Badania chromatograficzne wpływu refluxu na jakość destylatu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
JKuba
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2009-03-30, 20:36

Badania chromatograficzne wpływu refluxu na jakość destylatu

Post autor: JKuba » 2011-03-16, 12:35

Witam,

Chciałbym podzielić się z kolegami moimi badaniami dotyczącymi wpływu stopnia refluksu na jakość otrzymanego destylatu. Badania zostały zrobione w ramach pracy inżynierskiej dotyczącej kolumny rektyfikacyjnej i dotyczyły właśnie tego tematu. Myślę, że na pewno wielu z was zainteresują wyniki tych badań które i mnie zaskoczyły.

Poniższy tekst będzie zawierał dużo cytatów z mojej pracy, ze względu na to że nie było sensu pisać tego samego jeszcze raz, miłego czytania.


Budowa kolumny:

„Wszystkie połączenia spawane zostały wykonane metodą TIG w osłonie argonu, a następnie wytrawione preparatem ANTOX®, w celu uzyskania pasywacji powierzchni spoin. Zastosowanie metody TIG pozwoliło na wykonanie nie korodujących spoin. Do połączenia kotła (1) z kolumną (3) oraz kolumny (3) z głowicą (6) zastosowano połączenia kołnierzowe (2, 4), które widoczne są na rysunku 5.
Połączenia kołnierzowe (2, 4) zostały uszczelnione warstwą silikonu Soudal Silirub Cleanroom odpornego na etanol oraz inne czynniki chemiczne.
Kocioł (1) wykonano z beczki typu KEG, służącej do dystrybucji piwa. Wycięto górną część beczki i dospawano króciec (5) wraz z kołnierzem (2). Pojemność kotła wynosi około 35 dm3. Kolumnę (3) aparatu stanowi izolowana materiałem Tubolit® rura, wykonana ze stali 304L o średnicy 60 mm i długości 1300 mm w całości wypełniona. Wypełnienie (8) stanowią zmywaki kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej. Upakowanie zmywaków wynosi około 280g/dm3 objętości kolumny”

… „Dostarczanie ciepła do kotła odbywa się poprzez ogrzewanie dna kotła palnikiem gazowym z regulacją mocy. Spalanym gazem jest propan – butan. Przewód łączący butlę z gazem do palnika zaopatrzony jest w reduktor gazu. Maksymalna moc palnika wynosi 7,5 kW”


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Zacier cukrowy:


„Do wytworzenia zacieru cukrowego zastosowano sacharozę w postaci cukru spożywczego, wodę źródlaną oraz drożdże gorzelnicze T3 firmy La – Hem AB.
Do fermentatora o pojemności 35 dm3, dodano 22 dm3 wody źródlanej o temperaturze około 25 ºC. Dodano 6 kg cukru spożywczego i całość wymieszano do całkowitego rozpuszczenia” Dodano 75 g drożdży
„Po upływie 5 dni proces fermentacji zakończył się. Zmierzona wartość ºBlg wynosiła około -4. Ujemne wartości skali Ballinga spowodowane są niską gęstością powstałego etanolu. Otrzymany mętny zacier cukrowy sklarowano preparatem bentonitowym. W tym celu do zacieru dodano około 30 g bentonitu rozpuszczonego w 300 cm3 wody i całość pozostawiono na 2 dni. Następnie klarowny roztwór zlano znad osadu.
Tak otrzymaną surówkę poddano analizie chromatograficznej w celu określenia jej składu. Do badań użyto chromatografu SRI 8610 C zaopatrzonego w kolumny:
1. Do analizy związków organicznych: kolumna kapilarna Stabilwax, dł. 60 m, 0.53 mm, gaz nośny: Hel, detektor FID.
2. Do analizy wody: kolumna Poropaq Q, dł. 1 m, temp. 100 °C, gaz nośny: Argon, detektor TCD.
Wszystkie zamieszczone w pracy chromatogramy zawierają jedynie informację o zawartości substancji organicznych w próbkach. Osobno oznaczono zawartość wody w próbkach.”

Poniższy Chromatogram przedstawia próbkę zacieru cukrowego BEZ UWZGLĘDNIENIA WODY:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

„Na podstawie analizy danych przedstawionych na chromatogramie można stwierdzić, że surowiec (przefermentowany zacier cukrowy) zawiera dużo zanieczyszczeń. Substancjami, które występują w surówce w największym stężeniu są n – butanol i n – pentanol. Znaczące są również piki obrazujące zawartość metanolu oraz propanolu. Tak różnorodna mieszanina związków chemicznych w produktach reakcji uwidacznia, jak bardzo złożonym procesem jest fermentacja alkoholowa. Większość z obecnych w surowcu substancji chemicznych powoduje nieprzyjemny jego smak i zapach, dlatego produkt fermentacji wymaga oczyszczenia.
Dla badanej próbki oznaczono również zawartość wody, która wynosi 86,46% masowych, a co odpowiada zawartości etanolu na poziomie około 11% objętościowych.”


REKTYFIKACJA:

„Otrzymany zacier cukrowy poddano rektyfikacji w aparacie, który został opisany wcześniej. Proces rektyfikacji przeprowadzono przy różnych ilościach zawracanego orosienia. Stosowano następujące ilości orosienia:

1) Całkowity brak zawracanego orosienia (pełny odbiór destylatu)
2) Strumień orosienia 50 cm3/min
3) Strumień orosienia 100 cm3/min
4) Pełny powrót orosienia (odbiór kropelkowy destylatu)

Podczas każdego doświadczenia stosowano podobne parametry prowadzenia procesu. Głównie skupiono się na zachowaniu takiej samej mocy grzania i czasu zalewania kolumny. We wszystkich badaniach używano tego samego zacieru.”

Stałe strumienie orosienia 50 i 100 zostały zrealizowane poprzez zastosowanie naczynia Mariotta. Powodem takiej konstrukcji jest nieustalony przepływ par w trakcie trwania procesu co dałoby niewiarygodne wyniki. W następnej części będzie opisane (cytaty z pracy) w jaki sposób było to zrobione. UWAGA! Strumienie 50 i 100 były orosieniem o temperaturze pokojowej, co jak później się okaże dało ciekawy efekt.


PRZEBIEG BADAŃ:


„Do kotła aparatu ustawionego na palniku gazowym wlano 8 dm3 surowca (zacieru). Następnie przy pomocy śrub M8 skręcono połączenia kołnierzowe między kotłem a kolumną oraz między kolumną a głowicą. W głowicy umieszczono chłodnicę, która została połączona z przewodem doprowadzającym zimną wodę oraz przewodem odpływowym. W tulejce znajdującej się w głowicy zamocowano termoparę (czujnik Pt100). Odczyt temperatury prowadzono przy użyciu urządzenia firmy Elmetron.
Niewłaściwe wypoziomowanie kolumny może powodować ściekanie orosienia po ściankach aparatu, powodując spadek rozdzielczości kolumny. Dlatego przy pomocy poziomicy ustawiono aparat w pozycji pionowej. Pozycja pionowa pozwala na spływ orosienia środkiem kolumny. Proces rozpoczęto od ogrzewania z wykorzystaniem pełnej mocy palnika gazowego. Co 2 minuty dokonywano zapisu temperatury odczytywanej za pomocą termopary.
Wszystkie powyższe czynności wykonano każdorazowo przed zmianą ilości dostarczanego do kolumny orosienia.”


Całkowity brak zawracanego orosienia (pełny odbiór destylatu):


„Brak orosienia spływającego na wypełnienie (zawór powrotu zamknięty) powoduje, że nie zachodzi typowy proces rektyfikacji, a jedynie proces destylacji z deflegmacją. Wypełniona kolumna spełnia więc rolę deflegmatora. Aby zwiększyć intensywność deflegmacji, z kolumny zdjęto izolację. W ten sposób uzyskano bardziej intensywne chłodzenie deflegmatora powietrzem.
Doświadczenie sprowadzało się do ogrzania surówki i odebrania destylatu po przejściu par przez chłodnicę.
Destylat był odbierany do kolb stożkowych o pojemności 250 cm3. Aby oddzielić niżej wrzące frakcje (metanol, estry) od destylatu właściwego, pierwsze porcje skroplin (około 50 cm3) otrzymywanych w temperaturze 77,5ºC uznano za przedgon i zebrano do osobnego odbieralnika. Kolejne porcje destylatu odbierano jako właściwy produkt, aż do wzrostu temperatury do 78°C.
Otrzymany destylat wykazywał charakterystyczny zapach etanolu z delikatnie wyczuwalnym obcym zapachem. Próbkę poddano analizie chromatograficznej.”


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Skład destylatu bez uwzględnienia wody (% masowy):

Metanol 0,01%
Etanol 99,41%
n-butanol 0,35%
n-pentanol 0,23%

„Oznaczona zawartość etanolu w badanej próbce z uwzględnieniem zawartości wody wynosi 86,61% masowych, co w przeliczeniu na % objętościowy wynosi 89,15%.”





50 cm3/min


„W procesach prowadzonych ze stałym strumieniem orosienia 50 cm3/min lub 100 cm3/min zastosowano pewne zmiany w konstrukcji głowicy, które polegały na dołączeniu do rurki powrotu (6) naczynia Mariotta (4), które pozwala na uzyskanie stałego strumienia wypływu cieczy. Zmiany te pozwoliły na dokładne regulowanie strumienia cieczy zawracanej do kolumny.”

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

„Oznaczona zawartość etanolu (wraz z zawartością wody) w próbce wynosi 88,26% masowych, co odpowiada 90,52% objętościowych. Na chromatogramie właściwie nie widać pików odpowiadających zawartości innych, niż etanol, substancji w badanej próbce. Po powiększeniu dolnego obszaru chromatogramu widać głównie pik, który nie został zidentyfikowany przez chromatograf. Można dostrzec również niewielki pik metanolu oraz n – butanolu.”


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


100 cm3/min


„Proces rektyfikacji w ogólnych założeniach wykonano analogicznie jak podczas badań ze strumieniem orosienia 50 cm3/min. Jedyną różnicą było zwiększenie strumienia spływającego orosienia z naczynia Mariotta do 100 cm3/min. Zmianę objętościowego natężenia przepływu orosienia uzyskano poprzez zmniejszenie głębokości zanurzenia rurki umieszczonej w cieczy.
Oznaczona zawartość etanolu w próbce (z uwzględnieniem wody) otrzymanej podczas tak przeprowadzonego eksperymentu wynosi 88,96% masowych, co odpowiada 91,10% objętościowych. Podczas badań chromatograficznych nie wykryto znaczących ilości innych substancji (rys. 16a). Powiększenie dolnej części chromatogramu (rys. 16b) pozwoliło zauważyć obecność niewielkiej ilości innych substancji.”


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us





Pełny powrót orosienia (odbiór kropelkowy):

„Ostatni proces rektyfikacji przeprowadzono w analogiczny sposób jak w dwóch poprzednich przypadkach z tą różnicą, że do kolumny zawracano prawie całkowitą ilość skraplanych oparów. Odebrano jedynie niewielką ilość destylatu, aby można go było poddać analizie chromatograficznej. Taka realizacja doświadczenia była możliwa dzięki ustawieniu pozycji zaworu powrotu w taki sposób, aby destylat spływał kroplami do odbieralnika. Wartość odbieranego strumienia wynosiła około 1 cm3/min. Oznaczona zawartość etanolu w próbce (z uwzględnieniem zawartości wody) wynosi 92,42% masowych, co odpowiada 94% objętościowych.”



Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us




„Badania chromatograficzne wykazały obecność n – butanolu. Widoczna jest także obecność innej substancji. Powiększenie dolnej części chromatogramu pozwala dokładniej określić stopień zanieczyszczenia próbki.”







WNIOSKI I WYNIKI


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us




„Zawartość zanieczyszczeń w otrzymywanych destylatach badano również metodą chromatograficzną. Otrzymane destylaty niezależnie od stosowanego podczas doświadczenia stopnia powrotu, zawierały śladowe ilości zanieczyszczeń. Jedynie w doświadczeniach z pełnym odbiorem destylatu oraz pełnym powrotem orosienia na chromatogramach widoczne są piki wskazujące na obecność zanieczyszczeń w ilościach znaczących. Głównymi zanieczyszczeniami były n – butanol, metanol i n – pentanol. W pozostałych przypadkach na podstawie wyników badania chromatograficznego nie jest możliwe ilościowe określenie stężenia zanieczyszczeń. W tabeli 3 przedstawiono ilościowy skład otrzymywanych destylatów (bez uwzględnienia zawartości wody) w % masowych.”

Tabela 3. Zawartość zanieczyszczeń w otrzymanych destylatach (% masowe) oznaczona chromatograficznie.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

„Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić, że wraz ze zwiększaniem ilości zawracanego orosienia wzrasta ilość czystego etanolu w destylacie (tabela 2), co jest zgodne z danymi literaturowymi. Wyraźnie widać, że najczystszymi próbkami były próbki ze stałymi strumieniami orosienia. Należy tutaj podkreślić, że orosienie w tych doświadczeniach (strumień orosienia 50 cm3/min i 100 cm3/min) było orosieniem o temperaturze pokojowej. W pozostałych doświadczeniach stosowano orosienie gorące (temperatura bliska temperaturze wrzenia). Widoczne jest, że w doświadczeniach z zimnym orosieniem, destylat nie zawiera znaczących ilości n - butanolu czego nie można powiedzieć o destylacie otrzymanym w doświadczeniu z pełnym powrotem orosienia. Wg autora, zimne orosienie mogło spowodować wykroplenie z par n – butanolu, który ma temperaturę wrzenia 78°C. Taka wartość temperatury wrzenia jest minimalnie wyższa od temperatury, w której odbierano destylat, dlatego też doprowadzenie do kolumny zimnego orosienia mogło spowodować wykroplenie się tej substancji już podczas przepływu par przez warstwę wypełnienia, czego efektem był czystszy destylat.
Zawartość metanolu w próbce z całkowitym brakiem zawracanego orosienia (najbardziej zanieczyszczona próbka) jest ponad dwukrotnie niższa niż podawana w literaturze dopuszczalna zawartość tej substancji w alkoholu wytwarzanym w gorzelnictwie [Jarociński, Jarosz. 1980]. Pozostałe destylaty, zawierając jeszcze mniej metanolu tym bardziej spełniają pod tym kątem wymagania jakościowe stawiane wyrobom alkoholowym, otrzymywanym w przemyśle gorzelniczym.
Według tych samych wymagań jakościowych dla surowego spirytusu, minimalna zawartość etanolu powinna wynosić 90% objętościowych. Tylko jeden z destylatów nie spełnia tych wymagań. Jest to próbka z doświadczenia z całkowitym brakiem zawracanego orosienia.”





To by było na tyle w skrócie mojej pracy.

Należy zwrócić uwagę że wszystkie destylaty były również sprawdzane aerometrem z biowinu. Co ciekawe oprócz pierwszej próbki (bez refluksu) w której aerometr wykazał około 94% wszystkie pozostałe destylaty pokazały wartość około 96% (pełny refluks nawet troche więcej). Dlatego śmiem twierdzić że badanie aerometrem jest nic nie warte, jedynie orientacyjnie.
To że w wynikach w ostatnich tabelach w destylatach 50 i 100 cm3/min nie wykryto innych substancji nie oznacza że ich tam nie ma. Chromatograf był ustawiony na pewną czułość poniżej której nie określał ilościowo zanieczyszczeń. Natomiast WSZYSTKIE substancje widać na wykresie.

Wszystkie chromatogramy destylatów są dane 2 razy, drugie jest zbliżeniem.

Nie wiem czy napisałem wszystko, gdybym coś przeoczył lub coś było niezrozumiałe to chętnie postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Wszystkie cytaty są skopiowane z mojej pracy dlatego zastrzegam sobie autorstwo :wink:


JKuba

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2011-03-16, 14:33

No, nareszcie ktoś podszedł do tematu tak jak oczekiwałem. Nie jestem chemikiem więc wiedza moja jest raczej marna ale próbowałem poruszyć ten temat TU
i nic z tego nie wyszło.
Chciałem rozpocząć dyskusję w temacie procesów zachodzących w trakcie fermentacji ale nikt nie podjął tematu. Poza tym chciałem dowiedzieć się co trzeba i jak robić aby "naruszyć" wiązania wodorowe w celu odseparowania tych wszystkich związków, które negatywnie wpływają na smak i zapach destylatu.
Mam nadzieję, że kolega pomoże mi w tym temacie.
Wielkie dzięki za wkład pracy i chęć podzielenia się wnioskami z doświadczeń.

Awatar użytkownika
marcinsoo
50%
50%
Posty: 173
Rejestracja: 2008-09-19, 09:29
Lokalizacja: Dębica

Post autor: marcinsoo » 2011-03-16, 16:49

Gratulacje, ciekawe badania kolega prowadzi :] aczkolwiek o ile w przypadku nr 1 tj. Całkowity brak zawracanego orosienia (pełny odbiór destylatu) wychodzi koledze ponad 0,5% zanieczyszczeń (surówka gorzelnicza ma do 0,5%) i to by się zgadzało, to w przypadku metanolu, wyszedł bardzo niski wynik 0,01% to 3 razy lepiej (3xmniej) niż w spirytusie luksusowym 96,5%obj. wielokrotnie rektyfikowanym- to nieprawdopodobne.

Tutaj opracowanie P. Jarosza : http://bimber.ovh.org/przemyslowo3.html#spirytus_surowy
A w załączeniu norma polska na spirytus

Zgadza się mierzenie biowiniowskim alkoholomierzem kolegi jest nic nie warte :)
Nawet dobry alkoholomierz kolegi 98%, ma błąd pomiaru 1%, + błędy z odczytu temperatury i oko ludzkie. Wiarygodność mamy dopiero przy prawidłowym pomiarze i przy użyciu legalizowanego alkoholomierza np. o zagęszczonym zakresie 87-97% z podziałką co 0,1% - o tym mówią normy...

Kiedyś kolega badał chromatografem destylat 74% i to w USA na super sprzęcie ponoć, bardzo się cieszył bo wyszedł tylko etanol i woda- i niech się cieszy dalej, inna sprawa, że nie wie co to jest niedogon i pije wszystko jak leci :]
Wobec powyższego, uważam, że trzeba by tu zastosować większą czułość badania bo literatura, normy, fachowcy mówią o kilkudziesięciu do nawet 100 (w surówce) różnorakich substancjach będących w rzekomo czystym spirytusie. Nasz smak i powonienie również nie kłamią.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

P.S. A jak tam obrona poszła ?
Załączniki
PN-74 A-79522.png
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości." B.Russell

JKuba
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2009-03-30, 20:36

Post autor: JKuba » 2011-03-16, 17:12

@marcinsoo

Przestudiowałem podczas pisania pracy książkę pana Jarosza i Jarocińskiego, również na to zwróciłem uwagę.
Nie sądzę aby chromatograf kłamał, dlatego uważam że może to być różnica w samym zacierze. Zwróć uwagę że normy spirytusu są oparte na zacierze melasowym i ziemniaczanym co wg mnie znacząco pogarsza ich jakość, ale oczywiście jest niebagatelnie tańsza.

Ludzie na uczelni też lubią wypić dlatego temat jak najbardziej im się spodobał, stąd obrona była "wesoła"

JKuba

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2011-03-16, 21:07

JKuba pisze:Przestudiowałem podczas pisania pracy książkę pana Jarosza i Jarocińskiego, również na to zwróciłem uwagę.
Nie sądzę aby chromatograf kłamał, dlatego uważam że może to być różnica w samym zacierze.
I tak jest. Zawartość metanolu w czystej cukrówce będzie najmniejsza. Zwiększa się podczas fermentacji owoców, szczególnie jabłek.

JKuba
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2009-03-30, 20:36

Post autor: JKuba » 2011-03-16, 21:17

Dokładnie kolego @Citizen Kane

"...Na przykład alkohol metylowy powstaje z pektyn, które rozkładają się na kwas pektynowy, a następnie na metanol. Dlatego najwięcej metanolu mamy w spirytusie wyprodukowanym z owoców, a zwłaszcza z jabłek i śliwek..."

Źródło: Jarociński, Jarosz. "Gorzelnictwo i drożdzownictwo"


JKuba

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2011-03-16, 21:21

Citizen Kane pisze: I tak jest. Zawartość metanolu w czystej cukrówce będzie najmniejsza.
A ja z tego co czytałem to wynikało że w cukrówce metanolu nie ma ani grama.
Pozdrawiam.
OLO 69

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6989
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-03-16, 21:23

Witam , a czy dąb podczas fermentacji może mieć wpływ na zwiększenie się metanolu? Czytałem kiedyś , ale nie pamiętam źródła , gość odradzał fermentację w beczkach dębowych , właśnie z tego powodu , a są ,,szkoły" w których podają dawki czipsów dębowych do fermentacji , stąd moje pytanie.

JKuba
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2009-03-30, 20:36

Post autor: JKuba » 2011-03-16, 21:33

@olo69

Jak widać jest

@magas37

Nie mam pojęcia, ale coś w tym jest że po whisky tak głowa boli


JKuba

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2011-03-16, 21:53

W mniejszych lub większych ilościach alkohol metylowy(metanol) zawsze znajduje się w destylatach gorzelnianych.Wyjątek stanowi spirytus wytwarzany z melasy. Zjawisko to wynika z faktu , iż metanol jest produktem enzymatycznego (pektynoesteraza) rozkładu pektyn, substancji znajdujących się we wszystkich płodach rolnych a nie występujących zupełnie w melasie.
Cytat z książki"Skrócony kurs gorzelnictwa rolniczego"

Podejrzewam że skoro pektyn nie ma w melasie to w cukrze tym bardziej.
Wobec tego skąd ma się brać metanol w nastawie cukrowym?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez OLO 69, łącznie zmieniany 1 raz.
OLO 69

JKuba
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2009-03-30, 20:36

Post autor: JKuba » 2011-03-16, 22:01

@olo69

A dajesz sobie rękę uciąć że podczas fermentacji metanol powstaje TYLKO I WYŁĄCZNIE z pektyn? Sam widzisz ile syfu jest w zacierze cukrowym, popatrz na chromatogram. Skądś musiał się tam wziąć, ja go na bank tam nie dolałem :wink:

JKuba

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6989
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2011-03-16, 22:12

W produkcji szkockiej nie używa się dębu do fermentacji, co prawda o co innego mi chodziło , ale dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
OLO 69
100%
100%
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-11-23, 14:01

Post autor: OLO 69 » 2011-03-16, 22:12

@JKuba
Nie wiem skąd Ci się wziął.
Zobacz jeszcze to http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=58
W trzecim poście od góry jest tabela.
Zobacz zawartość procentową składników.
Dla zacierów melasowych alkohol metylowy stanowi 0%.
Pozdrawiam.
OLO 69

JKuba
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2009-03-30, 20:36

Post autor: JKuba » 2011-03-17, 19:02

@olo69

Chyba nie muszę ci mówić że żyjemy w czasach kiedy kwasek cytrynowy nie jest CZYSTYM KWASEM CYTRYNOWYM, kiedy sok z jabłek nie widział nigdy jabłka i w końcu trzeba się zastanowić ile jest cukru w cukrze. Biorąc pod uwagę złożoność procesów biochemicznych jakie występują podczas fermentacji stwierdzenie że "nie będzie tam metanolu" jest dla mnie nieprawdziwe i tyle :wink:
Ale skoro uważasz że go tam nie powinno być to jak już chcesz, ale i tak tam jest :roll:

JKuba

Awatar użytkownika
700
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2011-01-01, 23:47
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: 700 » 2011-03-18, 00:05

Kiedyś może i bym się kłócił że nie powinno być w destylacie z sacharozy metanolu.
Ale nie dzisiaj. Ani w tym przypadku.
Cytat:
„Do wytworzenia zacieru cukrowego zastosowano sacharozę w postaci cukru spożywczego, wodę źródlaną oraz drożdże gorzelnicze T3 firmy La – Hem AB."
Nieznany nam skład pożywki, (a występują w ich składzie m.in aminokwasy) Nie mamy więc do czynienia z chemicznie czystą sacharozą i drożdżami, ale z różnorodną chemicznie "zupą".
Jest jeszcze sprawa inna. To narzędzia badawcze. Czy cytowane "normy" przewidywały użycie czułego chromatografu? Nie. One były ustalane do innych narządzi badawczych. (Mniej czułych) Wybacz @olo69, możesz nie mieć racji.
@JKuba
Gratuluję pomysłu na pracę inżynierską. Dzięki niej mógł kolega prowadzić legalnie badania, które wszyscy forumowicze robią w ukryciu. :wink:
Ciekawi mnie czy praca magisterska będzie kontynuacją dotychczasowej. Nawet miał bym kilka pomysłów na takie badania. :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości