Opcja VM w Aabratku

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Opcja VM w Aabratku

Post autor: maria-n » 2010-05-16, 12:07

@ all !!!
Ponieważ jak już wspominałem dostaję sporo postów na PW ,a uważam, że lepiej jest pisać na forum, bo więcej ludzi ewentualnie skorzysta z moich uwag i spostrzeżeń postanowiłem założyć nowy temat .Jak będzie zainteresowanie ,to będziemy pisać jak nie ,to temat "umrze śmiercią naturalną" albo może temat zdjąć moderator.
@ jurek 13
odpowiadam na te trzy pytania:
-odbieram w VM-ie w ten sam sposób jak to było w LM czyli z E-ARC , żeby nie pakować się w koszty zmieniam miejsce usytuowania el-zaworu jak prześledzisz od początku moje posty w temacie VM ,to zobaczysz ,że już o tym pisałem.Ty jeżeli nie masz ARC po prostu zamkniesz ten zawór 1", "ręcznie" w momencie jak temp. w wypełnieniu skoczy o te 0,1° i tutaj uwaga , w systemie VM temperaturą odniesienia do jakiejkolwiek regulacji musi być temp. wypełnienia a nie głowicy bo chłodnica w głowicy działa wtedy jak deflegmator czyli wszystko co się na niej skropli jest refluksem.
-jak przetłumaczył mi ze skandynawskich forów kol. Jarek, te 25cm prostej rury przed chłodnicą Liebiega służy do poprawienia "ciągu w dól" par etanolu ,to powoduje,że trochę wydłuża się cała instalacja ale nie jest to chyba jakiś większy problem.
- nie w systemie VM nie ma potrzeby uszczelniania Aabratka nic nie zmieniałem ,mam tam otwór φ 4mm

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-05-16, 15:38

Witam!
Zgodnie z prośbą Jaroslawa zamieszczam fotografię jego kolumny w tym temacie - zdjęcie jest podzielone na dwa, ponieważ nie chciałem tracić nadmiernie rozdzielczości zdjęcia (szczegółowe pytania na temat konstrukcji proszę kierować do Konstruktora - nie do mnie :D ):
Załączniki
Kolumna_Jaroslawa_część_dolna.jpg
Kolumna_Jaroslawa_głowica.jpg
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

marti19
30%
30%
Posty: 31
Rejestracja: 2009-12-17, 14:07

Post autor: marti19 » 2010-05-16, 18:25

Kolego Maria-n napisałeś że w środku kolumny wstawiłeś "kawałek rurki w moim przypadku φ 28 mm , który przycięty jest pod kątem troszkę mniejszym niż 45° a umieszczony szczytem ukosu w osi kolumny". Mógłbyś pokazać zdjęcie albo rysunek?
pozdrawiam Marcin

Pako
20%
20%
Posty: 29
Rejestracja: 2009-01-28, 18:20
Lokalizacja: KALISZ

Post autor: Pako » 2010-05-16, 19:52

Ściętą stroną do dołu aby łapać pary;)

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-16, 20:47

dokładnie ,o to chodzi ,choć muszę dodać ,że widziałem rysunki kolumn VM prezentowanych na forach skandynawskich ,które w ogóle takich rurek nie posiadały.Ponieważ moja rurka nie jest związana na stałe z mufką (wpasowana jest na lekki wcisk) jest możliwość łatwego demontażu ,co w najbliższej próbie uczynię ,bo ciekawy jestem jaki będzie wpływ na pracę bez niej.

marti19
30%
30%
Posty: 31
Rejestracja: 2009-12-17, 14:07

Post autor: marti19 » 2010-05-16, 21:49

ok. wszystko jasne, jak kolega zastosuje destylacje bez tej ściętej rurki to proszę dać znać jak proces przebiegał i z jakim skutkiem...
pozdrawiam Marcin

jurek13
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2009-03-09, 18:49

Post autor: jurek13 » 2010-05-17, 00:50

Witam
Panowie chciałbym o cos spytać
normalnie Reflux na początku w Abratku jest dajmy na to 4:1
w miarę odbioru zwiększamy go zaworem założonym na powrocie do kolumny
a czy tutaj czymkolwiek sterujemy - mam na oczywiście mysli VM???
bo jak czytałem to przy określonej wartości procentów wypływających z chłodnicy Liebiega
dajmy na to 45% przestaje już kapać zgadza się ???
a coby się stało gdybyśmy w tym momencie zwiększyli moc grzania np o 30% ?

następne pytanie do maria-n
dlaczego chłodnicę Liebiega wykonałeś z rurki fi15 jak z zaworu w dół wychodziła fi20?
czy chłodnica musi mieć mniejszą średnicę rurki

jeszcze jedno pytanko, a jak tutaj z wydajnością
przykładowo Abratek kolumna fi50 grzanie 2KW średnia wydajność 1,2l/h
ile jest przy tych samych elementach w VM

natomiast co do pomiaru temp to czy czujnik zamontowany w wypełnieniu na wysokości 2/3 kolumny o długości 1metr będzie ok ???

i jeszcze jedno no może faktycznie zbyt namolny dzis jestem :D
maria-n napisałeś że " Ty jeżeli nie masz ARC po prostu zamkniesz ten zawór 1", "ręcznie" w momencie jak temp. w wypełnieniu skoczy o te 0,1°"
żeby od razu podczas modernizacji załozyć ARC to gdzie dokladnie to zrobić?
wystarczy w miejsce tego zaworu 1" wstawić elektrozawór i to wszystko ???
oczywiście z termostatem z wpiętym czujnikiem temp jak pisałeś w kolumnę a nie w głowicę
np cos takiego: http://www.allegro.pl/item960619661_ele ... _3_5w.html

pozdrawiam
DZIĘKI MARIA-N za otwarcie tematu :D
choroba nie mogę zdjęcia wstawić, maria-n chciałbym ci przesłać zdjecie głowicy z zaznaczonym miejscem na mufe czy możesz mi email na priva wrzucic do siebie :)
kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem

Awatar użytkownika
yaco26
70%
70%
Posty: 378
Rejestracja: 2008-06-04, 22:03
Lokalizacja: Z za Narwi

Post autor: yaco26 » 2010-05-17, 07:21

jurek13 pisze:Witam
Panowie chciałbym o cos spytać
normalnie Reflux na początku w Abratku jest dajmy na to 4:1
w miarę odbioru zwiększamy go zaworem założonym na powrocie do kolumny
a czy tutaj czymkolwiek sterujemy - mam na oczywiście mysli VM???
bo jak czytałem to przy określonej wartości procentów wypływających z chłodnicy Liebiega
dajmy na to 45% przestaje już kapać zgadza się ???
a coby się stało gdybyśmy w tym momencie zwiększyli moc grzania np o 30% ?
Sterowanie odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą zaworu przed chłodnicą.
Z tego co zdarzyłem doczytać po odebraniu przedgonu wystarczy zawór otworzyć,
następnie po skoku temperatury lekko przykręcić i odbierać aż przestanie lecieć a zacznie kapać.
Myślę ze te 45% tyczy się rurki wlotowej odbioru, wiec co pozostaje w kotle?
Alkoholik to człowiek który przekroczył granice na której my wszyscy balansujemy.
Najpierw czytaj potem pytaj;)

Sláinte,
Yaco26

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-17, 18:52

@ jurek 13
tak na marginesie zapytam ta 13 przy Twoim imieniu ,to chyba nie określa wieku?
Jeżeli nie ,to już odpowiadam : w systemie VM wielkość refluksu wynika ze stosunku φ kolumny do φ rury odbioru + wielkość otwarcia zaworu za nią się znajdującego,ale to i nie tylko to, zostało już opisane wcześniej i w tym momencie strasznie mi się szkoda zrobiło kol.Yaromira-chłopisko się natłumaczyło tekstu z angielskiego w temacie VM ,a jak to określa kol.Jarosław BRAĆ KAPIĄCA olewa wszelkie teksty w tym temacie.Ile to razy już było pisane: po pierwsze czytać po drugie czytać po dziewiąte czytać! No ale do rzeczy.
Dalej: jak już przekroczysz magiczną liczbę 45% z kawałkiem która to określa zawartość etanolu w parach Twojego gara to choćbyś nie wiem ile dołożył mocy grzania nic nie poleci, bo taka jest perfidna ta fizyka ,ale tylko w tym przypadku ,bo jak "leci" to ją kochamy .
- z tymi średnicami rurek to jest tak, ja tego systemu (VM) nie wymyśliłem tylko go skopiowałem i tak na prawdę nie bardzo wiem ,domyślam się tylko ,że chodzi o wymuszenie jak najlepszego ciągu w "dół " i tu znowu mamy do czynienia z fizyką
- wydajność :z tego co zauważyłem do tej pory to ok.15 do 20% większa niż systemie LM jest to wielkość przybliżona ,bo na razie uczę się sam w tej opcji pracować.Po za tym nie mogę się odnosić do określeń mocy wyrażonej w kW bo grzeję gazem i tylko jeden diabeł wie jaką używam moc ,już kiedyś o tym pisałem konia z rzędem temu kto określi jaką moc rzeczywistą ma na palniku w danej chwili.
- jeśli chodzi o miejsce na czujnik, to wg mnie tak. Sam tak mam i uważam ,że jest dość dużo czasu na reakcję regulatora.Ale jak można zauważyć w tym temacie jest tak dużo różnych opinii ,że musisz sam wybrać dla siebie najlepszą. Riku w swojej publikacji pisze żeby próg ustawiać nie 0,1 tylko 0,2°C ze wzgl. na większą bezwładność układu ja jednak dla bezp. ustawiam 0,1 i jak do tej pory nie widzę żadnych problemów z odbiorem.
- miejsce na el-zawór też było omawiane ,żeby go umieścić za zaworem regulacyjnym czy jak kto woli odcinającym (spełnia on obie te role),a wiemy ,że będzie on na drodze przepływu par i to nie wymuszonym a grawitacyjnym , to musiał by być mocno przewymiarowany. W odniesieniu do 1" , to tak ze dwa razy (chodzi o opory przepływu par) i aż mnie ciarki po plecach przechodzą jak pomyślę jaka by to była kasa.Ja dałem go(mam zawór 1/2") na końcu układu i spisuje się tam b. dobrze ,bo tam już jest płyn i nie bardzo rozumie dlaczego miało by być nie o.k ,o tym pisałem też ,zawór odcina ,ciśnienia w kolumnie i chłodnicy Liebiega się wyrównują i "para stop". Ja nie teoretyzuję tylko zakładam zawór i jak widzę że to jest zawór o wielkości 1/2",to w życiu go nie założę w ciągu elementów o przekroju 1" ,to nawet dla oka by nie pasowało ,a co dopiero mówić o przepływie par i to w drodze na dół - następnie patrzę co się dzieje jak jest dobrze to biorę piwo do ręki i idę na TV (jak pracuję to nie chleję etanolu skroplonego wcześniej)
-to miejsce na mufkę do wspawania jest o.k tylko musisz zwrócić uwagę żeby nie kolidowała z rurką refluksu. W/g twórców systemu 5cm nad wypełnieniem i 5cm przed chłodnicą skraplającą wystarcza
@Yako 26
w kotle nie powinno zostać nic lub prawie nic bo jak kończymy odbiór w VM należy przejść na klasykę i odebrać resztę ale np. kolega Jarosław olewa tę resztę i po odbiorze spirytusiku jak on go określa ,resztę puszcza w kanał.Taką ma Chłop technologię i co mu kto zrobi ja na pewmo nie.

Awatar użytkownika
yaco26
70%
70%
Posty: 378
Rejestracja: 2008-06-04, 22:03
Lokalizacja: Z za Narwi

Post autor: yaco26 » 2010-05-17, 23:26

@marian ja do swojej kolumny bez problemu mogę dołączyć "system" VM będzie to klasycznie wyglądać jak na zdjęciach z H.D, jednak trapi mnie jedna kwestia ile będzie tego "pogonu" bo jakoś nie mogę tego znaleźć?Podpałka zawsze się przydaje :wink:
I jeszcze jedno jak wygląda odbiór przedgonu?
Z tego co wyczytałem max co można z kolumny 3" wydusić to 1 galon na godzinę.
Gdybym wcześniej wziął pod uwagę ten system, za te same pieniądze włożone w ARC na "przepływie z deflegmatora" miał bym VM+ARC.

"Morale dla każdego"
Cieszy mnie jedno ze temat zaczął się ruszać, a martwi mnie drugie ze ludzie którzy maja duży wkład w te forum są otwarci na nowe rozwiązania ale za mało tym samym blokując postęp i dalszą ewolucje użytkowników.
Większość zapomina ze dobre jest gorsze od lepszego i nie ma jedynej słusznej drogi.

PS.Marian widziałeś jakieś "K" w moim nicku :roll:
Alkoholik to człowiek który przekroczył granice na której my wszyscy balansujemy.
Najpierw czytaj potem pytaj;)

Sláinte,
Yaco26

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2010-05-18, 08:39

yaco26 pisze: [...]Cieszy mnie jedno ze temat zaczął się ruszać, a martwi mnie drugie ze ludzie którzy maja duży wkład w te forum są otwarci na nowe rozwiązania ale za mało tym samym blokując postęp i dalszą ewolucje użytkowników. [...]
A mógłbyś prostymi słowami napisać o co Ci chodzi, bo ja niestety nie rozumiem.


pzdr

maria-n
100%
100%
Posty: 1365
Rejestracja: 2008-07-15, 14:52

Post autor: maria-n » 2010-05-18, 09:00

@ yaCo 26
przepraszam za nick,to w "ferworze walki";przyłączam się do postu a_priv'a ,to druga sprawa
trzecią jest ta ,że chyba jednak nie zrozumiałeś do końca idei VM. System ten nie ma wpływu na ilość pogonu czy przedgonu on tylko powoduje to ,że według moich spostrzeżeń połowa wytopu to etanol najwyższej klasy którego nie poprawiasz drugi raz ,nie wydajesz kasy na węgiel i nie masz pozostałych kosztów związanych z tymi poprawkami nie wspomnę o czasie z nimi powiązanym.Przedgony i pogony to klasyka, nic się nie zmienia.Poczytaj dokładniej a wszystko będzie proste i jasne.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-05-18, 10:04

Witam!
Intryguje mnie sprawa bardzo wysokiej jakości destylatu z głowicy VM, o której pisze maria-n, i być może następny system, który bedę realizował (a na pewno projektował) to będzie właśnie głowica N-S (czyli LM) skrzyżowana z systemem VM.
Rozmawialiśmy z Akasem o przyczynie tej bardzo wysokiej jakości produktu i mamy (a właściwie on) pewne wnioski.
Założenia podstawowe projektu:
Może być zastosowany dowolny skraplacz N-S, ale względów estetycznych w tym projekcie ma to być pionowy kondensor z odpowiednim łącznikiem (z zaworem igłowym), to służyć będzie do odbioru przedgonów w początkowej fazie (tylko LM) - potem kondensor posłuży do wytwarzania refluksu we właściwej fazie pracy kolumny, w systemie VM.
Łacznik będzie miał wbudowane boczne odejście par na chłodnicę Liebiga (do pracy w systemie VM).
Sterowanie RR (wartość RR prawie od zera do maksimum) będzie odbywać się w sposób wymuszony poprzez dwie sprzężone przepustnice - będzie istniała możliwość sterowania nimi np. elektromagnesem przez sterownik różnicowy lub zwykły, skokowo (w najprostszej wersji) w zakresie od pełnego refluksu do określonego przez operatora - to można ustawić zderzakiem lub położeniem elektromagnesu/siłownika.
Poza tym można będzie pracować w sposób ciągły zarówno w systemie LM, jak i VM, lub w dowolnym momencie przełączyć między nimi po odłączeniu automatyki, jeśli taka byłaby zaimplementowana.
Mam nadzieję narysować projekt "HYBRYDA" :mrgreen: w miarę wolnego czasu.
Ostatnio zmieniony 2010-05-18, 11:41 przez Astemio, łącznie zmieniany 1 raz.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
kermit64
80%
80%
Posty: 423
Rejestracja: 2008-02-10, 19:45
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: kermit64 » 2010-05-18, 10:21

Dokładnie nad tym samym myślę.Zastanawia mnie tylko zastosowanie dwóch przepustnic-o ile pierwsza do chł. Liebiega jest mi zrozumiała,to nie bardzo pojmuję zastosowanie przy wejściu do gł.kondensera :nie_wiem

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2010-05-18, 10:33

U mnie to wynika z tego, że nie będzie (w założeniach założeń) "naganiacza", skośnego nawisu lub kolana skierowanego do dołu, kierującego pary w bok do chłodnicy Liebiga, jak jest w opisie maria-n-a.
Tu ma rządzić ciśnienie par wytwarzanych w kotle - choć jest bardzo niewielkie, wystarczy; para pójdzie po linii najmniejszego oporu, podział wymuszą właśnie przepustnice.
Może wystarczyłaby jedna przepustnica, ale w moim rozumieniu dwie sprzężone dają dużo wiekszą pewność uzyskania powtarzalnej nastawy RR.
Zresztą są to na razie założenia.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość