Rum

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
Awatar użytkownika
księżycowy
0%
0%
Posty: 6
Rejestracja: 2006-03-29, 12:59

Rum

Post autor: księżycowy » 2006-08-18, 00:19

Panowie ma ktoś może doświadczenia z tym jakże Boskim napojem i chodzi mi o wszelkie rodzaje rumów, jasne i ciemne

Awatar użytkownika
Ariush
50%
50%
Posty: 106
Rejestracja: 2006-11-08, 14:07
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Ariush » 2007-02-01, 12:55

Postanowiłem odgrzać ten temat, pomimo że jakoś nie było większego zainteresowania, choć widziałem w innych postach że niektórzy z kolegów parali się produkcją rumu. Można by pozbierać doświadczenia w tym wątku.

Na prośbę brata zabrałem się za przygotowania do sporządzenia tego trunku, w Auchan znalazłem cukier trzcinowy po 3,49PLN, cena ekstra, ale sama cukrówka nie wystarczy.
Postanowiłem zrobić nastaw - 40l, proporcje jak na 1410, do tego 2kg melasy trzcinowej, i drożdże RedEthanol+pożywka.
Czy któryś z kolegów ma jeszcze jakieś sugestie, co można dodać to tego nastawu??
Jeśli teoria nie pasuje do rzeczywistości, trzeba zmienić... rzeczywistość

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2007-02-01, 15:40

Może wanilie ze dwie trzy przekrojone wzdłuż laski, ale te laski wanilii to położył bym w kolumnie na samej górze wypełnienia podczas destylacji. A jak by ci się udało znaleźć mały słoiczek (np. po ketchupie) i upakować go na szczycie nie wylewając z niego melasy trzcinowej to by było super - naturalne smaki i zapachy bez fuzli.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2007-02-01, 20:20

Jakiś czas temu pisalem o moich próbach z rumem.
może przytoczę powtórnie

Forum: Zacier i okolice Wysłany: 2006-10-08, 21:46 Temat: Sprawdzony przepis na sukces

Obiecałem że powiadomię czy uda się zrobić rum prostym, domowym sposobem.
Mnie się udało. Troszkę pocyganiłem ponieważ "rozmnożyłem" zacier.
Z początkowych pięciu litrów zrobiło się około 12 bo zrobiło mi się żal tak małej ilości.
Dokupiłem melasy trzcinowej i ochrzciłem cukrem buraczanym.
Na 12 litrów zacieru dałem 2,5 kg melasy + 1 kg cukru.
Początkowo niechętnie fermentowało bo zapomniałem dodać pożywki ale gdy się zorientowałem i dodałem poszło dość szybko.
Destylowałem na "pot still" i wyszło po pierwszym razie ok. 3 litrów 60 %.
Zakupiłem "Habana Club" jako wzorzec do organoleptycznych badań porównawczych.
Zapach mojego produktu nieco surowy, smak bardzo zbliżony ale trochę mu "brak ogłady ale nuta zdecydowanie rumowa".
Myślę, że po paru latach leżakowania w beczce (rumu oczywiście) Kapitan Nowicki z "Tajemniczej wyprawy Tomka" byłby pod wrażeniam moich dokonań.
Reasumując:
Nawet ochrzczony to rum.
Doskonale się nada jako dodatek do ratafii, która potraktowana nawet niewielką jego
ilością niebywale zyskuje na smaku.
Pozdrawiam
p.s.
Chyba awansowałem bosmana od razu na kapitana


Uzupełniając
Niedawno powtórzyłem nastaw tylko w 30 litrach.
Muszę przegonić jeszcze raz a potem do słoja z dębiną i czekamy...
Aby nie tracić charakterystycznych składników nie używałem kolumny tylko klasycznej chłodnicy.
Proponuję aby proporcjonalnie jak najwięcej dodać do nastawu melasy tzcinowej.
Dwa kilogramy na 40 litrów to zdecydowanie za mało pomimo dodatku cukru trzcinowego.
Nawiasem mówiąc należy się upewnić czy to rzeczywiście trzcinowy.
Powinien mieć kolor od słomkowożółtego do lekko brązowego.
Melasa ma kolor ciemnobrązowy i konsystencję zbrylonych kryształków .

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
oktogenek
50%
50%
Posty: 144
Rejestracja: 2007-06-25, 09:55
Kontaktowanie:

Post autor: oktogenek » 2007-09-24, 21:12

Popełniłem dziś nastaw próbny na rum :D zakupiłem kilogram cukru trzcinowego damara, ponoć z melasą nie rafinowany, rozrobiłem go z 3 litrami wody Blg wyszło dokładnie 25,3 dałem 1gram activitu i uwodnione drożdże, zobaczymy co z tego wyjdzie

Awatar użytkownika
Kerry
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2010-09-24, 12:30
Lokalizacja: Silesia Inferior

Post autor: Kerry » 2010-10-06, 14:14

Paluch pisze: [...]Zakupiłem "Habana Club" jako wzorzec do organoleptycznych badań porównawczych[...]
Ale który? Jeśli Anejo Blanco, to IMO zajeżdża on tequilą.
Chyba, że mowa o "modelach starszych".
Mi bardziej podchodzi smak np. Old Navy Rum (Wood's 100, 56%), pyszny.
I tak się zastanawiam, jeśli miałoby z (samej) melasy wyjść coś a'la Havana Club Anejo Blanco to hmmm... lepiej kupić dobry rum ;)
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości