Kolumna z kołpakowymi półkami rzeczywistymi

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Kolumna z kołpakowymi półkami rzeczywistymi

Post autor: zbyszek1281 » 2011-07-01, 21:29

Witam
Przedstawiam nową konstrukcję kolumny 4" z rzeczywistymi półkami podwójnego gotowania.Linia barbodażu / gotowania/ ok 450mm dla jednej półki. Wysokośc konstrukcyjna półki 25 mm. Przewidywana sprawność powyżej 80%
Konstrukcja modułowa umożliwiająca montaż dowolnych konfiguracji z typowych elementow handlowych. Kolumna przewidziana do współpracy z ostatnią wersją głowicy NS Akasa.
Zakładam możliwość pracy z dużym obciążenieniem. Stabilną pracę na całej wysokości kolumny. Brak konieczności zalewania i stabilizacji po wyłaczeniu i ponownej pracy z nowym wsadem kotła. Rektyfikacja zaczyna się ponownie po osiągnięciu temperatury półek.Pomiar ciśnień i temperatury na dowolnie wybranych półkach.Ponadto łatwe przystosowanie do destylacji ciągłej zacierów zbożowych.

Zdjęcia przedstawiają złożoną kolumnę jedno półkową bez głowicy Drugie zdjęcie to połka kołpakowa. Trzecie zdjęcie to wziernik w wykonaniu za 8 zł z klosza lampki piekarnika i połowy mufki 1 i1/4"Wziernik to idealna sprawa do ustawienia mocy kolumny. W przypadku mojej kolumny z wypełnieniem pakietami spiralnymi pozwoliło mi na spokojną reczną destylację z predkością 4l/godz. i 96% spirytusie. Okresowo recznie udawało sie jechać z predkościa 10l/godz na granicy mozliwości deflegmatora.
Opublikowany pomysł konstrukcyjny zastrzegam do wykorzystania tylko dla zarejestrowanych użytkowników tego Forum.Podpatrywacze "firmowi"i inni powinni zwrócić się o zgodę na dalsze wykorzystywanie konstrukcji.
Załączniki
ZD1.jpg
ZD2.jpg
ZD3.jpg
ZD4.jpg

mapeciontko
30%
30%
Posty: 35
Rejestracja: 2011-03-10, 11:51

Post autor: mapeciontko » 2011-07-01, 22:13

Mógłbyś pokazać dokładniej jak jest zbudowana to wszystko ? Może jakieś rysunki szkice bardzie by to przedstawiły ;) Wiem na tych zdjęciach już sporo widać ale dalej mam wątpliwości co do przepływu ilości par wychodzących z kociołka czy ich wystarczająco dużo wyjdzie czy nie zacznie zalewać kolumny na tych zwężeniach ;) Pytam bo temat zaczął mnie bardzo interesować ;)
Pozdrawiam i gratuluje nowego pomysłu ;) :brawo

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2011-07-02, 00:05

W odróżnieniu do kolumny z wypełnieniem usypowym przepływ par do góry jest odseparowany od spływającej flegmy.Wymiana para ciecz następuje w jeziorku półki gdzie na każdej półce jest stały poziom cieczy. Przewiewność par dla każdej półki to powierzchnia 1350mm² / 450mm x 3 mm szerokość szczeliny/. Dla spływu flegmy od góry do samego kotła to przekrój ok 200mm² / dwie rury o øwew.12mm/. Taki układ daje zupełnie inne warunki pracy kolumny, którą też można zalać. Pytanie jaką mocą i wielkością deflegmatora.Właściwe osiągi pokażą próby.
Tak na marginesie przeprowadziłem próby zalewania i grzania dużymi mocami.Moje pakiety przy 100% refluxie zalewa moc ok 10KW grzanie gazem. Natomiast odbiór powyżej 5l/godz umożliwia dołożenie jeszcze kilku KW. Taka praca wymaga "pompowania".Czyli szybki odbiór .Przerwa stabilizacja po skoku temp. i tak od nowa. Moment nieuwagi w dlugości przerwy to zalanie kolumny Metoda możliwa do sterowania tylko elektronicznie. Ręcznie nie nadążamy z reakcją szczególnie przy rozdzielczości termometrów 0,1°C. Jako ciekawostka przy dołozeniu dwa razy większej mocy od mocy zalania przestaje działac reguła powolnego wzrastania temp. kotla. Wszystko przebiega gwałtownie sikając destylatem przez wszystkie możliwe odpływy i odpowietrzniki pomijając pracę na max dwa skraplacze. Alkohol z fontanny pow. 90%

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2011-07-02, 23:33

w świetle moich ostatnich doświadczeń, wynika, że kilka półek rzeczywistych na dole kolumny zdecydowanie poprawiłoby sprawność procesu zwłaszcza pod koniec.
Zauważyłem, że w przypadku wypełnienia usypowego, gdy temperatura w kegu przekracza 97st. C. dół kolumny zaczyna zalewać wrząca ciecz wyłączając tą część kolumny z prawidłowej pracy.
Potwierdzeniem tego jest patent kol. Akasa z pólką na dole, co pozwoliło na stabilną pracę kolumny powyżej 98 st.C.
Jak na razie, jedynym ratunkiem jest zmniejszenie mocy grzania, co poprawia prace kolumny, ale kosztem wydajności.
pozdrawiam - inżynier

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-07-03, 10:09

@Roberts.
Nie wygląd i forma, tylko zasada działania,
PRZEWĘŻENIE kolumny
zasada działania, kolego i tyle,
to dla niektórych trudne to fakt
ale trening czyni mistrza.
sverige2

Awatar użytkownika
starowar
101%
101%
Posty: 262
Rejestracja: 2011-04-11, 11:38
Lokalizacja: Halinów
Kontaktowanie:

Post autor: starowar » 2011-07-03, 10:51

Między pierścieniami centrującymi a półkami kołpakowymi jest WIELKA różnica

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2011-07-03, 11:09

Witam
Montujac mój grzybek na dole kolumny mogę jedynie potwierdzić smutny fakt stwierdzony przez Inżyniera i mogę dodać ,że to już wrząca woda z niewielkim zapachem.
Jeżeli chodzi o pierścienie Jarosława to zaczyna ponownie bić pianę. Żadnego wysiłku i próby uzasadnienia nawet w kontekście występujących różnic ciśnień w kolumnie :book . W przyszłym tygodniu omówimy z Akasem wykonanie hybrydy kołpakowo spiralkowej, oraz wirówki talerzowej do "bicia rekordów."kołpak kolegi Akasa wymaga korekty konstrukcyjnej, ponieważ brakuje obwodowej powierzchni wymiany para ciecz z jeziorka. Odpływ jest prawidłowy
Ostatnio zmieniony 2011-07-03, 11:13 przez zbyszek1281, łącznie zmieniany 1 raz.

Radian
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2011-06-26, 12:05

Post autor: Radian » 2011-07-03, 15:23

starowar pisze:Między pierścieniami centrującymi a półkami kołpakowymi jest WIELKA różnica
No właśnie @Jarosław u siebie stosuje pierścienie centrujące, które służą do zebrania skroplin ze ścianek i skierowanie na środek kolumny aby wykorzystać to co półki mają robić, natomiast półki kołpakowe mają za zadanie wykonać tzw. proces wymiany ciepła i masy zachodzący przy przepływie pęcherzyków pary przez ciecz znajdującą się na półce.

Z tego co ja widziałem to półki kołpakowe (ich grzybki) są całkowicie zanurzone w cieczy, jedynie szczyt grzybka jest delikatnie ponad poziomem cieczy.Z tego powodu czas wymiany ciepła i masy pęcherzyka jest maksymalnie długi. U @Akas'a ciecz jest tylko u podnórza grzybka.

Ponadto z analizy procesów wymiany ciepła i masy zachodzących na półce wynika, że półki powinny być tak zbudowane, aby rozmiary pęcherzyków pary były niewielkie, kontakt pęcherzyka z cieczą możliwie długi dzięki wysokiemu poziomowi cieczy na półce, współczynnik wymiany ciepła pomiędzy pęcherzykiem a cieczą możliwie wysoki.
Załączniki
półka kołpakowa.jpg
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Radian, łącznie zmieniany 2 razy.

Radian
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2011-06-26, 12:05

Post autor: Radian » 2011-07-03, 16:34

Jaroslaw pisze:@Radian.
Powinieneś wiedzieć że istnieje coś takiego,
co się nazywa SZKOŁA.

Zechciej rozwinąć myśl, bo już się gubię w tym co piszesz.
Jaroslaw pisze:Nie wypowiadam się na temat kolumny półkowej Zbyszka
tylko rzekomego wynalazku Akasa,
o którym napisał "inżynier"

Zechciej skorzystać z porady Zbyszka1281
dot. czytania postów.
Mnie pouczasz co mam robić, a sam nie stosujesz się do tej zasady. Przeczytaj mój post uważnie 3 razy i powoli.Czy ja tam chociaż raz wspominam o Twoich wypowiedziach? Jeżeli u siebie nie wykorzystujesz pierścieni centrujących do tego co napisałem w poście, to bardzo proszę sprostuj to co napisałem. Tak chyba będzie wygodniej dla wszystkich na tym forum. Dodatkowo wskazałem różnicę pomiędzy tym co zastosował @Akas, a tym co udało mi się dowiedzieć nt. półek kołpakowych.
Jeżeli piszę bzdurę - sprostuj mnie, jestem tylko człowiekiem i nie jestem nieomylny.

A jeśli nie wypowiadasz się na temat kolumny półkowej, która to jest tematem przewodnim to wybacz mi, ale wydaje mi się, że jesteś lekko nie w temacie.

[ Dodano: 2011-07-03, 16:41 ]
zbyszek1281 pisze:... W przyszłym tygodniu omówimy z Akasem wykonanie hybrydy kołpakowo spiralkowej, oraz wirówki talerzowej do "bicia rekordów."kołpak kolegi Akasa wymaga korekty konstrukcyjnej, ponieważ brakuje obwodowej powierzchni wymiany para ciecz z jeziorka. Odpływ jest prawidłowy
Aby u @Akasa zwiększyć jeziorko, wystarczy wstawić węższą rurę dookoła grzybka na wysokość lekko poniżej grzybka, i odprowadzać ciecz rurką podłączoną między zew. rurą a tą węższą rurą. Oczywiście póżniej wycentrować spływ cieczy na środek.
Na rysunku, który wyżej dołączyłem widać taki przekrój wewnętrznego jeziorka (na czerwono).

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-07-03, 19:20

@Spiryt.
To co zrobił Akas, jest niczym innym jak
jednym z nieco zmodyfikowanych wariantów zasady
działania zwężki w kolumnie i pierścienia centrującego,
więc daruj sobie wykłady.
sverige2

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-07-03, 19:42

Wpływa zarówno na jakość,
jak też na szybkość odbioru destylatu
oraz wysokość półki.
Korzyści są bardzo wymierne.
sverige2

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-07-03, 20:14

Tak, pełna zgoda. jak najbardziej ogólna,
i jeżeli nie dajesz wiary, to nie musisz,
np. @Zbyszek1281 też Ci nie robi wykładów dlaczego ,
jak za ile i po ile działa jego kolumna z półkami rzeczywistymi
i dlaczego jest lepsza niż inne rozwiązania.
Chcesz to wierzysz i korzystasz z rozwiązań
nie chcesz, to Twoja sprawa.
Masz wybór.
sverige2

Jaroslaw
80%
80%
Posty: 404
Rejestracja: 2009-11-14, 15:56
Lokalizacja: Lund-Ciechocinek

Post autor: Jaroslaw » 2011-07-03, 20:42

@Spiryt. bardzo ładnie i rzeczowo to wyłożyłeś
koledze man111,
ale żeby kolumny nie zalewało i
nie przesadzić z mocą grzania,
to mamy do tego
wziernik i regulator mocy grzania właśnie
i prowadzimy proces na pograniczu zalania
od początku do końca.
sverige2

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2011-07-03, 22:48

@Spiryt konstrukcja kolumny jest tak prosta,że składa się modułowo z typowych elementów handlowych punktowo lutowanych i skręcanych śrubami.Na zdjęciu jest kolumna o wysokości 25mm z półką podwójnego gotowania. Konstrukcja pierścieniowa stanowi jednocześnie zewnętrzną obudowę kolumny. Zestawiając np.10 elementów uzyskujemy kolumnę 10 półkową o wysokości 250mm bez głowicy NS

cemik1

Post autor: cemik1 » 2011-07-04, 09:13

Niestety na zdjęciach nie bardzo to widać, przynajmniej dla mnie. Raz jest jeden grzybek, raz dwa. Tak samo jest z ilością otworów. Jak było wyżej napisane przydałby się jakiś rysunek. Nie za bardzo też wiadomo jak można składać segmenty w kolumnę np. gdzie jest i czy jest potrzebne uszczelnienie między nimi.
O ile jest to pierścień centrujący, to centruje powrót flegmy do kotła.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości