Aabratek potrzebuje porady

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
man111
90%
90%
Posty: 520
Rejestracja: 2009-04-07, 22:25

Post autor: man111 » 2009-10-30, 18:29

A teraz najważniejsze-jeśli będziesz miał grube masywne ściany obłożone grubo styropianem to zapomnij o wyrachowanej automatyce.Zbyt duża bezwładność cieplna nie powoli wykorzystać oszczędności z zastosowania tej elektroniki.
o... i tu coś nowego, ale to właśnie ta elektronika ma się "nauczyć" tych ciepłych ścian - takie funkcje ma sterownik Viessmanna (Vitotronic 200
Problem w tym ,że żaden z fachowców nie oceni ci na podane przez Ciebie dane jaką naprawdę dom ma "przenikalność ciepła".Teraz są wymagane certyfikaty eneregetyczne-proponuje byś zadzwonił do pierwszego z alegro i powiedział ,że już masz taki i jest źle zrobiony i ktoś Cie o to do sądu podał.Powiedz ,że potrzebujesz bardzo wiarygodny.Pewnik-odeślą Cię do jakiegoś instytutu.Handel polega na wciskaniu bzdur.Poczytaj dlaczego piec kondensacyjny ma ponad 100% sprawności.Fizyka takiego zjawiska nie zna.To tak samo jak szpinak ma najwięcej żelaza z warzyw :mrgreen:
Oczywiście nie mam zamiaru przeciwstawiać się twojej racji.Kupując drogo masz pewność,że zapłaciłeś drogo i to ma służyć latami i ma być tanie.Jak już zapłacisz to się dowiesz ,że perpetuum mobile nie istnieje.

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2009-10-30, 19:50

Zbyszku, dzięki za głos :brawo - w Pawo robiłem analizę i oczywiście dostałem ofertę, i oczywiście "po drodze" zajechałem na Głogów do Podkowy :1st
jakie są fakty: Pawo oferuje automat który: zawiera elektronikę która może się "zwalić" zawiera złoże które trzeba za jakiś czas ( i to nie ileś lat...) wymienić, płukanie odbywa się praktycznie codziennie - wiadomo ilości wody :wink:
na "osłodę" pozostają jeszcze koszty rocznego serwisu 300zł netto + 160 złoże uzupełniające...
dodatkowo nie gwarantują jakości uzdatnienia i może okazać się że trzeba dorzucić kolejny filtr jonitowy za "raptem" 4 tysiące netto :twisted:

Aqva-system to urządzenie bez elektroniki i jak piszesz płukanie ręczne od czasu do czasu złoża nie wymienia się (jeśli rzetelnie pilnuje się płukania) lub nastąpi to za kilka lat a cena dolomitu jest cztery razy mniejsza od złoża katalitycznego z Pawo

Skłaniam się ku tej kolumnie z Podkowy - Twój egzemplarz był z pierwszych lat w ich produkcji (firma zaczęła robić te filtry od 89 roku)
z rozmowy wynikało że przez te lata zrobiono postępy między innymi w dziedzinie materiałowej :wink:
Nadal pozostaje w mojej głowie pytanie o porównanie skuteczności tych dwu systemów - ale zapewne okazać się to musi na mojej wodzie :?
Na pewno Twoja opinia Zbyszku mi pomogła 8)


man111, oczywiście zaczynam chłodniej patrzeć na tę sprawę - dlatego staram się zbierać różne dane i opinie ...
wydać pieniążki nie trudno, ale oczywiście chciałbym tak zainwestować aby było to dla mnie opłacalne i oszczędne na przyszłość 8)
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2009-10-30, 20:14

Witaj AAbratku,

Przed równo dziesięciu laty pokonałem problemy z moim domem (podobne do Twoich z wyjątkiem wody).
Dom bez podpiwniczenia - świadomie zasypałem szczątkową piwniczkę. Izolacja od gruntu ponad 10 cm styropianu, na całym dole wodna instalacja podłogowa, w łazience na piętrze również podłogówka. W łazience dolnej i na piętrze dodatkowo ( koniecznie to zrób) grzejniki drabinkowe do suszenia (również) ręczników.
Na piętrze naścienne grzejniki Purmo bo śpi się o wiele lepiej w pomieszczeniu bez podłogówki.
Cały dom ocieplony 10 cm styropianu który uwielbia mój zaprzyjaźniony dzięcioł.
Jeśli planujesz podłogówkę to koniecznie zwróć uwagę na to aby przewymiarować zagęszczenie rurek w miejscach takich jak narożniki budynku, duże okna, wyjście na taras, wejście do budynku etc.
Ja wbrew projektantowi dodałem ~~ 50% i dziękuję Bogu za przezorność.
Całość zasilana dwuobiegowym Junkersem chyba 18 kW i pracuje bezawaryjnie.
Piec pracuje wyłącznie jako kocioł CO a CWU obsługuje gazowy, zasobnikowy kocioł 180 l z cyrkulacją ciepłej wody. Mam zamiar podłączyć do niego kolektor słoneczny.
Zwróć uwagę na dobrą pompę do podłogówki - zewnętrzną i dobry mieszalnik.
U mnie wewnętrzna pompa kotła zasila wyłącznie grzejniki naścienne.
Piętro ma rozpięty bezpośrednio dach ocieplony 20 cm wełny - też świadomie przewymiarowane.
Mały, 6 kW kominek uzupełnia grzanie, jeśli stale w nim palę to rozgrzany komin biegnący przez budynek działa jak dodatkowy, wydajny grzejnik.
Strojenie podłogówki u mnie trwało rok, to zabawa z optymalizowaniem wydatku cieplnego w poszczególnych sekcjach, pokojach, korytarzach.
Lepiej zrobić większą centralkę podłogówki z większą ilością sekcji. Wtedy Ty decydujesz o intensywności grzania według własnych upodobań. Jeśli dasz się namówić na 2-3 sektory grzania a słyszałem o takich rozwiązaniach to będziesz zmuszany do kompromisów.
Tyle (poza chwaleniem się) rad i przestróg z mojej strony.

Pozdrawiam
Paluch

Awatar użytkownika
jerzy
60%
60%
Posty: 231
Rejestracja: 2008-09-16, 18:30

Post autor: jerzy » 2009-10-31, 16:00

przeliczniki z kondensacyjnych sa inne, to troche jak ci sprzedaja zarowke energooszczedna 15w zamiast tradycyjnej.

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2009-11-01, 22:23

Witam,
dorzucę coś od siebie, raczej informacyjnie niż jako doradzanie.
Jestem w trochę podobnej sytuacji. W zeszłym roku, w czerwcu, kupiliśmy przedwojenny dom.
Powierzchnia użytkowa ok. 200 m² + piwnica ok. 45 m².
Ponieważ mamy gdzie mieszkać i nie trzeba się było spieszyć z remontem, adaptacją i przeprowadzką, było trochę czasu aby zastanowić się jakie rozwiązania zastosować przy wyborze sposobu pozyskiwania ciepła do c.o. i c.w.u.
Im więcej czytałem, tym większy był dylemat co wybrać a z czego zrezygnować itp. itd.
Jako główne źródło ciepła wybrałem kocioł firmy Kostrzewa Pellets® Fuzzy Logic 25 kW, w promocji, razem z sondą lambda wyszedł ok. 3 000,- zł taniej, od mniejszego z tej serii (15 kW) jest droższy tylko o ok. 500,- zł, dlatego, mając na uwadze rozbudowę wybór padł na 25 kW a nie 15 kW.
W piecu można spalać eko-groszek, pellet, ziarna zbóż (najlepiej owies) oraz drewno.
Mając gospodarstwo rolne, wystarczy mi 2 - 3 ha obsiewać owsem i mam własne paliwo (a docelowo, po termomodernizacji i wymianie wszystkich okien, powinno wystarczyć ziarno z dwóch hektarów).
Piec będzie współpracować z próżniowymi kolektorami słonecznymi: od połowy jesieni do połowy wiosny takie kolektory też dają ciepło na wstępne podgrzanie wody - nawet kilka stopni to jest już coś, a w pozostałym okresie całkowicie zastępują piec jeśli chodzi o przygotowanie c.w.u.
W części pomieszczeń, oprócz sypialni, będzie ogrzewanie podłogowe.
Pompy ciepła w ogóle nie brałem pod uwagę: zbyt dużo to kosztuje i choć bezpośrednie koszty eksploatacji nie są wysokie to amortyzacja trwa zbyt długo: koszty eksploatacji + amortyzacja dają w sumie wysoki koszt użytkowania.
Uważam, że pompy ciepła znajdują nabywców ze względu na bardzo silną reklamę, która w dodatku przedstawia jedynie zalety pompy ciepła a przemilcza dyskretnie i skutecznie wady pompy ciepła - można powiedzieć, że rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła stoi w głębokim cieniu rzucanym przez reklamy pomp ciepła.
W dodatku, sama pompa ciepła nie rozwiąże problemu wentylacji domu.
Według mnie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wentylacja wymuszona z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja - ale rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła działa, w pewnym sensie, jak pompa ciepła oraz klimatyzacja: w zimie, świeże powietrze jest wstępnie podgrzewane w gruntowym wymienniku ciepła i następnie ogrzewane ciepłem zużytego powietrza a w lecie, gruntowy wymiennik ciepła chłodzi zasysane, świeże powietrze.
Z ofert dostępnych w okolicy wybrałem instalację rekuperacyjną firmy Zehnder.
Sprzątanie - instalacja centralnego odkurzania - Eletrolux.
Przydałaby się jeszcze przydomowa oczyszczalnia ścieków, ale jeszcze nie wiem co wybrać; poprzedni właściciel zrobił duże, szczelne ( :shock: ), trzykomorowe szambo - może da się to wykorzystać. Wieś nie jest jeszcze skanalizowana ale są jakieś plany na przyszłość - patrząc na ceny ścieków, lepiej jednak mieć swoją oczyszczalnię.
Warto zajrzeć na stronę Banku Ochrony Środowiska: są tam oferty kredytów, z dopłatą do oprocentowania, na modernizację kotłowni, termomodernizację i przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Niektóre gminy (szkoda, że nie wszystkie :( ) mają fundusze na dopłaty do takich działań.
Na etapie remontu, można też zastanowić się nad instalacją "inteligentnego domu" - nie wszystko trzeba od razu robić; na początek można położyć niezbędne okablowanie - a resztę dokładać z czasem w miarę możliwości finansowych.
Oświetlenie - gdzie się tylko da, szczególnie na zewnątrz, tam "żarówki" LED. Co roku, organizowany jest Karkonoski Festiwal Światła
http://www.kfs24.pl/pl
gdzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania techniki oświetleniowej i od razu zastosowanie tych rozwiązań w naturze.
W temacie wody jeszcze nie zbierałem informacji, choć już najwyższy czas. Wodę mam na razie z wodociągu gminnego, jest dobra, tzn. smaczna, można pić nieprzegotowaną ale jest trochę zbyt twarda co widać w czajnikach.
Na podwórku jest przedwojenna studnia kopana, murowana z cegieł i głazów bazaltowych ale jeszcze nie robiłem jej badań.
AAbratek pisze:...planowany piec kondensacyjny (faworytem jest Viessmann) ze sterowaniem pogodowym...
Pojawiła się już w Polsce firma oferująca kotły gazowe, działające na zasadzie pulsacyjnego silnika - coś jak w V-1.
Nie pamiętam w tej chwili nazwy producenta i dystrybutora ale w pismach typu Murator trzeba szukać.

A w przyszłości, gdzieś na działce, wykopię sobie dziurę w ziemi na piwnicę, taką straszną, gotycką i nie każdego tam wpuszczę :D

Pozdrawiam

Winiarek

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2009-11-01, 23:02

Jako główne źródło ciepła wybrałem kocioł firmy Kostrzewa Pellets® Fuzzy Logic 25 kW, ...
W piecu można spalać eko-groszek, pellet, ziarna zbóż (najlepiej owies) oraz drewno.
Mając gospodarstwo rolne,
ja jednak stawiam na gaz - może gdybym miał gospodarstwo to tak... :wink:
Według mnie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wentylacja wymuszona z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja - ale rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła.
ja też jestem jej zwolennikiem i zamierzam wykonać..
Na podwórku jest przedwojenna studnia kopana, murowana z cegieł i głazów bazaltowych ale jeszcze nie robiłem jej badań.
daruj sobie.... w wodach podskórnych, szczególnie na terenach rolnych masz pewność że w wodzie jest mnóstwo chemii - już lepiej dobyć głębi nawet kosztem odżelaziaczy, odmanganiaczy itp.
Piec będzie współpracować z próżniowymi kolektorami słonecznymi:
choć początkowo odrzuciłem kolektory, to teraz jednak coraz częściej zastanawiam się nad ich zamontowaniem :roll: - jesli argumenty "za" będą silniejsze niż rok temu
Pojawiła się już w Polsce firma oferująca kotły gazowe, działające na zasadzie pulsacyjnego silnika - coś jak w V-1.
http://www.cieplotech.pl/piece_wiszace2 ... d=0&wid=66 - tylko cena... :cry: ( 14579 zł )
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2009-11-01, 23:30

AAbratek pisze:daruj sobie.... w wodach podskórnych, szczególnie na terenach rolnych masz pewność że w wodzie jest mnóstwo chemii - już lepiej dobyć głębi nawet kosztem odżelaziaczy, odmanganiaczy itp.
Chyba zostanę przy wodociągu gminnym bo z dobyciem głębi może być kłopot: na 98% :D dowiercę się szybko do bazaltu i będzie po ptokach.
Woda w tej studni jest na głębokości 9 metrów, powyżej są głównie lasy i raczej chemii rolniczej nie powinno być.
Gorszą rzeczą są powszechne nieszczelne szamba - jednak dopiero badania wody pokażą co tam pływa.

Pozdrawiam

Winiarek

wek
101%
101%
Posty: 243
Rejestracja: 2008-01-08, 14:41
Lokalizacja: z Za

Post autor: wek » 2009-11-02, 17:46

Winiarku przed badaniem wody kilkakrotne wypompowanie wody dużą pompą i solidne czyszczenie dna (tylko uważaj na skarby, Sudety z tego słyną)

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2009-11-02, 23:00

Nie bez powodu wyprowadziłem się z Wawy w Sudety :wink: a Kryśka to najlepszy skarb, który wyrwałem w Sudetach... :D
Studnia nie była używana co najmniej z 10 lat, także solidne czyszczenie będzie konieczne.

Pozdrawiam

Winiarek

gucio 19
50%
50%
Posty: 158
Rejestracja: 2009-09-05, 18:19
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: gucio 19 » 2009-11-03, 08:07

Witaj!
Kotły kondensacyjne mają podawaną sprawność ponad 100% ponieważ przy spalaniu 1m gazu powstaje kilka metrów pary wodnej,która w tradycyjnym kotle leci w komin wraz ze spalinami.Kocioł kondensacyjny to ciepło odzyskuje.Zalecany jest przy ogrzewaniu podłogowym.Czym niższa temperatura powrotu tym więsza sprawność.Chodzi oto żeby temperatura powrotu była w granicach 30-40stopni.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Johnny
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2006-05-07, 09:45
Lokalizacja: Radom

Uzdatnianie wody!

Post autor: Johnny » 2009-11-09, 13:56

@Aabratek. 36 lat wałkowałem ten temat .Zadzwoń ja nie mam Twego nr. buchneli telefon z ksiązką!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości