Areometr kontra refraktometr

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Areometr kontra refraktometr

Post autor: alvid » 2011-09-27, 21:00

Witam serdecznie !!!!! Posiadam winomierz http://www.bimberhobby.pl/product.php?id_product=75 oraz polski refraktometr . Zrobiłem próbę z roztworem cukru w wodzi 25% i wszystko się zgadza . Na jednym i drugim idealnie 25blg . Czysta woda również idealnie 0 blg . Ponieważ wszystko pasowało aerometr schowałem do szafy i zostawiłem refraktometr jako ten właściwy miernik stężenia cukru . Mam nastaw 60l węgierek na śliwowicę i winko z jeżyn zaszczepione drożdżami bayanus plus pożywka . Na początku super . Mierząc refraktometrem ubywało cukru jak miło , aż do momentu osiągnięcia 8blg. Obydwa nastawy się zatrzymują . Organoleptycznie wina są kwaśne i nie zawierają cukru . Pomyślałem że pewnie żyjątka zalały się w trupa więc do śliwek rozrobiłem nowe dosypałem cukru i znowu pięknie pracowało . Do wina z jeżyn tylko dosypałem cukru i również ruszyło . Minęło trochę czasu i znowu to samo . Wino z jeżyn na refraktometrze 9blg a węgierki 8blg i wszysto prawie stanęło . Coś mnie natchnęło i wyciąłem zakurzony aerometr i aż mnie zamurowało . Na winie jeżynowym aerometr pokazuje -2blg ( refraktometr 9blg ) , natomiast nastaw z węgierek aerometr pokazał -2blg ( refraktometr 8blg ) . Czytałem gdzieś że alkohol fałszuje wskazanie refraktometru ( co wykorzystuję podczas destylacji na potstilu do wychwycenia pogonów ) , ale aż tak bardzo ? Jeżeli tak to może są jakieś wzory do których podając dane z aerometru i refraktometru można by wyliczyć procent alkoholu w zacierze lub innym winie ? Są na forum chemicy i może się wypowiedzą w temacie .
Serdecznie pozdrawiam !!!!
Piotrek

Ps. Dzięki @cemik1 za zwrócenie uwagi . Rzeczywiście mój post nie miał sensu , ale pisałem go na wysokim poziomie adrenaliny . Jeszce raz pozdrawiam !!!
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez alvid, łącznie zmieniany 6 razy.

cemik1

Post autor: cemik1 » 2011-09-28, 07:31

Przejrzyj jeszcze raz swój tekst i wstaw słowa aerometr i refraktometr we właściwe miejsca, bo inaczej trudno będzie otrzymać sensowną poradę.

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-09-28, 19:14

Dziś dokonałem następnych pomiarów . Przemierzyłem wino ze śliwek ( które już nie fermentuje ) i aerometr pokazał -4blg natomiast refraktometr 10blg . Czy można by powiedzieć że to wino ma 14% alkoholu ? Nie robię nastawów cukrowych bo mógłbym to zjawisko dokładniej przeanalizować . Serdecznie pozdrawiam !!!!
Piotrek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez alvid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2011-09-28, 20:16

Witam - refraktometr posiadam co prawda nie polski ale nie ma to tutaj znaczenia jest on cyfrowy i ważną rzeczą jest temperatura pomiaru ( ustawiana na cyfrowym termometrze połączonym z łaźnią parową ) i o ile na takim z bimberhobby - pomiar jak przy każdym powinien być odczytywany przy temperaturze 20sC to refraktometr jest ustawiony na wyższa temperaturę chyba nie dam się pokroić ( bo coraz rzadziej korzystam ) 35 - 40sC ..
i może tutaj jest ta inna zależność .
ale patrząc z drugiej strony - próbkę bierzesz taka samą w tym samym momencie - ma taką samą temperaturę ... nie znam Twojego refraktometru - pewnie działa podobnie na zasadzie załamania promieni słonecznych .... nie wiem czy trzeba go kalibrować czy nie . Winomierz też może ma wiele do życzenia nie jest to " bardzo dokładny laboratoryjnie ' ( bo i cena też nie powala na kolana ) ma pewnie odchyłki tolerancję +/-...

najpewniejszy pomiar byłby na Hplc ..
pozdrawiam
98%
www.bimberhobby.pl

( sklep dla prawdziwych hobbystów )

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-09-28, 20:36

Tak jak pisałem wcześniej przetestowałem obydwa przyrządy w roztworze wodny cukru oraz czystej wodzie i wszystko się pokrywa . Mierzone płyny miały 20st.C . Refraktometr to Polski produkt RR-11 . Pozdrawiam !!!!
Piotrek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez alvid, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

Post autor: berbelucha » 2011-09-28, 21:30

Hmmm.
A ja też mam refraktometr i zastanawiałem się czemu bayanusy zatrzymują się na 11blg. Nie sprawdzałem winomierzem. Zasugerowałem się tym, że komuś na forum bayanusy też zatrzymywały się około 10 blg i pewnie te drożdże tak mają.
A teraz wygląda na to, że jednak refraktometr przekłamuje?
Muszę oba sprzęty jednocześnie przetestować na tym samym roztworze i jakimś winku.

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-09-28, 21:57

...... ale może jest tak że jeżeli zmierzyć areometrem i jest -4blg ( czyli całkowity brak cukru ) , natomiast refraktometr pokazuje 11blg to może mierzony płyn ma 15% alkoholu ? Byłby to sposób na pomiar alkoholu w nieznanym winie . Tak jak pisałem wcześniej podczas pomiaru roztworu wody z cukrem mierząc obydwoma przyrządami jest to samo , natomiast w miarę czasu podczas fermentacji powiększa się różnica mierząc areometrem i refraktometrem . Może to nie jest sprawa drożdży a ilości alkoholu w mierzonym płynie . Pozdrawiam !!!!!
Piotrek

[ Dodano: 2011-10-01, 10:22 ]
Dostałem wczoraj butelkę wina z wiśni id sąsiada . Sam stwierdził , że lubi wina słodkie więc ostro zabrałem się za pomiary . Areometr zanurzył mi się do wysokości 6blg . Żeczywiście wino jest słodkie . Kropelkę wina naniosłem do refraktometru i cień na skali wskazuje 18-19blg . Może jednak coś w tym jest ? 19blg-6blg=13 ale czego ? Może 13 procent alkoholu ? Najlepiej byłoby poprowadzić nastaw cukrowy i mierząc co jakiś czas podczas fermentacji wyniki zapisywać . Gdyby można było rzeczywiście ustalić zawartość alkoholu np. w sfermentowanych przetworach co ułatwiłoby określić ile jeszcze dosypać cukru aby dodane drożdż np. bayanusa wszystko bezpiecznie przepracowały . Być może trzeba wykonać proste działanie matematyczne
( wskazanie refraktometru - wskazanie areometru ) X współczynnik = % alkoholu
Serdecznie pozdrawiam !!!
Piotrek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez alvid, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2011-10-03, 18:26

Panowie... Refraktometr pokazuje zawartość cukru na podstawie załamania światła. Skalowany jest do cieczy z zawartością cukru lecz bez zawartości alkoholu. Podejrzewam że alkohol załamuje światło pod innym kątem, stąd zakłamania pomiaru.
BLG-mierz w zupełności wystarcza do badania zawartości cukru w nastawie. Niestety, jeżeli w nastawie mamy też alkohol, wtedy już nie damy rady obliczyć dokładnie ile mamy cukru.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2011-10-04, 19:56

Kilka lat temu pomierzyłem wino truskawkowe aerometrem i refraktometrem.
Niestety etanol dość silnie zaburza pomiar refraktometryczny.
Wyniki w załączniku.
Załączniki
blg_ref.jpeg
wycinek arkusza z pomiarami wina truskawkowego 2005

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-10-04, 22:08

Dokładnie o to mi chodziło . Przyglądając się dokładniej można by powiedzieć że
( Bx - Blg ) x 1.3 = % alkoholu
Oczywiście jest to duże zaokrąglenie , ale robiąc więcej pomiarów można by ten współczynnik dokładniej wyliczyć .

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-10-20, 09:39

Widzę że małe zainteresowanie tematem więc coś dopiszę . Wczoraj byłem u sąsiada który robi winko z winogron . Wino jest z dodatkiem cukru i zaszczepione drożdżami Bayanus . Areometr pokazuje 2blg natomiast refraktometr 17blg . Wynika z tego że wino powinno mieć (15-2)x1.3=16.9% alkoholu . Widząc jak ładnie jeszcze pracuje to coś mi się wydaje że za dużo . W domu mam nastaw cukrowy który miał 32blg początkowe , natomiast dzisiaj mam 2blg mierzone areometrem natomiast refraktometrem pokazuje tylko 13blg czyli według mojego przelicznika (13-2)x1.3=9.7% alkoholu . Coś mi się zdaję że za mało . Wynika z tego że nie da się w taki sposób sprawdzić zawartości alkoholu w nieznanym płynie . Natomiast sprawdza mi się kropelkowa kontrola stężenia podczas destylacji . W momencie kiedy refraktometr pokaże 8blg znaczy koniec i reszta to pogony . Oczywiście pomiaru dokonuję podczas destylacji na prostym aparacie z katalizatorem wypełnionym miedzianymi sprężynkami . Jeżeli ktoś ma jakieś inne spostrzeżenia będę wdzięczny . Pozdrawiam !!!!!

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2011-10-20, 10:40

Witam!
alvid pisze:...nie da się w taki sposób sprawdzić zawartości alkoholu w nieznanym płynie...
Nie da się, ponieważ to jest jakby pojedyncze równanie z dwoma niewiadomymi - masz wodę (to wiadoma :mrgreen: ) i dwie zmienne: alkohol i cukier, ich stosunek jest zmienny i nieznany, można to tylko szacować; z kolei przyjmowanie danych "na oko" prowadzi do grubych błędów.
To w praktyce uniemożliwia pomiar gęstości mieszanin o akceptowalnej dokładności zarówno z wykorzystaniem areometru, jak i refraktometru - oba przyrządy sa przeznaczone w zasadzie do pomiaru jednoskładnikowych, czystych roztworów danej substancji, tu - wodnych.
Pomiar stężenia alkoholu w winie jest możliwy tylko dla wina zupełnie wytrawnego ( i zasadą jest uwzględnienie korekcji na tzw. "niecukry"), pozostałość nieprzefermentowanego cukru zafałszuje pomiar w dużym stopniu.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-10-20, 11:20

Mimo wszystko wydaje mi się , że gdyby zrobić roztwór woda+cukier+drożdże i mierząc co jakiś czas ( refraktometrem i areometrem ) aż do zakończenia fermentacji można by wyliczyć współczynnik którym posiłkując się można by w każdej chwili wyliczyć ilość cukru i alkoholu w standardowym nastawie cukrowym . Wszak składniki zawsze by były te same . Pozdrawiam !!!
Piotrek

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2011-10-20, 18:50

A ten refraktometr to tylko do cukru, czy też ma skalę na alkohol?
Co do tego że mamy dwie niewiadome to się zgodzę, ale jest jedna rzecz o której należy pamiętać - obydwie niewiadome są powiązane ze sobą i znamy ten stosunek 1 kg cukru daje 0.6 kg alkoholu. Wykorzystując tą wiedzę i dokonując pomiaru obydwu wartości, sądzę że można dojść do dość dokładnych szacunków, a może nawet wyników pomiarów i obliczeń.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

alvid
80%
80%
Posty: 485
Rejestracja: 2011-01-31, 08:33

Post autor: alvid » 2011-10-20, 21:10

Jest to polski refraktometr wyskalowany 0-35blg . Jak będę robił nastaw cukrowy postaram się wszystko skrzętnie notować .
Serdecznie pozdrawiam !!!!
Piotrek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości