Nowe kategoie tematyczne

Masz problem, wniosek, sugestię - napisz
Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2009-12-08, 00:01

Miły pisze:Destylacja i rektyfikacja (dział główny)
Aparaty destylacyjne - budowa i okolice(poddział)
[...]
Aparaty z refluksem wewnętrznym-deflegmator/zimne palce(podpoddział)
Aparaty z refluksem zewnetrznym zaworowym (podpoddział)
Aparaty z głowicami typu NS (podpoddział)
Jak dla mnie to zbytnie zagnieżdżenie. Stworzenie wielu działów, w miejscu gdzie się oczekuje uproszczenia. Mam umysł analityczny i dla mnie takie ułożenie to oczywistość, ale jednak zdaję sobie sprawę, że ludzi z takim, niemalże inżynierskim, zaszufladkowaniem "pod kopułą" jest jak na lekarstwo. Efekt takiej ilości zbliżonych podkategorii będzie taki sam jak spis wszystkich kategorii w porządku alfabetycznym - poukładane, a nic nie można znaleźć. Podkategorie powinny być znacząco różne od siebie, np. pot still i kolumny i nic więcej jeśli chodzi o aparaty odpędowe, reszta wyposażenia to trzeci dział - osprzęt i akcesoria.

To jest niezły ewenement
Miły pisze: Aparaty z głowicami typu NS (podpoddział)
Aparaty typu Aabratek (podpodpoddział)
Aparaty z głowicą pionową (podpodpoddział)
Ładny kwiatek 8) Jak sądzisz, dlaczego napisałem o dublowaniu kategorii?

A to moje zbyt szczegółowe kategorie:
Miły pisze: Wycięcie otworu w kegu (podpodpoddział)
Spawanie (podpodpoddział)
O spawaniu można trochę napisać dla laików, ale wycięcie otworu, w tym dziale poza może pięcioma podobnymi tematami które mają sens mogły by się jeszcze pojawić pozbawione treści użytkowej tematy o wycinaniu otworów w kwiatki, trójkąty, centki lamparta i wiele innych wzorów. Prościej jest połączyć je razem - technologia konstrukcji.

@CK
przydało by się popracować nad opisami działów. Ładnie wyglądają ale "Dla początkujących" powinien mieć oznakowanie funkcjonalne nie ideowe, np. "Jedno pytanie - jeden temat. Chcesz zapytać o kilka rzeczy? Napisz kilka tematów.", będzie to dobry sposób do egzekwowania karności.

Miły
80%
80%
Posty: 471
Rejestracja: 2007-09-26, 20:35
Lokalizacja: Południe

Post autor: Miły » 2009-12-08, 01:35

To nie jest żaden ewenement bo zarówno jeden jak i drugi rodzaj należą do aparatów z głowicą typu NS (może nie zauwazyłeś, że jest o jedno "pod" więcej). Oczywisnie nie upieram się, że aż tak głęboko trzeba to dzielić. Może wystarczy tylko NS.

Co do wycinania otworów w kegu, czy wyciągania "tego czegoś z kega" lub też spawania i wszystkiego co z tym związane, jest na forum rozrzucona bardzo duża ilośc zapytań i postów z tym związanych. W ten sposób budujący aparaturę krok po kroku ma jakby nazwane czynności, które i tak przy budowie musi wykonać i wie gdzie szukać informacji na ten temat.

Oczywiście ja nie mówie, że wszystkie te kategorie i podkategorie muszą być widoczne na głównej stronie. Tam moga być tylko kategorie główne, a ktos kto chce informacji na temat budowy aparatury wchodzi coraz głębiej na to co go interesuje.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2009-12-08, 10:21

Miły pisze:a ktos kto chce informacji na temat budowy aparatury wchodzi coraz głębiej na to co go interesuje.
Chyba większość z nas wie jak powinna wyglądać porządna dokumentacja techniczna, ale trzeba zrozumieć, że to trochę za dużo dla osób którym wystarczył by siedmiozgłoskowy alfabet i maczuga. Też nie jestem alfą i omegą we wszystkich dziedzinach i podejrzewam jak może się czuć osoba która tutaj trafi. Za dużo to też niedobrze. Tam gdzie można należy łączyć działy w większe, a tam gdzie użytkownicy częstymi postami na temat tworzą konieczność istnienia danej kategorii należy ją utworzyć. Przeanalizuj posty jakie są w obecnych działach i zobaczysz ile i jakiego rodzaju jest postów. Propozycja utworzenia nowych kategorii nie wynika z konieczności stworzenia czegoś od nowa, tylko z przymusu poradzenia sobie w prosty sposób z ilością informacji i brakiem chęci do opcji szukaj (chociaż to ostatnie to nie do końca, niedawno szukałem odpowiedniego tematu do napisania postu o artykule w sieci i go nie znalazłem, mimo, iż wiem że był).

Miły
80%
80%
Posty: 471
Rejestracja: 2007-09-26, 20:35
Lokalizacja: Południe

Post autor: Miły » 2009-12-08, 11:10

Tak naprawdę to i tak CK będzie decydował o ostatecznej formie forum. Dziwi mnie tylko brak zainteresowania tematem innych forumowiczów.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-12-09, 01:07

Projekt do konsultacji:


Kategoria główna
  • Fermentacja i zacieranie
    • Zacieranie w teorii i praktyce
    • Nastawy cukrowe i owocowe
    • Drożdże
    • Narzędzia i materiały
  • Destylacja i rektyfikacja
    • Destylacja - pot-still
    • Rektyfikacja - kolumny
    • Warsztat
    • Postprodukcja - filtrowanie, rozcieńczanie, oczyszczanie
  • Zaprawianie wódek, nalewki, likiery
    • Jakie kategorie wyodrębnić...?
    • ... w tym dziale?
  • Alkoholowe strony WWW, literatura
  • Piwo i okolice
  • Bimber jako paliwo
  • Sprawy administracyjne i organizacyjne forum
Hyde Park
  • Kulinaria (jako przyklejony)
  • Giełda - kupię / sprzedam (jako przyklejony)

Sam
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-11-12, 18:51

Post autor: Sam » 2009-12-09, 01:35

Gdyby moje zdanie liczyło się zamieniłbym miejscami "Bimber jako paliwo" z "Kulinaria".
Lubię poczytać kulinaria ,a według projektu będą bardzo głęboko.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-12-09, 10:21

Eeeee tam, jeden klik więcej to bardzo głęboko :roll: Zmiana tematu Kulinaria jako podkategorii HP jest jednak jak najbardziej do zaakceptowania.

Sam
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2008-11-12, 18:51

Post autor: Sam » 2009-12-09, 13:41

Jednak upieram się. W połączeniu z naszym hobby dobre jedzonko to podstawa, a "bimber jako paliwo" :furious profanacja chyba że mówimy o tym co jest przed lub po nektarze ale to nie ta skala.
Jak się nie głosuje to decyzje zapadają bez nas.

Awatar użytkownika
blaha
50%
50%
Posty: 103
Rejestracja: 2008-07-13, 00:56
Lokalizacja: Lbn

Post autor: blaha » 2009-12-09, 17:34

Citizen Kane pisze: [*]Kulinaria (jako przyklejony)
[*]Giełda - kupię / sprzedam (jako przyklejony)[/list]
Przyklejony, znaczy tylko jeden temat? Dlaczego te działy nie mogą dostać własnej kategorii np. w rozbudowanym HydeParku?

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2009-12-09, 19:29

Rozdzieliłbym cukrówki od owocówek.

Do działu drożdże dodałbym szerszy zakres: pożywki, środki klarujące itp

Zaprawianie wódek:

- nalewy owocowe
- nalewy ziołowe
- nalewki różne nie pasujące do innych kategorii , typu: podróbki bajlejs, adwokat itp
- Metody leżakowania i starzenia desylatów i nalewek
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
man111
90%
90%
Posty: 520
Rejestracja: 2009-04-07, 22:25

Post autor: man111 » 2009-12-09, 19:41

Ja też jestem za zostawieniem kulinaria na stronie głównej ,bo to faktycznie dość dobrze się wiąże.Przynajmniej jest częściej oglądane niż "bimber jako paliwo".Też uważam ,że cukrówki powinny być rozdzielone od owocówek.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-12-10, 00:27

blaha pisze:Przyklejony, znaczy tylko jeden temat? Dlaczego te działy nie mogą dostać własnej kategorii np. w rozbudowanym HydeParku?
Zauważyłem pomyłkę, oczywiście nie jako temat przyklejony, ale jako osobna kategoria. Widoczna jak najbardziej ze strony głównej, z tą różnicą, że przeniesiona do HP (nadrzędnego), którego to nazwę też wypadałoby wtedy zmienić.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2009-12-13, 19:14

kitaferia pisze: Zaprawianie wódek:
- nalewy owocowe
- nalewy ziołowe
- nalewki różne nie pasujące do innych kategorii , typu: podróbki bajlejs, adwokat itp
- Metody leżakowania i starzenia desylatów i nalewek
Tak naprawdę to cały ten dział i tak będzie o przepisach, a metody leżakowania i starzenia destylatów będą w postprodukcji rektyfikacji. Starzenie i leżakowanie nalewek technicznie się nie różni od identycznych działań dla destylatów.
Jedyne na co zwracam uwagę podczas wprowadzania zmian, to na odpowiednie opisy kategorii. Zwłaszcza na sugerowany wcześniej opis kategorii dla początkujących. BTW W planach jest jej usunięcie?

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-12-13, 22:54

Nie, raczej zostaje.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-12-14, 20:35

Pierwsza część nowych kategorii została dokonana... Proszę od teraz umieszczać posty w odpowiednich działach tematycznych. Stare tematy będą sukcesywnie przenoszone w nowe miejsca.

Prawa moda dostał Tofi, który zobowiązał się aktywnej pomocy w pracy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości