Strona 1 z 3

Nowość w ofercie drożdże Alcotec Whisky Yeast

: 2010-07-01, 23:25
autor: 98%
Witam informuje iż pojawiały się nowe drożdże Whisky Yeast +AG - Alcotec- a .

Są to drożdże do produkcji whisky stosowane w destylarniach whisky głownie Szkockich ale ogólnie szczep ten stosowany jest na całym świecie .

Wraz z drożdżami jest enzym 'AG" - amyloglukoza - enzym scukrzajmy dextryny oraz cukry zawarte w śrucie jęczmiennej , kukurydzianej .

Można stosować dowolne zboże - lecz najlepsze efekty jakościowe wychodzą na jęczmieniu , kukurydzy - bo to główny składnik w wytwarzaniu wysoko gatunkowych whisky .

można postawić "cukrówkę " na drożdżach whisky lecz enzym nie będzie miał tutaj żadnego zakresu działania i nastaw nie będzie tak bogaty w smak typowy dla whisky

Zboże -śrutę należy najpierw upłynnić alfa amylazą - enzymem upłynniającym który dodawany jest do każdego opakowania drożdży dodatkowo :mrgreen: .( gdzie nikt inny go nie dodaje lub jest dodatkowo płatny )

Po upłynnianiu nie jest wymagane przeprowadzenie korekty pH - amyloglukoza jest szeroko działającym enzymem - który podczas fermentacji konwertuje scukrzone cukry na czysty etanol .

fermentację powinno przeprowadzać się w warunkach 20-25sC , czas fermentacji 3-6 dni .
przy proporcjach 1:3 , - śruty do wody uzyskujemy ~ 12% alkoholu w zacierze .

1 opakowanie obliczone jest na 25 l zacieru

koszt drożdży whisky = 12,50 zł

Przy zakupie x4 opakowań worek filtracyjny do zacieru gratis - oferta ograniczona do x10 kompletów !!!

W razie zainteresowania chętnych zapraszam na p.w.

pozdrawiam
98%

: 2010-07-02, 21:19
autor: 98%
Witam pozostało 5 promocyjnych kompletów !!! .
pozdrawiam
98%

: 2010-07-03, 10:23
autor: KARMEL
Po co do tych drożdży enzym upłynniający :?:

: 2010-07-03, 11:09
autor: 98%
Witam enzym upłynniający wg. producenta jest potrzebny by upłynnić skrobię - czyli "pociąć ' łańcuchy skrobi na podwójne części . alfa i beta , zaleca się bardzie robić na śrucie niż na mace .

dla wiarygodności podaję oryginalną wiadomość - być może coś źle zrozumiałem ale pomocy udzielił mi @Kowal - wiec ... :

JEST TO ODPOWIEDZ O PRODUCENTA TYCH DROŻDŻY : ( osobiście uważam że zanim ktoś zacznie robić eksperymenty powinien w pierwszej kolejności zastosować się do sugestii producenta ...)

"You can use flour but the starch molecules in flour need to be chopped up first using alpha amylase enzyme as with all mashing (we don't have this as a product as the demand is fairly low), this enzyme chops starch up into big sugar molecules dextrins (also does create some small sugar molecules as well). Then ferment using whisky yeast and the AG enzyme (amyloglucosidase) will chop up the dextrins into fermentable sugars.

But the flour much be gelatinized (opens starch structure) which is done by cooking with water to above 80C (the gellation temperature) and then add high temperature alpha amylase, cook for 30mins at anywhere above 80C then cool to 30C for fermentation.

On separate note - if using ordinary white flour, all you get from above is pure sugar so you might as well add pure sugar in first place. If you want to make traditional whisky then you should start with crushed barley or course barley flour (fine flour is a bitch to mix with water!).
The Whisky Yeast seems to be used mainly for its ability to produce a "whisky like" taste in the final product even if you ferment a normal sugar/water wash but of course in these circumstances, the AG enzyme in the sachet is never used.



p.s. jeżeli ktoś robił wspomnianych drożdżach - niech się podzieli uwagami i opiniami na ten temat z pewnością każdemu kto jest zainteresowany to się przyda :idea:

pozdrawiam
98%

jeżeli są jakieś uwagi sugestie zapraszam do wymiany korespondencji ...

: 2011-11-26, 13:14
autor: alvid
Moje pierwsze zacieranie ( i akurat na tych drożdżach ). Ześrutowana kukurydza 3,5kg , 12l wody i połowa porcji enzymów . Po dodaniu enzymów zrobiło się rzadkie . Potrzymałem w temperaturze 90st. około godzinę . Test na jodynie wykazywał dużą ilość skrobi . Po kilku godzinach temperatura spadła do 30st. Test jodowy nadal wykazywał dużo skrobi . Przefiltrowany płyn na aerometrze i refraktometrze pokazywał 11blg. Zaszczepiłem połówką drożdży ( proporcjonalnie do reszty ) i po dwóch godzinach zaczęły pracować . Po dwóch tygodniach przestało fermentować i pomiar pokazał 2blg . Prosty aparat z katalizatorem miedzianym 20cm . Kropelkowy odbiór 50cm/3 przedgonu , 1700ml serca 40% i wzrost temperatury oparów w kotle do 98st. zasygnalizował że koniec dobroci . Rozlałem do butelek i do każdej po jednym pieczonym patyczku dębowym . Po dwóch dniach przyjemny zapach ( lekko słodkawy ) i przyjemny w smaku . Uważam że śruta kukurydziana jest za gruba do takiego zacierania . Dzisiaj robiłem to samo na mące żytniej i zapowiada się dużo lepiej , ale to opiszę później .
Serdecznie wszystkich pozdrawiam !!!!
Piotrek

: 2011-11-28, 12:30
autor: mario
@Alvid napisał;
Uważam że śruta kukurydziana jest za gruba do takiego zacierania . Dzisiaj robiłem to samo na mące żytniej i zapowiada się dużo lepiej , ale to opiszę później .
To nie problem w grubości śruty a w rozmiarze samej skrobi kukurydzianej która jest dużo większa ( trudniej konwertowana przez enzymy) od skrobi żytniej,pszennej,jęczmiennej.
Pozdrawiam.

: 2011-11-28, 19:46
autor: alvid
Fakt jest taki , że pomimo utrzymywania temperatury 90st przez godzinę śruta kukurydziana się nie scukrzyła do końca pomimo podania odpowiedniej ilości enzymu . Z mąką żytnią postępowałem identycznie i test skrobiowy wykazuje pełne scukrzenie . Teraz fermentuję na drożdżach whisky . Pozdrawiam !!!!
Piotrek
P.s. Czyli można przyjąć , że śruta pszenna o takiej samej gradacji co kukurydziana bez problemu się zatrze ?

: 2011-11-29, 10:14
autor: mario
Zakładając że ta podana przez Ciebie gradacja nie jest większa niż 2000 to jak najbardziej tak :D .
Pozdrawiam.

: 2011-11-29, 19:40
autor: 98%
Witam - wielkość 'rozdrobnienia " śruty ma istotny wpływ na szybkość reakcji enzymatycznych - upłynniania i następnie scukrzania skrobi.. jest to spowodowane cząsteczką - która im większa tym proces enzymatyczny jest wydłużony z uwagi na wielkość 'cząsteczki skrobi ' do całkowitego rozłożenia na cukry proste .....
jednak trzeba mieć świadomość iż nawet niecałkowite scukrzenie nie będzie katastrofą - z uwagi iż nasze enzymy które oferujemy działają też podczas procesu fermentacji - co oznacza poniekąd "plusy : :
-uwalnianie się cukrów podczas fermentacji powoduje iż fermentacja nie jest bardzo burzliwa - intensywne pienienie się zacierów , suma cukrów jest na optymalnym poziomie - dzięki czemu proces fermentacji przebiega prawidłowo i szybko bez niespodzianek ( przy nadmiarze cukrów - praca jest wolniejsza i mogą też wystąpić przypadki "zatrzymania fermentacji " )

Więc nawet jak test skrobiowy jest pozytywny - to nie oznacza iż skrobia nie zostanie skonwertowana do cukrów w dalszym procesie fermentacji . a suma sumaru - wiąże się to z jednym - więcej cukrów = więcej alkoholu - oczywiście to takiego stężenia na ile pozwolą drożdże .

pozdrawiam
98%

: 2011-12-04, 21:51
autor: GreenVermouth
Koledzy,
Czy tymi drożdżami można potraktować zacier z ryżu?
Chodzi o cał "zestaw" który jest w opakowaniu.

Np.: rzgotowuję ryż na papkę, oczywiście w odpowiedniej ilości wody, i potem dodaję enzymy i na końcu drożdże.

Z opisu wnioskuję, że powinno się udać :)

: 2011-12-04, 22:10
autor: franta
bez sensu , wpierw proponuję więcej :book :smile4

: 2011-12-04, 22:25
autor: Pietro
@franta
O zacierze z ryżu na forum nie ma wielu informacji, śmiem twierdzić, że prawie żadnej.
@GreenVermouth
Jak wyżej. Spróbuj i napisz, jakie były efekty.

: 2011-12-04, 22:31
autor: czornulek
@GreenVermouth

Powinno się udać, zrób zacier, przedestyluj i napisz jak smakuje to Kūsu :D

: 2011-12-04, 22:41
autor: franta
Pietro pisze:@franta
O zacierze z ryżu na forum nie ma wielu informacji, śmiem twierdzić, że prawie żadnej.

masz rację , pionierzy też są potrzebni :lol:

Pozdrawiam :nie_powiem

: 2011-12-04, 23:00
autor: onek_uk
Ja robilem taki eksperyment :mrgreen: destylat jest spoko :mrgreen: zalatuje zapaszkiem takim jak mysie siki