Zaoctowany nastaw, lub zacier.

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2013-01-03, 13:53

Odkwaś kredą, jakimś wodorowęglanem lub hardkorowo zasadą do pH=7-8 jeden litr nastawu.
Oddestyluj z tego litra, pół litra urobku, zmierz alkoholomierzem ile ma koni destylat, przelicz zawartość alko w całości i zdecyduj czy się w ogóle opłaca "to coś" przegonić.
Jeśli jest mocno zaoctowane, to etanolu może być bardzo niewiele.

bnp

Post autor: bnp » 2013-01-03, 20:19

Dokładnie tak jak pisze Fenol, jeżeli w winie jest już dużo octu to odkwaszanie nic nie da.
Droga jest taka:
słabe wino + bakterie kw. octowego -> przerabianie etanolu przez bakterie na kwas octowy.
Może się okazać tak jak w mym przypadku, że cały etanol został przerobiony na kwas octowy.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez bnp, łącznie zmieniany 1 raz.

mani51
60%
60%
Posty: 223
Rejestracja: 2009-03-30, 18:59
Lokalizacja: ja jestem?

Post autor: mani51 » 2013-01-04, 20:38

Przepuściłem na próbę kilka litrów przez odstojnik. Odebrałem 400ml octu. Pójdzie w rury...plastikowe :roll:

bnp

Post autor: bnp » 2013-01-04, 20:56

Zaraza, zaraz.
Zostaw kilka litrów w ciepłym miejscu. Będziesz miał fajny ocet do sałatek i winegretu za jakiś czas.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2013-01-04, 22:08

Przedestylowałeś i ocet wyszedł ?

mani51
60%
60%
Posty: 223
Rejestracja: 2009-03-30, 18:59
Lokalizacja: ja jestem?

Post autor: mani51 » 2013-01-13, 19:11

Nic nie zostało, znajomy kazał wylać to wylałem.

Po destylacji na odstojniku wyszedł jakiś kwas, czuć octem więc chyba ocet, nie znam się :)

dedert
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2015-05-14, 14:51

Re: Zaoctowany nastaw, lub zacier.

Post autor: dedert » 2017-07-21, 08:48

To co mi zaoctowało to śliwowiczka. Już moja druga w karierze. Poprzednia też lekko zaoctowała ale może przez to że to ortodoks był to niski procent dał pole do popisu bakteriom octowym, chociaż siarkowane było. Puściłem wtedy na rury i wyszła dobra śliwowiczka jak dla mnie. Obecna zaoctowała jednak trochę więcej. Próbowałem wznowić fermentację bo BLG było = 8. Wpierw zagotowałem nastaw w kegu do ok 70 st żeby ubić bakterie octowe, później dałem drożdże do restartu Alcotec ale one nie pomogły więc poszły bayanus. Wszystkie hartowane. Ale BLG nadal 8. Więc decyzja żeby dolać 4L 96% do 40L i puścić na rury eksperymentalnie. W sumie wyszło jakieś 43-45L nastawu w kegu 50L.Przed puszczeniem w rury odkwasiłem to Na2Co3 czyli węglan sodu. Nie użyłem sody oczyszczonej (NaHCO3), bo węglan sodu mam w tonach w mojej pracy, no i ktoś tu napisał że lepiej powinien się sprawdzc niż soda oczyszczona. Po osiągnięciu temp ok 60 st załączyłem wodę i zostawiłem jedną grzałkę 1000W i stabilizowałem. Ale zaczęło mi lecieć z rurki bezpieczeństwa więc stwierdziłem że chyba przesadziłem z ilością nastawu (albo z grzaniem chociaż zawsze grzałem na full 1000W) więc odlałem jakieś 4L. Znowu stabilizacja i odbiór powolny z LM przedgonu. Leciało jakieś 3 krople na sekundę ale barwę miało ... hmm brązową i ok 40% mocy. Więc przykręciłem grzanie i znowu stabilizacja. Zaczęło lecieć ... niebieskie!! Chyba po raz pierwsze w mojej karierze. Dodam że kolumnę mam całą miedzianą a gotowałem na 70cm rurze + sprężynki miedziane 40cm, i wszystko wcześniej wyczyściłem kwaskiem cytrynowym (400g na 2L) + węglan sodu. Więc nie spodziewałem się siarki. Przypomniał mi się post jednego użytkownika, który gotował ortodoksa i cieszył się z tego że leci mu niebieskie bo to chyba kolor śliwek jest więc jest powód do dumy. Ale taki kolor ma również woda po czyszczeniu miedzi kwaskiem octowym co świadczy o obecności siarki. Przypomniałem sobie również że miedzi nie wolno czyścić octem (czyli domniemam że to samo co kwas octowy w moim nastawie??) bo wytwarza się niebezpieczny Grynszpan, więc jak to ma się do rzeczy jeśli gotujemy zaoctowany nastaw? W moim przypadku jeśli dodałem sody to nie powinno go być, ale co jeśli jednak jakaś jego część została? Czy zniszczyłem sobie swoją miedzianą kolumnę przez to? Czy to co leciało mi z rur zawiera grynszpan? Ciągnąłem proces dalej i do końca leciało niebieskie a zapach miało wydaje mi się że siarki właśnie. Mam teraz w planach rozcieńczyć to i zagotować drugi raz. Mam nadzieję że pozbędę się koloru niebieskiego i zapachu siarki. Wszystko to robię eksperymentalnie, bo mam kilka innych zaoctowanych win, i chcę wiedzieć jak z nimi postępować podczas gotowania. Jak mylicie?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości