Test Zmywaków

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
gogolik
40%
40%
Posty: 65
Rejestracja: 2008-10-19, 17:17

Test Zmywaków

Post autor: gogolik » 2009-02-03, 22:05

Ponieważ wiele informacji na forum odnośnie "zmywaków" jest z przed nawet 2 lat, częśc z nich już nie występuje w handlu, część choc pod tą sama lub podobna nazwą to jednak inne produkty - postanowiłem sam wykonac test tego co jest aktualnie dostępne aby wiedzieć co wybrać.
Wynikami postanowiłem podzielic sie tez na forum.
Do testów uzyłem

1. Zmywaki z LIDL - bez nazwy - pakowane po 3 szt. - LIDL
2. Zmywaki "spiralne" dystrybutor firma HARRY - CHAMPION
3. Zmywaki "CORAL" - sklep AGD
4. Zmywaki "Stella" - sklep AGD
5. Zmywaki "Flink&Sauber" pakowane po 2 sztuki - Rossman


Obrazek


Zmywaki zostały zważone i zmierzone. Mierzyłem jedynie grubość wstążki ( szerokości w moich warunkach nie jestem w stanie dokładnie pomierzyć.

Obrazek



Wstępne wyniki przedstawiam w tabelce

Obrazek



Następnie przyszedł czas na testy z działaniem chemicznym - ale te wyniki w następnym poście...
=============================

Zgodnie z obietnicą zamieszczam wyniki testów. Mysle że są one miarodajne gdyz miałem mozliwość równoczesnego porównywania wszystkich próbek: porównania koloru, zapachu, wyglądu....

Test 1 - każdy zmywak odważony po równo jednym gramie - umieszczenie na 24 h w roztworze 5ml octu winnego i 10 ml wody z dodatkiem 0,5 g soli kuchennej ( temp pokojowa ok 20 st.C)


Obrazek






I po 24 godzinach wyniki
Lidl- zapach ostry , metaliczny podobny do zapachu smoły
kolor roztworu ciemny zielono-niebieski

Harry-zapach lekki prawie niewyczuwalny
kolor roztworu jasny bez zabarwienia

Coral- zapach lekki ale wyczuwalny metaliczny
kolor roztworu lekko zabarwiony na kolor słomkowy

Stella- zapach najostrzejszy zapach metaliczny , przypominający zapach ropy naftowej lub smoły
kolor roztworu zabarwiony na kolor niebiesko-zielony

Sauber- zapach lekki prawie niewyczuwalny
kolor roztworu jasny , przejrzysty

zdjęcie poniżej


Obrazek






Test 2 - umieszcenie na 2 godziny w roztworze 5ml octu winnego i 10 ml wody z dodatkiem 0,5 g soli kuchennej w temperaturze ok 95 st.C ( roztwór przygotowany jako świeży )


Lidl- lekki zapach metaliczny, roztwór jasny

Harry-bez zapachu, roztwór bardzo lekko pociemniał, sam zmywak po wyjęciu z roztwory pokrył się brązowym nalotem

Coral-bez zapachu, roztwór jasny, czysty

Stella-zapach metaliczny, zmywak ściemniał, płyn z jasnym ale wyraźnym zabarwieniem niebieskim

Sauber- bez zapachu, płyn jasny, zmywak jasny

zdjęcie poniżej

Obrazek


Dalszy ciag ( test w kwasie siarkowym ) uzupełnie jutro, po opracowaniu,
Ostatnio zmieniony 2009-02-04, 21:33 przez gogolik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Daniel_257_
101%
101%
Posty: 145
Rejestracja: 2008-01-02, 16:38
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Test Zmywaków

Post autor: Daniel_257_ » 2009-02-03, 22:48

Testuj

Dodaj w tym poście obserwacje.

Test solny pokaże ci dużo a kwas z akumulatora wskaże najlepszy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2009-02-03, 23:19

W ofercie firmy zaopatrującej gastronomię znalazłem zmywak ze stali nierdzewnej.
Nie jest tani (porównywalny z ceną do Stella) ale skoro można go używać w gastronomii i myć w zmywarkach gastronomicznych to znaczy, że:
- nie jest to zmywak jednorazowy i jest dość trwały skoro wytrzymuje mycie w takiej zmywarce
- nie powinien rdzewieć bo by nie był dopuszczony do używania w gastronomii

Pozdrawiam

Winiarek

PS
Ale stary pierd ze mnie :mrgreen: : zapomniałem o zmywaku.
Załączniki
Zmywak spiralny.JPG
Ostatnio zmieniony 2009-02-04, 00:32 przez winiarek5, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Daniel_257_
101%
101%
Posty: 145
Rejestracja: 2008-01-02, 16:38
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Daniel_257_ » 2009-02-03, 23:53

winiarek5 pisze:W ofercie firmy zaopatrującej gastronomię znalazłem zmywak ze stali nierdzewnej.
Nie jest tani (porównywalny z ceną do Stella) ale skoro można go używać w gastronomii i myć w zmywarkach gastronomicznych to znaczy, że:
- nie jest to zmywak jednorazowy i jest dość trwały skoro wytrzymuje mycie w takiej zmywarce
- nie powinien rdzewieć bo by nie był dopuszczony do używania w gastronomii

Pozdrawiam

Winiarek
Ale samo testowanie jest fajne

Pamiętam jak sam tak robiłem, aż znalazłem i wykupiłem wszystkie jakie były.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gogolik
40%
40%
Posty: 65
Rejestracja: 2008-10-19, 17:17

Post autor: gogolik » 2009-02-04, 17:55

Co prawda ten Stalgast nie jest tani ale waga to 60 g - wiec jest spory.

kuklik123
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-12, 13:20

Post autor: kuklik123 » 2009-02-04, 19:58

Witam badaczy.Ja równierz postanowiłem potestować pare zmywaków polecanych na forum z tym ze posty te sa z przed jakis 2 lat,więc to zmusiło mnie do testów!!! moje testy dotyczyły zmywaków takich jak dobry duszek 006 firmy harry, kolorado, jan niezbedny, wyniki zmusiły mnie do zakupu pewnej ilości spiralek z kwasówki poniewaz żaden ze zmywaków nie dał rady w occie z sola. dobry duszek rozsypał sie w mak i syczał od razu po zalaniu, kolorado zabarwił sie jak atramęt, najlepiej spisał sie jan niezbedny chociarz tez sie zabarwił ale wyraznie słabiej i wytrzymał najdłóżej.testowałem wczesniej pare innych ale nie pamietam nazwyale nie ma o czym pisac poniewaz tamte to dopiero lipa.stwierdzam ze nie ma chyba w polsce zmywaków ze stali nierdzewnej.pisze sie na forum ze zmywaki po obróbce przyciaga magnes ja stoczyłem osobiscie rurke z ss i owszem przyciaga ale bardzo delikatnie a zmywaki to skacza do magnesu ze oderwac nie można.pozdrawiam

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2009-02-04, 20:06

@ Kuklik 123

"ja stoczyłem osobiscie rurke z ss i owszem przyciaga ale bardzo delikatnie a zmywaki to skacza do magnesu ze oderwac nie można.pozdrawiam"

Czy jesteś pewien o czym mówisz ?
Stal ss to stal szybkotnąca, narzędziowa a Ty chyba chciałeś mówić o nierdzewnej ?

Pozdrawiam

JanK
80%
80%
Posty: 447
Rejestracja: 2008-04-27, 21:57
Lokalizacja: Z polecenia.

Post autor: JanK » 2009-02-04, 20:20

@gogolik masz zabytkowy sprzęt pomiarowy, jeszcze z "sowietskowo sojuza". :1st Z moich, niewielkich doświadczeń wynika, ze te z Lidla są dobre do naszych celów. Cena jest też przystępna.

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2009-02-04, 21:02

JanK pisze:@gogolik masz zabytkowy sprzęt pomiarowy, jeszcze z "sowietskowo sojuza". :1st Z moich, niewielkich doświadczeń wynika, ze te z Lidla są dobre do naszych celów. Cena jest też przystępna.
Czy Kolega może bliżej określić te zmywaki z Lidla :?: . Ja ma te wcześniejsze z napisem LEL - 3.
Teraz już ich nie ma, a są inne też po 1,69 zł. Za trzy sztuki
Pozdrawiam Ostoja

Awatar użytkownika
gogolik
40%
40%
Posty: 65
Rejestracja: 2008-10-19, 17:17

Post autor: gogolik » 2009-02-04, 21:15

JanK pisze:@gogolik masz zabytkowy sprzęt pomiarowy, jeszcze z "sowietskowo sojuza". :1st Z moich, niewielkich doświadczeń wynika, ze te z Lidla są dobre do naszych celów. Cena jest też przystępna.
Sprzet I-klasa, prawie nówka choc ma ponad 20 lat

Zaskocze Cie pewnie co do zmywaków z LIDL-a, czytaj początek tematu, będę go uzupełniał, częć dzisiaj a ostatni test - najciekawszy po opracowaniu - jutro ( ja juz znam wyniki )

kuklik123
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-12, 13:20

Post autor: kuklik123 » 2009-02-04, 22:17

Chodziło mi o stal nierdzewną, przepraszam za nieodpowiedni skrót!!!

Awatar użytkownika
gogolik
40%
40%
Posty: 65
Rejestracja: 2008-10-19, 17:17

Post autor: gogolik » 2009-02-04, 22:44

Ostoja pisze:
JanK pisze:@gogolik masz zabytkowy sprzęt pomiarowy, jeszcze z "sowietskowo sojuza". :1st Z moich, niewielkich doświadczeń wynika, ze te z Lidla są dobre do naszych celów. Cena jest też przystępna.
Czy Kolega może bliżej określić te zmywaki z Lidla :?: . Ja ma te wcześniejsze z napisem LEL - 3.
Teraz już ich nie ma, a są inne też po 1,69 zł. Za trzy sztuki
Te obecne nie mają nazwy, opakowanie jak na zdjęciu - 3 sztuki za 1,69 zł

Awatar użytkownika
jedrus84
60%
60%
Posty: 235
Rejestracja: 2008-11-21, 23:47
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jedrus84 » 2009-02-04, 22:53

Ja również przyłączę się do testów, może ktoś ma dylemat czy użyć jakieś inne zmywaki niż te przedstawione na forum to podaje jeszcze 2 , które poddałem podobnemu testowi jak kol. @Gogolik , poza testem we wrzątku. Testy wyszły ok - można śmiało stosować , chyba że kogoś odstraszy cena.

1.Druciak spiralny „PLUS”
Wyprodukowano dla INTERCHEMALL
INTERCHEMALL Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 202
02-486 Warszawa
www.interchemall.pl
Cena 1,59 zł
Waga z opakowaniem : 15g
Waga samego druciaka ok. 14 g
Grubośc pojedynczego elementu 0,050mm

2.Zmywak Stalowy Inox
FD Ravi Sp. z o.o.
39-207 Brzeźnica 594a
Tel 014 681 82 83
Cena ok. 1,6 zł
Waga z opakowaniem : 19,5g
Waga samego druciaka ok. 16 g
Grubość pojedynczego elementu 0,039mm


Chciałem szanownych kolegów zapytać jak to jest z tą grubością pojedynczego elementu. Czy grubszy znaczy lepszy dla naszych celów , czy przeciwnie?

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2009-02-05, 07:35

jedrus84 pisze:
Chciałem szanownych kolegów zapytać jak to jest z tą grubością pojedynczego elementu. Czy grubszy znaczy lepszy dla naszych celów , czy przeciwnie?
Z pewnością grubszy znaczy gorszy. Im grubszy tym mniej tasiemek w danej wadze czy objętości, więc i mniejszy stosunek powierzchni do objętości.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

Awatar użytkownika
gogolik
40%
40%
Posty: 65
Rejestracja: 2008-10-19, 17:17

Post autor: gogolik » 2009-02-05, 20:29

Ponieważ minął limit czsu nie moge edytowac pierwszego postu, dalsze wyniki testów zamieszczam poniżej .
Mam nadzieje że moderator scali obydwie części aby test był jednej całości

.Test 3 - czyli TT ( totalne tortury ) umieszczenie na 24 godziny w roztworzeok około 10 procentowego kwasu siarkowego ( 5ml kwasu o gestości 1,28 i 15 ml wody - temp. pokojowa ok 20 st.C)

Zdjęcie poniżej

Obrazek


Lidl- poczatkowo bez ciemnienia roztworu, z upływem czasu roztwór ciemniał az do uzyskania koloru ciemno granatowego, po zmywaku pozostały jedynie małe okruszki, bez możliwości zważenia- pozostał tylko pył.

Harry-zaraz po umieszczeniu pokrył sie brązowym nalotem, roztwór ściemniał na kolor brązowy, po około godzinie roztwór sklarował sie i zjasniał, po 24 godzinach roztwór jasny lekko słomkowy. zmywak ściemniał, wyraźnie jest go mniej, to co pozostało częściowo pokruszyło się, waga po testach wypłukaniu i osuszeniu - 0,14 g, po wyschnięciu pozostałości wyrażnie pokryły sie ponownie brązowym nalotem

Coral- roztwór od początku do konca jasny, pod koniec lekko zmetniały, zmywak jasny, waga po testach wypłukaniu i osuszeniu - 0.97 g.

Stella- roztwór od początku ciemniał aż do usyskania koloru ciemno niebieskiego, pozostałość po zmywaku to okruchy zawieszone- pływające w roztworze, ilość bez mozliwości zważenia - pozostał tylko pył po cedzeniu na bibule.

Sauber- roztwór stopniowo ciemniał ąż do barwy ciemnej niebiesko atramentowej, pozostałośc po zmywaku to drobne okruchy w ilości zbyt małej do zważenia.

Zdjęcia poniżej
Obrazek




Wykonałem też test 4 - przyciagania przez magnes

Lidl - wyrażne silne przyciaganie
Harry - przyciąganie umiarkowane ale wyraźnie wyczuwalne
Coral - przyciąganie bardzo słabe , ale wyczuwalne
Stella - przyciąganie silne - podobne do Lidl-a
Sauber - przyciąganie umiarkowane, nieco mniejsze niż Lidl I Stella ale silniejsze niż Harry




Ciekaw jestem Waszych opinii, ocen i wniosków.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości