Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
woxy
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2011-12-09, 18:36

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: woxy » 2018-08-03, 13:09

Hej,
ano tego jeszcze nie wiem bo nigdy nie kalibrowałem.
Wstępnie mam np takie wskazania:
1czujnik 25.69
2czujnik 25.50
3czujnik 25.87
4czujnik 25.69

Ciekawe że jedne czujniki "stoją" a inne pływają trochę.

Myślałem o skorygowaniu pod inny termometr np taki co mam do zacierania. I na jego podstawie +/- na każdym
ale czytam, że jest metoda lód - para, no i trafiłęm wątek, że jednak w trybie pasożytniczym działa to lepiej, bo niby one same z siebie się nagrzewają od pomiarów i zawyżają nawet do 2 stopni.
Najpierw pewnie to sprawdzę, a potem jakoś pobawię się w prostą kalibrację.

EDIT: Niestety tryb parasite mode - nie działa od strzału, trzeba grzebnąć w aplikacji arduino pod ESP.

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: kwik44 » 2018-08-03, 14:01

No nie jest to trywialne. Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę aktualne ciśnienie. Ja "kalibrowałem" jednopunktowo. I tak w kotle muszę od każdej czujki odjąć ok. 1 stopień, żeby mieć faktyczną temperaturę gotowania wody dla danego dnia/P. W głowicy do każdej czujki muszę dodać ok 4 ;) Tak zakłamuje mi płaszcz pomiar w kotle.
Formalnie kalibrować do 0,1 nie musisz. Mnie wystarczy do całych stopni i tylko kocioł i temperatura destylatu. Kocioł bo chcę wiedzieć ile mi jeszcze zostało spirytusu, a destylat dla znajomości jego %. Dla spirytusu na 10 półce nie ma to większego znaczenia bo ważne są zmiany a nie wartość bezwzględna.
Tu możesz poczytać jak to robić hurtowo ;) I jakie są problemy.

woxy
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2011-12-09, 18:36

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: woxy » 2018-08-03, 21:17

Hej kwik44,
poczytałem, i z tego co zrozumiałem to gość używa wielu DS'ów do pomiaru jednego parametru.
Trochę inna sprawa. A ja u siebie mam zgrzyt, otóż mam płytkę do arduino na 8 przekaźników.
Jak startuje program to przekaźniki są włączone, a jak włączam grzanie czy fullpow, to przekaźnik się wyłącza.

EDIT: Już ogarnąłem, zamieniłem stany HIGH na LOW i odwrotnie w sekcji sterowani grzaniem, dodatkowo
w setupie ustawiłem grzanie i fullpow na HIGH.

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: robert4you » 2018-08-06, 20:02

No, no, ale mądrze się zrobiło. Teraz nawet ja jestem pod wrażeniem.

PS:

Moim zdaniem dla prawidłowego prowadzenia procesu na kolumnie dokładność pomiarów nie ma znaczenia.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

woxy
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2011-12-09, 18:36

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: woxy » 2018-08-06, 20:49

Heh, a tam mądrze, tak tylko próbuję Twój kolego pomysł pod swoje wymagania zaprząc.
A że nie mam tel z androidem, robię wersję dual: z panela przy LCD i z androida (jak ktoś ma).

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: robert4you » 2018-08-06, 23:47

Nie prościej jakiegoś starego fona uruchomić tylko po wifi.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

woxy
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2011-12-09, 18:36

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: woxy » 2018-08-08, 21:05

Pewnie to byłoby najlepsze, ale niestety nie mam żadnego a kupować mi się nie chce, więc próbuję programowo, no i wersja z ew. brakiem serwera blynk, bez niego nie uruchomi się program.
A teraz do sedna, to co kolega napisał to algorytm pod kolumnę rektyfikacyjną, a ja to próbuję zaprząc do półkowej z deflegmatorem shotgun.
Czy miałby kolega chwilę aby spróbować podpowiedzieć / a może napisać program (mnie by się marzył taki sterownik, gdzie wybieram sobie na czym pracuję CM / LM / VM i dalej odpowiednio 3 różne algorytmy i 3 różne zakładki w Blynk, to byłby dopiero uniwersał) :).

Podpowiem co u siebie mam a propos termometrów:
1. nad kegiem / przed 1 półką
2. powyżej 10 półki / pod deflegmatorem
3. 3 porty w deflegmatorze w pionie, zamysł był aby badać różnicę temperatur deflegmatora i tym sterować wodą na + lub -
4. brakuje portu w kegu, nad deflegmatorem i temp wody wyjściowej ale to można dorobić jeśli niezbędne

Zamierzałem już wielokrotnie opisać sobie schemat algorytmu dla półkowej, ale jakoś chyba mi wiedzy i/lub weny brakuje.

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: Szlumf » 2018-08-08, 21:44

woxy pisze:
2018-08-08, 21:05
.......
Podpowiem co u siebie mam a propos termometrów:
1. nad kegiem / przed 1 półką
......
Więcej przydatnych informacji da chyba termometr na 1 półce. Szczególnie jeżeli masz półkę o rozsądnej pojemności. Czyli z poziomem minimum 3-4cm.

woxy
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2011-12-09, 18:36

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: woxy » 2018-08-08, 22:13

Półka nad 1 termometrem ma przelew na około 20mm (poziom można zwiększyć), wysokość półki 10cm.

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: robert4you » 2018-08-11, 19:03

Widzę dwa problemy.

1. Nie mam doświadczenia z półkami. Ciężko jest pisać program na"ślepo"

2. Do grudnia brak wolnego czasu

Ale jest szansa że do zimy kupię półkową więc.....

Ja mam w planie podobny kombajn, ale dodatkowo ma być jeszcze w tym sterowanie wędzarni z PID i dymogeneratorem

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

woxy
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2011-12-09, 18:36

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: woxy » 2018-08-11, 20:57

Cześć kolego :)
Cieszę się że odpisałeś.
Ja też nie mam doświadczenia z kolumną w sensie opowiedzenia słownie algorytmu i zależności.
Coś tam mogę naświetlić , ale do chwili obecnej praktycznie pracuję na wskazaniu termometru nad kotłem,
i obserwacji znikania oroszenia / powstawania spływania po ściankach szkła na kolejnych półkach od dołu.

1. Zalanie kotła
2. Podpięcie kolumny / deflegmatora i skraplacza
3. Podłączenie ujścia i wejścia wody, uzupełnienie wody w układzie - woda stop
4. Rozgrzewanie - u mnie 3x2kW
5. Obserwacja wskazań termometru nad kegiem, przy 60-70 stopniach trzeba włączyć wodę
5a. Jak smakówka to tylko skraplacz
5b. jak spiryt to deflegmator
6. Pomiar wypływu ze skraplacza (tu przy stałej mocy - jak u mnie 2kw, regulacja wodą - około 60 stopni dla przedgon a 63 dla serca, a przy stałej wodzie - grzaniem), dopasowanie do frakcji (przedgon - wolno, gon - szybko, pogon- szybko)
6a. Tu mój pomysł - do czasu ustalenia odpowiedniego odbioru dla danej frakcji - powrót do kolumny
7. Po ustaleniu odbioru dla frakcji - włączenie odbioru (czyli póki nie ma pomiaru przepływu ok, papuga zrzuca dołem wszystko do kotła)
8. Po spłynięciu acetonu - gon główny
9. Po gonie głównym - pogon
10. Po pogonie koniec - wyłączenie grzania, wyłączenie chłodzenia - kolumna stop

To tak bardzo ogólnie, zapewne trzeba to rozłożyć na czynniki pierwsze, ale na dzisiaj tyle co umiem :)

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: robert4you » 2018-08-12, 20:57

Dopóki sam nie poznam dokładnie półkowej to jakoś tego nie widzę :wallangry
==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

wwpiotr
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2016-11-24, 15:57

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: wwpiotr » 2018-11-05, 08:31

Cześć,

Czy coś się ruszyło w temacie nowego sterownika - czy jest obrana finalna wersja sprzętowa?

Zaczynam kompletować sprzęt i nie wiem czy NODE czy może arduino MEGA, dalej przekaźniki jak w w/w projekcie czy może SSR-y po PWM?

Awatar użytkownika
ernoliko
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2009-05-18, 00:18

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: ernoliko » 2018-11-07, 09:25

Witam
Chciałbym usprawnić swoją kolumnę, dodając elektrozawór. Mam sterowanie Msr-w i nie chciałbym go wyrzucać. Dałoby się podpiąć pod ten moduł sterowanie do samego elektrozaworu?
Mam grzałki 3x2kW. Msr-w steruje 2 grzałkami a 3 steruję ręcznie do rozgrzewania, do tego trzy sondy- zbiornik, 10 półka, chłodnica. Oczywiście Olm.
Dodam że jestem słaby z elektroniki, więc jeżeli byłby ktoś chętny odpłatnie coś takiego zrobić to jestem otwarty na propozycje.
W głuchej puszczy, przed chatką leśnika, Drużyna diabołów stanęła zielona; A u wrót stoi brać bimbrownicza, Tam w izdebce Marian wszak kona.

krzysiek1404
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2018-10-28, 12:46

Re: Jak w 60 minut zrobić termometr z wyświetlaniem na Androidzie (na srajfonie też), wszystko w cenie litra gorzały.

Post autor: krzysiek1404 » 2018-11-10, 10:43

Witam kolegów serdecznie, jest to mój pierwszy post po jasnej stronie mocy :D, do tej pory działałem tylko na ciemnym forum.

Posiadam bokakoba własnej konstrukcji, szukałem do niego termometru i trafiłem tutaj. Czytam temat i nie mogę wyjść z podziwu, że takie cudeńka tu robicie. Nie sądzę żebym sam takie coś zrobił, dlatego zapytam czy kt*oś z kolegów może zrobiłby takie coś za opłatą?

Potrzebuję termometr z 3 (ew. 4) sondami i opcją pokazywania na smartfonie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 19 gości