Pomoc przy opanowaniu BESTII

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
kapsel-ck
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2009-09-07, 22:28

Pomoc przy opanowaniu BESTII

Post autor: kapsel-ck » 2018-09-25, 19:46

Witam.
Rok temu zakupiłem sprzet z OLX. Nie dałem dużo bo 600 PLN, myślałem że będzie gorszy. Przy kapaniu wychodzi urobek od 93-60 %
Kolumna posiada 4 zimne palce. Chłodnicę KO 50 cm wys i 10-13 średnicy i coś co nazywa się reflektusem zewnętrznym.
Tu zaczyna się zagadka, gdyż po odkręceniu powrotu para skraca trasę i omija chłodnicę.
Co robię źle i czy da się to w jakiś sposób przerobić?

Podaję link do galerii*

https://www.galerieallegro.pl/zdjecia/G ... 10425863/1

Pozdrawiam.
KAPSEL-CK

terni
90%
90%
Posty: 804
Rejestracja: 2015-09-23, 21:33
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomoc przy opanowaniu BESTII

Post autor: terni » 2018-09-25, 20:12

Sprzęt został źle zaprojektowany. Destylat z chłodnicy nie ma możliwości powrotu na wypełnienie kolumny bo para może pójść pod prąd i zamiast na chłodnicę, pominie ją i wyjdzie tędy co powinny wyjść skropliny. Jedyne wyjście to nie używać tego refluksu. Tu tylko refluks wewnętrzny jest możliwy. To nie aabratek tylko ZP.
Myślę że dało by się to przerobić wstawiając pomiędzy wyjściem z chłodnicy i odprowadzeniem destylatu do kolumny coś na kształt syfonu. Destylat wypełniający syfon zatka wejście dla pary i zmusi ją do wejścia do chłodnicy. Destylat należałoby odbierać z najniższego punktu tego syfonu i na tyle powoli by cały czas był on wypełniony destylatem, czyli kropelkowo. Więcej destylatu ma wrócić na wypełnienie niż zostanie odebrane.
Róbmy Swoje

kapsel-ck
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2009-09-07, 22:28

Re: Pomoc przy opanowaniu BESTII

Post autor: kapsel-ck » 2018-09-27, 18:16

Witam.
Masz troszkę racji i to wydaje się słuszne. Ale...
... podczas ostatniego pędzenia gęstwy z śliwowicy doszło do spienienia kolumny na początku i do samego końca miałem fioletowy destylat. Nastąpiło to po otwarciu powrotu i przykręceniu odbioru na 90%. Dodam że zacieru było wielokrotnie więcej. Ale nigdy tak gęstego. Czy dobrym rozwiązaniem było by wycięcie zaworu odbioru i wstawienie szklanego trójnika. Powrót był by połączony wężykami sylikonowymi z ujściem z chłodnicy i odbiorem z przeciętym precyzyjnym zaworkiem.
KAPSEL-CK

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości