Zaworek w 15 minut

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
bnp

Zaworek w 15 minut

Post autor: bnp » 2008-04-15, 16:43

Co prawda była już mowa o tym jak zrobić zawór do regulacji odbioru, ale pozwolę sobie przedstawić prosty i tani zaworek. Nie będzie to iglicowy, lecz także precyzyjny.

Zawór składa się z :
-trójnika miedzianego fi 8mm
- śruby KO 6
- nakrętki do tej śruby(właściwie nie wiem jak to się nazywa, jakaś tulejka z gwintem wewnętrznym )
- kawałka przewodu silikonowego fi 6
- pokrętła

Sposób wykonania :
W trójnik wciskamy przewód silikonowy, w boczny tubus trójnika wciskamy zwilżoną klejem np. kropelką tą niby nakrętkę. Śrubę wkręcamy w gwint nakrętki. Dodajemy pokrętło.

Czas przygotowania takiego zaworu to ok. 15 min. roboty .
Koszt to ok. 10 zł.

Sposób działania :
Destylat przepływa przez rurkę silikonową umieszczoną w trójniku, wkręcana śruba dociskając ściankę przewodu zmniejsza jego średnicę powodując tym samym zmniejszenie przepływu cieczy. (Dla higienistów ) Destylat nie ma kontaktu z miedzią i z pozostałymi elementami zaworu, przepływa tylko przez rurkę silikonową. Bardzo płynna regulacja.
Załączniki
zaworek.jpg
Ostatnio zmieniony 2008-10-31, 16:40 przez bnp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-04-18, 13:50

Witam!
Dodam tu jedno usprawnienie - to doskonały i ekonomiczny pomysł, ale radzę dać walcową, pełną podkładkę (luźno wchodzący, krótki wałeczek z dowolnego twardszego materiału, też zakończony kuliście, aby pasował do krzywizny ścianki trójnika i mógł całkowicie odciąć przepływ) między śrubę a wężyk.
Śruba może, obracając się podczas regulacji, po pewnym czasie uszkodzić ściankę wężyka - podkładka zamieni ruch wzdłużno-obrotowy końcówki śruby na wzdłużny, wężyk na pewno bardziej to polubi i dużo dłużej popracuje bezawaryjnie.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-04-18, 14:34

Witam :D .
Pomysł całkiem dobry. Mam wężyk silikonowy fi 8 mm, wiec wzorując sie na patencie kolegi dostosuję do niego trójnik miedziany fi 10 mm, ponieważ biorę poprawkę na grubość ścianek
wężyka. życzę wielu pomysłów przydatnych w usprawnieniu destylacji.
_______________________
Pozdrawiam serdecznie Ostoja

bnp

Post autor: bnp » 2008-04-18, 17:20

"radzę dać walcową, pełną podkładkę (luźno wchodzący, krótki wałeczek z dowolnego twardszego materiału, też zakończony kuliście, aby pasował do krzywizny ścianki trójnika i mógł całkowicie odciąć przepływ) między śrubę a wężyk."

W mojej wersji przepływ odcięty zostaje całkowicie, ale kolega ma rację z tą podkładką, ponieważ w pierwszej wersji zaworka po pewnym czasie śruba przerwała wężyk. Zastosowałem podkładkę z uciętego kawałka silikonu i jest teraz dobrze. Jednak będzie trzeba pomyślec o innym rozwiązaniu, myślę o zastosowaniu kulki metalowej, lub coś na kształt kolegi pomysłu.
Ps
Wprowadzając takie modyfikacje to już nie będzie zaworek w 15 min tylko w 20 min. :mrgreen:

Awatar użytkownika
bielok
101%
101%
Posty: 607
Rejestracja: 2006-06-30, 09:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: bielok » 2008-04-18, 17:24

cześć :)
bnp pisze: Jednak będzie trzeba pomyślec o innym rozwiązaniu, myślę o zastosowaniu kulki metalowej, lub coś na kształt kolegi pomysłu.
I ja o tym pomyślałem, pytanie tylko czy silikon jest na tyle sprężysty że cofnie kulkę gdy śruba będzie odkręcana - pomogło by zamocowanie kulki na sztywno do srubki. Z 20 minut robi się .... 1h :)
pozdrawiam
bielok

Alkohol nie rozwiąże twoich problemów...
A z drugiej strony, mleko w sumie też nie..

Awatar użytkownika
Dziev
40%
40%
Posty: 93
Rejestracja: 2006-05-26, 21:31
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: Dziev » 2008-04-18, 17:49

aze 100 zł 10 ;) Ale jak wola...:P

blacha
30%
30%
Posty: 30
Rejestracja: 2008-05-08, 17:21
Lokalizacja: Radomskie

Post autor: blacha » 2008-05-20, 21:36

Witam.
Zrobiłem taki zaworek.
To istne cudo !!!!!!!!!!
Mój wężyk bez problemu wypycha władkę o kulistym zakończeniu, a dozowanie cieczy w porównaniu z zaworem kulowym ma się jak pięść do oka.
Podkreślę tylko że wężyk wszedł z dużym oporem.
Gratuluję pomysłu.
Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-09-15, 12:02

Witam!
Oto kolejna wersja - prostego w zamyśle - zaworu odbioru w/g doskonałego pomysłu Kolegi bnp.
Ponieważ mam tendencję do komplikowania nawet prostych rzeczy, to nad tym też trochę popracowałem :D i nie jest to już na pewno "zawór piętnastominutowy"raczej "dwu,trzygodzinny".
Korpus jest wykonany z poliamidu (nylonu), tłoczek z teflonu, a pokrętło z duraluminium.
Materiały nie są krytyczne, mogą być oczywiście inne. Średnice otworów w korpusie, kształt końcówki tłoczka zależy od średnicy i grubości ścianki użytego wężyka.
Rysunek jest w skali, dla wężyka o Φ zew. 10,8x1,5mm otwory mają Φ11mm. Gwint pokrętła to M12x1, pasuje do otworu Φ11mm.
Działa b. dobrze w całym zakresie - od zupełnego zamknięcia do pełnego przepływu.
Długość życia zaworka zależy tylko od jakości wężyka silikonowego - jeśli użyje się odpowiednio ukształtowanego elementu pośredniego (czyli tłoczka z kulistym zakończeniem albo ew. kulki, jest to w zasadzie konieczne) to wężyk jest tylko zgniatany, bez dodatkowego bardzo szkodliwego efektu przecinania obracającym się pokrętłem. Tłoczek ma w otworze luz ok. 0,3mm.
Jedna strona korpusu (ta dłuższa) jest rozwiercona na odpowiednią średnicę (tu - Φ13mm) - daje to możliwość wciśnięcia korpusu zaworu na "spęczoną" część wężyka, nasuniętego na rurkę odbioru (tu - Φ10,4mm).
To wygodne podczas regulacji, bo zawór jest nieruchomo zamocowany na wylocie, a nie "wisi" swobodnie na wężyku odbioru (ale przy wysokiej kolumnie wygodniej będzie umieścić go niżej).
Załączniki
Zawór.png
Zawór.png (8.11 KiB) Przejrzano 14751 razy
Elementy składowe.jpg
Zawór kompletny.jpg
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

człowiek
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2008-03-04, 23:09

Post autor: człowiek » 2008-09-15, 15:45

Na zaworkach o konstrukcji "zgniatającej" wężyk silikonowy zauważyłem spadek przepływu w miarę rozgrzewania się silikonu (wydaje mi się że on pęcznieje). Jak sobie z tym radzić? Po jakimś czasie znowu pomiar odbioru?

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2008-09-15, 17:36

Może rozwiązaniem jest umieszczenia zaworka poniżej chłodnicy?.
Planuję coś takiego zrobić w swojej kolumnie. Do odbioru podłączę chłodnicę typu prostego, a poniżej na wężyku silikonowym umieszczę zwór.
Ostatnio zmieniony 2008-09-15, 22:37 przez Akas, łącznie zmieniany 1 raz.

bnp

Post autor: bnp » 2008-09-15, 17:44

Panowie mam pomysła na bardzo precyzyjny zaworek iglicowy w 15 minut :mrgreen:
Będzie się składał z tych samych części co zaciskowy
Jak wyjdzie to dam na forum

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-09-15, 19:30

Kolego @bnp może być w godzinę, tylko proszę przedstawić go jak najszybciej na forum :D
Pozdrawiam Ostoja

bnp

zawór iglicowy kontowy

Post autor: bnp » 2008-09-16, 18:28

zawór jeszcze nie sprawdzony ale myślę że będzie działał
Składa się z
trójnika miedzianego fi 8mm
śruby KO 6
2 kawałków 5mm silikonowego przewodu Fi wew 6 zew 8 mm

Sposób montażu i działanie
W trójnik wciskamy kawałki przewodu, w jeden z nich wkręcamy stoczoną na iglicę śrubę.
Zaworek działa jak typowy iglicowy, wkręcana śróba dławi prześwit otworu utworzonego z rurki silikonowej. Na precyzyjność zaworka będzie miał wpływ skok gwintu oraz kąt stożka iglicy. Zaworek jest szczelny, silikon działa jak uszczelka.

jakoś tak chyba kiepsko wytłumaczyłem, :mrgreen:

ps
jak wspomniałem zaworek jeszcze nie sprawdzony nie mam na stanie odpowiedniej śruby z KO
Załączniki
zaworek ig.jpg

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-09-18, 08:25

Witam!
Oj, chyba kiepsko :) .
Rozumiem, że wylot nie jest "w linii", tylko bocznym odeściem (nóżką litery "T").
Boję się tylko o szczelność na gwincie śruby, to niepewne miejsce.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

bnp

Post autor: bnp » 2008-09-18, 10:55

@Astemio
Tak zawór jest kątowy
co do szczelności to to jest ok
jak przetestuję to opowiem czy działa

ps zawór ten przeznaczony ma być do regulacji odbioru gdzie ciśnienie jest niewielkie i ten kształt zaworu nie ma znaczenia

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości