Spawanie - Czym co połączyć???

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2014-11-20, 11:14

A może panowie, zamiast przerzucać się argumentami, pokażą wynik swoich prac... 8)

Awatar użytkownika
KS2507
50%
50%
Posty: 160
Rejestracja: 2012-09-16, 12:07
Lokalizacja: Łomża

Post autor: KS2507 » 2014-11-20, 21:19

elofura pisze:Na jakiej podstawie wydajesz taką opinię? Nie jestem przeciwnikiem TIG-a, bo chciałbym też spawać tą metodą, bo wiadomo że można spawać dużo cieńsze blachy niż MIG-iem.
Ja nie jestem przeciwnikiem miga, spawam metodami MIG-MAG TIG MMA.

Metodą TIG wykonuje się spoiny precyzyjne i estetyczne co przekłada się na jakość i wytrzymałość.

Zalety metody TIG duży zakres rodzajów materiałów spawanych, duży zakres grubości materiałów spawanych.

Wady koszt i trudność wykonania spoiny.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez KS2507, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
elofura
101%
101%
Posty: 495
Rejestracja: 2014-07-03, 14:23

Post autor: elofura » 2014-11-21, 09:05

Znalazłem opracowanie na temat wytrzymałości połączeń spawanych metodą TIG i MIG/MAG. Przedstawiam wnioski:
Wyniki badań zależności wytrzymałości połączonych elementów (o grubości 2,5 mm oraz 3,0 mm) od natężenia prądu, spawanych metodami TIG (tab. 6.) oraz MIG/MAG (tab. 7.), nie wykazują wpływu zmiany natężenia prądu w badanym obszarze zmienności parametrów technologicznych na wytrzymałość naścinanie połączeń spawanych. Obserwacje te dotyczą także wyników badań przedstawiających wpływ prędkości podawania drutu oraz napięcia prądu podczas spawania metodą MIG/MAG. Analizując rezultaty badań zaprezentowane w tab. 7., zauważono, że w przypadku zastosowania metody MIG/MAG większą wytrzymałością charakteryzowały się połączenia materiałów o większych grubościach. Obserwowany brak wpływu parametrów technologicznych na wytrzymałość na ścinanie połączeń spawanych (tab. 6. i 7.) dotyczy przyjętego obszaru zmienności tych parametrów.

Na podstawie przedstawionych wyników badań można zauważyć, że większą wytrzymałość na ścinanie uzyskały połączenia spawane metodą TIG, niższą zaś połączenia spawane metodą MIG/MAG. Dotyczy to połączeń blach zarówno o grubości 2,5 mm, jak i 3,0 mm. Należy jednak zauważyć, że niezależnie od zastosowanej metody spawania większą wytrzymałością (o około 13%) charakteryzowały się połączenia blach o większej grubości (tab. 6. i 7.). Analizując wpływ parametrów technologicznych wykonania połączeń spawanych, zauważono, że zmiana wartości natężenia prądu w badanym obszarze zmienności parametrów technologicznych nie wpływa na wartość wytrzymałości na ścinanie (tab. 6. i 7.), przy czym spostrzeżenie to dotyczy przyjętego obszaru zmienności badanych parametrów. Zaobserwowano jedynie nieznaczne zmiany wartości uzyskanej wytrzymałości w zależności od przyjętego podczas spawania natężenia prądu, stosując zarówno metodę TIG, jak i MIG/MAG. Podobnych spostrzeżeń dokonano podczas analizy wpływu zmian prędkości podawania drutu oraz zmian napięcia prądu na wytrzymałość połączeń spawanych, wykonanych metodą MIG/MAG.

4. Wnioski
Na podstawie przeprowadzonych badań i analizy wyników badań można
sformułować następujące wnioski:
1. Korzystne jest zastosowanie metody TIG do wykonania połączeń spawanych blach ze stali S235JR ze względu na większą wytrzymałość niż metody MIG/MAG.
2. Wytrzymałość połączeń spawanych blach o znaczniejszej grubości jest
większa od wytrzymałości blach o mniejszej grubości o około 13%, nie zależnie od zastosowanej metody.

3. Nie zauważono wpływu zmian rozpatrywanych parametrów technologicznych spawania w badanym obszarze zmienności (natężenia prądu, prędkości podawania drutu oraz napięcia prądu) na wytrzymałość połączeń spawanych w przyjętych zakresach zmian.
Źródło


Dobra a teraz niech moderator posprząta mój temacik.
Każdy alkohol jest bardzo dobry, oprócz denaturatu, który jest tylko dobry.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2014-11-21, 18:47

darex pisze:Kol.@ elofura chcieć, a móc, a umieć to wielka różnica. Znacznie prościej spawa się metodą Mig. Tig to wyższa szkoła jazdy. Spróbuj, a sam odpowiesz sobie na pytanie.
Citizen Kane pisze:A może panowie, zamiast przerzucać się argumentami, pokażą wynik swoich prac... 8)
Czy można coś zarzucić takim spawom?(fotki z początku tego tematu) A wykonał je amator, zwykłym inwertorem, bez zajarzania, wyposażonym tylko w uchwyt od TIG-a. Spawy z przetopem, niczym nie gładzone. Dla niewtajemniczonych informacja, że fotka przedstawia wygląd spawów od drugiej strony, tam gdzie zwykle on wygląda gorzej. Więc nie taki diabeł straszny.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
panta_rei
60%
60%
Posty: 203
Rejestracja: 2012-10-21, 16:11
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: panta_rei » 2014-11-21, 20:32

Ten po lewej zupełnie nie wygląda jak grań, ma normalne ślady prowadzenia elektrody. Nie mówię, że to źle, spawy ładne i nic im nie można zarzucić. Nie ma co też demonizować spawów wewnątrz kolumny, i tak wszystko tam jest przy każdym użyciu dezynfekowane, a tlenków IMO nie da się rozpuścić spirytusem ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

andreas1807
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2015-05-02, 13:57

Post autor: andreas1807 » 2015-05-06, 22:12

Witam zalogowałem się niedawno, bo zapomniałem swojego ncka.
Ale chciałem dodać swoje 3grosze.
Pracowałem jako spawacz w Polfie i zawsze przy spawaniu stali ko metodą tig
wpuszczałem gaz do spawanych elementów. Spawanie elektrodą, też było dopuszczalne od grubości 2 a nawet 1.2mm. Przy elektrodzie nie ma problemu z przetopem. I przetop nie jest porowaty.
Daje się fajnie wypłukać. Natomiast przy tigu jak nie wpuscimy gazu (dokłabnie uszczelniając spawany detal) to nie bedzie gładkiego przetopu, tylko pumex podatny na rdzewienie i bakterie.
A po pół roku nieszczelność. Można spawać też acetylenem. Stara szkoła z lat 60-tych. Tak mnie uczyli. Cieliśmy blachę na paski 2mm i nią spawaliśmy (bo nie było drutu). Kilka baniaków tak pospawałem. A cała tajemnica polega na tym, żeby przy spawaniu dać dużo acetylenu i spawanie odbywa się w osłonie gazu (acetylen). Mało tlenu, dużo gazu. Tlen pali.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez andreas1807, łącznie zmieniany 2 razy.

barabasz
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2014-08-04, 18:11

Post autor: barabasz » 2015-11-03, 00:49

Odświeżę.
Przyszło i mi coś pospawać. Tig jaki mam to Migatronic HP240 Pilot tutaj dane jakby ktoś dokładniej się chciał zapoznać : http://www.cbl-welding.com/pdf/Pilot1500-2400%20dc.pdf
blacha do spawania to 1,5mm i 2mm gatunek 304, 304L i 316L, drut jaki mam to 308LSI 1,6 i 1,2mm, a elektrody 1,6 złote i czerwone. TIG od kolegi, kontaktu nie mam bo siedzi na stałe za granicą, a na tym pracował. Spawać niby umiem, ale z pulsem nie miałem do czynienia, no i trochę czasu upłynęło odkąd KO spawałem. Może jakieś wskazówki? czasy, moce w pulsie i jak to poustawiać? Będę wdzięczny za pomoc. Na razie z oporami tłumaczę instrukcję bo z niemieckim mi nie po drodze było, a tylko w takim znalazłem.
Ostatnio zmieniony 2015-11-03, 00:52 przez barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.

franzklaki
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2011-12-23, 00:38

Post autor: franzklaki » 2016-10-23, 21:42

Przymierzam się do kupna spawarki - przede wszystkim żeby sobie sprzęcik poskładać i później go modyfikować :) Tig faktycznie jest droższy, więc pozostaje zakup jakiejś inwerterowej.
Jaką polecacie, na co zwracać uwagę przy zakupie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez franzklaki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zielony 58
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2014-05-14, 13:41
Lokalizacja: gdzieś za rogiem

Post autor: zielony 58 » 2016-10-24, 06:30

Ja też jestem na etapie poszukiwania Tiga na użytek garażowy, ale że mam do czynienia w pracy ze spawarką inwerterową Castolin PowerMax https://www.castolin.com/pl-PL/a-z-list-products zdecydowałem się jednak szukać prawdziwego Tiga. Na forach spawalniczych, radzą kupić używki jakieś przyzwoitej firmy – ale jak dla mnie po zdjęciach na OLX i Allegro, widać że są to stare zajechane kobyły, więc ciułam dalej kasę na nową. Moim zdaniem: ENel z Wrocławia – 150 TH – cena 2800,00 PLN + VAT 23% http://enelwroc.pl/spawarkiinwertorowe/ lub chińskiego Niemca - CT 520 PULS S - DC WIG/ MMA/ Plasma http://www.stahlwerk-schweissgeraete.de ... lasma.html za 524 Euro w sklepie lub ebay – 5 lat gwarancji. Wiem że to drogi zakup i chyba zdecyduję się na tego Chińczyka przez ebay, ale poczekam z zakupem na wyprzedaż świąteczną, może się uda kupić coś taniej. Moje kryteria które uwzględniam, to możliwość spawania na bezpiecznikach w sieci domowej [ja mam 16 A ze zwłoką] + zajarzanie metodą bezstykową (HF). Co przemawia za Tigem z Niemiec -puls i plazma, a z Wrocławia TIG PUNKT – spawanie punktowe + produkt Polski, co wiąże się z łatwym dostępem do serwisu. Oczywiście jest to zdanie amatorskiego spawacza którym jestem i w domu ma tylko Bestera 225.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zielony 58, łącznie zmieniany 1 raz.

arbaletnik
20%
20%
Posty: 29
Rejestracja: 2014-02-06, 22:08
Lokalizacja: Wschód

Post autor: arbaletnik » 2016-10-25, 17:04

Przypadkiem przeczytałem wątek, trochę wtrącę swoje zdanie, bo byłem na tym etapie poszukiwania. Kupiłem inwertorowa z opcją TIG. Zajarzenie łuku przez pocieranie. Uważam, że na potrzeby garażowe zupełnie wystarcza. Cena spawarki 580 zł, osprzęt: butla, uchwyt TIG (trzeba było dokupić) + reduktor (60 zł.) łącznie ok. 1000 zł. Samo spawanie to kwestia wprawy i umiejętności. Trochę poćwiczyłem, ostatecznie pospawałem sprzęt i czasami coś w nim przerabiam. Jestem mega zadowolony i niezależny od spawaczy.
kupiłem to:
IDEAL Spawarka inwertorowa TECNOARC 211-S IGBT MMA/TIG

P.S. Nie jestem spawaczem, tylko amatorem, nie spawałem na innych spawarkach TIG.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez arbaletnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zielony 58
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2014-05-14, 13:41
Lokalizacja: gdzieś za rogiem

Post autor: zielony 58 » 2016-10-25, 20:21

Oczywiście że można pospawać. Ja dotychczas nierdzewkę na swoje potrzeby, spawałem swoją spawarką i elektrodami do nierdzewki OK. 63.30 i też do tej pory byłem zadowolony. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia , więc jednak przymierzę się do tego Tiga. Opinia na temat Tigów została zamieszczona , bo masę ludzi szuka wskazówek na różnych forach i można się pogubić , ja zanim wytypowałem te modele też trochę czasu na to poświęciłem. Pozdrawiam

arbaletnik
20%
20%
Posty: 29
Rejestracja: 2014-02-06, 22:08
Lokalizacja: Wschód

Post autor: arbaletnik » 2016-10-25, 20:46

zielony 58 pisze: Ja dotychczas nierdzewkę na swoje potrzeby, spawałem swoją spawarką i elektrodami do nierdzewki OK. 63.30 i też do tej pory byłem zadowolony. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia , więc jednak przymierzę się do tego Tiga.
Kolego ja we wcześniejszym poście pisałem o spawaniu TIG. Również Pozdrawiam.

Danniel
50%
50%
Posty: 181
Rejestracja: 2010-11-24, 23:51
Lokalizacja: CK

Post autor: Danniel » 2016-10-26, 20:03

Witam

Mogę osobiście polecić spawarki i materiały spawalnicze firmy Oerlikon /SAF.
"Jeżeli coś jest głupie , ale działa , to nie jest głupie" - Murphy :)

Awatar użytkownika
emildziki
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2010-03-22, 16:11
Lokalizacja: z bagna ..

Post autor: emildziki » 2016-12-07, 00:38

Witam, przy kupnie tiga polecił bym zwrócić uwagę czy ma możliwość ustawienia narastania prądu i opadania oraz czasu wypływu gazu pomoże to w uzyskaniu ładnej spoiny (moje spawy).
Załączniki
2.JPG
1.JPG
bez dodatku drutu
3.JPG
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez emildziki, łącznie zmieniany 1 raz.

dulcis_aurum
30%
30%
Posty: 35
Rejestracja: 2011-12-05, 22:07

Post autor: dulcis_aurum » 2016-12-07, 18:27

Można jakieś zdjęcie grani spoiny?
Ostatnio zmieniony 2016-12-07, 18:41 przez dulcis_aurum, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości