Głowica typu AAbratek

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Głowica typu AAbratek

Post autor: Akas » 2008-09-02, 18:18

Zdecydowałem się na budowę kolumny z głowicą typu AAbratek (wersja oszczędna) z linku http://gorzalka.ovh.org/abratek/destyla ... lacja.html
Chciałbym od razu podziękować dla kolegi AAbratka za udostępnienie swojego pomysłu.
Jest to moja pierwsza konstrukcja ,założyłem więc sobie ,że będę stosował zasadę maksymalnego uproszczenia. Pomyślałem też , że warto pokazać ją jeszcze przed spawaniem. Być może popełniłem jakieś błędy i będzie czas na ich poprawkę.
Chciałbym krok po kroku pokazywać postępy swojej pracy i liczę na uwagi, bardziej doświadczonych kolegów.

Głowica jest wykonana z rury o 70x2mm .
Wymiary : długość 57cm , wysokość 20cm.
Tak ma wyglądać po spawaniu.
Obrazek
Tutaj jest rozłożona na poszczególne elementy.
Do połączenia głowicy z kolumną zastosuję wywijkę.
Obrazek
Tak wygląda powrót. Jest zrobiony z rurki 8x1mm.
Obrazek
A tak odbiór , też jest wykonany z rurki 8x1mm. Nie wiem jeszcze jaki zastosuje zawór.
Skłaniam się do wersji polegającej na zaciskaniu wężyka silikonowego.
Obrazek
Tył wygląda w ten sposób. Wodę będę dostarczał również rurkami 8x1.
Obrazek
Skraplacz wykonany jest z rurki karbowanej polecanej przez kolegę Astemito.
Rurka ma długość 5m ,fi zew. 12mm , fi wew. 8mm, i jest nawinięta na rurze 34x1,5mm o dług. 46cm.
Obrazek
Z powodu bardzo cienkich ścianek rurki karbowanej, łączenia wykonam poprzez lutowanie (miejsca zaznaczyłem je czerwonymi strzałkami).
Górna strzałka pokazuje ,celowe faliste nawinięcie uzwojenia. Ma to na celu zmniejszenie prześwitu oraz wydłużenie drogi dla oparów alkoholu.
Obrazek

To tyle jeśli chodzi o głowicę.
Na kolumnę mam przygotowany dwumetrowy odcinek rury 70x2mm.
Od strony kega mocowanie kolumny będzie wyglądać w ten sposób:
Obrazek

Obrazek
Wypełnienie ma być wykonane z zmywaków "dobry duszek" , które już mam zakupione w odpowiedniej ilości.
Mam, też litr sprężynek z kwasówki kupionych na allegro.
Zastanawiam się czy można łączyć te wypełnienia. A jeżeli można, to gdzie dać te sprężynki na dole, czy na górze?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Akas, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-09-02, 19:34

Wydaje mi się że tama jest za wysoko, ta wspawana rurka wystarczy jak będzie centymetr ponad spód poziomej rury, chodzi po prostu o uniemożliwienie wypływu skroplin które ominą rurkę refluxu
poza tym nie musi być ona tak długa w dół kolumny - wystarczy aby odprowadziła na środek wypełnienia ( kolumny)
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2008-09-02, 20:14

AAbratek pisze:Wydaje mi się że tama jest za wysoko, ta wspawana rurka wystarczy jak będzie centymetr ponad spód poziomej rury, chodzi po prostu o uniemożliwienie wypływu skroplin które ominą rurkę refluxu
poza tym nie musi być ona tak długa w dół kolumny - wystarczy aby odprowadziła na środek wypełnienia ( kolumny)
Tamka ma dokładnie 15mm. Oczywiście mogę ją wymienić.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2008-09-02, 20:47

akas pisze:
Tamka ma dokładnie 15mm. Oczywiście mogę ją wymienić.
nie wymieniaj .według mnie jest ok.
rurkę możesz skrócić.
jedyne co mnie martwi to że destylat może przelewać się przez górę tamki(ja tak miałem)

chłodnica nawinięta na rurkę to idealne rozwiązanie,sam zrobiłbym identycznie. musisz jedynie uszczelnić idealnie połączenie rurki z króćcem,żeby woda chłodząca nie wydostawała się do wewnątrz głowicy przez nieszczelności.[/quote]

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-09-02, 21:05

Spiryt pisze:nie wymieniaj .według mnie jest ok.
wiele złego się nie stanie :wink:
jedyne co mnie martwi to że destylat może przelewać się przez górę tamki(ja tak miałem)
przyczyną może być to że napływająca para blokuje wypływ, dlatego w moim pierwotnym zamyśle narysowałem "korytko" zamiast rurki
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2008-09-02, 21:08

no właśnie -korytko.

dzięki aabratek.

Akas
101%
101%
Posty: 667
Rejestracja: 2008-05-30, 01:05
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Akas » 2008-09-02, 21:09

Spiryt pisze: jedyne co mnie martwi to że destylat może przelewać się przez górę tamki(ja tak miałem)
Hmm, to mnie też to martwi. Sprawdzałem przepływ na fi 6mm.
Wychodzi co najmniej 800ml na minutę, (sprawdzałem przy minimalnym słupie cieczy).
To kilkakrotnie więcej niż potrzeba np. przy grzaniu 4kW.
Może ciecz burzy się w jeziorku i stąd dochodzi do przelewania?

Obrazek

Awatar użytkownika
SRG
90%
90%
Posty: 682
Rejestracja: 2007-12-15, 09:32
Lokalizacja: śląskie

Post autor: SRG » 2008-09-02, 21:16

Destylat może przelewać się górą "tamki" jeśli rurka odpływu ma zbyt małą średnicę. Powinna mieć możliwość odprowadzić cały skroplony destylat. (Nawet z zapasem na maksymalne grzanie)

Awatar użytkownika
PtasioR
101%
101%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-09, 11:52
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: PtasioR » 2008-09-03, 17:56

Witam serdecznie po długiej przerwie! Otóż postanowiłem troszkę zmodyfikować swoja aparaturę! Mam podobne rozwiązania jak tutaj u kolegi! Denerwuje mnie jednak ciśnienie jakie powstaje wewnątrz kolumny! Co myślicie o tym aby na końcu głowicy zrobić malutki otworek przylutować na srebro kawałek rurki i na czas wybryku wstawiać tam rurkę fermentacyjna! Zlikwiduje nam nadciśnienie i podciśnienie a syfon uniemożliwi wydostawanie się pary! Co myślicie o tym rozwiązaniu? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2008-09-03, 19:43

PtasioR pisze:Denerwuje mnie jednak ciśnienie jakie powstaje wewnątrz kolumny! Co myślicie o tym aby na końcu głowicy zrobić malutki otworek
Tak to jest jak się nie czyta... :evil: - ileż to razy było trąbione że tego typu aparaty powinny pracować w układzie OTWARTYM!
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
PtasioR
101%
101%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-09, 11:52
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: PtasioR » 2008-09-03, 20:03

AAbrateka oraz resztę szanownego grona muszę przeprosić o moje nie doczytanie ale ostatnio mam w życiu urwanie głowy a ze zbliża się Michała to chciałem porostu tego rodzynka wyłuskać a najlepiej jak by mi ktoś go podał na tacy :)! Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-09-03, 20:20 ]
Już znalazłem dziękuje !! Pozdrawiam Dam znać jak się sprawdzi

macek33
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-04, 23:24
Lokalizacja: zDolnego Ślaska

Re: Głowica typu AAbratek

Post autor: macek33 » 2008-10-10, 23:49

Głowica jest wykonana z rury o 70x2mm .
Wymiary : długość 57cm , wysokość 20cm.

A jak zrobię to z rury 2" o długości 50cm to opary nie będą uciekać na końcu chłodnicy gdzie chcę zrobić małą nieszczelność?

Tak ma wyglądać po spawaniu.
Obrazek

Jaki kąt nachylenia? a może w miejscu powrotu zamontować wziernik w rurze aby móc obserwować wielkość powrotu.

Tutaj jest rozłożona na poszczególne elementy.
Do połączenia głowicy z kolumną zastosuję wywijkę.
Obrazek

zamiast wywijki można by zamontować śrubunek mleczarski (szybko się skręca)

Tak wygląda powrót. Jest zrobiony z rurki 8x1mm.
Obrazek

ja bym dał większą rurkę albo mimo wszystko korytko

A tak odbiór , też jest wykonany z rurki 8x1mm. Nie wiem jeszcze jaki zastosuje zawór.
Skłaniam się do wersji polegającej na zaciskaniu wężyka silikonowego.
Obrazek
Tył wygląda w ten sposób. Wodę będę dostarczał również rurkami 8x1.
Obrazek
Skraplacz wykonany jest z rurki karbowanej polecanej przez kolegę Astemito.
Rurka ma długość 5m ,fi zew. 12mm , fi wew. 8mm, i jest nawinięta na rurze 34x1,5mm o dług. 46cm.

A jak by od razu w Artomie zamówić zarobienie końcówek gwintowanych i zamiast je lutować nakręcić na przyspawaną końcówkę z gwintem i wyprowadzenie?
Czy to jest ta sama rurka?:

Obrazek


Z powodu bardzo cienkich ścianek rurki karbowanej, łączenia wykonam poprzez lutowanie (miejsca zaznaczyłem je czerwonymi strzałkami).
Górna strzałka pokazuje ,celowe faliste nawinięcie uzwojenia. Ma to na celu zmniejszenie prześwitu oraz wydłużenie drogi dla oparów alkoholu.
Obrazek

To tyle jeśli chodzi o głowicę.
Na kolumnę mam przygotowany dwumetrowy odcinek rury 70x2mm.
Od strony kega mocowanie kolumny będzie wyglądać w ten sposób:
Obrazek
Obrazek

Tu też dał bym śrubunek i jeszcze po środku aby móc montować krótsza kolumnę


Wypełnienie ma być wykonane z zmywaków "dobry duszek" , które już mam zakupione w odpowiedniej ilości.
Mam ,też litr sprężynek z kwasówki kupionych na allegro.
Zastanawiam się czy można łączyć te wypełnienia. A jeżeli można, to gdzie dać te sprężynki na dole , czy na górze?.[/quote]rurka

Najpierw troszkę miedzi najlepiej w postaci filtra katalitycznego z wypełnieniem pryzmatycznym z miedzi tak jak w nowości w V.S.O.P. Później sprężynki z kwsówki i resztę "dobry duszek"
To są moje przemyślenia i pytania po lekturze waszego forum. Jest ono kopalnią wiedzy, fajnie jak by to ktoś zebrał i wydał w postaci książki łącznie z forum "czarnej oliwki". Byłby besceler na skalę Europejską "w kilku językach". Sam zabieram się za budowę aparatury ala kolega AAbratek jak coś wymyśliłem nie tak to proszę o poprawę. W pewnym miejscu zaproponowałem wziernik bo chciałbym chociaż widzieć ile się wraca na wypełnienie. Wiem że może to podnieść koszty ale czego się nie robi dla ideału. Jakie osiągi można wyciągnąć z tego rodzaju kolumny i czy wystarczy kolumna 1,5 m wysokości nie licząc głowicy?
Pozdrawiam wszystkich kapaczy.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2008-10-11, 00:14

@Macek33

Kawał dobrej roboty, jedynie co bym zmienił, to powrót, jak zrobisz go na zewnątrz, to masz pełną kontrolę nad tym co robisz, wszystko widać, zwłaszcza, jak łączysz rurkami silikonowymi, zastanów się nad rozwiązaniem podanym tu: http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... c&start=15
Jesli chodzi o mieszanie wypełnień, to uważam to za szkodliwe, każde z wypełnień ma inne opory przepływu i w związku z tym inna moc grzania jest optymalna.
pozdrawiam - inżynier

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Głowica typu AAbratek

Post autor: Citizen Kane » 2008-10-11, 00:33

macek33 pisze:A jak zrobię to z rury 2" o długości 50cm to opary nie będą uciekać na końcu chłodnicy gdzie chcę zrobić małą nieszczelność?
Nie nie będzie uciekać, szczególnie, że karbowana rurka ma większą powierzchnię niż gładka.

Mietek
40%
40%
Posty: 90
Rejestracja: 2007-11-16, 16:52

Post autor: Mietek » 2008-10-11, 16:58

@macek33

Przy refluksie odprowadzanym za pomocą rurki wspawanej w tamkę myślę, że należałoby sprawdzić czy spirala chłodnicy nie będzie zanurzona w jeziorku. Spowodowałoby to niepotrzebne chłodzenie refluksu. Przy odprowadzeniu proponowanym przez inżyniera praktycznie jeziorko będzie bardzo małe bo cała ciecz popłynie rurką w dół i dopiero później zostanie podzielona na refluks i część odbieraną. W takim przypadku tamka zatrzymuje tyko niewielkie ilości skroplin którym udało się ominąć rurkę odprowadzającą w dół. (Chyba że rurka ma za mały przekrój).
pozdrawiam,
Mietek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość