Elektrozawory do ARC

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
marpier
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2009-11-03, 20:12
Lokalizacja: Łódzkie

Elektrozawory do ARC

Post autor: marpier » 2010-03-19, 20:06

Witam :?:
Mam pytanie,czy ktoś spotkał się z termometrem,który mógłby sterować zaworem iglicowym?
Dotyczy tylko elektroniki,rozwiązanie mechaniczne już mam :D jest to silniczek z przekładnią ślimakową połączoną z zaworem iglicowym poprzez dwa kółka zębate
Poszukuję teraz termometru,który mógłby tym sterować
Mam na myśli takie ustrojstwo:

-ustawiam temp.wrzenia etanolu 76.3
-górną temp 76.4
-dolną temp 76.2

Zadanie termometru polegałoby na tym,że musiałby to wychwycić i wysłać odpowiedni impuls
typu włącz wyłącz na dwa osobne obwody (górny i dolny zakres temp)

powiedzmy,że temp wchodzi na 76,4 termometr reaguje wysyła sygnał "włącz"silnik wykonuje jeden obrót co przełoży się na 1\4 obrotu zaworu (zawór się lekko zamknie)

z kolei jeśli temp zejdzie do 76,2 termometr wyśle drugi impuls na inny obwód silnik wykona jeden obrót wstecz 1\4 obrotu(zawór się otworzy)

Dlaczego to wymyśliłem:ponieważ pilnowanie odbioru stwarza wrażenie uwiązania
Popularne termometry z alarmem mierzą temp 0,1°C ale mają małą rozdzielczość jeśli chodzi o ustawienie alarmu,bo jest to 1°c w obie strony
Czy ktoś widział takie ustrojstwo?
Pozdrawiam :nie_wiem
Ostatnio zmieniony 2010-03-25, 08:55 przez marpier, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-03-19, 20:13

http://szkoper.istore.pl/pl/cyfrowy-ter ... z-7v2.html Obrazek

Już go zamówiłem, będę testował w niedalekiej przyszłości ale elementem wykonawczym będzie elektrozawór, łatwiej niż silniczkiem. Steruje on temperaturą co 0,1°C wiec jak wzrośnie o 0,1 to załączy się elektrozawór.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
marpier
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2009-11-03, 20:12
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: marpier » 2010-03-19, 20:39

Kolego Spiryt czy można wiedzieć co to za elektrozawór i czy jest tak precyzyjny jak zawór iglicowy
I JAK PLANUJESZ REGULOWAĆ takim zaworem stały przepływ skoro,bynajmniej mnie się wydaje ,że działa on na zasadzie zamknij otwórz

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-03-19, 21:24

ARC na zasadzie sterowania elektrozaworem polega wlasnie na tym,ze przy wzroscie temperatury o 0,1 stopnia termoregulator zamyka zawor i flegma jest kierowana na wypelnienie kolumny,schladzjac ja o 0,1 stopnia i wtedu zawor ponownie sie otwieraZasada otworz /zamknij.Automatyka dziala tak do konca procesu odbioru.Sposob ten jest od dawna stosowany przez 90% destylerow w skandynawii i innych zachodnich krajach.Zadne regulacje chlodzenia,czy tez grzania.Te rzeczy sa uwazane za prehistorie.Spiryt buduje to co ma i uzywa od dawna kol.Maria-n i to na czym pracuje caly zachodni swiat kapaczy. Link do zaworu ktory uzywa sie na swiecie http://www.allegro.pl/item960619661_ele ... _3_5w.html pasuje takze ten termoregulator http://www.allegro.pl/item951050330_reg ... sonda.html Pozdrawiam
sverige2

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-03-19, 21:37

Gdybyś chciał sterować silniczkiem to musiałbyś zastosować wyłączniki krańcowe, zmiany ustawień wielkości otwarcia zaworka były by dość skomplikowane, więc łatwiej było by zastosować zwłoki czasowe ale tu też jest problem. Musiały by być też z opcją ustawiania czasu i tu jest problem, bo czas trzeba by było ustawiać na obie prace, wkręcania i wykręcania zaworka. I to jeszcze nie wszystko bo gdybyś ustawił czas otwarcia dłuższy niż jest na otwartym to silniczek dokręcił by do końca i jeszcze trochę. :roll:
Co ciekawe działało by to jak elektrozawór, tyle że rozwleczone w czasie.

Jeżeli chodzi o Twój pomysł to termostat wysłałby jeden impuls. A co jeżeli 1/4 obrotu nie wystarczy? termostat nie wyśle drugiego impulsu :roll:

Kiedyś przebłysnęło takie rozwiązanie przez moją mózgownicę ale odrzuciłem je od razu jako zbyt skomplikowane i trudne do regulacji. Poza tym jeżeli już bym to wykonał to było by zbyt drogie.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
marpier
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2009-11-03, 20:12
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: marpier » 2010-03-19, 22:57

Z tego wynika,że taki zawór cały czas cyka otwiera i zamyka
Osobiście mam pytanie do tego patentu,mianowicie:
jesli zawór będzie otwarty skroplony alkohol pójdzie cały na odbiór po chwili się zamknie i teraz moje pytanie czy między tą przerwą znajdzie się czas na powrót alkoholu na wypełnienie?

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-03-20, 00:10

Zawór cyknie i się zamknie jak temperatura wzrośnie o 0,1°C Jak temperatura spadnie o 0,1°C to zawór się otworzy. Jak zawór będzie zamknięty to alkohol będzie wracał dopóty, dopóki temperatura nie spadnie.

Pomiędzy tą przerwą o której mówisz, alkohol nie będzie wracał na wypełnienie. Żeby złagodzić tą chaotyczną pracę wystarczy dać zaworek na odbiór, ustawiony na max ilości jaką można odbierać z kolumny, nie destabilizując jej. Na początku zawór będzie cykał rzadko, później coraz częściej, aż wreszcie będzie ciągle zamknięty.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
marpier
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2009-11-03, 20:12
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: marpier » 2010-03-20, 01:34

Spiryt kolejne pytanie czy te czujniki,które oferuje producent tego termoreguratora będą tak szybko reagować? Z tego co wyczytałem to w tym układzie muszą być dwa takie czujniki.
Grubość ścianki jest pewnie dość znaczna i aluminiowa
Jak kolega to widzi?

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-03-20, 12:59

Marpier.taki czujnik musi byc tylko jeden i posiadac histereze.wyskalowana co 0.1stopnia i to wszystko co potrzeba.Poczytaj sobie posty Marian-a lub sie z nim skontaktuj to On Ci wszystko wyjasni bardzo dokladnie.On uzywa od dawna takiego ARC(automatic reflux control)
sverige2

Awatar użytkownika
marpier
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2009-11-03, 20:12
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: marpier » 2010-03-20, 22:35

Witam ponownie :)
Koledzy napiszcie prosze czy przy parcy z elektrozaworem aquaria zawór dławiący tego typu będzie miał dobrą przepustowość PRECYZYJNY ZAWOREK DŁAWIĄCY CO2 - CAMOZZI razem tworzy niezłą całość http://www.aquario.pl/sklep/technika-ak ... 14_25.html elektrozaworem sterować będzie termoregulator jak zasugerował kolega Spiryt

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-03-21, 00:27

@marpier
odpowiadam na PW tutaj ,to może jeszcze komuś pomogę.
No więc ,takna początek ,to poczytaj moje wszystkie posty w temacie ARC będzie nam się łatwiej korespondowało.Niepotrzebnie zakładałeś nowy temat wszystkie twoje wątpliwości temat ARC wyczerpuje w stopniu wystarczającym.Mimo wszystko na twoje pytania krótko odpowiem:zawór iglicowy lepiej jest zastosować przed el-zaworem z tym ,że jest nowa koncepcja którą w niedługim czasie sprawdzę .Mówi ona o zbędności stosowania zaw. iglicowego gdy stosujemy el-zawór,myślę że ona się sprawdzi.Jeżeli już go mamy z ustawionym wcześniej refluksem ,to do końca procesu nic przy nim nie majstrujemy -nie ma takiej potrzeby,przecież ,po to stosujemy automatykę .To ona musi za nas wykonać całą robotę.Jeżeli zastosujemy el-zawór w układzie głowicy z zaworem odb. jako przelewowym wg. koncepcji INŻYNIERA (też w temacie ARC we wcześniejszych postach o tym pisał) ,to nic nam nie grozi po pierwsze dla tego ,że el-zawór z zaworem odb.jest wyżej od wylotu refluksu, a jak wiadomo ciecz pod górkę nie bardzo chce samowolnie płynąć,po drugie zaś,on musi być w tedy i tylko wtedy otwarty gdy temp. w wypełnieniu jest niższa o 0,1° od temp. głowicy. Tym samym ,gdy mamy mało etanolu w kegu i powrót jest za mały ,żeby schłodzić wypełnienie, to nasz el-zawór jest na OFF i mamy sygnał o końcu zabawy ,a przystępujemy do zliczania flaszek z urobkiem.Temat pojemności jeziorka był już ćwiczony wielokrotnie (winno być jak najmniejsze) , w ARC też ,tak że twoje 30 ml jest w tym momencie pojęciem względnym ja mam wstawiony równolegle z odb.(za pomocą trójnika) zaworek ,którym ,to jeziorko opróżniam i służy mi on jednocześnie do odb.przedgonów.Jak zastosujesz takie rozwiązanie ,to masz problem z głowy.I nareszcie ostatnia sprawa - namiar na el-zawór "ALE-NIEGRO" nr aukcji 942346163

Awatar użytkownika
marpier
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2009-11-03, 20:12
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: marpier » 2010-03-21, 00:48

Dzięki wielkie :shock:
Nie wiedziałem,że 79.90 jest najniższą ceną za taki zawór ale i tak go kupię
Czyli ten zaworek dławiący mogę sobie odpuścić?

CHOLERA CZYTAŁEM ARC ALE MUSZĘ TO ZROBIĆ JESZCZE RAZ
Ostatnio zmieniony 2010-03-21, 01:05 przez marpier, łącznie zmieniany 1 raz.

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-03-21, 00:56

jeżeli Masz już iglicowy to oczywiście,jak "wyjdzie" sprawa z opcją automatyki bez zaworu regulacyjnego reflux ,iglicowy Możesz dostosować do odb.przedgonów i opróżniania jeziorka

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2010-03-21, 10:06

Marpier...Ten elektrozaworek i zaworek iglicowy Camozzi ktory pokazalem i zaproponowalem kolegom na forum,pracuje doskonale,trzeba tylko przedtem wykrecic te mosiezne nypelki od zakladania wezykow i rozwiercic je wiertelkiem 3 mm.bo one maja fabrycznie otwor przelotowy fi 2,3mm. (to samo dotyczy zaworku iglicowego) i jest to troche za malo bo destylat nie kapie wtedy zbyt regularnie.( Po zmianie jest super) Przed ponowny wkreceniem nypelkow,nalezy wykonac podkladki uszczelniajace lub zastosowac tasme teflonowa aby je dobrze uszczelnic na gwincie,bo fabrycznie nypelki czesto sa nieszczelne,i odsunac je nieco do tylu,bo czasami za mocno dokrecone przytykaja otworek przelotowy wewnatrz korpusu i blokuja swobodny przeplyw destylatu.Zaworek ten jest powszechnie stosowany z doskonalymi rezultatami przez kol.kapaczy w calej Skandynawii.Poza moimi uwagami stosuj sie dokladnie do porad i wskazowek kol.Marian-a,ktory to zna temat doskonale,bo sam go ma,stosuje i uzywa w pracy,a nie bawi sie w przyslowiowe bicie piany i walkowanie tematu bez zadnej sensownej potrzeby,jak wielu innych "wszystkowiedzacych" pasjonatow na forum,a sukces i zadowolenie z wynikow masz gwarantowane.Pozdrawiam
sverige2

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2010-03-21, 17:26

zbynekkk pisze: Coś mi tu zakrawa o jedyną słuszną linię. :? A reszta to dyletanci. :shock:

Ja też odnoszę takie wrażenie, czyżby?....Nie, chyba nie.

Znalazłem coś takiego na allegro , może udało by się zrobić coś takiego jak chce zrobić marpier
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości