Piekące oczy po spawaniu

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
ginger78
40%
40%
Posty: 79
Rejestracja: 2006-04-11, 11:39
Lokalizacja: whitestock

Piekące oczy po spawaniu

Post autor: ginger78 » 2008-05-15, 02:00

Witam
Dziś po całym dniu spawania (MMA) strasznie pieką mnie oczy - na tyle, że nie mogę spać, a otwarte bardzo łzawią. Czy ktoś z Kolegów miał już taki przypadek? Z czym jest to związane? Jaki jest sposób na pozbycie się tego?
Ostatnio zmieniony 2008-11-05, 13:42 przez ginger78, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie ma sprzeczności w przypuszczeniu, ze choć pewne zdarzenie miało jakiś skutek to zdarzenie doń podobne mieć będzie skutek inny...

Awatar użytkownika
mafro
10%
10%
Posty: 12
Rejestracja: 2008-04-06, 11:51

Post autor: mafro » 2008-05-15, 06:21

witaj ginger78

poprostu naświetliłeś sobie oczy!!!!

przejdzie samo :)
ewentualnie okłady z herbaty

to częste u "początkujących" spawaczy


pozdrawiam mafro

człowiek
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2008-03-04, 23:09

Post autor: człowiek » 2008-05-15, 06:29

Naświetliłeś oczy! Idź do apteki po jakieś krople łagodzące, a później koniecznie do okulisty!
Wyszukałem w necie:
"ziemniaki rox ! mowie calkiem poważnie..
przez wakacje się spawało to były naświetlone oczy, najpierw szlo sie po L4 a potem ziemniaki na oczy i przechodzi gdzies po 2,3godzinach.."

"Uu. To nieciekawie, w takim razie polecam Betadrin, z opisanych objawow to wyglada na wysuszenie i niedokrwienie, a betadrin radzi sobie z tym wyjatkowo dobrze"

"najprostszy sposob to obfite przemycie lodowata woda z kranu zeby obkurczyla naczynia krwionosne;
wazne zebys poszedl do okulisty - z tego moze wyniknac jaskra"

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-05-15, 08:37

INSTRUKCJA BHP
przy spawaniu elektrycznym

1. Uwagi ogólne.
a) Do wykonywania stałej pracy w zawodzie spawacza elektrycznego, może być dopuszczony pracownik, który:
• ukończył odpowiedni kurs spawalniczy z wynikiem pozytywnym oraz uzyskał ewentualnie odpowiednie uprawnienia,
• ma dobry stan zdrowia potwierdzony świadectwem lekarskim,
b) Do pracy należy przystąpić wypoczętym, trzeźwym, ubranym w odzież roboczą wykonaną z tkaniny trudnopalnej względnie ze skóry, włosy przykryć beretem lub czapką, na nogach mieć buty ze spodniami trudno zapalnymi, na rękach rękawice spawalnicze oraz ochrony osobiste - fartuch skórzany, maska spawalnicza, okulary ochronne, indywidualny sprzęt ochrony dróg oddechowych.
c) Prace związane z instalowaniem, demontażem, naprawami i przeglądami elektrycznych urządzeń spawalniczych powinni wykonywać pracownicy mający odpowiednie uprawnienia.
d) Połączenie kilku spawalniczych źródeł energii nie powinno powodować przekroczenia, w stanie bez obciążenia, dopuszczalnego napięcia między obwodami wyjściowymi połączonych źródeł energii.
e) Obwód prądu spawania nie powinien być uziemiony, z wyjątkiem przypadków, gdy przedmioty spawane są połączone z ziemią.
f) Przewody spawalnicze łączące przedmiot spawany ze źródłem energii powinny być połączone bezpośrednio z tym przedmiotem lub oprzyrządowaniem, jak najbliżej miejsca spawania.
2. Podstawowe czynności przed rozpoczęciem pracy.
Spawacz powinien:
a) zapoznać się z dokumentacją wykonawczą i zakresem prac spawalniczych,
b) zaplanować kolejność wykonywania poszczególnych spawań,
c) przygotować odpowiednie elektrody,
d) przygotować odpowiednie szkła do maski spawalniczej,
e) sprawdzić stan połączeń instalacji spawalniczej oraz uchwytu elektrody,
f) sprawdzić, czy wykonanie spawania nie zagraża otoczeniu (działanie promieniowania łuku, możliwość zapalenia elementów łatwo zapalnych),
g) sprawdzić, czy w przypadku spawania na ścianie, po drugiej stronie nie może nastąpić zapalenie,
h) wszelkie zauważone nieprawidłowości zgłosić natychmiast przełożonemu w celu ich usunięcia.
3. Czynności podczas spawania.
a) Zabezpieczyć stanowisko pracy, o ile nie ma stałych, ruchomymi ekranami przeciwodblaskowymi i przeciwodpryskowymi.
b) Używać do spawania przewodów elektrycznych i uchwytu do elektrody tylko w dobrym stanie technicznym (nieuszkodzona izolacja).
c) Stosować tylko właściwe grubości elektrod do spawania.
d) Mocować i ustawiać rzetelnie i solidnie spawany przedmiot i tak, aby nie uległ on uszkodzeniu.
e) Ustawić detale do spawania w taki sposób, aby uniemożliwić ich przesuniecie lub przewrócenie się. Przy odbijaniu żużla używać młotków igłowych i okularów ochronnych.
f) Przy spawaniu wewnątrz kotłów, zbiorników lub w ciasnych pomieszczeniach niezależnie od stosowanej wentylacji, używać ochron dróg oddechowych.
g) Przy pracy wewnątrz zbiorników, kotłów i innych metalowych pomieszczeń, stosować oświetlenie elektryczne na napięcie 24V.
h) Upewnić się, czy element spawany nie grozi upadkiem lub odsunięciem się niebezpiecznym dla pracownika.
i) Przy spawaniu na rusztowaniach sprawdzić stan ich sprawności.
j) Ochronić drogi oddechowe, oczy, twarz i ręce przed poparzeniem i naświetleniem poprzez stosowanie odpowiednich ochron osobistych.
k) Włączyć indywidualny wyciąg powietrza, jeżeli taki jest założony, aby wyziewy gazowe były usuwane ze stanowiska.
l) Używać tylko właściwych, nie uszkodzonych i nie zaoliwionych narzędzi i pomocy warsztatowych.
m) Każdą powierzoną pracę wykonywać dokładnie, zgodnie z obowiązującym procesem technologicznym i wg wskazówek zwierzchnika.
n) Każdy wypadek przy pracy zgłaszać swojemu przełożonemu, a stanowisko pracy pozostawić w takim stanie, w jakim zdarzył się wypadek.
4. Czynności zabronione.
Spawaczowi zabrania się:
a) Chwytania gorącego metalu przygotowanego do spawania lub po spawaniu.
b) Samodzielnie naprawiać uszkodzone przewody elektryczne (instalację elektryczną).
c) W czasie przerw w pracy trzymać pod pachą uchwyt do elektrody.
d) Odsuwania maski spawalniczej zbyt daleko od twarzy, odkładania jej przed zgaśnięciem łuku, a także zapalenie łuku bez zabezpieczenia twarzy.
e) Spawania bez prawidłowego uziemienia elementu spawanego.
f) Stosować prowizoryczne połączenie urządzeń spawalniczych.
g) Powodować, aby podłoga na stanowisku roboczym była mokra, śliska, nierówna, zanieczyszczona śmieciami, zatarasowana.
5. Podstawowe czynności po zakończeniu pracy.
Spawacz powinien:
a) Wyłączyć spawarkę spod napięcia.
b) Sprawdzić, czy podczas spawania na stanowisku lub obok stanowiska nie został zaprószony ogień.
c) Uporządkować stanowisko pracy, usunąć końcówki elektrod oraz żużel spawalniczy.
d) Uporządkować sprzęt spawalniczy.
6. Uwagi końcowe.
a) Podczas wykonywania prac spawalniczych wewnątrz zbiorników, kotłów lub innych pomieszczeń zamkniętych (do 15m3), spawacz powinien być ubezpieczony przez innego pracownika, przebywającego na zewnątrz.
b) W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa przy wykonywaniu powierzonej pracy, pracownik ma prawo przerwać pracę i zwrócić się do przełożonego o wyjaśnienie sytuacji.



OPRACOWAŁ ZATWIERDZIŁ


Pozwoliłem sobie dołączyć tę instrukcję Ostoja :D

[ Dodano: 2008-05-15, 08:45 ]
Podaję link, może kolega poczyta sobie i znajdzie coś co mu pomoże;

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... 61&v=2&s=0


Zdrowia życzę i pozdrawiam Ostoja

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2008-05-15, 17:07

wnioskując po tym że wysłano o 2 nad rano to już jest musztarda po obiedzie, ale na przyszłość tak jak koledzy pisali do okulisty po L4 i przeprosić się z okularami przeciwsłonecznymi :D będzie mniej łzawić. Szczyt nasilenia objawów naświetlenia oczu występuje ok 15-16 godzin od naświetlenia więc jeśli okulistka nie chce dać zwolnienia to nie wie co tonaswietlenie. W jeleniej górze jest taka jedna i żaden spawacz juz do niej nie chodzi, bo ona nie wie co to znaczy mieć naswietlone oczy. Co to jest to naświetlenie oczu? Nie to nie ma nic wspólnego z apokaliptyczną wizją świata (radioaktywnośc, mutacje itp.) to nic innego jak "poparzenie słoneczne" tyle że do oczu nie można zastosować żelów łagodzących objawy. Jak to leczyć? Ci co poparzyli się na słońcu, to wiedzą że własciwie to trzeba przeboleć aż nie przejdzie. Nawet krople niewiele dają na złagodzenie objawów. Wspominane ziemniaki i herbata na powieki to odprowadzanie temperatury z podrażnionych okolic. Potrafią one wydzielać duże ilości ciepłaktóre wywołuje dodatkowy ból podrażnionych miejsc. z kropli do oczu to popularny "świetlik", ale to tylko wspomagacz leczenia objawów i nie usuwa pieczenia oczu. Mnie pomogły ostatnio dopiero krople przepisane przez okuliste (te po których źrenice stają się szerokie). Kolega Ostoja prawidłowo skierował do przepisów BHP jednak to nie wszystko. Niedawno miałem poparzoną twarz i szyję mimo, że byłem ubrany jak człowiek do tresowania psów obronnych. Okazało się że odbiło mi promieniowanie od ubrania i wszystko leciało pod przyłbice. Nawet kaptur spawlniczy nie pomógł, a to z prostej przyczyny - kaptór był nówka, jeszcze brud go nie uszczelnił, a że spawałem na blisko 100% mocy spawarki to nawet przez włókna w kapturze mi przebiło. Ale takich rzeczy człowiek się uczy na błędach. A i tak wszystkiego nie pojmie. Np dzisiaj poparzyłem sobie rekę, oparzenie ! stopnia czyli tylko zaczerwienienie, ale nawet nie wiem jak i kiedy. Kiedy ściągnełem rękawice na śniadanie zobaczyłem że skóre mam czerowną, ale wogóle nie wiem kiedy tak się urzadziłem.
BTW. Jeżeli dużo spawasz, nawet jeśli jesteś ślusarzem i robisz jedynie spoiny sczepne ale w duzych ilościach nei daj sie wmanewrować w tarcze spawalnicze. Przy większych ilościach spawów dopiero przyłbica daje względną ochronę przed promieniowaniem UV i to najlepiej jak ma dodatkową osłonę na szyję, a bardzo dobrze jeżeli ma montowany kaptur do przyłbicy (nie wleca ci wtedy odpryski pod maske co się zdarza mimo pozornej fizyczniej niemożliwości) - nie musze chyba mówić jak bardzo jest to niebezpieczne.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

jarek
40%
40%
Posty: 93
Rejestracja: 2006-03-15, 22:04
Lokalizacja: BXL

Post autor: jarek » 2008-05-15, 17:39

chyba nie tak mocno se naświetliłeś, ja jak się uczyłem spawać i w nocy ból mnie zbudził to lampka podświetlająca przełącznik świeciła za mocno a co dopiero monitor, a wracając do tematu to działają obie te rzeczy i herbata i surowe ziemniaki

JanK
80%
80%
Posty: 447
Rejestracja: 2008-04-27, 21:57
Lokalizacja: Z polecenia.

Post autor: JanK » 2008-05-15, 20:54

Z doświadczenia wiem, że po naświetleniu oczu należy wieczorem przed snem łyknąć końską dawkę jakichś leków przciwbólowych. Tylko po takiej kuracji można jakoś przespać noc.
Pzdr.

cichy
40%
40%
Posty: 72
Rejestracja: 2007-11-26, 18:45

naświetlenie oczu łukiem elektrycznym

Post autor: cichy » 2008-10-25, 16:54

Drogi kolego, dopiero teraz przeczytałem Twój wpis i mimo, że dawno wyleczyłeś się z tej dolegliwosci to jednak podpowiem jak leczyć te dolegliwości.
1. Okład z naparu mocnej herbaty na powieki.
2. Okład z naparu ziela świetlika na powieki.
3. Okład z ziemniaka (skórki) położony na powieki, oczywiście nie skórką tylko od strony krojonej.
Te metody są skuteczne bo sam testowałem.

LonginK1
40%
40%
Posty: 53
Rejestracja: 2008-09-25, 10:39

Post autor: LonginK1 » 2008-10-25, 18:18

Ostatnio zmieniony 2008-11-07, 12:21 przez LonginK1, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
vsop
101%
101%
Posty: 469
Rejestracja: 2006-05-11, 01:48
Lokalizacja: Nowa Wieś
Kontaktowanie:

Post autor: vsop » 2008-10-25, 21:50

@ ginger


Współczuję...

zainwestuj w dobrą maskę LCD ( z krótkim czasem reakci) - na prawdę warto.


pozdrawiam

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2008-10-25, 22:08

naświetliłem sobie oczy kilka razy.gdy ma się długą przerwę w spawaniu to wystarczy kilka razy sobie błysnąć w oczy i cała noc nie przespana :D najważniejsze to nie spawać w nocy i w ciemnych pomieszczeniach.

i zapamiętać dewizę spawacza amatora: błysnąłem sobie w oczy już piąty raz......dobra......dokończę to jutro :mrgreen:
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2008-10-26, 19:19

@LonginK1
Jest podobno także skuteczny świeży mocz dziewicy
Czy wypróbowałeś już skuteczność tego lekarstwa :?: :?: :?:
Dziś to może być specyfik bardzo trudny do zdobycia, :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2008-10-26, 19:42 przez SRG, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Johnny
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2006-05-07, 09:45
Lokalizacja: Radom

@ginger78

Post autor: Johnny » 2008-10-26, 19:35

Na 100% oklady z herbaty!Miałem ten przypadek podczas praktyki w warsztatach szkolnych i okłady z herbaty dały pozytywny rezultat.Po zaparzeniu herbaty(w szaszetkach) rob oklady cieplymi szaszetkami.Johnny.

LonginK1
40%
40%
Posty: 53
Rejestracja: 2008-09-25, 10:39

Post autor: LonginK1 » 2008-10-26, 19:41

Ostatnio zmieniony 2008-11-07, 12:19 przez LonginK1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2008-11-05, 13:05

dziś w szpitalu miałem usuwany z oka opiłek ze szlifierki.samo usuwanie nic nie boli,ale później to jest jazda.po pół godzinie odchodzi znieczulenie i się zaczyna.ból ,łzawienie,z nosa cieknie jak z kranu.

opiłek wpadł mi dwa dni temu ale na początku nie było tak strasznie.wiele razy miałem w oku różne rzeczy i wiem że nie zawsze trzeba zaraz z tym lecieć do lekarza.
tym razem było inaczej.opiłek wbił się w rogówkę i zaczął rdzewieć.wystawał z rogówki i drażnił powiekę przy każdym mrugnięciu.nie spałem pół nocy.

teraz siedzę piszę jedną reką a drugą zasłaniam oko :mrgreen:
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości