System oceniania postów, użytkowników a może nawet adminów.

Masz problem, wniosek, sugestię - napisz
Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

System oceniania postów, użytkowników a może nawet adminów.

Post autor: berbelucha » 2011-10-12, 23:57

Hmmmm.
Teraz pewnie podpadnę.
Są różne tematy. Dla zaawansowanych i dla zielonych.
Na te tematy odpowiadają zaawansowani, średnio zaawansowani, przeciętni, zieloni i totalnie zieloni.
Odpowiedzi są na podobnym poziomie.
Myślę, ze użytkownicy mający kilkucyfrową ilość postów, czy admini, nie koniecznie są jakimiś geniuszami wiedzącymi wszystko co dotyczy naszego tematu.
Również widzę, że użytkownik nie udzielający się na forum potrafi napisać pierwszego posta od którego rozjaśnia się niektórym w głowie.
W związku z tym, aby w naszej ogromnej kopalni wiedzy wyłuskać posty które naprawdę coś wnoszą, od tych bezwartościowych proponuję stworzyć jakiś system oceniania.
Jakąś regułę, która pozwoli na odróżnienie użytkowników i odpowiedzi, tych właśnie najbardziej fachowych, na które naprawdę zwrócić uwagę, od tych które nie pomagają, a czasem wręcz wprowadzają w błąd.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
masato
60%
60%
Posty: 213
Rejestracja: 2011-09-24, 02:55
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: masato » 2011-10-13, 02:08

Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Nie zawsze mod jest nieomylny.
Pozdro dziewczyny...

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2011-10-13, 03:38

Fajnie by było zrobić coś takiego jak na elektrodzie, ale jest to jedyny serwis jaki znam gdzie to działa. Na pozostałych forach niestety większość założycieli tematu zapomina o przyznaniu punktów.
P.S. Nieomylność modów reguluje regulamin forum. Jeżeli prześledzisz historię, to jeszcze nie skasowano żadnego postu, który nie naruszał bezpośrednio regulaminu, a nawet jeżeli, to użytkownik był upominany i to nie raz, zanim wyciągano konsekwencje, a i w tedy jego posty zostawały, żeby reszta mogła sama ocenić, chyba że bezsprzecznie należało je usunąć, np. obelgi lub post zawierał rzeczy które mogły zaszkodzić użytkownikom forum (naruszenie praw fizyki jak fermentacja w zamkniętym pojemniku, perpetum mobile itd, lub naruszenie przepisów prawa jak posty osób niepełnoletnich lub spełniające znamiona przestępstwa - oczyszczanie skażonego alkoholu, wprowadzanie destylatów do obrotu)
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
berbelucha
101%
101%
Posty: 478
Rejestracja: 2008-01-18, 21:05

Post autor: berbelucha » 2011-10-13, 10:39

Witam!
Śledząc scysję z Jarosławem miałem mieszane uczucia, z obu stron osoby które wnoszą wiele do naszego forum. Ostrzejsza wymiana zdań i ban. Potrzebny czy niepotrzebny?
System komentarzy (może punkt +1 i -1 pod postem pozwoliłby szybko pokazać czy się z autorem zgadzamy czy nie, obojętnie moderator czy użytkownik).
Może również użytkownicy mogliby zbierać punkty, im więcej + tym lepiej. Wtedy widzielibyśmy na posty których użytkowników możemy zwracać większą uwagę.
Np: Jarosław. (pomińmy tą scysję i ban) Moim zdaniem wniósł tyle na tym forum, że miałby tych + bardzo dużo. I wnosząc jakiś kontrowersyjny pomysł mając tyle punktów, to wypadałoby się nad nim zastanowić, bo to jakiś doświadczony użytkownik musi być i niekoniecznie pisze głupoty, chociaż tego nie rozumiemy.
Są również osoby które na forum nie wnoszą nic oprócz zamieszania, tacy mieliby punkty ujemne i nawet niedoświadczony użytkownik od razu zorientowałby się na razie na jego posty nie warto zwracać uwagi.
To tylko mój pomysł. Jest tutaj tyle głów, ktoś może mieć o wiele lepszy.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2011-10-13, 11:13

berbelucha pisze: [...] System komentarzy (może punkt +1 i -1 pod postem pozwoliłby szybko pokazać czy się z autorem zgadzamy czy nie, obojętnie moderator czy użytkownik).
Może również użytkownicy mogliby zbierać punkty, im więcej + tym lepiej.[...]
Są fora, gdzie taki system działa, ale najczęściej są to fora społecznościowe. Jest taki system na forum AD, ale też i na wielu forach samochodowych. W moim odczuciu (i nie tylko) to się nie sprawdza.
System punktowy niestety nie odzwierciedla nigdy merytoryczności użytkownika (w jaki sposób osoba z mniejszą wiedzą może obiektywnie oceniać kogoś z większą?) tylko sympatie i antypatie, albo t.zw. wzajemne popieranie się.

Sympatie i antypatie forumowe rządzą się innymi prawami, niż zakładane przez Ciebie. Dochodzą do tego interesy, nie zawsze jasno wynikające z postów jakiegoś użytkownika (t.zw. kryptoreklama), z czym kilkakrotnie mieliśmy już doczynienia na forum.

berbelucha pisze: [...] Jarosław. (pomińmy tą scysję i ban) Moim zdaniem wniósł tyle na tym forum, że miałby tych + bardzo dużo [...]
Nie tylko ja tego nie zauważyłem. Zauważyłem natomiast, że osoby z największą wiedzą, z zacięciem konstruktorsko-eksperymentatorkim, opisujący swoje dokonania na forum, wobec postawy na forum @Jarosława wycofały się z aktywnego uczestnictwa z forum.

System punktowy stwarza zagrożenie, że to forum stanie się 'wikipediopodobne". W technice nie jest tak, że rację ma bezwzględna większość, tylko najczęściej fizyka, chemia, matematyka...... - nauki ścisłe, których praw nie poddaje się głosowaniu.

pzdr

Awatar użytkownika
TeddyBeers
70%
70%
Posty: 326
Rejestracja: 2010-11-10, 10:25
Lokalizacja: UK

Post autor: TeddyBeers » 2011-10-13, 14:48

Na paru forach widzialem systemy oceniania uzytkownikow i tak naprawde to srednio sprawdza.
Z reguly jest tak, ze im wiecej user ma postow, tym wiecej punktow.
Takze zauwazylem, ze user z pewno iloscia postow i punktow, bardzo latwo dostaje nastepne, a "nowym", nawet ze spora wiedza, jest bardzo ciezko dostac taki punkcik.
Po swoim przykladzie widze, ze majac 4500 postow(na innym forum) i prawie 200 punktow, wcale nie musze sie produkowac, aby dostac nastepny.

Takie punkty sa przyznawane za cokolwiek.
Jedna osoba czesto podaje linki do tematow w ktorych moze byc odpowiedz na pytanie i dostaje punkty.
Druga osoba majaca wiedze, pisze sporo i sensownie, ale jednak za bardzo "naukowo" i autor tematu jednak daje punkta za link, a nie wiedze.

Jednym slowem system prawie nie dziala.

Kolejna rzecz, to kazda modyfikacja kodu forum zwieksza szanse, ze cos sie spierdzieli.
Forum c2h5oh jest bardzo proste i czytelne, bo wazna jest tresc postow, a nie punkciki pierdolniki, grafiki, flashe, czy inne wynalazki zbedne na forach.
Aabratek, V=50l, ø76mm, H=150cm, sprężynki by karp55, P=4.1kW, 4m karbowanej DN16

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2011-10-13, 14:58

^^^
Mam podobne odczucia na forum, na którym przyznaje się wirtualne piwo :?

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-10-13, 17:30

Można przyznawać ban tygodnia :mrgreen: , czyli głosowanie i jedna osoba z forum dostaje zakaz pisania na tydzień, za śmiecenie i bezsensowne posty, jeśli przy takim banie pw. będzie działało, to ja poproszę jako pierwszy, powód oczywiście wszyscy znają , gaduła z nutką dekadencji, niestety o alkoholu mogę gadać godzinami :oops: , może dlatego, że mało robię i mało piję :mrgreen:

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2011-10-13, 21:56

magas37 pisze:Można przyznawać ban tygodnia [...]
No i w ten sposób zniechęciłbyś np. @Winiarka5 do jego barwnych OT opowieści w czasach kiedy jeszcze był aktywny na naszym forum.

pzdr

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6990
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-10-13, 22:02

Ale, ale , ban tygodnia to za posty beznadziejne, nudne i takie co innych drażnią, jak moje, czy takie jak kolega co zalogowany jest 5lat a opisuje jak serce odbiera kropelkowo, by było najczyściej, a nie za poezję, każdy lubił posty Winiarka5, no może z małymi wyjątkami :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości