mniej wiem :(
Wiem że są urządzenia "wielofunkcyjne" do róznego rodzaju alkoholi, ale nie bardzo mnie aktualnie stać ..
Chciałbym wytwarzać alkohol 90 pare % jako bazę do nalewek i wódek smakowych na bazie owoców, oraz tzw bimberek
mniej więcej już wiem o co chodzi w produkcji... Najwyżej jak nie wyjdzie to wyleje i tyle, zależy mi na jakości
robiłem wielokrotnie nalewki i wódki owocowe ze spirytusu kupowanego ale to nie to samo, mniej frajdy i za drogo
reasumując, potrzebuje urządzenia... Nie muszę go zbudować w tydzień, mogę skupować sobie elementy jak finanse pozwolą
ale w sumie nie wiem od czego zacząć, poza wiadrem do zacieru ;)

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: zbyszko » 2017-06-19, 13:57

Mniej więcej to żyd jeździł na nartach.
Mniej na nartach więcej na dupie.
A wracając do tego co napisałeś to mętlik w głowie dobrze wróży na przyszłość. Jeżeli Ci się nie spieszy doczytaj o podstawowych pojęciach i zasadzie działania poszczególnych metod destylacji.
Jak już Ci się rozjaśni zacznij komponowanie sprzętu. Nie kupuj badziewia, bo potem będzie płacz i ......, a potem co z tym zrobić żeby jakoś działało. Tak się dzieje w większości przypadków.
[/quote]chciałbym wytwarzać alkohol 90 pare % jako bazę do nalewek[/quote]
To musisz sobie doprecyzować, a najlepiej jak będzie 95 +, byś później nie musiał maskować smaku i zapachu.
najwyżej jak nie wyjdzie to wyleje i tyle
a sprzęt wywalisz na złom :?:
potrzebuje urządzenia
Zacznij więcej czytać zaglądaj na forum daj się poznać z lepszej strony a zobaczysz że sprawa się rypnie w dobrą stronę i "będziesz pan zadowolony". Czasem koledzy sprzedają swoje sprzęty ale Ty musisz o tym wiedzieć. Jak będziesz śledził życie forum to zobaczysz że naprawdę pomagamy.
czytam nie pytam

pablopawelski
0%
0%
Posty: 7
Rejestracja: 2017-06-17, 15:11

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: pablopawelski » 2017-06-19, 14:21

zbyszko pisze:
2017-06-19, 13:57
Mniej więcej to żyd jeździł na nartach.
Mniej na nartach więcej na dupie.
A wracając do tego co napisałeś to mętlik w głowie dobrze wróży na przyszłość. Jeżeli Ci się nie spieszy doczytaj o podstawowych pojęciach i zasadzie działania poszczególnych metod destylacji.
Jak już Ci się rozjaśni zacznij komponowanie sprzętu. Nie kupuj badziewia, bo potem będzie płacz i ......, a potem co z tym zrobić żeby jakoś działało. Tak się dzieje w większości przypadków.
Chciałbym wytwarzać alkohol 90 pare % jako bazę do nalewek[/quote]
To musisz sobie doprecyzować, a najlepiej jak będzie 95 +, byś później nie musiał maskować smaku i zapachu.
najwyżej jak nie wyjdzie to wyleje i tyle
a sprzęt wywalisz na złom :?:
potrzebuje urządzenia
Zacznij więcej czytać zaglądaj na forum daj się poznać z lepszej strony a zobaczysz że sprawa się rypnie w dobrą stronę i "będziesz pan zadowolony". Czasem koledzy sprzedają swoje sprzęty ale Ty musisz o tym wiedzieć. Jak będziesz śledził życie forum to zobaczysz że naprawdę pomagamy.
[/quote]

Forum jest bardzo obszerne, dlatego na pewno będę tu zaglądać.
Co do wywalenia miałem na mysli zacier jakby mi nie wyszedł albo wyprodukowałbym jakieś dziadostwo...
Dlatego właśnie pytałem by nie kupić jakiegoś badziewia z którym będę się szarpał.

Awatar użytkownika
kmarian
60%
60%
Posty: 242
Rejestracja: 2017-01-27, 21:14
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: kmarian » 2017-06-19, 15:38

Kolego pablopawelski, przeglądałeś ten wątek? - viewtopic.php?f=32&t=6451

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: magas » 2017-06-19, 17:43

Bądźcie bardziej pomocni dla kolegi pablopawelski, bo kolega dobrze kombinuje, a wy mu tak pomagacie jak mi gdy wszedłem na forum, wieczorem znajdę mój post, wygląda identycznie, ja go pamiętam do dziś i do dziś pamiętam jak mi posty na forum pomogły :twisted: :lol: .

pablopawelski
0%
0%
Posty: 7
Rejestracja: 2017-06-17, 15:11

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: pablopawelski » 2017-06-20, 09:23

kmarian pisze:
2017-06-19, 15:38
Kolego pablopawelski, przeglądałeś ten wątek? - viewtopic.php?f=32&t=6451
Widziałem ale po 1 nie wiem czy to dobry sprzęt po 2 niestety nie mam teraz wolnego tysiaka.
magas pisze:
2017-06-19, 17:43
Bądźcie bardziej pomocni dla kolegi pablopawelski, bo kolega dobrze kombinuje, a wy mu tak pomagacie jak mi gdy wszedłem na forum, wieczorem znajdę mój post, wygląda identycznie, ja go pamiętam do dziś i do dziś pamiętam jak mi posty na forum pomogły :twisted: :lol: .
Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi na twój post.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: zbyszko » 2017-06-20, 12:09

Po pierwsze nie cytuj posta pod którym piszesz, nie pisz dwóch postów jeden po drugim, edytuj poprzedni.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: Astemio » 2017-06-20, 12:28

Witam, kolumny "domowe" w ciągu ponad 10 lat istnienia Forum przeszły długą drogę i zaszły b. daleko, również cenowo ale jeśli potrzebujesz w miarę czysty alkohol w okolicach stężenia 96-96,5% z niedrogiej kolumny, to na początek przeczytaj ten topic: viewtopic.php?f=11&t=2102 i ściągnij sobie ten artykuł: http://akas.tuba.com.pl/opis/opis%20kol ... 4-2009.pdf

To jest całościowe opracowanie Akasa dla budujących pierwszą, prostą kolumnę, wręcz Biblia :D - pomoże też w wyborze podczas kupna, a choćby w wyborze i testach zmywaków. To jest ważny aspekt, bo nieodpowiednie zamienią się po kilku rektyfikacjach w czarne żelaziaste błoto.
Wszystko, cała technika kolumn i sposób obsługi poszły już dużo dalej - jak wspomniałem - ale nie łykniesz całego tego hardware'u i software'u na raz; trzeba to jeść (pić? :wink: ) z umiarem, powoli.
Za wiele tego... a podpowiem, że pierwsza i podstawowa rzecz to ZROZUMIEĆ zasadę pracy kolumny z wypełnieniem masowym i zasadę refluksu (zaworowego, bo "zimne palce" sobie odpuść) - wtedy wszystko staje się jasne.

PS: Ale jeśli chcesz tylko zwykły bimber, to możesz kupić linkowaną "rzecz" z tą niepotrzebną a śmieszną ozdobą - bimetalowym termometrem; spirytusu z tego nie otrzymasz z pewnością.
Tylko że w lakonicznym opisie owego sprzęciora NIE MA ZUPEŁNIE NIC, zupełnie nie wiadomo co kupisz, a do bimbru są tańsze "aparatury".
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: terni » 2017-06-20, 15:04

Nie musowo wywalać odstojnika. Nie ma zimnych palców przecież.
Róbmy Swoje

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: magas » 2017-06-20, 19:18

:brawo Kolego terni dokładnie jak piszesz, odstojniki przy prostym aparacie to nie jest zło, to extras, który dużo zmienia, nie wymyślono ich by uprzykrzać życie, a pomagać. To później konstruktorzy, którzy nie mają pojęcia o procesie sprawili, że dziś są postrzegane jako zło, bo zaczęli je montować do kolumn rektyfikacyjnych niepotrzebnie.
pablopawelski pisze:
2017-06-20, 09:23


Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi na twój post.
Nie chcesz kolego znać tych postów, jechali ze mną jak z burą suką, posty prowadzące mnie wtedy donikąd. Inna rzecz, że zamiast czytać, zacząłem pytać, twój post mi wszystko przypomniał, bo był identyczny, chciałem maszynę co zrobi mi destylat powyżej 92% na czystą, ale też bym mógł na niej robić winiaki takie w granicach 80%, tak bym mógł uzyskiwać % jaki sobie zaplanuje, a nie jak na moim starym destylatorze, jaki uda się uzyskać. Nie wiedziałem wtedy, że 92% to zbyt mało, że zawsze musi być powyżej 96% jak jedziesz na czystą, ale też nie wiedziałem co to jest wymiana para ciecz, wypełnienie, reflux, a gdybym czytał, to bym wiedział, bo na forum wszystko było od lat, że moje upragnione powyżej 92% to jeszcze smakówka, a nie czysty spirytus rektyfikowany.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Urzadzenie do destylacji

Post autor: zbyszko » 2017-06-21, 00:53

Magas Twoja skromność mnie roje.....a :mrgreen:
Startowaliśmy w czasach świetności Winiarka i Wojtka, którego już dziś z nami niema. Jechali po nas jak po rabych kobyłach, ale dziś miło to wspominamy, bo nauczyli nas korzystać z zasobów forum.
Chętnie wypilibyśmy z nimi po maluszku ale to już nie możliwe. Choć kto wie, może z Winiarkiem się napijemy - znowu :drinks .
czytam nie pytam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości