Klarowanie zolem krzemionkowym

bnp

Klarowanie zolem krzemionkowym

Post autor: bnp » 2007-11-15, 12:33

Witam

Z praktyki wiem, że czasem klarowanie zacieru, wina czy piwa jest bardzo uciążliwe. Trunek nie klaruje się do końca nawet przez zastosowanie bentonitu, szczególnie gdy nastaw jeszcze trochę pracuje. W trakcie analizy problemu trafiłem w necie na zol krzemionkowy np. http://www.ake.com.pl/subpage.php?id=matklar_zol&s=3 lecz na żadnym z forum nie znalazłem opisu jego działania w warunkach domowych. Jako że jestem niecierpliwy i trochę skąpany(bierze się to z tego, że dlaczego mam coś sobie kupić jak mogę sobie to sam zrobić) postanowiłem otrzymać tenże zol.

Produkcja jest prosta, potrzebne jest szkło wodne 30% -dostępne w każdym budowlanym sklepie za ok 2-3 zł za 0,5 l oraz kwas – ja użyłem kwasu octowego(octu z biedronki 10 %).

Zol na 20-50 l nastawu

Sprzęt i odczynniki :

-zlewka lub słoik ok 300 ml
-strzykawka 20 ml
-szkło wodne 30 % 20 ml
-woda 20ml (może byc kranówka)
- ocet 10 % 20 ml

Sposób wykonania:
Do zlewki lub słoika dozujemy strzykawką 20 ml szkła wodnego, dodajemy 20 ml wody. Całość odkładnie mieszamy, następnie wkraplamy intensywnie mieszając 20 ml 10% octu.
W ten sposób otrzymaliśmy słabo alkaliczny roztwór zolu krzemionkowego gotowy do klarowania.
Klarowanie następuje przy współudziale żelatyny w sosunku 1 część żelatyny + 5 części zolu już po 10 minutach od za dozowania do nastawu a całkowicie klaruje się w ciągu 1-3 dni. Dodajemy najpierw żelatyny, energicznie mieszamy a później zol. Całość powinno zmętnieć.

Podane ilości odczynników są w przybliżeniu, ponieważ ocet nie zawsze będzie miał te deklarowane 10%, szkło wodne także. Dlatego proponuje zacząć od podanych proporcji i robić próby na zacierze. Jeśli klarowanie jest nikłe należy zwiększyć ilość dodawanego kwasu o 0,1-0,5 ml. Chodzi o to by w naszej reakcji nie wytrąciły się "kryształki" krzemionki, dobry roztwór zolu powinien być bezbarwny lub koloru białego. Czasem strąci nam się galaretka, wtedy dodajemy szybko trochę wody i całość mieszamy.

Klarowałem już wino i piwo, trzeba nabrać trochę wprawy przy sporządzaniu zolu ale naprawdę jest to bardzo szybki, tani i efektywny sposób.

Proponuję stosować łączenie środków, np. węgiel pylisty + bentonit+ żelatyna+ zol , efekt gwarantowany .

Pozdrawiam – bnp

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2007-11-15, 16:16

Witam nie umniejszając naprawdę kawał dobrej roboty - moje gratulacje - szczerze :!: :!:
po prostu dałeś niezły wykład i proste rozwiązanie - prowadzisz nas jak "maluszka" za rączkę - konkretny opis szczegółowa "instrukcja" - po prostu - perfect :wink: ....

skoro twierdzisz że "zol" jest bardziej efektywny to już nam ( mnie też) obniża koszty

po co kupowac jak można zrobić samemu - przyznaj się @bnp - czy Twój wójek to nie Adam Słodowy :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

pozdrawiam 98% .....

Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2007-11-15, 16:18

Witam.

Czy kwasu dodaje się w nadmiarze? czy resztki krzemianu sodu reagują może z kwasami obecnymi w nastawie? Wydaje mi się, że średnio przyjemnie było by pić szkło wodne, dlatego pytam o tem nadmiar, żeby rozłożyć krzemian.

Pozdrawiam.

adwokat

bnp

Post autor: bnp » 2007-11-15, 17:35

@adwokat


W takich proporcjach jak podałem, to nie ma już krzemianu sodu, jest tylko zol krzemionki czyli koloidalny roztwór SiO2. Ale jeśli nawet by były niewielkie ilości szkła wodnego , to tak jak pisałeś Krzemian sodu przereaguje z kwasami w nastawie.
Czynnikiem klarującym jest tu koagulująca krzemionka a nie szkło wodne.

Jest to metoda bezpieczna, wykorzystywana w przemyśle piwowarskim i wielu innych gałęziach przemysły spożywczego.

Awatar użytkownika
larzwo
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2007-08-31, 12:25
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: larzwo » 2007-11-15, 22:13

piszesz, że klarowałeś nim wino, jak ze smakiem ?
pytam się, bo jednak głównie produkuję półprodukt ;) do kapania jak na razie :oops:
Jak będę miał problemy z klarowaniem jakiegoś winka to przetestuje i zdam relacje :)


z strony producenta "oryginału"
Jednocześnie usuwane są z soku polifenole, taniny i substancje białkowe.
nie zabija goryczki ?

bnp

Post autor: bnp » 2007-11-16, 15:02

@larzwo


Zastosowanie jakiegokolwiek ze środków klarujących zmienia smak trunku. Usuwane są tak jak podałeś różnie związki odpowiadające za smak wina czy piwa. Do piwa np. bentonit jest złym środkiem do klarowania a zol jest doskonały. Moim zdaniem to kwestia gustu, wino po klarowaniu nabiera łagodności, staje się bardziej delikatne w zapachu i snaku, ponieważ po wyklarowaniu nie ma już resztek drożdży i białka.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2007-11-17, 09:01

@bhp

"Klarowanie następuje przy współudziale żelatyny w sosunku 1 część żelatyny + 5 części zolu już po 10 minutach od za dozowania do nastawu a całkowicie klaruje się w ciągu 1-3 dni. Dodajemy najpierw żelatyny, energicznie mieszamy a później zol. "



Przy klarowaniu żelatyną bądź żelatyną i taniną używa się stosunkowo małych ilości i zawsze w postaci roztworów. W związku z tym mam pytanie, bo nie bardzo rozumie tego stosunku 1 część do 5 części. Są to stosunki wagowe, objętościowe? Jeśli objętościowe to, jaki roztwór żelatyny, jeśli wagowe to jak policzyć wagę zolu? No i co z temperaturą, w jakiej proces klarowania przebiega optymalnie.

Często przychodzi mi klarować różnego rodzaju winka a Twój sposób otwiera nowe możliwości. Dziękuje za poszerzenie naszej wiedzy w tym temacie.
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2007-11-17, 11:07

Z Ake :
"ZALECANE UZYWANIE I DAWKOWANIE:
LUDOX ®P X-30 F dodaje się do soku w ilości 20-100 ml/hl
Klarowanie może odbywać się na zimno w temp. 15-20 C lub na ciepło w temp. 40-50 C. Klarowanie na ciepło znacznie skraca czas procesu klarowania.
W przypadku klarowania z użyciem żelatyny, stosunek żelatyny do zolu LUDOX ®P X-30 F powinien wynosić 1:5. Każdy środek klarujący powinien być dodawany osobno do soku.






Ja to tak zrozumiałem że 1g żelatyny + 5 ml zolu LUDOX ®P X-30 F . Zol ten jest 30% roztworem. U nas zol ma stężenie ~15 % ponieważ nasze szkło wodne zastosowane do otrzymywania zolu rozcieńczyliśmy o w st. 1:1 z wodą .

Dlatego zakładam iż na 1 g żelatyny potrzeba 10 ml naszego zolu.
Są to tylko założenia teoretyczne. Z doświadczenia wiem, że w pewych przypadkach klaruje już sam zol. Dodatek żelatyny i zolu najlepiej ustalić eksperymentalnie.
Klarowałem tylko w temp pokojowej.

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2008-06-22, 13:20

Witam
W sprawie zolu krzemowego do klarowania . Znalazłem w sprzedaży leki na wiele schorzeń w postaci zolu z żelatyną do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego.
Co o tym sądzicie.

Awatar użytkownika
nokiapl
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2010-02-16, 17:01

Post autor: nokiapl » 2010-03-17, 02:04

Czy taka żelatyna się nadaje do tego??

http://allegro.pl/item946074658_zelatyn ... _250g.html

bnp

Post autor: bnp » 2010-03-17, 10:05

nadaje się
ale poco z aledrogo ? nie lepiej kupić w sklepie ??

Awatar użytkownika
nokiapl
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2010-02-16, 17:01

Post autor: nokiapl » 2010-03-17, 10:29

Nie mowie ze tam kupie, ale z chemii jestem noga do kwadratu lub jeszcze bardziej do sześcianu.
Gdzieś czytałem ze ma być to żelatyna w płynie i teraz znów zagadka czy sypać w granulkach do tego czy najpierw z wodą rozrobić, jeśli tak to w jakim stosunku ?? :)

bnp

Post autor: bnp » 2010-03-17, 16:34

to zależy jaki stary masz zol,
ja obecnie stosuję dawkę

0,2 d żelatyny rozpuszczonej we wrzątku + 27 ml zolu na ok 20 l piwa

morusek
50%
50%
Posty: 182
Rejestracja: 2010-02-08, 13:51
Lokalizacja: lubelskie

Klarowanie zolem krzemionkowym

Post autor: morusek » 2010-03-17, 21:06

witam

zrobiłem dziś próbę zolu
20ml szkła wodnego + 20ml wody+ 11ml octu 10%, więcej octu zaraz krzepnie,
roztwór przezroczysty, po 2 godzinach zrobił się biały i stężał jak galareta :nie_wiem co o tym sądzicie? może za dużo kwasu? :nie_wiem szkło wodne z budowlanego nie wiem ilu % nie pisze
morusek

bnp

Post autor: bnp » 2010-03-17, 21:29

za dużo octu

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości