Pierwsze użycie aparatury

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Awatar użytkownika
C2H6O
60%
60%
Posty: 286
Rejestracja: 2010-01-06, 21:14
Lokalizacja: RoI

Post autor: C2H6O » 2016-02-08, 22:31

Albo odsłonięta grzałka przegrzała parę:
kowalsky pisze:... temp. na kegu 105 C...
Ostatnio zmieniony 2016-02-08, 22:34 przez C2H6O, łącznie zmieniany 2 razy.

janik
80%
80%
Posty: 430
Rejestracja: 2014-02-03, 21:52

Post autor: janik » 2016-02-08, 22:32

@kowalsky, straciłeś cnote :1st :brawo , jesteś wśród nas :mrgreen: .
Gratuluję, choć koledzy będą wytkać i podpowiadać, ale przecież o to tutaj chodzi.
Generalnie jest dobrze, ale będzie jeszcze lepiej jak "poczujesz" swój samograj i dasz mu to co jest potrzebne aby grał jak ty chcesz.
Jeśli chodzi o meritum całego procesu to tylko kilka uwag,które pozwolą Ci iść dalej do przodu.
Temperaturę procesu nie będę komentował ponieważ nie wiem jakimi dysponujesz termometrami, ale jeśli temp. w danym porcie jest stabilna to nie ma większego znaczenia
że to się nieco mija ze wzorcem książkowym.
Najważniejszym pomiarem na który należy zwracać szczególną uwagę jest termometr na 10 półce, pozostałe mogą nam tylko pomóc w orientacji o przebiegu procesu.
Pomimo skoku temp. w kegu, czy miałeś zmianę temp.na dziesiątej półce?

Zbyt mało odebrałeś przedgonu :!:, z tej objętości powinieneś odebrać ok 400ml.
Tutaj jest też ważny nos, ale tę cechę nabędziesz z doświadczeniem... :D
Jak na taki mały odbiór przedgonu straciłeś zbyt dużo czasu.
Dobre wygotowanie nastawu i odbiór przedgonów jest podstawowym elementem zapory przed zanieczyszczeniem tą frakcją serca.
Podczas odbioru przedgonów dobrze jest kilkakrotne opróżnienie jeziorka i ponowny kropelkowy odbiór. Jest to skuteczny sposób na skrócenie czasu odbioru przedgonu.
Odbiór masz trochę mały, ale i grzanie też nie wysokie,wiec może warto założyć regulator mocy, aby coś dołożyć i zwiększyć odbiór. W tej kwestii tylko teoretyzuję ponieważ mam kolumnę o większej średnicy.
Surówkę można rozcieńczać na kilka sposobów; 30%,40%, są różne podejścia.
Zasada, że przy większym stężeniu lepiej można odebrać przedgony, ale ty musisz to wszystko przeanalizować i zdecydować co będzie najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam i życzę samych sukcesów. :1st
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez janik, łącznie zmieniany 1 raz.

kowalsky

Post autor: kowalsky » 2016-02-09, 06:34

Dzięki za komentarze, w każdym z nich są wątki które zmuszają mnie do refleksji i uświadamiają mi że jeszcze daleka droga przede mną.
janik pisze:..Temperaturę procesu nie będę komentował ponieważ nie wiem jakimi dysponujesz termometrami, ale jeśli temp. w danym porcie jest stabilna to nie ma większego znaczenia że to się nieco mija ze wzorcem książkowym
No najlepszych to chyba producent mi nie dał :lol:
ale nie są chyba takie najgorsze bo jak robiłem na wodzie to w kegu było 99,8 C a na 10 półce i głowicy 99,4 C.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kowalsky, łącznie zmieniany 1 raz.

kowalsky

Post autor: kowalsky » 2016-03-08, 22:14

Dziś mija miesiąc od mojej pierwszej próby na Aabratku. Cały czas coś robię, zdobywam nową wiedzę i doświadczenia. Każda kolejna Rektyfikacja mnie czegoś uczy i jest udoskonalana o wiedzę z poprzednich.
janik pisze:... koledzy będą wytkać i podpowiadać, ale przecież o to tutaj chodzi.
No tak ...Ci koledzy co dają rady i podpowiadają jak zorientowali się ze mam już sprzęt to maja mnie w tym miejscu gdzie kończą im się plecy.

Pozdrowienia dla wszystkich :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kowalsky, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości