Absynt

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
Awatar użytkownika
RAF
20%
20%
Posty: 26
Rejestracja: 2006-06-30, 19:19

Absynt

Post autor: RAF » 2006-08-29, 02:24

Cześć
Poczytałem troche o absyncie i postanowiłem że zrobię jak będzie wolny spyrytus, czyli już niedługo :D Przepis ze strony https://hyperreal.info/node/5508

Wiem że troche ludzi robiło domowy absynt, ale komentarze są bardzo różne. Chyba tylko z jednym się wszyscy zgadzają - że w sklepie nie warto kupować. Chodzi mi o to czy opowieści o halucynacjach są prawdziwe czy można je włożyć między bajki. Nie zależy mi aż tak na tym żeby widzieć "latające słonie" ale poprostu nie chciałbym się czuć zawiedziony wyprodukowanym trunkiem i niewiem co powiedzieć kumplom żeby potem głupio to nie wyszło. Myślałem żeby zwiększyć ilość piołunu dwu - a nawet trzykrotnie, możnaby jeszcze więcej ale trochę się boję żeby to potem komuś nie zaszkodziło. Wiem że ludzie różnie reagują, no ale czy mam jakąś szansę po wypiciu pół litra na dwóch na jakieś "efekty specjalne"? - czy reakcja będzie jak po wypiciu odpowiednio mocnej wódki? To jak to w końcu jest? - robicie dla efektów smakowych [jako naleweczkę] czy jednak ma ona w sobie jakiegoś "ukrytego ducha"?

pozdr RAF

korekta: kowal
Ostatnio zmieniony 2012-10-30, 16:24 przez RAF, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Warg
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2006-07-04, 18:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Warg » 2006-08-29, 15:42

Jeżeli nawalisz tyle piołunu to tego już nie będzie można nazwać absyntem, prawdziwy absynt powinien być robiony według oryginalnych receptur, z zachowaniem proporcji, co do przepisów to tu znajdziesz sporo o absyncie http://www.absynt.w3.pl/
wsumnie robiłem swój pierwszy absynt, i pierwszy raz także piłem absynt, w kwestii smaku bardzo mi pasował, piękny anyżowy smak z ziołową nutą, a co do samych reakcji, to po wypiciu kliku szklaneczek (sposobem francuskim) czułem się fajnie rozluźniony ale z wyjątkowo trzeźwym umysłem, ale to także zależy od nastawienia pijącego, a przyznam że po normalnych drinkach z czystej wódki w takiej samej ilości byłem przeważnie jakiś ociężały i "przymulony"

ps. halucynacji nie masz co się spodziewać, no może jak byś wypił tego litr albo i więcej (oryginalne absynty miały 65-70%) ale te halucynacje były by szybciej od ilości alkoholu niż samego działania thujonu

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-09-02, 17:12

Witam

Jeśli zrobisz absynt zgodnie z recepturami, to raczej nie masz co liczyć na „efekty specjalne”. Owszem trunek jest zacny, odpręża i orzeźwia (bardzo dobrze wchodzi w upały), ale zawartość związku psychoaktywnego jest w nim niewielka. Żeby odczuć jego działanie halucynogenne trzeba by znacznie zwiększyć zawartość piołunu (lub innej rośliny bogatej w tujon ;) ) w nastawie.

Pozdrawiam
Fenol

Awatar użytkownika
Aabratek
101%
101%
Posty: 1395
Rejestracja: 2006-02-05, 16:20

Post autor: Aabratek » 2006-09-02, 18:06

ja zwiększyłem ilość piołunu do pierwszej maceracji prawie dwukrotnie ale niestety tak się złożyło że nie miałem okazji wypić jednorazowo więcej niż dwa drinki (po 50 ml absyntu każdy :( ) ,
mówi się że thujon w "odpowiedniej" ilości będzie dostępny tylko po maceracji na świeżym piołunie, a jego największą ilość roślina ma w początkowej fazie kwitnienia czyli czerwiec i lipiec,
poza tym możliwe ze w odmianach alpejskich jest go więcej

znalazłem na Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: ... jne#Absynt
taką oto treść:
"Nie jestem specjalistą w kwestii absyntu, ale wystarczy przeczytać hasło "absinthe" w anglojęzycznej wikipedii, żeby zauważyć mnóstwo przekłamań w polskim haśle. W szczególności dziś specjaliści zgadzają się, że absynt raczej nie miał właściwości halucynogennych odmiennych niż inne alkohole, a zawartość "tujonu" nie była nigdy wyższa niż dozwolona dziś w unii. Co więcej, "czeski sposób picia" i mity na temat narkotyzujących właściwości tujonu zostały celowo skomponowane i są podsycane przez producentów fałszywego (w stosunku do tradycyjnego) absyntu, żerujących na legendzie i ludzkiej naiwności."
niestety też nie jestem dobrym znawcą tego trunku a na dokładkę moje obeznanie z jęz. Angielskim nie pozwala mi zweryfikować tej informacji :cry:

http://en.wikipedia.org/wiki/Absinthe
... a Goździkowa przypomina - na ból głowy walnijcie klina !

Awatar użytkownika
Warg
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2006-07-04, 18:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Warg » 2006-09-02, 19:46

http://img433.imageshack.us/my.php?imag ... 630fv3.jpg

http://img169.imageshack.us/my.php?imag ... 640bd3.jpg

http://img382.imageshack.us/my.php?imag ... 642fx7.jpg

ja się tylko pochwale moim wyrobem
smakowo jest prawie że idealny, troszke gorzkawy bo do barwienia dałem chbya za duzo skórki cytrynowej, i kolorwyszedł taki delikatnie zielony wpadający w złoty(na fotkach wygląda jak herbata), ale ogólnie jest mniam :twisted:

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2006-09-03, 16:14

zrobiłem absynt według przepisu z hyperreal, ale nie wiem czy czegos nie poknociłem.. smakuje jak jakiś syrop ziołowy na kaszel, albo tabletki na niedyspozycje głosowe:((
generalnie spodziewałem sie jakieś boskiej ambrozji, a nie rozwodnionej tabletki ziołowej:((

może powinien nieco poleżakować? albo to wina zbyt długiej maceracji..
ciekawe jest równiez to że po rozcieńczeniu wodą i cukrem staje się tylko lekko mętny, a nie tak jak na fotach, niemal mleczny:((

korekta: kowal

Awatar użytkownika
Warg
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2006-07-04, 18:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Warg » 2006-09-03, 16:29

może za mało anyżu gwiaździstego/zielonego i nasion kopru włoskiego? bo one powodują że mętnieje, a co do destylacji dobrze destyluje się na szklanej chłodnicy bo widac kiedy robi się melko w chłodnicy, ja czekałem aż to co płynie w chłodnicy zrobi się delikatnie mętne i wtedy przestawałem

ps. to mleko to nie pogon czy coś tylko właśnie to co jest najważniejsze w absyncie czyli olejki eteryczne :D

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2006-09-03, 17:57

no bosko... czyli najlepsza część absyntu poszła w kanał:(((

no a co z tym smakiem.. oryginalny absynt ma smak tabletki ziołowej?? czy poprostu to co stanowi o jego genialnym smaku znalazło sie w kanale??

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-09-04, 22:19

Witam

Tak wyglądał mój pierwszy absynt:

http://i23.photobucket.com/albums/b358/ ... cie009.jpg

Destyluję do momentu gdy produkt ma jakieś 65-68%, destylat jest idealnie klarowny, bardzo aromaryczny, ziołowy, słodki (to dzięki olejkowi anyżowemu) i ... zupełnie pozbawiony goryczki (uzyskuje ją dopiero przy barwieniu ziołami)

Pozdrawiam
Fenol

Awatar użytkownika
Warg
30%
30%
Posty: 37
Rejestracja: 2006-07-04, 18:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Warg » 2006-09-05, 18:08

@ Fenol

jak uzyskałeś taki fajny zielony kolor? barwiłes świeżymi ziołami czy sztucznie dobarwiłeś?

Awatar użytkownika
miki
50%
50%
Posty: 102
Rejestracja: 2006-03-10, 11:54
Lokalizacja: Roztocze

Post autor: miki » 2006-09-05, 22:20

Warg
Przeciez to odrazu widac ze jest barwiony jakims sztucznym barwnikiem , ze świezych ziół kolor nigdy nie bedzie tak intensywnie jaskrawy, porównaj sok domowy z jakims chemicznym ze sklepu np. o smaku kiwi:)

Fenol
101%
101%
Posty: 230
Rejestracja: 2006-02-03, 16:43

Post autor: Fenol » 2006-09-05, 23:12

Witam
miki pisze:Warg
Przeciez to odrazu widac ze jest barwiony jakims sztucznym barwnikiem , ze świezych ziół kolor nigdy nie bedzie tak intensywnie jaskrawy, porównaj sok domowy z jakims chemicznym ze sklepu np. o smaku kiwi:)
Na twoim miejscu nie wyrokowałbym tak pochopnie, bo łatwo możesz się pomylić.
Tamten absynt barwiony był wyciągiem ze świeżych roślin ogólnie znanych i dostępnych na rynku (niekoniecznie ziół).
Jakich? poszperaj w starych książkach kucharskich to się dowiesz.
Bardzo podobny efekt można uzyskać używając mieszaniny chlorofili.

Pozdrawiam
Fenol


P.S.
Poprzednie zdjęcie jest trochę ciemne, ściana w tle w rzeczywistości jest biała.
Na tym zdjęciu widać trochę lepiej: http://i23.photobucket.com/albums/b358/ ... cie008.jpg

zbyszekK
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2006-09-15, 20:05

Post autor: zbyszekK » 2006-09-15, 20:18

Witam Pędzącą Brać !
Z nabyciem wiekszości składników do absyntu nie ma problemu , natomiast Bylicy pontyjskiej nie mogę nigdzie znaleźć . Wie ktoś gdzie można dostać to zioło ?

Awatar użytkownika
Avo
50%
50%
Posty: 155
Rejestracja: 2006-09-02, 21:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Avo » 2006-09-15, 21:33

według mnie powinieneś szukać w jakis sklepach zielarskich 8) w którymś napewno znajdziesz
Czasem delektuję się głupotą własnych myśli:)

zbyszekK
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2006-09-15, 20:05

Post autor: zbyszekK » 2006-09-15, 23:06

Avo pisze:według mnie powinieneś szukać w jakis sklepach zielarskich 8) w którymś napewno znajdziesz
No właśnie tam szukałem ,ale nawet w katalogach firm zaopatrujących takie sklepy jej nie ma .

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość