Głośnik niskotonowy.

Podziel się adresami sklepów i stron www
Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Głośnik niskotonowy.

Post autor: zbyszko » 2017-12-23, 01:16

Koledzy padł mi głośnik niskotonowy w moim subwooferze m-ki Logitech z5500.
Teraz, co wybrać :?:
Oryginała, czy może coś polskiego :?:
W tym temacie jestem laik, pomóżcie.
W moim siedział 10" 188 W, 8 Ohm.
czytam nie pytam

masterpaw2
30%
30%
Posty: 32
Rejestracja: 2016-12-24, 02:30

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: masterpaw2 » 2017-12-23, 06:29

Smpróbuj poszukać firmy zajmującej się naprawą głośników, w niskotonowym prawdopodobnie poleciała pianka wokół membrany, objawia się to charczeniem głośnika, jeśli natomiast jest zupełnie martwy, to prawdopodobnie cewka. Też naprawią/przewiną. Można to robić, pod warunkiem, że wartość usługi nie przekroczy zakupu nowego głośnika.

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1410
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: drgranatt » 2017-12-23, 13:12

@ zbyszko, na alledrogo są do kupienia zestawy naprawcze do wyboru. Ja w ten sposób naprawiłem swoje niskotonowe wymieniając same mocowanie membrany do głośnika - do wyboru są pianki lub gumy (gumy dłużej wytrzymują). Możesz też dokupić całą membranę z cewką.
Np u tego gościa: https://allegro.pl/uzytkownik/AudioSerwis?order=m
Jeśli to jest nietypowy głośnik to mogą być problemy z doborem części zamiennych.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: Citizen Kane » 2017-12-23, 13:19

zbyszko pisze:
2017-12-23, 01:16
padł mi głośnik niskotonowy
Jako, żeś w temacie laik. Pewien jesteś, że to głośnik? Może padła końcówka mocy...
Również mam Logiecha Z5kx.

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: fuutro » 2017-12-23, 13:32

A co się ogólnie dzieje z perspektywy całego zestawu? Tylko ten jeden głośnik nie działa?
Jak masz multimetr pod ręką to dostań się do głośnika, odłącz jeden z przewodów od zacisków cewki i sprawdź czy jest jakiś opór i jaki jeśli cewka nie przepalona. Jeśli chcesz zamieniać głośnik to albo już na ten sam albo z takimi samymi nie tylko mocą (no ta może być nieco większa) ale też oporem cewki, rzecz jasna gabarytami ale też tymi samymi parametrami TS - http://www.hifi.pl/slownik/thiele-smalla.php
Spróbuj w razie czego na próbę podłączyć inny głośnik czy kolumnę ale tylko dla testu a niekoniecznie podmiany.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1261
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: wawaldek11 » 2017-12-23, 18:18

Koledzy, przedpiścy na pytanie jaki głośnik wybrać dają różne dobre rady, to i ja nie chcę być gorszy :wink: Jaki wybrać - nie wiem, bo nie dokonywałem takiego wyboru, a teoretyzować nie chcę.
Ale z doświadczenia wiem, że dość często w niskotonowych przerywa się plecionka między zaciskiem, a cewką głośnika. Może warto sprawdzić?
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: fuutro » 2017-12-23, 18:23

To jest już naprawialne jeśli uleciała plecionka.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: laurentp » 2017-12-23, 18:28

Trochę się uśmiałem...
Subwoofer LOGITECH...
Tej firmy to może klawiatury i myszki... (choć i to nie zawsze).

Ale subwoofer to Yamaha (używka 50-100zł)...
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: zbyszko » 2017-12-23, 18:32

Koledzy dzięki za rady.
W pierwszym poście nie opisałem usterki, bo myślałem o wymianie.
Głośnik "gra" ale charczy, a powodem jest uszkodzona - wyrobiona rurka łącząca membranę z tą harmonijką niżej, nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale jest nad cewką. Ogólnie membrana jest git, cewka też tylko ta rurka chrobocze.
Miszczu!
Ty wiesz że ja lubię kupować po taniości, ale za 5 dych to używanego głośnika nie kupię.
A co do sprzętu,to wiecie że mam wszystko ze złomu :mrgreen: Logitecha też.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: fuutro » 2017-12-23, 18:41

Ta "rurka", która jest ustawiona osiowo do głośnika i wchodzi na nabiegunnik magnesu? Ta na której jest cewka? To byłby karkas cewki - mógł zostać zdeformowany przez nadmierną temperaturę jaka jeszcze nie spaliła cewki. A jak się zdeformował to ociera o nabiegunnik. Ew mógłbyś pokazać gdzie to jest na zdjęciu?

Co do suba to jak ktoś ma warunki to lepiej zrobić samemu - głośnik fakt, wartałoby dobry kupić, może STX czy TONSIL? Jak się uda dostać efektywny głośnik to i obudowa zamknięta będzie niezła.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: magas » 2017-12-23, 19:02

Kiedy do Zbyszko nie wpadnę to u niego jeden utwór leci, to ile lat ten głośnik mógł to wytrzymać https://www.youtube.com/watch?v=MXeStKZZFgo

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: fuutro » 2017-12-23, 19:16

W takim razie proponuję wymianę głośnika z dynamicznego na plazmowy ;) tylko z daleka z nim od aparatury w akcji ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Ee5evlN8Bbs - tu może podeszła by kolumna z głowicą typu UFO ;)
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo

Awatar użytkownika
stratos
101%
101%
Posty: 682
Rejestracja: 2010-11-04, 20:18
Lokalizacja: Północne Mazowsze
Kontaktowanie:

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: stratos » 2018-01-16, 21:47

zbyszko pisze:
2017-12-23, 01:16
W moim siedział 10" 188 W, 8 Ohm.
Podczas doboru poza średnicą zewnętrzną głośnika zwróć uwagę na średnicę cewki.
Im większa jest jej średnica tym lepiej.
Powinna być przynajmniej tej samej średnicy co w oryginalnym głośniku.

Drugim ważnym parametrem jest sprawność głośnika wyrażona w dB. Również ta wartość powinna być równa, a najlepiej wyższa od tego co mieliśmy na oryginalnym głośniku.
Chodzi tu głównie o wydajność ustroju magnetycznego i wielkość pola magnetycznego wyrażoną w Teslach w szczelinie w której pracuje cewka. Parametr ten określa również jakość zawieszenia głośnika, gdzie dysponując dobrym zawieszeniem można pozwolić sobie na zmniejszenie luzu miedzy cewką a ustrojem magnetycznym co też skutkuje wzrostem sprawności. Są też produkowane głośniki z cewką nawiniętą po dwóch stronach karkasu. Dzięki temu tam gdzie jest najniższa wartość pola magnetycznego, czyli na środku szczeliny znajduje się karkas, zaś po jego bokach w wyższym polu magnetycznym znajdują się zwoje cewki.

Są też głośniki w których cewka wykonana jest z materiału o wyższej przewodności elektrycznej np. zamiast miedzi jest srebro, co również znacząco wpływa na sprawność głośnika.
Im głośnik sprawniejszy tym jest głośniejszy.
I np. nasz Tonsil wypada tutaj bardzo blado.

Są też głośniki których cewka nawijana jest drutem o przekroju kwadratowym, tak aby możliwie w największym stopniu wypełnić zwojami i przewodnikiem cenne miejsce w szczelinie ustroju magnetycznego.

Jest tez jeszcze grubość nabiegunnika i wysokość cewki, ale tym zagadnieniem nie będę gmatwał tematu

Ostatni parametr przy doborze to impedancja wyrażona w omach o której wspominałeś.
"Błogosławieni Ci którzy nie patrzą na swiat poprzez pryzmat wiedzy wpojonej" - stratos
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
aparatura do destylacji

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Głośnik niskotonowy.

Post autor: zbyszko » 2018-01-17, 00:41

Dzięki za rady. Temat opanowany, polatałem po forach i naprawiłem odklejony karkas przy pomocy butaprenu :mrgreen:
Działa, jak długo :nie_wiem .
czytam nie pytam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości